PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kadınların vazgeçilmezi takılar hakkında bilgiler 5


nimlahza
14-06-2011, 10:28
PAHADA AGIR:MUCEVHER

http://www.maximum.com.tr/images/content/2005/11/mucevher_07.jpg

Takılar tarihin en eski dönemlerinden beri insanoğlunun hayatında... O zamanlar tılsım, büyü ya da sadece süs eşyası olarak kullanılan takılar deriden, tahtadan, taştan, kemikten, fildişinden yapılıyordu.

Ardından tunç, demir gibi madenler geldi. Sonraları işin içine paha biçilmez değerli taşlar girdi ve mücevher kavramı oluştu. Kadınların arzu nesnesi konumundaki değerli takılar hakkında bilgi sahibi olmaya ne dersiniz?

http://www.maximum.com.tr/images/content/2005/11/mucevher_08.jpg
Altın
Altın diyelim öncelikle. Zira özellikle bizim kültürümüzde sosyal hayatta da kendine has anlamlar taşıyan altının önemi oldukça büyük. Çok dayanıklıdır ve diğer elementlerle tepkimeye girmez altın; yani paslanmaz, yanmaz, kararmaz, aşınmaz, kolay kolay erimez. Çok iyi bir iletkendir. İngilizce altın, yani “gold” kelimesi, eski İngilizcede “sarı” anlamına gelen “geolo” kelimesinden türemiştir. 1 ons (31 gram) altın, yaklaşık 3 ton altın cevherinin işlenmesiyle elde edilir. Boşuna bu kadar değerli değil anlayacağınız. Ayrıca cıva içinde çözünürlük kazandığı için altınlarınızı bu elementle yanyana getirmemeniz tavsiye olunur.
Altın takıların beyaz, yeşil ve kırmızı olmak üzere çeşitli renkleri türedi biliyorsunuz. Bildiğimiz sarı altına iridyum ve paladyum katıldığında beyaz, bakır ve gümüş katıldığında yeşil, bakır katıldığında ise kırmızı altın üretiliyor.

Estetik anlamda ortaya çok şık takılar çıkarmak mümkün oluyor böylelikle. Yine de aldığınız renkli altınların saf olmadığını belirtmek istedik.
Altının bakımı dayanıklı doğası sayesinde çok kolay. Ancak içine eklenen diğer elementler nedeniyle bazı bozulmalara karşı hassasiyet kazanıyor. Bu nedenle ev işlerinde kullandığınız kimyevi maddeleri altın takılarınızdan uzak tutmanızda fayda var. Deniz ve havuza girerken de takılarınızı üzerinizde bulundurmamanızı öneririz; hem kaybolabilirler hem de klordan ve tuzdan olumsuz etkilenebilirler. Takıların temizliği için de saf su yeterlidir.

http://www.maximum.com.tr/images/content/2005/11/mucevher_05.jpg

Elmas
Bilinen en sert mineral olan elmas, zenginlik ve şatafatın en büyük işaretlerinden biri. Saf karbondan mamûl. Doğada ulaşılması ve yüzeye çıkarılması en zor madenlerden biri.
Çok ama çok dayanıklı. Öyle ki bir elması yine ancak bir elmas ile kesebilirsiniz. Zaten ismi de Yunanca “yenilmez” anlamına gelen “adamas”tan türemiş. İşlenmesi ve takı haline getirilmesi durumunda kapılar genellikle pırlantaya çıkıyor. O zaman buyurun...

http://www.maximum.com.tr/images/content/2005/11/mucevher_04.jpg

Pırlanta
Işıl ışıl, rüya gibi. Aynı zamanda da sert, kolay kolay kırılmaz ve dayanıklı. Özünde elmas ile aynı madenden yapılır, işleme tekniği nedeniyle bu adı almıştır.

İsmi İtalyanca “parlak” anlamındaki “brilliante”den gelir. İtiraf etmese de pek çok kadın için için bir pırlanta takıya sahip olmayı arzular. Ona hep romantik anlamlar yüklenir. Aşkın sembolü olmak düşmüştür ona. Seçiminde de titiz olmanız gerekir. Ağırlığı, parlaklığı, kesimi ve rengi üzerinde iyice inceleme yapmak gerekir. Yoksa onca parayı boşa vermiş olursunuz.
Pırlantanın bir karatı yaklaşık 200 miligramdır. Ancak büyük pırlanta ağır olacak diye bir kural yoktur, yani ağırlığını iyice ölçmek şart. Renkte bakmanız gereken şey şu: En kıymetli pırlanta, en renksiz olandır. Değeri azaldıkça rengi sarıya kaçmaya başlar. Parlaklıkta ise taşın üzerinde ne kadar leke olup olmadığı önemlidir. Doğal olarak taşıdığı bu lekelerin azlığı taşın değerini yükseltir. Pırlantanın kalitesinin kesimi ile de yakından ilgisi vardır. Dolayısıyla usta bir elden çıkmış olmasına dikkat edin.
Pırlanta takılarınızı da altında olduğu gibi ev işi, yüzme, spor gibi aktivitelerde kullanmamanızı önereceğiz. Temizliği için de yine ılık saf suyu tercih etmek en iyisi.

http://www.maximum.com.tr/images/content/2005/11/mucevher_03.jpg

Zümrüt ve Yakut
Zümrüt, yemyeşil ve çok değerli bir taş. Temeli berilyum elementi, sertlik oranı oldukça yüksek. Buna rağmen çok damarlı olduğu için kırılma ihtimali de hiç az değil, o nedenle zümrüt takılarınıza ayrı bir özen göstermenizde fayda var.

Sadakatin ve inancın simgesi zümrüt, takı haline getirilirken özel bir yağın içinde birkaç gün bekletiliyor. Böylece rengi daha bir tok, göz alıcı hale geliyor.
Yakut ise güzelim kırmızısıyla gözleri alan bir taş. Korindum mineralinin kırmızı tonlarından gelir bu renk. Yarı saydam veya opak olarak bulunur. Değişik kesim tarzları ile farklı yakut takılar üretilir. Yine kırılması çok zor olmayan bir taştır, dikkatli taşımanızı öneririz.

http://www.maximum.com.tr/images/content/2005/11/mucevher_09.jpg

Gümüş
Elektriği iyi ileten, oksijen içeren asitler ile tepkimeye giren, İngilizce ismi “silver” yine eski İngilizcedeki “seolfor” kelimesinden türeyen, çok sevdiğimiz takıların tasarımında kullanılan madde. Çok parlaktır ama kararmaya da bir o kadar meyillidir. Bu nedenle birkaç ayda bir sıvı gümüş cilasını pamuk yardımıyla uygulayarak gümüş takılarınızın parlak kalmasını sağlayabilirsiniz. Nemli ortamlardan uzak tutarak da gümüşlerinizin kararmasını geciktirebilirsiniz.Alıntı.

`»HicЯet GeLini«´
14-06-2011, 10:42
PAYLASIMIN İÇİN TEŞEKKÜRLER:panter: