PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Çocuk besinlerinin güvenliği için neler yapmalıyız..


daywest
04-06-2010, 12:29
Genel olarak evde yaptığınız besinler güvenilirdir. Eğer beslenmede hazır ürünler kullanacaksanız bu ürünlerde devlet tarafından sıkıca kontrol edildiğinden dolayı bunlarda güvenilir sayılmalıdır.
Hazırladığımız gıdalara tuz koymamalıyız. Bebeğimizin ihtiyacı olan tuz besinlerin içindeki miktar ile karşılayabiliecek kadardır.
Bebeklerin besinlerini hazırlarken onları şeker ile tatlandırmamalıyız. Bunu yaparsanız yeni gıdaları kabul etmede zorluk yaşama riskini artırabilirsiniz.
Evde yaptığınız gıdaların pişirme teknikleri önemlidir. Kızartma ve haşalamdan kaçının. Buharda pişirmek , mikro dalgada pişirmek , fırınlama ve ızgara yapmak güvenilir pişirme yöntemleridir.
Her zaman için besinleri iyi pişirin ve çok iyi yıkayın.
Et ve et ürünlerinin iyi pişirilmesi gıda zehirlenmelerine en sık neden olduklarından dolayı çok önemlidir.
Bebeklere ilk 1 yıldan önce bal ve mısır şurubu vermeyin . Bunların içinde botulizm denen öldürücü hastalığa neden olabilecek bakteriler bulunabilmesi nedeni ile tehlikelidir . 1 yaştan sonra genellikle mide asiditesinin artması bu bakteri sporlarının ölmesine neden olur ve bu kötü durum oluşması engellenir. Konservelerinde botulismus riski nedeni ile kullanırken dikkatli olmalısınız. Eğer kapağı öne doğru bombeleşmişse ve ya kapağını açtığınızda bir gaz sesi duyuyorsanız o ürünü kullanmayın.
Gıda hazırlamaya başlamadan önce ve sonra ellerinizi yıkamayı unutmayın .
Pişmemiş balık , tavuk ve kırmız etin gıdalarla temasını önleyin.
Gıda hazırladığınız yerlerin temiz olmasını sağlayın . güvenlik olarak kesme tahtasını deterjanlı su ile yıkayın.
Besinleri buzdolabında çözdürün , mutfakta açık alanda çözülmesini beklemeyin .