bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > HOBİLERİMİZ > Bahçe Bakımı ve Çiçekler

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 23-05-2009, 05:58   #1 (permalink)
 
Bkmlyz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Generatif Üretme Tekniği

Generatif Üretme Tekniği

Generatif üretme çok miktarda ucuz ve kolay fidan üretimi sağlar.Üretme materyali tohum yurt içi ve yurt dışı heryerden kolaylıkla temin edilebilir.Tohumdan geçen hastalıklar vejetatif yoldan yapılan üretmeye kıyasla daha düşük ölçüdedir.Genetik açılma dolayısıyla üretilen bitki anaç bitkinin istediğimiz özelliklerini nadir olarak taşır. Süs bitkileri yetiştiriciliğinde önemli olan çiçeklenme olgusu tohumdan yetiştirilen fidanlarda çok daha geç gerçekleşir. Fidanların başlangıç gelişmeleri daha yavaş seyreder.Bu dezavantajlarına rağmen genaratif üretme gene de kitle halinde bitki yetiştiriciliğinde büyük bir yere sahiptir.

Her bitki türü belirli bir olgunluğa ve yaşa ulaşmadan tohum vermez.Bu yaş ve olgunluk devresi; türlerecoğrafik mevki ve bireyin güneş ve ışıklanma durumuna göre değişir
Çiçektohum ve meyve verimibir çok bitkilerde her yıl olmaz. Bu durum türlere göre hatta aynı türde yıldan yıla bireylere göre de değişir. Bu itibarla pratikte çok iyi iyi orta zayıf tohum yılları ve tohumsuz yıllar gibi değimler kullanılır. Genellikle bol bir tohum yılını zayıf veya tohumsuz bir yıl izler. Zira bol tohum dolayısıyla o yıl bitki evvelce depo ettiği bütün besin maddelerini sarfeder. Ertesi yıl ise bu yüzden yeni meyve ve tohumlar geliştiremez. Buna tohum yıllarının periyoditesi denir.
Tohum yıllarının aralıkları genellikle büyük tohumlu bitkilerde daha uzar. Zira bol tohum yılında sarfettiği çok miktarda depo maddelerini bitki kısa zamanda tekrar toplayıp tohum ve meyve oluşturamaz.

Tohum yıllarının sıklığı ve tohum veriminin çokluğu genelde;o yörenin iklim koşullarına yükseltisine göre de değişir. İklim ısındıkça güneşli veya güney
bakılara yöneldikçe yükseklik azaldıkça tohum yılları sıklaşması yanında verim de artar. Tozlaşma zamanı yağışlar ve yüksek rutubet tohum verimini azaltırken
bu devrede kuru rüzgarların esmesi tozlaşmayı arttırır.dolu dane nisbetini yükseltir. Ancak kuvvetli rüzgarların ince dallan kırarak çiçeklere zarar verdiği de unutulmamalıdır.

Don özellikle ilkbahar donları da çiçekleri etkileyerek tohum verimini azaltabilir. Dolu da aynı şekilde verimi düşürebilir. Kuşlar böcekler gibi zararlılar özellikle üzümsü ve etli meyvalarda büyük zararlara neden olabilir.Bu itibarla böyle durumlarda zararın en fazla olduğu tam olgunlaşma durumu uzatılmadan tohumlar olgunlaşır olgunlaşmaz bekletilmeksizin hemen toplanmalıdır.

Tohum verimi belli bir süreye kadar bitki yaşı arttıkça çoğalır.Fakat ileri yaşlarda verim düştüğü gibi tohumda boş dane nisbeti de artar. Tohum toplanacak bireyler ne kadar serbest durumda olursa o kadar fazla tohum vereceği de daima hesaba katılmalıdır.


Bkmlyz isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 23-05-2009, 05:58   #2 (permalink)
 
Bkmlyz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Tohumların Toplanma Zamanı

Tohumlar embriyonun olgunlaştığı zaman ile tohumların dökülmesi arasındaki zaman aralığında toplanmalıdır. Bu periyot bazı türlerin tohumlarında çok kısadır.Örneğin söğüt ve kavaklarda olduğu gibi. Bazı tohumlarda da olgunlaşma ile tohum dökümü arasında geçen süre aylarca devam eder. Örneğin kızılcam ve servi tohumları gibi.

