bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > HOBİLERİMİZ > Bahçe Bakımı ve Çiçekler

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 07-04-2011, 05:56   #1 (permalink)
 
nurküllü - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Hurma Ağacı

Hurma Ağacı

Bakımı -

ülkemizde Ege ve özellikle Akdeniz bölgemizin kıyı şeridinde yetiştirilmektedir. Ayrıca ülkemizde yetişen Datça (Girit) hurması ve Gölköy hurması adlı iki alt türü bulunmaktadır. Bu iki türün meyveleri Arap hurmasınınkiyle aynı lezzettedir ama eti azdır. Hurma Ağacı

15-24 m. kadar boylanan hurma ağacının dalı olmayan yalın gövdesinin kalınlığı 30 cm'yi geçer. Dibinden piçler çıkaran ağacın sert gri-yeşil renkli ve gösterişli bileşik yapraklarının uzunluğu ağacın büyüklüğüne göre 2-4 m. arasında değişir. Ağacın üst kısmında her yaprak koltuğunda bir tomurcuk yer alır. Bu tomurcuktan başak halinde açan bir çiçek topluluğu doğar.
Hurma Ağacı
İkievcikli olan olan hurma ağaçlarının erkek çiçekleri dişi çiçeklerin üzerine getirilip sallanarak ya da erkek ve dişi çiçek açan hurma ağaçları birbirine yakın dikilerek dişi çiçeklerin döllenmesi sağlanır. Döllenen dişi çiçeklerden sonbahara doğru 6 cm. uzunlukta oval sarı-turuncu ya da koyu kırmızı-kahverengi hurma meyveleri oluşur. Hurma Ağacı

Hurma ortasında zarımsı bir kabukla sarılı tek çekirdek halinde tohumu bulunan çok tatlı etli ve besleyici bir meyvedir. Taze ya da kurutulmuş olarak yenildiği gibi pastacılıkta da kullanılır. Şekerlemesi ve şarabı yapılır. Bazı hurma çeşitleri daha az tatlıdır. Bunların kurutulup öğütülerek unu çıkarılır.
Hurma Ağacı
BESİN DEĞERLERİ

100 gr. doğal şekilde kurutulmuş hurma meyvesinin içerdiği besin değerleri şöyledir: 274 kalori: 22 gr. protein; 729 gr. karbonhidrat: 0 kolesterol; 05 gr. yağ; 2.3 gr. lif; 63 mgr. fosfor; 59 mgr. kalsiyum; 3 mgr. demir: 1 mgr. sodyum; 648 mgr. potasyum: 58 mgr. magnezyum; 50 IU A vitamini; 009 mgr. B1 vitamini; 01 mgr. B2 vitamini; 2.2 mgr. B3 vitamini: 0153 mgr. B6 vitamini ve 249 mcgr. folik asit.
Hurma Ağacı
SAĞLIĞIMIZA YARARLARI

Yukarıdaki değerlerde görüldüğü ve sık sık yinelendiği gibi hurma çok besleyici bir meyvedir. Bunun yanı sıra;

o İçerdiği yüksek orandaki lifi nedeniyle hurma peklik çekenlere iyi gelmektedir.
Hurma Ağacı
AĞACININ ÜRETİLMESİ

Hurma ağaçları tohumlarıyla (yani hurma meyvesinin içindeki tek çekirdekleriyle) üretilir. Birçok tohumun tersine bu tohum soğuklamaya gereksinmez. İyi çimlenme için hurma tohumunun taze olması gerekir. Dikilecek tohum üzerinde meyvenin etli kısmı ve zarımsı kabuğu çıkarılıp tohum yıkanmalıdır. Bunlar tohumdan uzaklaştırılmadıkça çimlenme olmaz. Tohumlar ithal torfla perlit ya da volkan tüfü (ponza taşı) karışımının içine ekilebilir.

Tohum ekilirken uzun ekseni yatay olacak şekilde yatırılır. Üzeri 6-10 mm. kalınlığında yukarıda sözü edilen karışımla kapatılır. Çimlenme için en uygun sıcaklıklar 25-32 derecelerdir. Hurma tohumları birkaç hafta içinde çimlenir. Çimlenen fideler kökleri kırılmadan ve yukarı bükülmeden bir saksı ya da geniş bir tüp içine alınır bahçemizdeki yerlerine şaşırtılacağı büyüklüğe erişinceye kadar özenle bakılır.
nurküllü isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Teşekkür Edenler:
incitanesi (07-04-2011)

Alt 07-04-2011, 06:02   #2 (permalink)
 
nurküllü - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Hurma Ağacı

Hurma Ağacı

AĞACININ YETİŞTİRİLMESİ

İklim isteği: Hurma ağaçları sıcak ve kurak iklime gereksinir. Ülkemizde Akdeniz ikliminin yaşandığı yöreler hurma ağaçlarının gelişimine çok uygundur. Kışın sıcaklık O derecenin altına indiğinde hurma ağacının gelişimi durur. -10 derecede büyük zarar gören ağaç -12 derecede donup ölür.

Hurma ağaçlarının kış mevsiminde soğuk rüzgârların hâkim olarak estiği yöne kapalı yerde yetiştirilmeleri doğru olur. Böylece sıcak ortamlı mini klimalarda yetiştirilen ağaçlar dondan korunur. Hurma ağaçları yüksek sıcaklıklara çok dayanıklıdır. Bu nedenle çöllerdeki vahalarda rahatlıkla yetişip gelişirler.

Çok nemli ortamları sevmeyen hurma ağaçları tropikal iklimlerin yaşandığı yerlerde yeterince gelişemez. Ama ülkemizde tropikal iklimi yaşayan yöre bulunmadığından hurma ağaçlarının yetiştirilmesi için bu yönden sorun yaşamayız. Ancak Ege bölgemizde İzmir'de ve hatta daha güneyinde bazı yörelerde hurma ağaçları yetiştiği halde ağaçlar yeterince sıcak ortamda bulunmadıkları için meyve bağlamazlar.
Hurma Ağacı
Toprak isteği: Hurma ağaçları diğer palmiye türleri gibi çeşitli toprak tiplerine uyum sağlayabilir. İyi drenajı bulunmayan (süzek olmayan) topraklarda dahi yetişebilir. Ancak iyi hazırlanmış topraklarda hurma ağaçlarının özellikle ilk yıllarında gelişimi çok hızlı ve verimli olur. Bu nedenle hurma ağacı yetiştirilecek bahçe toprağına humus torf ve çam kabukları katılmalıdır. Killi ve ağır topraklar dere kumu humus torf ve perlit eklenerek hafifletilebilir. Hurma ağaçları besinlerini genellikle toprakta yüzeyden sağladığından toprağın yüzeyden ilk 30 cm'lik bir tabakasının bu ağaçlar için hazırlanması yeterli olmaktadır.
Hurma Ağacı
Sulama: Hurma ağaçlan doğası gereği kuraklığa dayanıklıdır. Ülkemizde yetiştiriciliğinin yapıldığı Akdeniz bölgemizde yaz mevsimini hiç sulanmadan geçirebilir. Ancak bu ağaçların ideal görünümde olmasını ve büyüyüp gelişmesini istiyorsak toprağın nem durumuna göre yazın hurma ağaçlarını sulamamız doğru olur. Ancak topraktaki taban suyu yükaaaae ve ağaçların kök düzeyine yakınsa hurma ağaçlarını sulamaya gerek kalmaz.
Hurma Ağacı
Gübreleme: Hurma ağaçları için elbette bol organik madde içeren iyi yanmış çiftlik gübresiyle gübrelenmek en iyisidir. Bu gübre ağacın köklerine değdirilmeden yaprakların izdüşümüne göre ağacın çevresine yayılarak verilmelidir. Böyle bir çiftlik gübresini sağlayamadığımız takdirde piyasadan temin edeceğimiz kompoze fenni gübreleri hurma ağaçlarımıza verebiliriz.

