bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > HOBİLERİMİZ > Bahçe Bakımı ve Çiçekler

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 22-06-2011, 01:23   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Oya ağacı nasıl yetiştirilir?

Oya ağacı nasıl yetiştirilir?


Oya ağacı nasıl yetiştirilir?

Anavatanı Güney Çin ve Güney Asya'dır. Aslında oya bir süs ağaççığıdır. Gölgeli alanlarda çiçek açamaz. Temmuz başından Kasıma kadar çiçeklidir.

Çiçekleri salkım şeklindeki genç sürgünler üzerinde dizilmiştir. Sütlü kahve-pembe renkli düzgün ve parlak gövdesiyle çiçeksiz mevsimlerde bile göz alır. Bu nedenle dört mevsim bahçeyi süsler.

Budamasına özen gösterin
Oya ağacı yaklaşık 40-50 yıl yaşayabilir. Yaşlı bir oyanın yerini değiştirmek isterseniz bu işlemi tereddüt etmeden yapabilirsiniz. Sürgün verme kabiliyeti çok yüksektir. Bu nedenle çok budama yapılan bir süs bitkisidir.

Oyalar mutlaka form verilerek ve avize gibi bir tepe tacı oluşturularak budanmalıdır. Gövdesini her yıl küt kalacak şekilde budamaktan kaçınmalısınız. Dikkat etmez; her yıl gövdenin etrafından budarsanız tepe formlarını kaybederler.

Sevdiklerine gelince...
Gübreli hafif kumlu süzek toprakları sever. Ağır killi topraklardan ve durgun su bulunan yerlerden hoşlanmaz. En kolay üretilen süs bitkilerindendir. Bir yıl önceki sertleşmiş sürgünlerden alınacak çelik 20-25 gün içinde köklenerek gelişmeye başlar.

Hazırlanan çelikleri kumlu ve gevşek toprağa dikerek yan gölge bir alanda çok sayıda üretebilirsiniz. Sıcak bölgelerde özellikle de çiçekli olduğu mevsimlerde suyu sever. Eksi 15 dereceye kadar dayanabildiği için Antalya'dan istanbul'a kadar her ilimizde görmek mümkündür.

Yapraklarının sıcak ve nemli yaz aylarında gri-yeşil bir renge dönerek külleme hastalığına yakalanma olasılığı vardır. Bunu engellemek için önceleri kükürtleme yapılırdı; ancak günümüzde eriyik ya da toz haldeki ilaçlar da aynı görevi görüyor.

En iyi dikim mevsimi Mart-Nisan aylarıdır. Eğer çelikle yetiştirmeyi düşünüyorsanız bir yıl önceden bir kaba ya da yastığa dikilmiş ve köklenmiş çelikleri bahçenizde uygun yerlere dikeblirsiniz. İlk yıl çiçek açar.
DAha geniş bilgilerle tekrar edeyim soru vede cevap şeklınde bilgilerımızı tekrar edelim..
Familya : Lythracea
Latince : Lagerstroemia indica
Türkçe : OYA AĞACI (İspanyol Leylağı Hint Leylağı)

Oya Ağacı Doğal Yayılış ve Rakım
Asya'nın doğu bölgelerinde Japonya Kore Çin Filipinler ve Avustralya'da yerli olarak bulunur. Ülkemizde de yetiştirilmektedir.

Oya Ağacı Toprak ve Besin İsteği
Kumlu killi balçık ve bol gübreli topraklarda iyi gelişir. Fazla rutubeti sevmez. Toprağın iyi drenajlı olmasını ister. Kireçli topraklarda kloroz görülür. Azotça fakir topraklarda da yetişebilir.


Oya Ağacı Donlara Duyarlılık
Mutedil derecede duyarlıdır. Durgun dönemde -10 C sıcaklıklara kadar dayanır. Genç bireyler dondan zarar görse bile kökten tekrar sürerek kendini yeniler.

Oya Ağacı Sıcaklık ve Nem İsteği
Sıcak ve ılıman iklim bölgelerinde Akdeniz ikliminin hüküm sürdüğü yerlerde iyi gelişir. Kuraklığa dayanıklıdır. Sulama seyrek aralıklarla ve tam yapılmalıdır.