Hangi tür tohumun ne zaman olgunlaşıp toplanacağı her yıl belirli kesin bir zamana bağlanamaz.Zira bu zaman o yılın iklim koşullarına göre az çok değişir. Örneğin erken gelen ilkbahar ve kurak bir yaz tohumların daha erken tarihte olgunlaşmasına neden olur.Hatta bazı meyvalar ve tohumlar ağaç üzerinde aynı zamanda olgunlaşmazlar. Bazıları dökülürken bazıları da hala olgunlaşmamış durumdadır. Bununla beraber senelere göre az çok değişmesine rağmen gene de her türün meyva ve tohumu belli bir zaman aralığında olgunlaşır ve toplamaya hazır hale gelir. Erken toplamada tohumlar tam olgunlaşmadan toplanır. Bu taktirde tohumun karbonhidrat yağ ve proteinlere dönüşmüş olan depo maddelerini yeterli ölçüde biriktirebilmesi ve dolayısıyla daha iyi bir çimlenme ve daha kuvvetli fidanlar veren kaliteli tohumların elde edilebilmesi için bu olgunlaşmayı beklemek gerekir. Yani tohumlar yeterli miktarda besin maddeleri toplayıncaya kadar hasat edilmemelidir. Aksi halde erken toplanan tohumların çimlenme kabiliyeti zayıf olur. Bu itibarla tam olgunlaşma zamanını tespit için yapılan gözlemler önemlidir.Bu konuda meyva ve tohumların rutubet içerikleri renk sütlülük derecesi şekil koku yumuşaklık v.s gibi türlere göre değişen bazı olgunlaşma işaretlerinden faydalanılır. Tohum olgunlaşma zamanı coğrafik mevkiye göre güneye
gittikçe iklim ısındıkça aynı türde erken tarihlere kayar.Bitkinin bulunduğu yerin yüksekliği azaldıkça da aynı durum gözlenir. Güneşli özellikle güney bakılarda olgunlaşmayı bir iki hafta erkene çekilebilir.

Renk önemli ve pratik bir olgunlaşma işaretidir. Zira hem meyvalar ve kozalaklar klorofil etkisiyle başlangıçta yeşil renk taşırlar olgunlaşma ilerledikçe
klorofil parçalanır ve ortadan kaybolur. Böylece esas pigment yeşil renk yerini başka renklere bırakır.Ancak bazı türlerde renk ve büyüklüklere göre olgunlaşmış tohumları olgunlaşmamışlardan ayırmak mümkün değildir.

Birçok meyvaların tohumlarının olgun hale geldikleri tohumlardaki rutubetin belli bir rutubet oranına düşmeleriyle anlaşılır.

Bazı türlerin tohumlarındaki "sonradan olgunlaşma" niteliği dolayısıyla hasat olgunlaşmadan bir süre önce yapılabilir. Bunlarda tohum kozalak veya meyva
yatağı içinde olgunlaşmasını tamamlar. Bu bir çok iğne yapraklı türlerde görülen bir niteliktir.Bu konuda göknar ve ladinler tipik bir örnek oluşturur.


Bkmlyz isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 23-05-2009, 05:58   #3 (permalink)
 
Bkmlyz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Toplama Sonrası İlk İşlemler

Tohumun hasadı esnasında olduğu kadar bunu takiben yapılan işlemlerde tohumun hayatiyeti bakımından önem taşır. Çimlenme gücü en yüksek tohumlar bile hasat
sonrası yapılan hatalı işlemlerle çimlenme güçlerini tamamen kaybedebilir. Toplama esnasında kullanılan plastik veya hafif metal kova veya kaplarda toplanan tohumlar ve meyvalar çuvallara aktarılır.Ancak çuvalların naylon gibi hava almayan malzemeden olmaması gevşek havalanabilir kaba kendir cinsinden materyalden yapılmış olması gerekir.Aksi halde havalanamadığından meyva ve tohumların kızışmasına ve kısa sürede bozulmasına neden olur. Nemli tohumlar birkaç saat bile nemli halde tutulursa kızışma başlar ve daha uzun sürelerde ise küflenmeler olur.Özellikle yağışlı havalarda yapılan toplamalarda nemli meyva ve tohumlarda bu durum hemen ortaya çıkar.

Toplanan meyva veya kozalakların tabi olacakları işlemler meyva tiplerine göre değişir. Bazı etli meyvaların tohumları meyvalardan çeşitli işlemlerle ayrılır. Bu konuda küçük ihtiyaçlar ve küçük partiler için el ile ovalamak çeşmelerde çalkalamak eleklere sürterek ezmek odun blokları arasında meyva etini ezmek suretiyle ve eleklerden geçirerek tohumlar ayrılabilir.

Akasya gladiçya ve katalpa gibi cinslerin tohumları da baklaları güneşte kurutularak ve çatlamaları sağlanarak çıkarılır.

Kozalaktan tohum çıkartma makinelerinin olmadığı yerlerde kozalaklar açıkta sert bir zemin branda veya tel kafesli kasalar üzerine serilerek güneş sıcaklığında tohumlarını bırakmaları sağlanır.Ancak bu metot yavaştır uzun zaman alır.

Tohumların Saklanması

Ağaçlar çalılar ve diğer süs bitkilerinin tohumlarını ekim mevsimine kadar veya gelecek yılların ihtiyacı için kullanılmak üzere daha uzun süre sağlıklı bir şekilde saklamak gerekir.

Tohumların ilk ekim mevsimi ekilinceye kadar saklanması yani "kısa saklama" daha basit koşullarda gerçekleştirilir.Fakat gelecek yıllarda kullanılmak üzere yapılan saklama yani "uzun saklama" daha ihtimamlı yöntemleri gerektirir.

Saklama süresi; bitki türlerine dolayısıyla o türün mensup olduğu tohum tipine tohumun olgunlaşma derecesine yapılan ön işleme tohumun çimlenme değeri ve rutubet içeriğine saklama ortamını sıcaklık rutubet ve ışık başta olmak üzere ortam koşullarına böcek ve mantar zararları ve depolama tarzına göre değişir.

Ağaç çalı ve diğer süs bitkileri tohumları saklama açısından:

Kısa ömürlü tohumlar
Orta ömürlü tohumlar
Uzun ömürlü tohumlar diye de üç gruba ayrılabilir.
Tohumlan kısa ömürlü olan bitki türlerinde saklama birkaç hafta ile bir iki yıl arasında değişir. Bu sınıfa giren belli başlı türler arasında sedir meşe
bazı akçaağaç türleri manolya mahonya ılgın aralya sayılabilir.

Tohumlan orta ömürlü olan türlerde tohumlar 4-5 yıl saklanabilir.Bunlar içinde çam ve ladin türleri en tipiklerini oluşturur.

Uzun ömürlü tohumlar da çok daha uzun bir süre saklanabilir.Örneğin akasya gülibrişim sarı salkım iğde ve sofora tohumları 10-20 yıl kadar başarı ile saklanabilir.

Genellikle nişastaca zengin tohumlar (meşe kayın v.s.) yağ ve reçinece zengin (ladinçam vs) tohumlardan daha çabuk çimlenme kabiliyetlerini kaybederler.

Saklamada bu tür farklılıkların yanında etkisi olan diğer önemli faktörlere gelince ;
Bu konuda önce tohumun olgunlaşma derecesi gelir. Yani tohumların toplanma zamanına göre de saklama süreleri fark eder.

Saklamaya etki eden bir faktörde tohumların su içerikleridir.

Saklama ortamının sıcaklığı da saklama süresine etki yapmaktadır.Sıcaklık düştükçe depolama süreci uzatılabilmektedir.

Depolamada çimlenme değeri başarı ile korunmuş bir tohum depolamadan sonra ekimine kadar geçen süre esnasında bazı hatalı işlemler yapılmış ise hayatiyetini kısmen veya tamamen kaybetmesine neden olunabilir.

Çimlenme Engelleri Çimlenmeyi Uyarıcı ve Çimlenme Engelini Giderici Engeller

Birçok ağaç ve çalı formundaki süs bitkileri ile çiçek tohumları uygun nem sıcaklık ve oksijen koşulları altında ekilseler dahi o yıl çimlenip yeni bitkiler geliştiremezler. Bu tohumlar bazı çimlenme engellerine sahiptirler. Bu tohumların kısa sürede çimlendirilmesi için bu engellerin giderilmesi gerekir.

Tohumlarda bu çimlenmeyi engelleyen iç faktörler genellikle üç grupta toplanır.

1-Kabuk kalınlığı veya sertliğinden kaynaklanan engeller
2-Embriyonun gelişmemiş olmasından veya embriyonun dinlenme ihtiyacından kaynaklanan engeller
3-Büyümeyi engelleyen bazı maddelerden kaynaklanan engeller.

1-Kabuktan Kaynaklanan Engeller.

Kabuk ya kalındır veya serttir.Bu durumda tohum çimlenebilmesi için ihtiyaç duyduğu suyu alamaz gaz alışverişi yetersiz kalır.Örneğin gülibrişim mimoza yalancı akasya erguvan gladiçya sofora katırtırnağı hatmi türleri tohumları kabuk engeli dolayısıyla hemen çimlenemezler. Bunları kısa zamanda çimlendirebilmek için çeşitli yöntemlerle bu engelin kırılması gerekir.

Kabuk engeli türlere hatta bireylere göre değiştiği gibi aynı türde hasat zamanına ve hasat esnasındaki hava hallerine göre de değişir.Olgunlaşmanın yağışlı havalara rastladığı yıllarda kabuk daha yumuşak kurak periyotlara rastladığında daha sert oluşur.Kuru olarak ve uzun süre saklamalar da kabuk engelinin güçlenmesine neden olur. Engeli gidermede uygulanılan yöntem ve süreç de buna göre değişir.Buna karşılık
böyle tohumlar kurumadan ve kabuk sertleşmeden sonbaharda ekilirse tohum herhangi bir ön işleme tabi olmaksızın ilkbaharda çimlenir. Aksi halde ikinci ilkbahara kadar çimlenemez.

2-Embriyonun gelişmemiş olmasından kaynaklanan engeller

Birçok türlerde de çimlenme engeli embriyonun gelişmemiş olmasından veya embriyonun içindeki mevcut oluşumdan kaynaklanan dinlenme ihtiyacından ileri gelir. Ülkemizin içinde bulunduğu bazı ılıman bölgelerin bitkilerinde tohumların çimlenebilmesi için bir dinlenme periyodu geçirmeleri gerekmektedir. Bu süre zarfında tohum içinde çimlenme olgunluğu için bazı değişimler meydana gelmekte ve bunun sonucu tohum çimlenebilmektedir.

Bazı türlerde bu süre içersinde tek işlemde yeterli değildir.Ömeğin güllerde iki işlem yapılırsa çimlenme çok daha yüksek bir orana varır.

3-Büyümeyi engelleyici bazı maddelerden kaynaklanan çimlenme engelleri:

Yumuşak etli meyvaların çoğu ile bunların salgıları bazı türlerde de tohum içinde bulunan bazı maddeler çimlenmeyi kuvvetli bir şekilde engeller.
Birçok kuru meyvalar ve kabukları da çimlenmeyi engelleyen maddeleri içerir.

Çimlenme Engelini Giderici İşlemler

Yukarıda belirtilen bütün bu çeşitli çimlenme engelleri engelin şekline ve türüne göre değişen işlemlerle kolaylıkla kaldırılabilir.Ancak bu engelleri kaldırmadan yapılan ekimler meyva ve tohumların uzun süre aylarca hatta bir veya birkaç yıl çimlenmeden toprakta kalmalarına neden olurlar. Çimlenme engelini giderici bazı işlemler şunlardır:

Kabuk engeli için asitli işlem metodu
Mekanik zedeleme metodu
Sıcak suda şişirme metodu
Soğuk suda şişirme metodu

Katlama metodu: Soğuk katlama metodu sıcak ve soğuk katlama metodu olmak üzere iki şekilde uygulanır.

Tohum Hayatiyeti

Tohumun hayatiyeti doğrudan doğruya onun çimlenme ve fidan yapma kabiliyetidir.
Çimlenme olabilmesi için tohumun canlı yani çimlenme yeteneğinde olması uygun çevre koşullan bulunması ve tohumun herhangi bir çimlenme engeli olmaması veya bu engeli aşmış bulunması gerekir.

Normal koşullarda ekilen 100 tohumdan meydana gelen ve yaşama kabiliyetini kanıtlayan fidelerin miktarı "fidan yüzdesi" ni verir.

Ekim Tekniği

Tohumlar ya soğuk ve sıcak camekanlar seralar gibi kapalı yerlerde ekilir veya açık alanda ekilir.

Fidecikleri çok küçük ve narin olan bazı hassas bitli türleri tohumları açık alanda ekilemez. Kıymetli türlerin tohumlan da en yüksek oranda fide elde etmek üzere ancak sera ve camekan gibi kapalı yerlerde yetiştirilip özel bakım görmeleri gerekir. Bu tip yetiştirmede ekilen tohumun büyük kısmı dış koşullar az çok veya tamamıyla kontrol altında tutulduğundan fideye dönüşebilmektedir.Bu suretle verim yükselir. Bu durum bilhassa kıymetli ve nadide bitki türleri tohumlarında büyük önem taşır. Bu itibarla dış koşulların elvermediği durumlarda bu kıymetli türlerin yetiştirilmesinde pahalı olmasına rağmen kapalı alanda üretime çok yer verilir.

Ekimler sıcak veya soğuk camekan ve seralarda veya plastik tünellerde hazırlanan yastıklara yapılabildiği gibi tahta veya plastik kasa veya kaplarda yapılabilir.

Kaplara ekim yapmak suretiyle fidan yetiştirilmesi üniform yetiştirmeyi sağladığı gibi hava koşulları ve olanaklara göre sera camekan ve plastik tünellere de ekim fidelerinin nakline imkan verir.Ayrıca fidanlık toprağının çok iyi olmamasına karşılık kap ortamlarını daha iyi materyallerle hazırlamak mümkündür.Çimlenme ve fidan kayıpları kaplarda daha azdır. Özellikle ihtimam gerektiren durumlarda başarı şansı yüksektir. Ancak beher kaba genellikle az tohum ekildiğinden muhakkak çimlenme kabiliyeti yüksek tohum kullanmak gerekir.

Bu çeşitli tipteki yastık ve kaplarda çimlendirme ortamı olarak buhar veya kimyevi yoldan sterilize edilmiş zararlı böcek ve mantarlardan temizlenmiş toprak ekilecek türe uygun karışımlar hazırlanır.Çimlendirme ortamı olarak kum ve perlit karışımları da kullanılabilir.Ancak bu kabil bir ortamın çıkan ekim fideciklerini besleme gücü yoktur.Eğer bu ortamda fidecikler uzunca bir süre geliştirmeye bırakılacaklarsa uygun bir besin çözeltisi ilavesi gerekir.

Ekim yöntemi çok küçük tohumlarda tohumun kum veya testere talaşı ile karıştırılarak yeterli seyreklikte ortam alanına ekilmesi şeklinde uygulanır. Tohumlar belli belirsiz hafif bir kapama materyali ile biraz örtülür veya hiç örtülmez. Bunlarda sulama kasa bir su havuzuna batırılarak alttan rutubet almak suretiyle yapılması daha faydalı olur. Zira üstten sulama bu küçük ve hafif tohumları dağıtabilir.

İri tohumlar ise tek tek belli aralıklarla ekilir.

Ekim yapılacak toprağın çok ıslak veya fazla rutubetli olmaması vasat derecede nemlendirilmiş bulunması da gerekir.Kuru ortamlar çimlenmeyi engeller.

Ekilen tohumların üzeri tohum çapının 2-4 katı kalınlıkta hafif bir örtü materyaliyle örtülür.Bu örtü veya kapatma materyali ince elenmiş toprak gübre humus veya torf karışımı olabilir. Böylece tohumlar rutubetli tutulmuş olur.Yalnız pek küçük tohumlarda bu kapatma materyalinin kullanılmasına lüzum yoktur. Ancak üst toprak tabakasının çok ince elenmiş olmasına özen gösterilmeli ve ekimi takiben tohumların üzerleri düz bir tahta ile hafifçe bastırılmalıdır.

Ekimi takiben kasalar veya kaplar çok ince delikli süzgeçle veya ince su püskürten pompalarla sulanır. Sulama devamlı olmalı fakat aşırıya kaçılmamalıdır.

Ortamın üst tabakasını nemli tutmak için sık sık fakat her defasında az sulama yapılmalıdır. Kök sistemi geliştikçe sulama yavaş yavaş azaltılmalıdır.

Fideleri fazla rutubette bırakmamak için gece veya akşam üstü değil sabah sulaması daha uygundur.