Hurma ağaçları için potas azot fosfat ve magnezyum içeren ve ambalajında 20.20.20 ya da 15.15.15 sayılarıyla gübre konsantrasyonunu gösteren dengeli bir fenni gübre kullanılması uygundur. Bu gübrenin yanında ağaçlarımıza iz elementler (ya da iz halinde bulunan -oligoe-lementler-) denilen demir bakır mangan çinko bor kükürt ve molibden de verilmeli bütün bu gübreleme etkinlikleri ilkbahar ve yaz mevsimlerinde yapılıp bitirilmelidir.
Hurma Ağacı
Budama: Hurma ağaçlarının dalları olmadığından gerçek bir budamadan söz edilemez. Arap hurması ve Datça hurmasında dipten ve bazen gövdeden süren sürgün ve piçler istenmediği takdirde hemen kesilip çıkarılmalıdır. Bunun dışında hurma ağaçlarında kuruyan ölen ya da aşırı derecede bozulan yapraklar estetik kaygısıyla kesilir. Budamayı yapacak kimsenin ellerine zarar gelmemesi için eldiven takması keskin bir testere kullanması ve yaprak sapını gövdeye yapıştığı yerden kesmesi gerekir. Aksi takdirde gövdede kalan sivri yaprak sapları tehlike yaratabilir.
Hurma Ağacı
Hasat (Derim): Hurma ağaçları sonbaharda meyveleri kendine özel rengi ve tadı kazandığında geciktirilmeden hasat edilir. Bunun için hurma meyvesi salkımları ağaçta yaprak koltuğuna yapıştığı yerden testereyle kesilir. Daha sonra bu salkımlar güneş görmeyen havadar bir yere asılarak meyveler kurutulur ve yenilecek kıvamına getirilir.

Hurma Ağacı
Hurma Ağacı Hurma AğacıHastalık ve zararlılarıyla mücadele: Genelde hurma ağaçları hastalık ve zararlılara karşı çok dayanıklıdır. Özel bir hastalıkları yoktur.

Hurma Ağacı

Hurma Ağacı Hurma AğacıKonu nurküllü tarafından (07-04-2011 Saat 06:21 ) değiştirilmiştir..
nurküllü isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Bu konu için 2 üye, nurküllü adlı üyemize teşekkür etti.
incitanesi (07-04-2011), jumaru (07-04-2011)

Alt 07-04-2011, 08:14   #3 (permalink)
 
incitanesi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Olgunlaşmamış hali hiç benzemiyor hurmaya
Çok severim hurmayı çokta faydaları var


incitanesi isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Hurma Ağacı

Hurma Ağacı konusu, HOBİLERİMİZ / Bahçe Bakımı ve Çiçekler forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: hurma ağacı, datça hurması, hurma, hurma agaci, hurma ağacı kökü, hurma agacı, hurma ağacı resmi, hurma çeşitleri, hurma ağaçları, hurma ağacı kökünün faydaları, hurma bahçesi, hurma salkımı, hurma ağacı yetiştirme, hurma ağacının kökünün faydaları, hurma ağacı resimleri,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Arek (fufal ağacı, arek yabani hurma ağacı) özellikleri daywest Alternatif Tıp 0 14-09-2010 01:16
Beş parmak ağacı (ayid ağacı, yeman safranı) özellikleri daywest Alternatif Tıp 0 14-09-2010 12:44
Ben ağacı (sorkun ağacı tohumu) daywest Alternatif Tıp 0 09-09-2010 11:46
Belesen ağacı (mekke pelesengi, belsem ağacı) daywest Alternatif Tıp 0 09-09-2010 11:44
Hurma Dolması Tatlısı Tarifi - Hurma Dolması Tatlısı Yapılışı gizem Tatlılar 0 22-06-2009 05:36

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 11:25 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats