PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Amaç güzellik değil estetik olmalı


Bakimliyiz
23-03-2008, 02:42
Plastik Estetik ve Rekonstruktif Uzmanı Doç. Dr. Cihat Baran:
Amaç güzellik değil estetik olmalı
Günümüzün trendi estetik operasyonlarda başarılı sonuç için doğru bir yol izlemek gerekiyor. Özellikle estetik cerrahlara bir ünlünün fotoğrafını gösterip, “Bana bu dudaktan, bu burundan yapar mısın?” diyenlerin hiç de doğru bir iş yapmadığı belirtiliyor.
Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Plastik Estetik ve Rekonstruktif Uzmanı Doç. Dr. Cihat Baran, “Bu hasta grubuna çok iyi anlatmak gerekir. Tamam, yaparız derseniz, hasta hiçbir zaman mutlu olmaz, çünkü onun fikri sürekli değişebilir. Hem kendisi üzülür, hem de doktorunu üzer” diyor. Baran, neşterli estetik operasyonlarında esas amacın güzellik değil, estetik kaygı olması gerektiğini vurgulayarak, dergimize şu bilgileri veriyor:
“Estetik cerrahi, vücutta birtakım bölgelerin düzeltilmesidir. Güzellik değil, estetik olması önemlidir. Çünkü güzellik herkese göre değişir. Estetik operasyonlarda kişinin karakteristiğini bozmadan, doğal bir şey yapmak önemlidir. Eğer hastanın işlemden geçtiği belli olursa sonradan rahat edemez. Mesela bir toplantıda herkes ona bakar ve kendisini rahatsız hisseder. Ne kadar güzel olursa olsun doğallığın dışına çıkmak iyi olmaz.”
Erkekler burun ameliyatı ve yüz gerdirme için geliyor…
Estetik cerrahi operasyonlar sadece kadına mahsus değil. Erkekler yüzde 50 daha az olmasına rağmen uzmanlara başvuruyorlar ve daha çok burun ameliyatı ile yüz gerdirme yaptırıyorlar. Hanımların operasyonları ise Dr. Baran’ın değerlendirmeleri ile şöyle ortaya çıkıyor:
“Hanımlar en çok burun ve meme operasyonlar için geliyorlar. Çok büyük ya da sarkmış olan hanımların memelerini operasyonla toparlıyoruz. Bunları karın yağlarını aldırma operasyonları izliyor. Özellikle doğum sonrası kalıcı deformasyonların düzeltilmesi için yapılıyor. Yine basenlerdeki fazla yağların temizlenmesi, yüzün sarkması, göz kapaklarının düzeltilmesi de gelen talepler arasında.”
Estetik operasyonların fiziksel değişimin yanı sıra, kişide psikolojik rahatlama sağladığı ayrı bir gerçek… Bu konunun altını kalın kalemle çizen Baran, şöyle konuşuyor: “Kişinin ameliyat öncesi ile sonrası çok farklıdır. Kendine güveni gelmiştir. Bu da yaşamında kendisine başarıyı sunar.”