PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kuru ciltlere nem kazandıran maskeler


boncukum
07-07-2010, 02:35
Benimde dahil kuru cildi olanlar iyi bilirlerki son derece hassas ve bakıma en fazla ihtiyaç duyulan cilt tipi kuru ciltlerdir.Kuru ciltlere nem kazandıran maske tariflerini sizlerle paylaşıyorum

Kuru ciltde sahip bir çok kişinin en önemli şikayetlerinden biri arasında gerginlik hissi bulunuyor. Öncelikle gerginliği gidermek için yağlı temizleme sütü ve nemlendirici kullanılması tavsiye edilir.
Cilde peeling yapılacağı zaman hassat davranılmalı. Peeling cilde yapılan gençleştirme görünümünü değiştirme, iyileştirme yapılması. Kimyasal solüsyonlarda kullanılacağı için dikkatli davranmakta yarar var. Yüze maske uygulanırken gözlere ve dudaklara temas etmemesine dikkat edilmeli.

*Kırışmaya müsait olan ciltler için öncelikle tavsiye edilecek maske
Bir kaşık tuzsuz tere yağı, Bir tatlı kaşığı bal karıştırılarak sürülür ve yarım saat beklendikten sonra yıkanır. Bu uygulama cildin A ve B vitamini ihtiyacını giderdiği gibi çabuk kırışmasını da önler. Hem nemlendirmek hemde sarkmayı önlemek için kaynatılmış sütün içine papatya konularak demlenir. Daha sonra süzü süzülüp yüze masajla uygulama yapılır. Böylece cildiniz nemli bir yapıya sahip olur ve sarkma problemi yaşamazsınız.

*Cildi nemlendirmek için bir başka tavsiye edilecek uygulama ise zeytin yağı ve susam yağı kullanılarak yapılan komplestir. Ilık zeytin yağı ile susam yağı nemlendirilmiş gazlı bezle yüze uygulanır.

*Bal Maskesi: Bal yüze, boyun bölgesine sürülerek 15 dakika beklenir ve ılık suyla yıkanır.

*Süt ve Bal Maskesi: Nemlenmesi için cilde süt ve balla yapılacak komples iyi gelir. İki yemek kaşığı bal ve iki yemek kaşığı sütü karıştırıp masajla istenilen bölgeye sürülür ılık suyla yıkandıktan sonra nazik b,r şekilde kurulanır.

*Yumurta ve Bal Maskesi: Yumurtanın sarısı ile bir yemek kaşığı balı karıştırıp yüze ve boyuna uygulayın onbeş dakika bekledikten sonra kurulayın. Daha sonrasında kullandığınız krem varsa sürebilirsiniz.