PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Gıdı Operasyonu


Bakimliyiz
23-03-2008, 02:57
Çene altında yağ toplanması, deride sarkma, boyun kasının belirgin hale gelmesi.. Çene altında (Gıdı) dolgunluk her yaştaki kadın için sorundur. Alt çene kemiğinde küçüklük/geride olma gibi kemik problemleri dışında gençlerde çene altı bölgesinde yağ birikintisi (yapısal olarak) , orta ve ileri yaşlardaki kişilerde kilo alma, boyunda kısalma ve duruş bozukluğunun yol açtığı çene altı dolgunluğu önden bakıldığında kısa boyun ve toplu yüz, yandan bakıldığında çene/boyun açısının kaybı nedeni ile estetik sıkıntı yaratmaktadır. İleri yaşlarda ise boyun yaşlanmasında temel problem cilt dahil olmak tüm yumuşak dokuların yerçekimi ile aşağı doğru sarkmasıdır ve bazı kişilerde yüzeyel boyun kasının belirgin hale gelmesidir.
Plastik cerrahlar mevcut sorunlara göre çözüm üretmektedir. Çene altında dolgunluk ve yağlanma olan genç hastalarda liposuction ile iyi sonuç alınmaktadır. İşlem ve iyileşme süresi çok kısadır, ancak 4-6 hafta çene altındaki cildi toplamaya yönelik basınçlı bandaj uygulamak gerekir.
Benzer yakınma orta yaşlı bayanlarda olduğu zaman ,bu konuda temel tedavi, endoskopik veya klasik bir ameliyatla bölgenin gerilmesidir. Ancak yüz germe denen bu işlem özellikle orta yaşlar için çok radikal bir uygulamadır. Son yıllarda tüm çabalar sarkan dokuların dolgu kullanılmadan ve ameliyat gerektirmeden tekrar eski yerlerine alınmasına odaklanmıştır. Bu amaçla yakın zamana kadar boyun iplikler kullanarak asılıyordu. Ancak iplikler canlı ve hareketli dokuları tutamadığı için bu uygulamalar hep kısa süreli sonuçlar veriyordu ve problem 6 ay gibi kısa bir zaman sonra tekrarlıyordu.
Son zamanlarda özellikle Avrupa’da yaygınlaşan Aptos thread lift,feather lift gibi isimler alan yeni bir yöntemle “ dokuları dikerek yukarıda bir yerlere asmak yerine”, bir çeşit kalıcı ince ataç kullanılarak sarkıklıklar düzeltilebilmektedir. Kısaca Aptos lifting ( ataçlama ) denen bu yeni yöntem dokuyu bir yere dikmek yerine çift taraflı yapısı ile kendi üzerine toplamaktadır.
İşlem kaş, yanak, dudak kenarları, çene ve boyun gibi sarkan tüm dokularda kullanılabilir. Uygulama için cilde kesi yapılmasına gerek yoktur, malzeme özel bir iğne ile yerleştirilir.Yük kullanılan malzemenin kendisi tarafından taşındığı için herhangi bir yere dikişle tespit yapılmaz.Lokal anestezi ile yarım saat süren bu işleme bağlı olarak herhangi bir iz kalmaz.1-2 gün içinde kişi işine dönebilir. Bu işlemin ardından hastaların dikkat etmesi gereken uygulama sonrası buz tatbiki (aralıklı olarak 12-24 saat ) ve 3-4 gün ağır sporlardan uzak durmaktır.