PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ateşi olan çocuğa İlk olarak hangi müdahaleler yapılmalıdır?


daywest
12-02-2010, 11:26
Ateşe nasıl bir müdahale yapılacağı yaşa göre değişir. 2 yaştan küçük çocuklarda, özellikle de bebeklerde ateşi kontrol etmek önemliyken daha büyük çocuklarda çok da müdahale etmek gerekmez ya da müdahale etmemek hastalığın seyri açısından daha doğru olabilir. Ateş, anne-babalarda genellikle panik yaratan bir durumdur. Oysa ateş yüzünden panik olmaya gerek yoktur. Bunun her çocuğun başına gelebilecek bir şey olduğu bilinmelidir.
Bir çocuğun ateşi varsa, öncelikle ortamın ısısı kontrol edilmeli, çok sıcak olmaması sağlanmalıdır. Çocuğun üstü örtülmemeli ve kalın giydirilmemelidir. Ateşli çocuklar üzerlerinde ince bir pijama ya da fanila ile oturmalıdırlar. Çocuklarda kullandığımız ateş düşürücüler parasetamol ve ibuprofen içerirler. Çocuk 2 yaşından küçükse, ateş çok yüksekse ya da rahatsızlık veriyorsa kullanılabilirler. Bunları yaşa ve kiloya uygun dozajda kullanmak çok önemlidir. Şurup formlar 30-60 dakika içinde etkili olurken, fitiller genellikle 15 dakika içinde etki gösterir. Özellikle 1.5-4 yaş arası çocuklarda fitil kullanımı, tuvalet eğitimi ve kaka tutmak konusunda negatif etki yapabileceğinden, gerekmedikçe kullanılabilir. Ateş düşürücüler etkili olmuyor ya da ateş 40 santigrat derecelere geliyorsa ılık kompres ya da banyo etkili olabilir.

Ateşini ölçerken...

Ateş; makattan, kulaktan, ağızdan ya da koltuk altından ölçülebilir. Vücudun merkezi ısısını yansıtan ölçüm makattan alınandır. Ancak bu çok kolay olmadığından alternatif ölçümler kullanılır. Doğru termometreler kullanılıp iki kulağın ortalaması alındığında kulak termometreleri güvenilirdir.
ağız termometreleri küçük çocuklarda biraz zor ve güvenli değildir. Ancak 4-5 yaşın üstü kullanılabilir. Ağız termometrelerini kullanmadan önce çocuğun soğuk ya da sıcak bir şey yiyip içmediğinden emin olmak gerekir. Koltuk altından yapılan ölçümler de yine çocuklarda biraz zordur. Koltuk altının sıkıca kapalı olduğundan emin olunmalıdır.