Oya Ağacı Tohum Özellikleri
Meyve içinde çok sayıda 1-2 mm. çapında olan tohumların tepelerinde kanat vardır. Tohumlar Kasım ayında toplanır.

Oya Ağacı Tepe Şekli
Küçük yuvarlak bir {epe yapar. Tepe çapı 3-4 m.dir.

Oya Ağacı Makaslama ve Budama
Budama kışın veya vejetasyon dönemi başlamadan erken ilkbaharda "yapılmalıdır. Form verilmiş bireylerde son yılın sürgünleri kısaltılır İnce dallar alınır ve böylece çiçeklenme ve sürgün verme gücü artar.
Orta hızda büyür. Maksimum 6-7 m. boy yapar.

Oya Ağacı Kök Yapısı
Oldukça sığ yüzeysel ve istilacı kökler geliştirir.

Oya Ağacı Işık İsteği
Işık ağacıdır.

Oya Ağacı Meyve ve Çiçek
Meyveleri 1 cm. çapında küremsi ve lokulusid kapsül durumunda olup kış ortalarına kadar bitki üzerinde kalır. Temmuz'da açan çiçekleri dik başağımsı ve terminal durumlu çiçek kurulları oluşturur. Çiçek kurulları 5-20 cm. büyüklüğünde hermafrodit ve gül pembe renklidir. Çiçekler Ekim ayı sonuna kadar dallarda kalır.

Oya Ağacı Yaprak ve Sürgün
Yaz yeşili yaprakları kısa saplı oval uçları kütçe 2-7 cm. uzun üst yüzü parlak yeşil ve alt yüzündeki damarlar tüylüdür. Yapraklar sonbaharda dekoratif bir kırmızı renklenme yapar. Sürgünler tüysüz 4 köşeli ve açık pembe-bej renklidir.

Oya Ağacı Üretim Şekli
Tohum erken ilkbaharda sert çelik yazın yumuşak çelikle sera veya açık alanda üretilebilir. Kasım ayında kök çelikleri ile de üretmek mümkündür.

Oya Ağacı Diğer Özellikler
Süs bitkisi olarak çok değerli bir türdür. Kent içinde park ve bahçelerde küçük ailelerde gruplamalarda veya soliter olarak kullanılır. Kapta yetiştirilebilir. Gri veya kahve renkli kabukların dökülmesi ile yenilenmiş gövde çok dekoratif görünümlüdür.
Oya ağacı nasıl yetiştirilir?


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 10-01-2012, 04:38   #2 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

oya çiçeğının tohumdan nasıl üretileceğini açıklarmısınız?


 

Alt 11-01-2012, 12:55   #3 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Oya ağacı 30 kadar çeşidi olan ve Asya’da doğal olarak yetişen herdem yeşil veya yazın yeşil çalı ya da ağaçcık formunda bir bitkidir. Ancak bunlardan birkaç türü süs bitkisi olarak kullanılır.

Bunlardan en önemli türü Lagerstromia indica(oya ağacı)’dır. Bu tür yazın yeşil 5-6 m boylanabilen ağaçcık veya çalı formunda bitkilerdir. Yaprakları oval koyu yeşil renklidir. Ancak sonbaharda kırmızı sarı renk alır. Çiçekleri o yıl ki sürgünlerin ucunda salkım şeklinde ve gösterişlidir. Beyaz pembe kırmızı eflatun renkli varyeteleri vardır. Her yıl düzenli budama yapılması çalı ve ağaçcık formu verilmesi için ve çiçek verimiliği için önemlidir. Ayrıca ilkbaharda en geç uyanan bitkilerdendir.

Yetişme istekleri bakımından güneşli ve yarı gölge alanları tercih eder. Ancak en iyi çiçeklenmesi güneşli ortamlarda oluşur. Toprak istekleri bakımından seçici değildir. Asit ve alkali topraklarda yetişebilirler. Ancak drene edilmiş topraklarda gelişme gösterirler.

Üretimi tohum ve çelikle yapılabilir. Şaşırtmaları zordur. Bu nedenle bitkiler daima tüplü olarak şaşırtılmalıdır.

Kaynak: Süs Ağaç ve Çalıları Üretim Tekniği Kitabı - Yrd. Doç. Dr. Ahmet Mengüç


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 11-01-2012, 12:56   #4 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Oya ( Lagerstromia indica) Oya ağacı Hindistan kökenli (İndica) dolayısıyla oradaki koşullarda iyi yetişir ve gelişir. Diğer deyimle; Sıcak- Nemli bir ortam ister. Sıcak nemli ortam içinde çelikleri (1 yıllık dallar) kolay köklenir. Çelik yaptıktan sonra suyu tepesinden eksik etmeyeceksiniz ve en sıcak koşulları sağlayacaksınız. Köklenen çelikleri su gübre sıcak olan ortamda hızlı büyür. Nisan -Ekim arasında 2 m. Boy yapabilir. Ancak küçük yapraklı çeşitler (Kırmızı- bordo renkli "Yuannanse " bodur kalır balkon bordürler ve saksı yetiştiriciliğine uygundur. Pembe eflatun renkli ve İri yapraklı çeşitler Boylanmaya uygundur. Bir yaz içinde 2m.-25 m uzatılabilir.

Budaması 1 yıllık sürgünler 10 cm cıvarında bırakılarak üstü kesilir (ağır budama) Budama zamanı Sahil kesimlerinde Şubat-Mart İç kesimlerde Mart-Nisan gibi yapılır.


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 11-01-2012, 12:56   #5 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

OYA AĞACI

En güzel süs ağaçlarından biri olan oya yaz boyu açan güzel çiçekleri sonbaharda kızaran yaprakları ve geyik boynuzunu andıran ilginç renkli gövdesiyle her mevsim gösterisini sürdürür. Gövde her yıl kabuk değiştirir.
Aşırı boylanmadığı ve budanmaya çok elverişli olduğu için bahçelerin formunu bozmaz. Temmuz-eylül arasında ağacı renkli bir bulut gibi saran çiçekleri cinsine göre pembe lila ve kırmızı tonlarındadır.

Oya ağacı ılıman iklimlerde kolay yetişir. Ancak gölge ve rutubet onun en büyük düşmanıdır. Böyle ortamlarda derhal külleme hastalığına tutulur. Yaprakları bükülürtomurcuklar bir türlü açamaz. Bunu önlemek için ağacı ilkbahardan başlayarak bir mantar ilacı ile 3 haftada bir ilaçlamalıdır. Bazen körpe yapraklarına yaprak bitleri de musallat olabilir. Böcek görüldüğü anda ilaç yapılır.

Bol güneşli drenajı iyi ve zengin bir toprağa dikilir. Düzenli sulama ve besin verme çiçek verimini çok yükseltir.

BUDAMA: Bol çiçek için derin budamalıdır. İlk baştan istenen şekil verilir. Daha sonraki yıllarda çiçek açan tüm dallar 2-3 göz üzerinden budanır. Budama mart ayında yapılır. Çalı formunda da büyütülebilir. Bu durumda budama toprak seviyesinin az üzerinden yapılır.


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Oya ağacı nasıl yetiştirilir?

Oya ağacı nasıl yetiştirilir? konusu, HOBİLERİMİZ / Bahçe Bakımı ve Çiçekler forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: oya çiçeği, oya ağacı bakımı, oya cicegi, oya çiçeği rengi, oya çiçeği bakımı, oya ağacı, oya agacı bakımı, oya agaci bakimi, oya çiçeği ağacı, oya çiçeği nasıl çoğaltılır, oya ağacı nasıl çoğaltılır, oya çiçegi, oya ağacının budanması, oya ağacı nasıl budanır, oya ağacı nasıl yetiştirilir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Hayat Ağacı... nurküllü Kişisel Gelişim 0 27-04-2011 07:15
Arek (fufal ağacı, arek yabani hurma ağacı) özellikleri daywest Alternatif Tıp 0 14-09-2010 02:16
Beş parmak ağacı (ayid ağacı, yeman safranı) özellikleri daywest Alternatif Tıp 0 14-09-2010 01:44
Ben ağacı (sorkun ağacı tohumu) daywest Alternatif Tıp 0 10-09-2010 12:46
Belesen ağacı (mekke pelesengi, belsem ağacı) daywest Alternatif Tıp 0 10-09-2010 12:44

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 04:08 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats