PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yag Aldirma


mormavi
28-04-2010, 07:21
Estetik yağ alınması, deri yüzeyinin hemen altından cerrahi olarak yağ dokusunun vakumla alınmasıdır (Liposakşın). Bölgesel olarak dolgunluk azaltmada mükemmel bir yöntemdir fakat etkili bir kilo verme yöntemi değildir. Hafif kilolu hastalar liposakşın dan daha çok fayda görebilirler. Normal kiloda veya yakınında olmak en iyisidir. Deri elastikiyetinin iyi olması, yağ alındıktan sonra bollaşan derinin yeni ölçülere kolaylıkla uyum sağlamasına yardımcı olur. Liposakşın sırasında çıkarılan yağ dokusu gerekirse yağ injeksiyonu için kullanılabilir. Ancak bu uygulama için alınan yağ hücrelerinin steril olarak bazı işlemlerden geçirilmesi gerekir. için kesin yaş sınırı yoktur. Liposakşın için en iyi adaylar, göreceli olarak normal kilolu fakat belirli bölgelerde yağ fazlaları olan kişilerdir. Hastanın fiziksel olarak sağlıklı, psikolojik olarak dengeli ve beklentilerde gerçekçi olması gerekir. En mühimi, sıkı ve elastik deri daha iyi bir kontur elde edilmesini sağlar. Sarkık deri vücudunuzun yeni konturlarına göre iyi uyum sağlamaz ve cerrahi ek girişimlerle fazla derinin çıkarılmasını gerektirir. Bu ameliyat sonucunda bikini içinde kalan izler oluşacaktır. Liposakşın yapılacak bölgede hasta yakın zamanda bir ameliyat geçirmişse, o bölgede kan dolaşımı bozuksa, veya hastanın akciğer veya kalp rahatsızlığı varsa ameliyat ertelenmelidir.


Ameliyat işlemi
Genellikle 1-2 saat sürede tamamlanır. Prosedüre başlamak için, "kanül" adı verilen küçük emici tüpleri içeri sokmak amacıyla çok ufak bir insizyon (kesi) yapılır. Kanülün dışarıda olan öteki ucu ise güçlü bir vakum yaratan bir makinaya bağlıdır. Cerrah kanülü derinin altındaki yağ tabakası derinliklerinde ileri-geri hareket ettirerek yağı keser ve emerek dışarı çıkartır. Bazen tüm yağı çıkarmak amacıyla ek ufak insizyonlar yapmak gerekebilir. Eğer lokal anestezi altında yapılıyorsa hasta sürtünme ve titreşim hissedecektir. Kanül derinde kasa doğru yaklaştıkça batma hissi ortaya çıkabilir. Liposakşın sırasında yağ ile birlikte sıvı kaybı da olacaktır ve bu sıvının kişiyi şoka sokmayacak miktarda olması gerekir. Damar yoluyla sıvı verilir ve gerekirse kan transfüzyonları da yapılabilir.

Ameliyat sonu
Konforlu bir elastik giysi veya korse, liposakşın yapılan yere giydirilerek kanama ve ödem önlenir ve derinin yeni kontura uygun biçimlenmesi sağlanır. Korse, ayrıca hastanın ağrılarını önlediği gibi, daha rahat hareket etmesini sağlar. Bu sıkı elbise veya bandajın, cerrahın uyarılarına göre, bir ay süreyle sürekli olarak giyilmesi gerekir, daha sonra birkaç hafta süreyle de gündüzleri giyilmesi gerekebilir. İnfeksiyona karşı antibiyotik verilebilir. Ameliyat sonrası çok iyi görünmeyi veya kendinizi iyi hissedeceğinizi düşünmeyin. Verilen fazla sıvılar nedeniyle hatta bir süre kendiniz ağır hissedeceksiniz. Yağ emilen alanlar şiş ve kanamalı görünecektir ve yanma hissi hissedilecektir. Ağrı, ağrı kesici ilaçlarla kontrol edilebilir. Yağ emilen alanda tüm his kaybolabillir ancak bu durum bir süre sonra düzelecektir. Ameliya sonrası alınan yağların oluşturacağı kilo kaybı hemen ortaya çıkmaz. Liposakşın uygulanan bölgede oluşan ödem ve su tutulması bunun sebebidir.

İyileşme
Ameliyattan sonra 2-4 hafta ağır aktiviteden sakınılmalıdır. 5-10 gün içinde dikişler alınır ve bazı hastalar 2-3 gün içinde dahi işine dönebilir, bazılarında ise ağrılar sürebilir fakat en fazla yaklaşık 2 haftada işe dönüş gerçekleşir. İşe ne zaman başlanacağını yapılan ameliyatın büyüklüğü, hastanın nasıl hissettiği ve doktorun önerileri belirler. 1-2 ay içinde şişlik ve renk değişikliklerin çoğu ortadan kalkarken bir miktar şişliğin kaybolması 6 ayı bulabilir. Cerrah bu süre içinde hastanın durumunu izler ve ek bir girişim gerekip gerekmediğini takip eder. Aşırı kanama, ağrıda ani bir artış gibi alışılmadık semptomlar belirirse doktorunuza başvurmaktan kaçınmayınız. Emilme-yoluyla yapılan lipektomi, çok az iz bırakarak size yeni bir vücut imajı kazandıran oldukça etkili bir tekniktir. Siz yemek yemenize dikkat ederseniz ve düzenli olarak egzersiz yaparsanız sonuçlar kalıcı olabilir. Eğer kilo alırsanız, sadece eski kabarıklıklarda değil, yağlanma tüm vücuda eşit dağılacaktır. Birçok hasta liposakşın sonrası sonuçtan tatmin olur ; değişik elbiseler içinde kendilerini çok rahat hissederler. Beklentileriniz gerçekçi olduğu sürece yeni imajınızla kendinizi mutlu hissedeceksiniz.