bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > BAYANLAR ÖZEL > Aşk, Sevgi Köşesi & Aşk Hikayeleri

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 26-05-2009, 12:59   #1 (permalink)
 
mormavi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Mutsuz göl

Çok eski zamanlarda Mutsuz göl ovaların birinde küçük bir göl varmış. Yakınlarında konuşup dertleşeceği kendi gibi bir göl olmadığı için çok yalnız ve mutsuzmuş.En büyük hayali göçmen kuşlardan duyduğu büyük denizlere Mutsuz göl okyanuslara kavuşmakmış. Ama ne yazık ki çok yıllar geçmesine rağmen kolları bir türlü denize ulaşamıyormuş.

Bu durum onu gittikçe sinirli ve huysuz yapmış. Etrafındaki kalabalık ağaçlara Mutsuz göl içinde yüzen sürü balıklara Mutsuz göl su içmeye gelen kuşlara öfkeyle bakar olmuş.”Hepsinin arkadaşı var Mutsuz göl ama ben çok yalnızım “ diye söylenip dururmuş.

Her yağmurdan sonra Mutsuz göl kolları olan nehirlerin denize kadar uzayıp uzamadığına bakar Mutsuz göl küçük derelerin hala aynı yerlerinde olduğunu görünce Mutsuz göl sinirinden titrer Mutsuz göl sularını bulandırırmış.

Etrafında yaşayan canlılar Mutsuz göl derelerinden su alan köylüler bu durumdan çok şikayetçiymiş. Kimse derdini bilmediği için bu bulanıklığın sebebini de anlayamıyor Mutsuz göl “yağan yağmurdan galiba” deyip geçiyorlarmış.

Sonunda balıklar bu duruma dayanamayıp toplanmışlar. Son zamanlarda göle ne olmuş olabileceğini anlamak için tartışmaya başlamışlar. Uzun süren tartışmalardan sonra hiç biri mantıklı bir açıklama bulamamış Mutsuz göl aralarından birini seçerek gölle konuşmaya göndermeye karar vermişler. Olanları onun kendi ağzından duymak en akıllıca iş gibi görünüyormuş.

Balıklardan ağzı iyi laf yapan Sazanı konuşmacı olarak seçmişler. Sazan kısa bir müddet yüzerek gölün ortasına varmış. O sırada göl leylekle konuşuyormuş. Sazan bir yosunun arkasına gizlenip burnunu hafifçe sudan çıkararak onları dinlemeye başlamış. Sol taraftaki sazlığa baktığında kurbağanın da onları dinlediğini fark etmiş. “ Anlaşılan rahatsız olan sadece biz değilmişiz” diye mırıldanmış. Ağzından çıkan baloncuklar fark edilecek diye de tedirginmiş. Tekrar yüzünü leyleğe çevirmiş Mutsuz göl dinlemeye başlamış.

Göl üzgün bir sesle ;
_ Leylek kardeş Mutsuz göl haydi yeniden anlat Mutsuz göl denizler ne kadar büyük? Kocaman dalgaları var mı? Ucu bucağı görünmüyormuş doğru mu?
Leylek;
_Off! Daha kaç kere soracaksın küçük göl. Biraz zamanım var.İçirdiğin suyun hatırına anlatayım bari. Çok uzun anlatamam sürüye yetişeceğim. Sonra geri kalırsam yolumu bulamam.
Biz göç zamanı dağların Mutsuz göl tepelerin Mutsuz göl ovaların Mutsuz göl denizlerin Mutsuz göl bazen de okyanusların üzerinden geçeriz.Görmediğimiz bilmediğimiz yoktur.

Denizlerin üzerinden geçerken çok yoruluruz. Bazen o kadar büyük olurlar ki konup dinlenecek bir kaya bulmak için saatlerce Mutsuz göl hatta günlerce uçarız.

Pırıl pırıl kumsalları vardır Mutsuz göl yaz aylarında insanlar çoluk çocuk yüzer Mutsuz göl güneşlenir eğlenirler. Hışırtılı dalgaları vardır. Hele okyanusların dalgaları o kadar büyüktür ki Mutsuz göl insanlar üzerinde bir tahta parçasıyla oradan oraya savrulmaya bayılırlar.
Üzerlerinde koca gemiler yüzer. Bir ülkeden bir ülkeye yük taşır o gemiler. O kadar büyüktür denizler ve okyanuslar…

Küçük göl bir masal dinler gibi dinliyormuş Leyleği. Anlattıklarını hayalinde canlandırıyor Mutsuz göl içinde denize kavuşmak için büyük bir istek duyuyormuş.

Onun hiçbir zaman üzerinde bir tahtayla sağa sola savrulacak kadar büyük dalgaları Mutsuz göl upuzun Mutsuz göl pırıl pırıl kumsalları olamayacaktı.Bu düşünce onu yeniden sinirlendirmiş. Sularında garip bir kıpırdı başlayınca Sazan Mutsuz göl Leylek ve Kurbağa korkmuş.