Tohum kasaları sera ve camekanlarda türlere göre değişmekle beraber genellikle 20-21 °C bir sıcaklıkta tutulursa iyi sonuçlar verirler. Geceleri ise bundan 5-8°C daha düşük sıcaklıklar aranır.

Fidelerin ince ve uzun bireyler olması istenmez kısa ve kuvvetli fidanlar repikajda daha iyi sonuçlar verirler. Bu durum verilen ışık entansitesiyle yakinen ilişkilidir.

Işıklanmanın zayıf olduğu durumlarda fidelerde ince uzun büyümeler gözlenir.
Cinslere hatta türlere göre de ilk oluşan primer yapraklar esas yapraklardan çok farklıdır. Bu nedenle bunları kültür bakımı yapanların iyi tanıyarak yanlışlıkla yabancı bitkiler olarak ot almada koparıp sökmemeleri gerekir.

Çimlenen ve gelişmeye başlayan genç fideciklerin kasalarının yavaş yavaş daha serin havadar ve aydınlık yerlere götürülerek dış şartlara alıştırılmalıdır.iyi ışık alan fideler fazla boylu olmamakla beraber kuvvetli ve tutma şansı yüksek fideler verirler. Fideler zamanında kasalardan alınıp daha geniş aralıklarla başka kasa veya saksılara dikilmezse zayiat fazla olur sökümde fideler zedelenir. Bu durum sık ekimlerde daha büyük sakınca yaratır. Fideler ekim kasalarında elle tutulabilecek büyüklüğe yani 5-8 cm boya ulaştığı veya 2-4 oluşturduğu zaman alınıp şaşırtma kasalarında daha geniş
aralıklarla (2.5-5 cm)dikilir. Kasalar birkaç gün serin ve gölge bir yerde tutulur ve itina ile sulanır.Sera ve camekandan yani kapalı mekandan alınarak açık sahaya bahçeye veya fidanlığa dikilenlerde bu konuda daha dikkatlice davranmak gerekir. Bunun için kapalı yerde yetiştirilen bu fide veya fidanların açık sahaya alınabilmesi için "pişkinleşme"ye ihtiyaçları vardır.Pişkinleşme bitkinin değişik dış koşullara daha iyi dayanmasını temin eden karbonhidratların birikmesini ve böylece büyümenin kontrol altına alınması olayını da içine alır.Fide veya fidanın pişkinleşmesi .sulamanın azaltılması sıcaklığın düşürülmesi ve fidanların açık sahaya tedricen alıştırılmak üzere soğuk camekan veya gölge çardaklarına alınması yoluyla olur. Buralarda 7-10
günaçık alana çıkmak için intibak devresi geçiren fidanlar mümkün olduğunca daha fazla miktarda kendi topraklarıyla ve kafi genişlikte mesafelerle tarla veya parsele alınır veya doğrudan bahçeye dikilir.Dikimden hemen sonra can suyu verilir.


Bkmlyz isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Generatif Üretme Tekniği

Generatif Üretme Tekniği konusu, HOBİLERİMİZ / Bahçe Bakımı ve Çiçekler forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: tohumun çimlenmesinde mevsimsel değişimin etkisi, gladiçya ağacının özellikleri, gladiçya tohumu, kozalaktan tohum çıkarma, servide tohum ne zaman olgunlasir, mimoza ağacı özellikleri, gladiçya ağacı özellikleri, tohumun çimlenmesinde mevsimsel değişimin etkileri, generatif aksam, gladicya meyvesinin faydalari, tohumun çimlenmesinde mevsimsel değişime etki eden faktörler, gladiçya bitkisinin faydaları, generatif aksam ne demek, servi tohumu çimlendirme, gladicya bitkisi faydalari,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Makyajda morfoloji tekniği mormavi Güzellik Önerileri 1 24-04-2009 08:03
REBIRTHING Nefes Tekniği Bkmlyz Alternatif Tıp 0 21-05-2008 06:13
Nefes almanın da tekniği var Bakimliyiz Hürriyet / E - Kolay / Sabah Sağlık 0 12-03-2008 11:50
Hesap İşi İşleme Tekniği Bakimliyiz Nakış 2 11-03-2008 04:18
düğüm atma tekniği Bakimliyiz Nakış 0 11-03-2008 04:09

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 01:31 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats