bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > BAYANLAR ÖZEL > Aşk, Sevgi Köşesi & Aşk Hikayeleri

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 21-05-2010, 06:23   #1 (permalink)
 
mormavi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Herkes Askini Farkli Sekillerde Yasar....Aşk diye bir şey var mıdır?


Cevap ne evet ne de hayır. Kimi zaman yüreğimizde küçük bir kıpırtıdır aşk kimi zaman boğazımızı düğümler kimi zaman sinsi sinsi yaklaşır kimi zaman ise göstere göstere gelir ve geçer. Aşkın varlığı yüzlerce yıldır tartışılıyor ancak tespit etmek için onca uğraş onca mücadele sonunda ortada elle tutulur bir şey yok.

Yapılan bilimsel çalışmalar sonucunda sadece aşkın yarattığı fiziksel değişikliklerin neler olduğunu biliyoruz o kadar. Aşık olunca kalp hızlı hızlı atar günler şaşırılır uykusuzluk ve iştahsızlık aşkın başlıca göstergeleridir. Sürekli bir neşe hali ya da duruma göre üzüntü ikinci aşamada ortaya çıkar. Aslında aşk bir uğur böceği gibidir ne zaman gelip ne zaman gideceği belli olmaz. Kalbinize konarsa ve dileğiniz tutarsa onu yakalarsınız ya da sadece uçsun da dileğimi gerçekleştirsin diye arkasından boş boş üfler durursunuz.

Aşkın ne olup ne olmadığını anlamak için onu tanımlamak yerine insanların aşk adı altında neler yaşadıklarına bakmak gerekir. Hepimiz farklı yaşarız aşkı hepimizin aşkı farklı şeyler barındırır. Ancak aşkın olmazsa olmazları vardır; örneğin duygusal yakınlık ve paylaşım cinsellik ve fiziksel birliktelik. Bu unsurların varlığı iki insan arasındaki aşk ilişkisinin durumunu yakından etkiler ve bu olmazsa olmazlardan aşkın içine neleri katıp neleri katmadığımıza göre farklı farklı aşklar çıkar ortaya.

ARKADAŞÇA AŞK

Birlikte vakit geçirmek fiziksel anlamda yanyana olmak bu tip bir aşk yaşayan aşıklar için çok önemlidir. Paylaşımın tarzının ve neleri içereceğinin çok büyük önemi yoktur hatta paylaşım genelde yüzeyseldir. Arkadaşlık ön planda olduğu için paylaşımlar bir aşk ilişkisinin içermesi gereken yoğunlukta olmaz. Genelde arkadaşça aşk cinsellik içermez. Ancak masum küçük cinsel oyunların varlığından söz edilebilir. Birçok aşk eninde sonunda arkadaşça aşka dönüşür. Özellikle yıllar boyu süren birçok aşk ilişkisi sonunda iki insanın sadece fiziksel bir birlikteliği paylaştığı bir ilişki haline gelir.

ROMANTIK AŞK

Romantizm denilince aklımıza mumlar şarap ve el ele göz göze geçirilen saatler gelir. Romantik aşıklar kendilerini bu tip romantik unsurlara o kadar çok kaptırırlar ki; ilişkilerinin geriye kalan kısmı onları hiç ilgilendirmez. Birbirlerini sevgiye boğmaktan başka bir şey düşünmezler ve yapmazlar. Özellikle bu tip çiftler ilk bakışta dışarıdan birbirlerine çok uygunmuş gibi gözlenirler ancak gözlenen bu durum sadece romantizmin yarattığı geçici bir durumdur. Partnerler ilişkilerinden bekledikleri duygusal paylaşım ve yakınlık ihtiyaçlarını başka yerlerden tatmin etmeye çalışırlar. Fiziksel yakınlıklarını genelde romantizm için kullandıklarından bir süre sonra sıkıcı tekrarlar sorun olabilir.

BOŞ AŞK

İlişkide her şey varmış gibi gözükür oysa fiziksel birliktelik dışında bu tip aşkta paylaşım ve cinsellik hiçbir şekilde mevcut değildir. Fiziksel yakınlık ise ikilinin birbirilerine mecburiyetlerinden doğar ve o nedenle devam eder. Kadının evde oturup ev işlerini yaptığı erkeğin dışarda para kazanıp eve getirdiği bu aşk türü barındırdığı boşluktan ötürü boş aşk olarak tanımlanabilir.

Partnerler aynı çatı altında oldukları halde birbirlerinden olabildiğince uzaktırlar. Birlikteliklerinin en önemli sebebi karşılıklı bağımlılıktır. İlişkideki hiçbir şey birbirlerinden elde ettikleri kazanımlardan daha önemli değildir. Kazanımlar bittiği an aşkın içindeki boşluk büyür ve ilişkinin bitmesine yol açar. Genelde dışarıdan ilişkinin dinamikleri anlaşılmadığından çiftin sonsuza kadar birlikte olacak şekilde mutlu oldukları düşünülse de boş aşkın tarafları mutsuzluklarını kimseye göstermeden hayatlarına devam edip giderler.

YANLIŞ AŞK

Bu tip aşk ilişkisinde her şey birden bire olur. Kimin kim olduğuna bakılmaksızın birden bire iki insan bir araya gelir. Genelde yanlış aşklar cinsellik odaklıdır. Partnerler anlık bir çekim ile bir araya gelip hayatlarının aşkını yaşadıklarını düşünürler. Ancak sonsuza dek sürecekmiş gibi gözüken bu mutluluk tablosu cinsel çekim bittiğinde sona erer. Çiftler arasındaki paylaşım neredeyse sıfırdır birbirlerini hiç tanımazlar.

Her ikisi de kendisini ve kendi ihtiyaçlarını tatmin etmekten başka bir şey düşünmediği için ilişkinin gerektirdiği duygusal yakınlık ve paylaşım konusunda yaşadıkları eksikliğin nedenini başka şeylerde ararlar. Sevişmek en çok yapılan aktivitedir. Geriye kalan ihtiyaçlar ilişki tarafından karşılanmayınca yanlış aşk yavaş yavaş yok olur. Her iki taraf da yaşadıkları şeyin yanlış olduğunu anlarlar ve ilişkilerini bitirirler.

ÇILGIN AŞK

Çılgınca aşka maruz kalan bireyler adeta çıldırırlar ve ne kadar çılgınlaşırlarsa o kadar aşık olduklarını düşünür ve ona göre hareket ederler. Aşık olmaları onlar için karşılarındaki insandan daha değerli olduğundan çılgınlıklarını dışarı vurup herkese yaşadıkları aşkı göstermeye çalışırlar. Bu tip aşkta sevgiden çok kişinin sevgi adını verdiği duygularını ön plana çıkartması daha önemlidir.

Çılgınca sevmek eylemi gerçekleşmediği sürece partnerler yaşadıkları şeyin aşk olduğunu hissetmezler. Çılgın aşıklar çılgınca sevdikçe kendilerini tatmin ederler. Duygusal yakınlık ve paylaşım fiziksel birliktelik ve cinsellik gibi unsurlar çılgın olma düşüncesi altında ezilip gideceğinden çılgınca aşkın alevi bir gün söner ve ilişki biter. Çılgınca sevmek deliler gibi aşık olmak gibi terimlerin bolca kullandıldığı bu tip aşklar ilk defasında ağızlarını yaktığı için partnerler sonraki ilişkilerini mümkün olduğunca üfleyerek yaşamaya çalışırlar.

MÜKEMMEL AŞK

Böyle bir aşkın varlığı konusunda büyük spekülasyonlar yapılsa da mükemmel aşka rastlamak mümkündür. Sevişmekse sevişmek paylaşımsa paylaşım duygusallıksa duygusallık romantizmse romantizm. Mükemmel aşkta her şey vardır. Bu tip bir aşkın ortaya çıkması için çiftlerin her noktada birbirlerini tamamlayıcı özellikler göstermesi gerekebilir. Ancak bunu sağlamak çok zordur.

Mükemmel aşkın barındırdığı tehlike bir süre sonra sıkıcı bir hal alabilecek olmasıdır. Zamanla mükemmel aşkı mükemmel yapan özellikler çiftin uyum düzeyine bağlı olarak değişim göstererek gerekli dönüşümler sayesinde kalitesini korur ve süresini uzatır. Mükemmel aşkı arayarak bulmak yerine yaşanılan ilişkileri mükemmele çevirmek için çaba göstermek gerekir.

TAKINTILI AŞK

Takıntılı aşk tek taraflı yaşanan bir aşk türüdür. Taraflardan biri diğerine takılıp kalmıştır ve tek amaç takılıp kalınan kişinin dikkatini çekmektir. Genelde takıntılı aşıklar aşık oldukları kişiyi kafalarında idealleştirirler. Aşık oldukları kişiyi kafalarında yüceltip başka bir varlık haline getirirler. Bu tip aşkta cinsellik yaşanmasa herhangi bir paylaşım olmasa hatta fiziksel yakınlık hiç gerçekleşmemiş olsa bile bir önemi yoktur. Çünkü önemli olan aşık olunan kişinin gerçek kimliği değil aşık olan kişinin kendi kafasında oluşturduğu hayaldir. Kişi bu hayal çevresinde aşkını yaşar gider. Takıntı haline getirilen kişinin fonksiyonları hemen hemen sıfırdır. Takıntılı aşık bir süre sonra bu işten yorulur yeni heyecanlar yeni takıntılar aramak için başka aşk objelerinin peşine düşer ve takıntı haline getirdiği kişiyi rahat bırakır.

GÖSTERİŞLİ AŞK
İlk bakışta ilginç gibi gözüken gösterişli davranışlar bu aşk çeşidinin önemli bir özelliğidir. Sevgilisine vermek üzere elinde devasa büyüklükteki oyuncak ayı taşıyan insan görüntüleri bu aşk için çok iyi bir örnektir. Aşkın bir gösteriş olduğunu düşünen taraflar sevgilerini göstermek için bu tip aşırı davranışlarda bulunarak aşklarını dışa vurmaya çalışırlar. Aşkı aşk yapan tüm özellikler bu tip aşıklar tarafından yorumlanır ve ortaya paylaşım cinsellik ve fiziksel birliktelik konusunda akla hayale gelmeyecek türde gösterişli davranışlar çıkar.

Alinti


mormavi isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Herkes Askini Farkli Sekillerde Yasar....

Herkes Askini Farkli Sekillerde Yasar.... konusu, BAYANLAR ÖZEL / Aşk, Sevgi Köşesi & Aşk Hikayeleri forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Farkli Bir Ask Tanimi... mormavi Komik Resimler 4 04-05-2010 09:01
Herkes Askini itiraf Etsin... mormavi Forum Oyunları 8 26-03-2010 10:17
Herkes Payina Duseni Yasar...Beni Unutma.... mormavi Resimli Şarkı Sözleri 2 14-12-2009 04:42
Hayatimi Askini Buldum mormavi Hürriyet Kelebek 0 31-10-2009 11:35
Farkli elif İlahiler 0 14-07-2008 11:57

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 05:15 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats