PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kalıcı Makyaj


Forum Ana
07-03-2008, 02:13
Kalıcı Makyaj
Kalıcı makyaj nedir
Kalıcı makyaj veya daha doğru ismiyle mikro-pigment uygulaması mikro, steril ve tek kullanımlık bir iğne ile doğal ve mineral renklerin deri yüzeyinin hemen altına aşılanması işlemidir. Bu alerjik olmayan renkler özellikle yüz ve vücut kullanımı için tasarlanmış olup, katkı ve koku maddesi içermez. Kalıcı makyajın dövme ile karıştırılmaması gerekir ama aynı şekilde uzun yıllar ciltte kalarak doğal görünümünü korur.

Daha çok kozmetik-dövme sayılabilecek bu işlem sayesinde kaş, göz çizgisi veya dudaklarda doğal cilt renginizle uyumlu etkiler yaratılabileceği gibi bazı ufak kusurlar kapatılabilir veya şekil bozuklukları giderilebilir. Böylece daha düzgün, bakımlı ve genç bir görünüm kazanmak işten bile değildir! Bu uygulamayı mankenler, aktörler, aktrisler ve gösteri işinde çalışan bir çok ünlü görünümlerini belirginleştirmek için kullanmıştır. Elde edilen estetik değerin dışında; bu yöntemle stres, zaman ve para anlamında kazanılanlar göz önüne alındığında, bu yönteme neden "geleceğin makyajı" adının verildiği oldukça açık!

Kalıcı makyaj kimlere tavsiye edilir
Kalıcı makyaj parlak ve yüzeysel görünen normal makyaja oranla daha doğal görünür. Bunun yanı sıra makyajı tazeleme, yenileme, ekleme gibi dertler ortadan kalktığı gibi zaman ve para tasarrufu da sağlar. Bu nedenle hemen herkese uygun olmasına rağmen, özellikle bu yöntemi kullanması tavsiye edilenler aşağıda liste halinde verilmiştir:
amanı kısıtlı, çalışan kadınlar
Seyrek, çok açık renk ya da yarım kaşları olan kadınlar
Hassas gözleri olan kadınlar
Seyrek kirpikleri olan kadınlar
Lens kullanan kadınlar
Göz bozukluğu olan kadınlar
Kozmetik ürünlerine alerjisi olan kadınlar
Artrit hastalığı veya titreyen elleri olan kadınlar
Genellikle stresli veya ağır işleri olan kadınlar
Atletler, sporcular
Profesyonel hayatta sürekli iyi görünmek zorunda olanlar
Hastalık, kemo-terapi gibi tedavilerden sorunları olan kadınlar
Yüzlerinde bulunan asimetrik hatlardan kurtulmak isteyenler
Dağılmayan makyajın avantajını kullanmak isteyen kadınlar.
Kalıcı makyaj güvenli midir
Gereken özen gösterilir ve temizliğe önem verilirse güvenlidir. Kullanılan pigmentlerin (renklerin) tümü doğaldır. Kullanılan malzemenin tek kullanımlık steril malzemeler olması gerekir. Böylece ortamdan herhangi bir hastalığın bulaşma riski sıfırlanır. Kalıcı makyaj yaptırmadan önce, cilt renginin alt tonlarındaki farklılıkları ortaya çıkaracak olan bir test uygulanabilir. Bu test sayesinde kişinin alerjik olup olmadığı da anlaşılarak herhangi bir alerjik reaksiyon riski elimine edilir.
Her seansta tek kullanımlık cerrah eldivenleri kullanılmalıdır. Uygulama öncesi tüm temizlik gerekleri yerine getirilmişse riskler hemen hemen sıfırlanmıştır. Dikkat edilmesi gerekenler ana başlıklar halinde şunlardır:
Tüm iğneler, her yeni müşteri için yeni ve steril olmalıdır.
Kullanılacak diğer aksam, ekipman ve malzemenin de steril olması ve hijyen kuralları içinde kullanılması şarttır.
Kullanılan cerrahi eldivenin her müşteri için yenilenmesi ve uygulama sırasında gerekli görüldüğü zamanlarda değiştirilmesi gerekir.
Teknisyenin temiz, düzenli ve çevre temizlik kural ve şartlarından haberdar olması lazımdır.
Her müşteriye yeni bir çarşaf veya örtü kullanılmalıdır.
Uygulama yapılan oda temiz ve steril olmalıdır.

Kalıcı makyaj nasıl yapılır
Çoğu kişi uygulama anını hafif bir batma hissi olarak tarif eder. Kişinin ağrı duyarlılığı ve uygulayıcının el hafifliğine göre farklılıklar gösterecek minimum bir rahatsızlık söz konusudur. Bölgede oluşabilecek rahatsızlıkları en aza indirmek ve bölgeyi uyuşturmak için yüzeysel anestezi ve yağlar kullanılabileceği gibi, bir doktor ya da dişçi gözetiminde lokal anestezi de yapılabilir. uzunluğu kişinin hassasiyetine, cilt nemine, yoğunluğuna, elastikiyetine ve cildin genel durumuna göre değişebilir. Ortalama süre 2-3 saat kadardır.

Bir set mikro steril iğne, kalıcı renk karışımına batırılarak kişinin istekleri doğrultusunda cilde uygulanır. Taze renk, iğneler vasıtasıyla cildin üst tabakasına zerk edilir. Dövme uygulamasının aksine, cilt hafifçe kaldırılarak renk uygulandığından, daha ağrısız gerçekleşir. Yine aynı nedenle ciltteki travma da çok daha çabuk iyileşir. Uygulama sonrasında çoğu kişi normal hayata derhal devam edebilir.


Uygulamanın tam anlamıyla kalıcı olması bazı şeylere dikkat edilmesini gerektirir. Güneşin UV ışınlarına fazla maruz kalmak ya da solaryum seansları, cildin fazla kuru olması, bazı uyuşturucular ve sigara kalıcılığı olumsuz yönde etkileyen faktörlerdir. Alfa- hidroksi, retin-a ve glikolik asit, kalıcı makyaj uygulanan bölgelerden uzak tutulması gereken maddelerdir. Aksi halde etki azalabileceğinden belli sürelerde ekstra bakım gerekebilir. Göz kapaklarına güneş korumalı krem kullanmak, eye-liner uygulanmış gözlerde güneş gözlüğü takmak, dudaklara koruyucu sürmek gibi bazı önlemler makyajın kalıcılığını artıracaktır.
Kalıcı makyajın etkileri (gözler - kaşlar - dudaklar)
Kaş şekillendirme uygulaması

Uzun bir suratı daha oval gösterebilir.
Yuvarlak bir suratı daha dar gösterebilir.
Bitişik gözleri daha ayrık gösterebilir.
Ayrık gözleri daha yakın gösterebilir.
Şekilli gözlere vurgu verebilir.
Kalıcı kaş uygulaması
Seyrelmiş kaşları gür gösterebilir. Bozuk kaş şekli kaş yayı vurgulanarak güzelleştirilebilir. Kaşların yoğunluğu artırılabilir, Tıbbi bir nedenle kaşı dökülenlere yeni kaş yapılabilir.
Eye-liner uygulaması
Fazla büyük gözleri normalleştirebilir.
Bitişik gözleri daha ayrık gösterebilir.
Küçük gözleri daha büyük gösterebilir.
İddiasız gözleri daha egzotik gösterebilir.
Dudak şekillendirme uygulaması
Dudakları daha iyi tanımlayabilir,
Düzensiz dudak çevresini düzeltebilir,
Ruj ve parlatıcının "akmasına" mani olabilir,
Dolgun dudaklar sağlayabilir,
Yara izlerini gizleyebilir.
Dudaklara renk ve çevre çizgisi uygulaması
Dudak şeklini vurgulayabilir veya değiştirebilir.