PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Saç Sendromları...


daywest
06-05-2009, 12:56
DEPRESİF SAÇ SENDROMU
Kış aylarında saçları donuk, sönük ve cansız olanlar bu sendromdan mustarip. Düşük sıcaklık, yüksek nem oranı, güneş ışığının eksikliği bu duruma sebep oluyor.
ÇÖZÜM
Kurutucuyu daha düşük ısıda kullanın. Elektrikli bigudi ve düzleştirici aletleri az kullanın. Betakaroten, B ve C vitaminleri, Omega 3 yağları, selenyum ve çinko bakımından zengin yiyecekleri tüketin. * Yetersiz beslenmeye dikkat edin.
SAHRA SENDROMU
Kalorifer ve klimalar saçlarımı kurutuyor, kırılmasına neden oluyor, diyorsanız, sahra sendromuna yakalandınız demektir. Çok soğuk hava, düşük nem oranı ve kalorifer buna neden oluyor.
ÇÖZÜM
Saçınıza kaybettiği nemi kazandırmak için kür yaptırın. Haftada bir yaşadığınız mekanlara hafifçe su buharı püskürtün. Örneğin radyatörün üstüne bir kase su bırakmanız nem düzeyini arttırır. Saçlarınızı baş aşağı kurutmanız kökler için daha faydalı olur. Saçınızın doğal yağını kaybetmemesi için saçınızı çok sık yıkamayın, çok sık taramayın veya fırçalamayın. Plastik değil, doğal kıllardan oluşan bir saç fırçası kullanın.
ŞAPKA SENDROMU
İnce telli saçlı bazı kadınlar, saçları kışın sönükleştiği, kırıldığı ve karıştığı için şapka takarak durumu idare ediyorlar. Şapka ya da bereyi çıkardıklarında saçların kökleri yağlanmış, uçları cansızlaşmış oluyor. Buna şapka sendromu deniyor.
ÇÖZÜM
Şapka takmadan önce saçınız mutlaka kuru olsun. Şapkanızın başınıza uygun olsun, özellikle çok sıkı olmasın. Saçlarınız uzunsa, şapka takmadan önce gevşek bir at kuyruğu yapın, böylece saç uçlarının şapkayla teması azalır. Şapka takmadan önce ipek bir eşarpla saçınızı sarıp sonra şapkayı takın, saçınızı şapkanın dokusundan koruyun. Yün saç derisini tahriş edeceğinden, yünlü şapkalar kullanmaktan kaçının, pamuklu şapka kullanın. Şapkanızı çıkardıktan sonra geniş aralıklı bir fırça ile saç diplerini hareketlendirin. Spor yapın, saç derinizdeki kan akışını güçlendirin.