Leylek az ilerde bir dala konmuş. Kurbağa “long” diye göle dalmış.Bu sırada Sazanla burun buruna gelmişler.

Sazan telaşlı bir sesle sormuş;
_Kurbağa kardeş Mutsuz göl ne yapıyordun orada?
_Hiç ! Güneşleniyordum.Sen ne yapıyordun?
_Hiç! Geziyordum Mutsuz gölyosuna takıldım Mutsuz göl demiş balık.İkisi de bir an durmuşlar Mutsuz göl yalan söyledikleri için birbirilerinin yüzüne bakamamışlar.Önce balık doğruyu söylemeye karar vermiş.
_Kurbağa kardeş Mutsuz göl aslında ben buraya gölle konuşmaya gelmiştim.Baktım Leylekle konuşuyor Mutsuz göl bir yosunun arkasına saklanıp dinlemeye başladım.Kötü niyetle değil Mutsuz göl belki göle sormama gerek kalmadan neler olduğunu anlarım diye…
Kurbağa ağzına doldurduğu suları tekrar geri bırakarak;
_Neden sürekli titrediğini ve bulandığını mı soracaktın? Aslın da ben de onun için buradayım.
_Peki anlayabildin mi derdini?
_Evet galiba denize kavuşmak istiyor. Artık buralardan çok sıkılmış.Macera istiyor galiba…
_Ama biz onu çok seviyoruz. O olmasa halimiz ne olur?

Kurbağa tekrar bir taşın üzerine çıkmış. Etrafı kolaçan etmiş.Sonra yeniden suya dalıp balığın yanına dönmüş.
_Sazan kardeş ortalıklarda kimse yok.Gölle konuşmanın tam zamanıdır.
_Tamam öyleyse Mutsuz göl haydi gidelim.

Kurbağa taşın üzerine zıplamış.Balık sudan çıkamadığı için taşın dibinde kalmış.Hafifçe burnunu dışarı çıkarıp beklemeye başlamış.Söze ilk başlayan kurbağa olmuş.
_Gölcüğüm Mutsuz göl kaç zamandır bir gariplik var sende.Durup durup bulanıyorsun Mutsuz göl dalgalanıp köpürüyorsun.Bu durumdan hem üzülüyoruz hem de rahatsız oluyoruz.İnsanlar içmeye su bulamıyorlar sen bulanınca.Söyle bize nedir bu halin?
_Siz de kimsiniz? Demiş göl. ”Ne diyorsun anlamıyorum.Yok benim derdim falan.Memnun değilseniz çıkın gidin.İnsanlar da başka göllerden alsınlar sularını.Ne de olsa benim gibi ayaksız değilsiniz.Seçme şansınız var.
Kurbağa biraz düşünmüş Mutsuz göl sonra karnını gere gere konuşmaya devam etmiş.
_Bak gölcüğüm Mutsuz göl sen olmazsan bu çevrede pek çok canlı yaşam ortamı bulamaz.Tabiatta gereksiz hiçbir yaratılmış yoktur.Her şeyin bir görevi vardır. Ağaçların görevi havayı temizlemek Mutsuz gölerozyonu önlemek Mutsuz göl canlılara yuva olmak gibi şeylerdir.Sen olmazsan bu çevrede ağaç olmaz.Balıklar olmaz.Köylüler içecek su bulamaz. Hastalıklar baş gösterir Mutsuz göl sonra da ölümler. Göçmen kuşlar su içmek için daha uzun yol kat etmek zorunda kalırlar.Belki de bir çoğu suya varamadan ölür.
Bütün bunları göze alarak denize gitmeye razı mısın? Eline geçecek kazanç ne olacak…Bir kere sen denizle bir değilsin.Sana denizi anlatan bunu neden anlatmadı.Deniz tuzludur Mutsuz göl oysa sen tatlı susun.Denize döküldüğün yerde artık tatlı olamazsın.Dile değdiğinde yüz ekşittiren tuzlu bir su olursun.Bunu ister misin?

Senin yerin burası.Allah seni buraya layık görmüşse sebepsiz değildir.Sızlanmak şikayet etmek hiç yakışmıyor sana.
Küçük göl öfkeli bir sesle;
_Eee! Söylediklerin çok saçma.Çok kolaysa sen ömrün boyunca o kaya üzerinde dur bakalım.Size göre her şey hoş.Bir de bana sorun.Senin vıraklamalarından bıktım.Korondan bıktım . Hep aynı kuşların hep aynı şarkıları söylemesinden Mutsuz göl ağaçların aralarındaki sohbeti dinlemekten Mutsuz göl her şeyden bıktım. Artık kurtulmak istiyorum sizden.

Kurbağa sinirlenerek suya atlamış.
_Benden söylemesi…Gerisi sana kalmış.Sen denize ulaşamazsın. Ancak hem kendine hem etrafındaki canlılara zarar verirsin bu düşüncenle.Var gerisini sen düşün Mutsuz göl demiş.Balıkla beraber oradan uzaklaşmış.

Göl aslında etrafındaki bütün canlıları çok seviyormuş.Ama denize kavuşma arzusu her şeyden daha önemliymiş onun için.

Hava kararmış.Yıldızlar gökyüzünde yerini almış.Küçük göl Gökyüzünü seyrederken uykuya dalmış.Rüyasında bir ses O’na “ Küçük göl Mutsuz göl haydi buharlaş ve göğe çık.Seni denize götüreceğiz.” Demiş.Küçük göl buharlaşıp gökyüzünde koca bir bulut olmuş.Yükselmiş Mutsuz göl yükselmiş…Bulunduğu yerden buharlaştığı yere bakmış.O da ne? Yüzlerce balık kurbağa ve türlü canlılar göl yatağında tepinmeye başlamışlar.Su olmadığı için ızdırap içinde kendilerini oradan oraya atıyorlarmış. Kenarlardaki sazlar aniden kuruyup yok olmuş. Göl yatağının etrafı susuzluktan ölen balıklar kurbağalar ve kuşlarla dolmuş.Yan taraftaki ormandaki ağaçlar ve diğer bitkiler birer birer kurumaya başlamışlar.İçindeki canlıların feryatları göğe kadar yükseliyormuş.Kendinden beslenen dereler kuruyunca Mutsuz göl göl yatağındaki ölümler dere boylarında da yaşanmış.Köylüler içecek su bulamayınca türlü hastalıklara kapılmışlar.Öyle ki ölüleri yıkamak için bile bir damla su bulamıyorlarmış.

Ölmüş canlıların kokuları ta gökyüzüne kadar gelmiş.O ana buluta dönüşen göl Mutsuz göl yere inmek için yalvarmış.Ağlamış Mutsuz göl ama nafile..Çaresiz rüzgara uyup denize doğru yola çıkmış.Ama bir türlü göl yatağındaki canlıların Mutsuz göl yıllarca beraber yaşadığı dostlarının tepine tepine can vermeleri gözünün önünden gitmiyormuş. Sonunda denize varmış. Yine o esrarengiz sesi duymuş;
_Haydi dökül denize…
Göl yağmur olup denize dökülmüş. Ama daha ilk damlasında acıyla irkilmiş.Tuzlu su damla damla her zerresini yakmış.Bağırmış Mutsuz göl ağlamış…Koca dalgalar bir o tarafa bir bu tarafa savurmuş sularını. “Ah ben ne yaptım” diye feryat ettikçe aklına onun yüzünden yok olan koca ova geliyormuş.
Tanımadığı balık türleri köpekbalıkları Mutsuz göl ahtapotlar Mutsuz göl deniz anaları Mutsuz göl mürekkep balıkları Mutsuz göl dev yengeçlerden o kadar korkmuş ki Mutsuz göl sağa sola bakamaz olmuş.Bu denizdeki canlıların hiç birini kendi sularındaki sevimli sazanlara Mutsuz göl alabalıklara benzetememiş.. Denizin derinleri çok karanlıkmış.Korkunçmuş.Oysa o öyle miydi? Güneş sığ sularının dibindeki kumları ve çamurları bile pırıl pırıl parlatırdı onun.
Gözlerinde son derece parlak bir ışık hissetmiş. Işık yaklaştı Mutsuz göl yaklaşmış..Gözleri kamaşmış…Gözlerini usulca açtığında bir an nerede olduğunu kestiremedi.Sonra sağa sola bakmış..Ağaç dostları Mutsuz göldereleri Mutsuz göl sazları Mutsuz göl sularında oynaşan küçük balıkları Mutsuz göl su için kuşları Mutsuz göl kenarındaki taşlarda koro halinde şarkı söyleyen kurbağaları Mutsuz göl hepsi yerli yerindeymiş. ”Çok şükür hepsi rüyaymış” Mutsuz göl diye sevinmiş.
Hayran hayran akşama kadar onları seyretmiş.O günden sonra da bir daha denize kavuşmak fikrini aklına bile getirmemiş.

Kendini olduğu gibi kabul etmesi gerektiğini Mutsuz göl başına daha kötü felaketler gelmeden anlayabildiği için Mutsuz göl Allah’a ömrü boyunca şükretmiş.


mormavi isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Mutsuz göl

Mutsuz göl konusu, BAYANLAR ÖZEL / Aşk, Sevgi Köşesi & Aşk Hikayeleri forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Mutsuz ev kadınları çok çabuk obez oluyor Bakımlı Kadın Hürriyet / E - Kolay / Sabah Sağlık 0 30-07-2008 05:09
Partnerinizi sizinle mutlu mu mutsuz mu anlayın ! Bkmlyz İlişkiler, Duygular ve Hayatın İçinden 0 10-07-2008 04:20
Burnunuz sizi mutsuz mu ediyor?.. Bakimliyiz Hürriyet / E - Kolay / Sabah Sağlık 0 12-03-2008 11:50

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 02:39 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats