bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > HOBİLERİMİZ > Bahçe Bakımı ve Çiçekler

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 03-04-2008, 02:12   #1 (permalink)
 
zehra35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Mayıs ayında bahçe bakımı

Çim alanlarla ilgili olarak sulama biçme ve yabancı ot temizliği başta gelen işlerimizdendir.Henüz körpe olan geniş yapraklı otları selektif ilaçlarla çimenlere zarar vermeden yok etmek veya bütün yabancı otları ucu çatallı demirle kökünden söküp atmak mümkündür. Önemli bir işimiz de gübrelemedir.

Uygun bir azotlu gübre ile çimenlerin yıllık azot ihtiyacının yarısını bu ayda karşılamamız doğru olur.Ağır topraklı çimenliklerin kumlama işi de başlatılmalıdır. Gereğinde hastalık ve zararlılarla savaşmak lazımdır. Örneğin “Kadılokması” bu ayda savaşmayı gerektirir. Tohum ekme dönemi normal olarak bu ayın başında sona erer. İlkbahar döneminde en uygun ekim zamanının Nisan ayı olduğunu daha önce belirtmiştik. Fakat güneşin fazla yakıcı olmadığı yerlerde çim tohumunu 15-20 Mayısa hatta ay sonuna kadar bile ekmek mümkün olabilir. Bozuk çimenlerin onarımı da yapılabilir.

Park ve bahçelerimizi süsleyen bazı bitkilerin budanma ihtiyacının da olduğunu unutmamak gerekir. Çiçeklenme dönemi artık sona eren bazı süs çalılarının dal ve sürgünlerinin kısaltılması veya bazı dallarının çıkartılarak taç ferahlığının sağlanması gerekir. Bazı “Prunus” çeşitlerinin (örneğin P.triloba) yaşlı dallarını kesmek ve zayıf sürgünlerini kısaltmak için en uygun zamandır.

Leylaklarda olduğu gibi bazı süs ağaççık ve çalılarının geçen ve tohuma yönelen çiçeklerini de kesmek gerekir. Bilindiği gibi kışın yaprak döken bitki çitleri ilk defa bu ayın sonlarında veya gelecek ayın başlarında traşlanır. Gene bu veya gelecek aydaki tomurcuklanma sırasında güllerin genç sürgünlerinin kısaltılmasında da yarar vardır. Bu sayede bol çiçek vermeleri ve uzun süre çiçekli kalmaları sağlanmış olur. Bütün bunları birebir budama işi olarak hatırlamamız yerinde olur.

Çiçek üretimi ve dikimi ile ilgili işlerimizi de şöylece açıklayabiliriz; Çiçeklenme dönemi sona eren peren çiçekleri kökten ayırarak veya parçalayarak üretebiliriz. Gypsophyla Aguillegia Coreopsis gibi peren çiçekleri bazı bahçe Karanfili türlerini yazlık Alyssum Calendula Portulaca Delphinium Escholzia Chrysanthemum carinatum Godetia Nigella damescena Tropaeolum Helianthus Salvia horminum gibi çiçekleri tohumlarını açık yastıklara ekerek üretmemiz mümkündür. Bu tohumlardan çıkacak küçük fideciklerin şaşırtılması gerekecektir.

Mart ayında camekanlardaki tohum kasalarına ekilerek üretilen yazlık Phlox Aster ve Krizantemler Çinkaranfili Aslanağzı Gaillardia Levcoje Mimulus Ricinus Ateş çiçeği Cosmos Calceolaria Gazania Kochia Lobelia Petunia Tropaeolum Schizanthus Statice Verbena Zinnia Kadife Vapurdumanı gibi çiçeklerin yetişmiş olan fidelerini ve gene camekanlarda çelikle yetiştirilen Sardunya Bahçe Begonyası vb. çiçekleri de park ve bahçelerdeki yerlerine dikmek gerekir.

Begonya Kana Yıldız Glayör ve bazı Lilia çeşitleri de Mayısta dikilirler. Glayörler genellikle bu ayın başından Haziran sonuna kadar dikilebilir. Kana’ların dikimine ay sonlarında başlamak ve bunu Haziran başlarında bitirmek yerinde olur. Önemli bir su bitkisi olarak kullanılan Nilüfer’lerde genellikle bu ayda kuvvetli ve killi toprakla hazırlanan yerlerine dikilmelidir.

Mart ayında olduğu gibi ibreli ağaç ve ağaççıklarla gülleri bu ayda da gübrelemek lazımdır. İlk tomurcukların göründüğü bu dönemde güllere metrekareye 30-40 gr. hesabiyle verilecek tam kompoze ( Poly- Fersital gibi )

Gübreler çok yararlı olacaktır. Bu gübrenin özellikle “ potasyum fosfat ” bakımından zengin olması gerekir. Kaba bir hesapla bunlardan metrekareye bir iki avuç serpilir. Süper fosfat ilave etmek şartıyla güllere gübre şerbeti de verebiliriz. Gübrelerin toprağa hafifçe karıştırılması ve sonra da sulanması unutulmamalıdır.

Geçen çiçek saplarının kesilmesinden sonra Lale’lere ve tam çiçeklenme halindeki Süsen’lere de bu kompoze gübrelerden birini vermek gerekir. Kullanılacak gübre miktarı gene metrekareye 30-40 gr. üzerinden hesaplanır.

Daimi çiçek parterleri için gerekli bakım işlerini şöylece özetleyebiliriz. Çapa ile bitkiler arasındaki toprağın kabartılması yabancı otların temizlenmesi ve kimyasal gübrelerle besin zenginliğinin sağlanması lazımdır. Toprak organik madde bakımından fakirse yanmış ahır gübresi tercih edilmelidir.

Özellikle kurak yerlerde ve humusça fakir topraklarda bitkiler arasında kalan toprağın üzerini ıslak torf kompost veya yanmış ahır gübresi ile örtmek çok yerinde olur. Daimi çiçek parterlerinde yer alan soğanlı bitkilerin aynı yerde kalabilme süreleri çeşide göre değişir. Fakat genellikle 3-5 yılda bir bunları söküp yeniden dikmek gerekir.

Bu bakımdan süresi dolan veya üretim için yavrularının ayrılması gereken soğanları çiçekleri geçip yaprakları kuruduktan sonra sökmeyi unutmamalıyız. Aynı şey bazı peren çiçekler için de söz konusudur. Gerek ayırarak üretim ve gerekse yerlerini yenileme amacı ile peren çiçekleri de çiçekleri geçtikten sonra sökmek gerekir.

Hangi maksatla olursa olsun peren ve soğanlı bitkilerin dikileceği toprağı çok iyi işlemek ve yanmış ahır gübresi ile bolca gübrelemek şarttır. Hastalık ve Zararları dikkatle izlemek zorundayız. Gerekli ilaçlama işlerini zamanında yapmak lazımdır.

Bu aydan itibaren sulama işleri başlı başına bir önem teşkil eder. Havaların ısınması ile birlikte kış boyunca kapalı yerlerde korumakta olduğumuz çeşitli süs bitkilerini dışarı çıkartmakta da gecikmemeliyiz. Bazı sarmaşık bitkilere yön verilmesi veya bunların gereği gibi bağlanıp toplanmaları da yapılacak işler arasındadır.


zehra35 isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Etiketler
bahce

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Mayıs ayında bahçe bakımı

Mayıs ayında bahçe bakımı konusu, HOBİLERİMİZ / Bahçe Bakımı ve Çiçekler forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: mayıs ayında dikilen çiçekler, mayıs ayında hangi çiçekler ekilir, haziran ayında ekilen çiçekler, mayıs ayında ekilecek çiçekler, mayısta hangi çiçekler ekilir, mayıs ayında hangi çiçek ekilir, mayısta hangi çiçekler dikilir, haziranda ekilen çiçekler, haziranda bahçe bakımı, mayıs ayının eng güzel ekilebilen çiçekleri, haziranda bahçeye ne ekilir, bahçeye hangi çiçekler ekilir, mart ayında bahce bakımı, mayista ne ekilir, mayısta ekilen bahçe çiçekleri,

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 08:29 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats