bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Gebelik > Bebek Dünyası

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 27-01-2012, 05:54   #1 (permalink)
 
`»HicЯet GeLini«´ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Otomobillerde Çocuk Koltuğu Kullanımının Önemi

Otomobillerde çocuk koltuğu kullanımının önemi


Otomobillerde çocuk koltuklarının kullanılmasının nedeni araç içinde bulunan bir çocuğun kaza anında oturduğu yerden fırlayıp savrulmasını önlemektir.
Eğer bu önlenemezse çocuklar kaza anında aracın iç yüzeyine şiddetle çarpabilirler. Bunun sonuçlarını tam olarak önceden kestirmek mümkün değilse de en azından ağır şekilde yaralanacaklarını tahmin etmek güç değildir. Bir çocuk koltuğu kullanılması halinde ise özellikle bu yaralanmanın şiddetini azaltmak mümkün olduğu gibi bazı hallerde tümüyle önüne geçmek de mümkündür. Çocuk koltukları; bebekler için ayrı yürümeyi yeni öğrenmiş çocuklar için ayrı okul çağındaki küçük çocuklar için ayrı olmak üzere üç grup olarak incelenebilir. Bu koltukların kullanım amaçları aynı olsa da kendi özelliklerine uygun olarak kullanılması gereklidir. Bütün çocuklar için boy ve kilolarına uygun büyüklükte bir koltuk ya da yükseltici seçilmelidir. Aksi halde emniyet kemeri bağlamak herhangi bir yarar sağlamayacaktır.
Araç kazalarında hayatını kaybeden her 100 kişiden 15’inin çocuk olduğunu unutulmamalı. Yaralanmalarda da bu oran aynı. Türkiye’de trafik kazalarında yaralanan ya da hayatını kaybedenlerin yüzde 30’u 0-14 yaş arası çocuklar. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre batı Avrupa ülkelerinde trafik kazalarına maruz kalan her 100 çocuktan üçünün hayatını kaybettiği belirtilirken bu oranın Türkiye’de yüzde 46 olduğu gerçeği önümüzde durmaktadır.Otomobillerde Çocuk Koltuğu Kullanımının Önemi


Kısacası aracımızda çocukların güvenli yolculuk yapmaları için çocuk oto koltuğu gerçekten gerekli. Ama çocuk koltuğunun tam anlamıyla güvenli olması için seçimine montajına çocuğun koltuğa oturma ve bağlanma şekline dair bir dizi noktaya dikkat etmemiz lazım. Şimdi sırayla bunları ve sık yapılan bazı yanlışları gözden geçirelim.


Çocuk Koltuğunda Kalite Önemlimidir?


Oto koltuğu satın alırken tek ölçütünüz güvenlik olsun. Koltuğun çocuğunuzun yaşına boyuna ve kilosuna uygun olması önemlidir. Ürünün iç yapısı darbe emici köpükle kaplı olmalıdır çünkü bir çarpışma anında bebeğinizin sırtı ve başının arka bölümü koltuğa çeşitli yönlerden çarpacaktır. Oto koltuğu kumaşının terletmeyen ve yıkanabilir cinsten olmasına da özen gösterin.


Çocuk Koltuğu için En Uygun Yer Neresidir?


Çocuk koltuğu için en güvenli yer arka koltukta yan hava yastıklarından uzakta olan bir yerdir. Hava yastığı şiştiğinde tam da çocuğunuzun başının olduğu yere denk gelir ve bu şiddetli darbe ciddi veya ölümcül bir yaralanmaya neden olabilir. Çocuk koltuğunu kapıların yanına koymak yerine arka koltuğun ortasına takın.


Otoda Çocuk Koltuğu Nasıl Monte Edilir?


Çocuğunuzu ilk defa koltuğa oturtuyorsanız bundan sıkılabilir. Kızmadan sabırla alışmasını sağlayın. Koltuğu araca bağlamadan önce üreticinin ve aracınızın kullanım talimatlarındaki çocuk koltuğuyla ilgili bölümü okuyun. Koltuğun doğru yönde sıkıca bağlandığından emin olun koltuk doğru bağlanmışsa öne arkaya ve yanlara doğru iki buçuk santimden fazla hareket etmemelidir. Yolculuk öncesi çocuk koltuğunun sıkıca bağlı olup olmadığını kontrol edin. Eğer varsa aracınızda ISOFIX (Uluslararası Standartlar Organizasyonu FIX) bağlantı noktalarını kullanın.


Çocuk Koltuğu Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?


Soğuk havalarda koltukta otururken çocuğunuza kalın olmayan bir giysi ve şapka giydirin kalın giysiler kemerin vücuda iyi temasına mani olur ve kaza anında çocuk aradan kayabilir. Kemerleri güvenli bir şekilde bağlayın ve ısıtması için çocuğunuz üzerine bir battaniye örtün.


Otomobillerde Çocuk Koltuğu Kullanımının Önemi


Ve siz siz olun çocuğunuzu ön ya da arka koltukta kucağınızda tutmayın. Emniyet kemeri takmış olsanız da bir çarpma anında kucağınızdan fırlayan küçücük bir çocuğun tonlarca ağırlığa ulaşacağını ve onu tutabilme imkanınızın olmadığını unutmayın. Eğer emniyet kemeri takmıyorsanız durum daha da vahim olabilir. Öne şiddetle çarpmış olan çocuğu bir de siz onlarca tona ulaşmış ağırlığınızla ezeceksiniz. Trafik kazaları sadece uzun yollarda değil şehir içinde de oluyor. 30 kilometreyle giderken başka bir araçla çarpışabilirsiniz. Üzücü sonuçlardan kaçınmak için tedbirlerinizi alın.


Oto Bebek Koltuğu Hangi Yönde Monte Edilmelidir?


2009’da yapılan bir çalışma çocuk koltuğunda dik pozisyonda oturmanın küçük ve yeni doğan bebeklerde solunumu güçleştirerek kandaki oksijen düzeylerinin düşmesine yol açtığını göstermiştir. Zira bu pozisyon göğüs kafesi üzerinde baskı oluşturabilir. Her ne kadar seyahat sırasında çocuğunuzu çocuk koltuğuna bağlamak gerekirse de çocuğunuzu bu koltukta dik şekilde uzun süre uyutmayın. Hafifte olsa solunum yolları sıkışması yaşanabilir. Koltuğu çocuğunuzun başı boşta kalmayacak şekilde ayarlayın ve boyun yastığı gibi aksesuarlar kullanmayın.


Hangi Yaşta Hangi Bebek Koltuğu Kullanılmalıdır?


Otomobillerde Çocuk Koltuğu Kullanımının Önemi


1 yaşına kadar (13 kiloya kadar) bebekler için yapılmış olan ana kucağı modeli arka koltuğa bebeğin yüzü arkaya bakacak şekilde monte edilmeli.
4 yaşına kadar (9-18 kg. arası) hareketli çocuk güvenlik koltukları kullanılmalı. Bunlar arka koltuğa öne bakacak şekilde monte edilmeli.


4 yaşından sonra ise (15-36 kg. arası) boy ve kilo olarak hareketli koltukları kullanamayacak ve henüz emniyet kemeri de kullanmaya hazır olmayanlar için ise yükseltici koltuklar kullanılmalı. Emniyet kemeri ancak 12 yaşından sonra takılmalıdır.


Çocuk Koltuğu İle İlgisi Bilinmesi Gerekenler[LIST][*]
Koltuğun çocuğunuzun yaşına uygun olmasına özen gösterin.
[*]
Oto koltuğunu arabaya doğru biçimde yerleştirmek için kullanım kılavuzundaki talimatları iyice okuyun.
[*]
Alacağınız oto koltuğunun arabanızın koltuğuyla uyumlu olup olmadığını kontrol edin.
[*]
Oto koltuğunuzun test edilmiş ve standartlara uygun olmasına dikkat edin.
[*]
Her araba yolculuğundan önce oto koltuğunun iyi bir şekilde yerleşip yerleşmediğinden emin olun.
[*]
6 yıldan daha eski bir oto koltuğunu değiştirin. 10 yıl ve daha fazla eski olanlarını kullanmayın.
[*]
Araba hareket halindeyken bebeğinizi koltuktan çıkarmaya çalışmayın.
[*]
En az 1 yaşına kadar ve 9 kiloya ulaşıncaya kadar bebeğinizi yüzü arkaya dönük biçimde 45 derecelik açıyla oturtun.
[*]
5 nokta kemer sistemi en iyi korumayı sağlar çünkü kemerler bebeği hem omuzlarından hem de kalçasından tutacak şekilde kavrar.
[*]
Kemer en iyi korumayı sağlamak için rahat biçimde durmalıdır bebeğinizi çok sıkmamalıdır.
[*]
Çocuk koltukta kendini rahat ve iyi hissetmelidir. Çünkü hoşnut olmayan bir çocuk rahatsız olur ve sürücüyü de rahatsız eder.
[*]
Çocuk güvenlik koltuğunun montajı kolay olmalı ve mevcut araç kemerleri ile kullanılabilmelidir.
[*]
Koltuk kısa mesafeli yolculuklarda dahi kesinlikle kullanılmalıdır


`»HicЯet GeLini«´ isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Teşekkür Edenler:
Я (27-01-2012)

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Otomobillerde Çocuk Koltuğu Kullanımının Önemi

Otomobillerde Çocuk Koltuğu Kullanımının Önemi konusu, Gebelik / Bebek Dünyası forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: çocuk güvenlik koltuğu kullanmanın gerekçeleri, emniyet kemeri kullanmanın önemi, çoçuk güvenlik koltuğunun önemi, yolculuklarda çocuk güvenlik koltuğu kullanmanın gerekçeleri, çocuk güvenlik koltuğunun önemi, çocuk koltuğunun önemi, çocuk güvenlik koltuğu kullanmanın önemi, emniyet kemeri ve çocuk güvenlik koltuğu kullanmanın gerekçeleri, emniyet kemeri ve çocuk güvenlik koltuğunun kullanmanın gerekçeleri, emniyet kemeri ve çocuk koltuğunun önemi, emniyet kemeri ve çocuk güvenlik koltuğu kullanımının önemi, çocuk güvenlik koltuğunu kullanmanın gerekçeleri, yolculukta çocuk güvenlik koltuğu kullanmanın gerekçeleri, emniyet kemeri ve çocuk güvenlik koltuğunun önemi, emniyet kemeri ve bebek koltuğu önemi,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Çocuk Gelişiminde sanatsal etkinliklerin önemi elif Çocuk Sağlığı ve Eğitimi 0 10-06-2011 02:27
Çocuk Beslenmesi Ekşinin Önemi daywest Bebek Bakımı 1 04-06-2010 12:22
Çocuk oto koltuğu alırken nelere dikkat etmeliyiz? elif Bebek Dünyası 0 06-02-2010 08:51
Çocuk Eğitiminde Disiplinin Önemi Bkmlyz Çocuk Psikolojisi 0 03-05-2009 11:33
Ruj kullanımının püf noktaları Bkmlyz Rujlar 0 22-03-2008 04:48

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 01:15 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats