PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bebeklerde Tarama Testleri Neden Yapılmalıdır?


daywest
30-04-2011, 01:18
Bazı anne – babaların bebeklerinde zeka testi olarak adlandırdıkları tarama testleri çok önemli bir uygulamadır. Bu testler yeni doğan bebeklerin topuklarından birkaç damla kan alınmasıyla ölçüm yapılan testlerdir. Birçok ebeveynin sandığı gibi zeka testi olmayan bu testler ile bebeklerde zeka geriliğine sebebiyet veren önemli hastalıkların olup olmadığı anlaşılır.

Bu hastalıkları tespit edebilen testler mutlaka her çocukta uygulanmalıdır. Bebeğiniz iyi görünmesi ya da hastalığa sahip olmaması zeka geriliğine sebep olan hastalıkların olmadığı anlamına gelmemektedir. Zaten belirti vermesi durumunda çok geç kalınabilmektedir.

Fenilketonüri ve hipotiroidi olarak adlandırılan hastalıklar bu testlerle saptanabilmektedir. Bebekte belirtileri ortaya çıkmadan saptanırsa geliştirilen tedavi yöntemleriyle bu hastalıklardan kurtulabilinmektedir. Bu nedenle testlerin yapılması çok önemlidir. O kadar önemlidir ki bebeğinizin topuğundan alınan birkaç kan damlası çocuğunuzun hayatını kurtarabilir. Fenilketonürinin ortaya çıkması için bebeğin birkaç gün proteinli gıda tüketmesi gerekmektedir. Bazı durumlarda hastalık olmasına rağmen sonuç normal olabilir. Bu nedenle, çok erken alınan testlerin tekrarı gereklidir.