bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Gebelik > Bebek Hastalıkları

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 03-07-2010, 12:38   #1 (permalink)
 
daywest - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Arrow Çocuklarda C Vitamini Eksikliği (Skorbüt)

Skorbütrbulgularımn hemen hepsi C vitami*ni eksikliğinde kollagen doku yapımının bozuk oluşuna bağlanabilir. Ayrıca tirozinden zengin bir diyetle beslenen preterm bebeklerde görülen tirozin metabolizması bozukluğu C vitamini ile düzelir. C vitamini eksikliğinde folik asit aktif tetrahidro şekline dönüşemez.
C vitamini taze meyvelerde bol miktarda bu*lunur. Annede eksiklik durumu yoksa çocuk ye*terli bir depo ile dünyaya gelir ve anne sütü ile beslenmede eksiklik oluşmaz. Süt ve meyvelerin pişirilmesiyle’C vitamini harap olur.
Skorbüt her yaşta olursa da daha sık 6-12 ay arası yalnız inek sütü ile beslenen çocuklarda rastlanmaktadır. Ateşli hastalıklar ishal yanık travma gereksinimi arttıran durumlardır. Bulgu*lar 3-4 ay gibi bir süre C vitamininden yoksun bir diyetle beslenme sonucu ortaya çıkar.
KLİNİK BULGULAR
İlk belirtiler irritabilite taşipne sindirim bo*zukluğu anoreksi solukluk gibi müphem bulgu*lardır. Giderek bu bulgular daha belirgin olur. Alt ekstremitede en fazla olmak üzere hareket ağrıya neden olur. Ağrı giderek şiddetlenir yanı*na yaklaşıldığı zaman çocuk hareket ettirileceği korkusu ile ağlamaya başlar ve kendini ağrının en az olduğu kalça ve dizlerin semifleksîyon po*zisyonunda (kurbağa pozisyonu) hareketsiz tut*maya çalışır (psödoparalizi). Bacaklarda ödem olabilir. Bazen kemik üzerinde palpasyonla subperiostal hematom hissedilebilir. Hastalık bazen kanamalar ve hematomlarla farkedilir. Diş etle*ri şişer. Dişlerin çıktığı yerde diş etleri morum-trak bir renk ve mukoza sünger görünümünü alır.
Kostokondral birleşme yerlerinde şişlikler olur (skorbüt teşbih dizisi). Bu şişlikler rahitis-deki yumuşak şişmelere kıyasla daha çıkıntılı ve serttir. Skorbütte bu şişlikler kostokondral bir*leşme yerinde sternal plağın sublüksasyonu so*nucu oluşur.
Deri ve mukozalarda peteşiyal kanamalar hematüri melena orbital ve subdural kanamalar oluşabilir. Sıklıkla orta derecede bazen yük*sek ateş vardır. Anemi yaraların kapanmasında gecikme görülür. Ağır skorbütte kaslar gevşek*tir. Kanamaya bağlı mafsal şişmesi folliküler hiperkeratoz rastlanabilen diğer bulgulardır. Ba*zı kollagen hastalıklarda görülen Sjögren’in ta*rif ettiği «sicca» sendromu Ckserostomi keratokonjunktivit tükrük bezlerinde şişme) skorbüt*te de oluşabilir. Skorbütte sekonder infeksiyon-lar da çok sıktır.
RADYOLOJİ
Uzun kemiklerdeki değişiklikler tanı koydu*racak kadar tipiktir. Bulgular femurun dize ya*kın bölümünde en belirgindir.
Başlangıçta kemiğin gövdesi atrofik bir görü*nüm alır ve trabeküller kaybolur. Kemik buzlu cam görünümündedir. Korteks incelmiş veya kay*bolmuştur. Epifiz çizgileri keskindir. Kalsifiye kı*kırdak alanı kalınlaşmıştır (Frankel çizgileri). Kemiklerin epifizleri de rarefaksiyon gösterir ve içi boş beyaz bir halka görünümü alır. Epifiz çiz*gisinin kesintili olması dışa doğru mahmuz gibi taşması karakteristiktir. Epifiz ayrılması olabi*lir.
Aktif skorbütte subperiostal kanamalar rönt*gen filminde farkedilemez. İyileşme döneminde hematom nedeniyle kabarık olan periost kalsifiye olarak kemik gövdesinden ayrılmış olarak gözü*kür. Tedavi ile kemiğin normal görünüm kazan*ması bir yıl kadar sürer.
TANI
Öykü klinik ve radyolojik bulgular genellik*le tanı için yeterlidir. C vitamini dozajları her zaman klinik durumu yansıtmaz. Açlıkta plaz*ma C vitamini düzeyinin 0.6 rng/dl veya daha yüksek olması ile skorbüt tanısından uzaklaşılır. Buna karşın bazen normal kişilerde daha düşük değerler saptanabilir.
Santrifüje edilmiş oksalatlı kan örneğinin lö-kosit-trombosit tabakasında (buffy-coat) C vita*mini tayini ile daha güvenilir sonuç elde edilebi*lir. 30 mg/dl üzerindeki değerler normaldir.
Doku doymuşluk derecesini ölçen yükleme testi de kullanılmaktadır. Parenteral olarak 100 mg askorbik asit uygulamasından 3-5 saat sonra normalde verilen miktarın % 80 i idrarla atılır. Atılan miktarın az oluşu C vitamini eksikliğini gösterir.
Kanda aminoasit düzeyleri normal olmasına karşın skorbütte jeneralize bir aminoasidüri var*dır. Tirozin verilmesi ile skorbütlü hastanın id*rarında hidroksifenillaktik asit ve p-hidroksi-fenilpiruvik asit saptanır.
Diğer bir tanı testi folik asidin folinik aside dönüşme hızının ölçülmesidir.
Ağır vakalarda kapiller frajilite artmış ve protrombin zamanı da uzamış bulunur.
AYIRICI TANI
Ekimozlar ve hiperirritabilite bulguları hır*palanmış çocuk sendromundan; hematüri glomerülonefritten; eklem bulguları akut romatizmal ateş HenochSchönlein purpurasmdan; diş etlerindeki görünüm ağır metallerle zehirlenmeler*den; radyolojik bulgular sifilizden ayırt edil*melidir. Ayırıcı tanıda süpüratif artrit osteomi-yelit poliomiyelit trombositopenik purpura lö*semi ve meningokoksemi de düşünülmelidir.
TEDAVİ
100-200 mg askorbik asidin oral veya paren*teral verilmesi ile hızlı bir düzelme başlar. 10 gün içinde oral olarak uygulanan 1-5 g lık total doz yeterlidir. Birkaç gün içinde ağrılar kaybo*lur. Radyoloj ik düzelme aylar sürer. İyileşme tamdır. Kemiklerde kalıcı deformite veya büyü-me-gelişme geriliği yoktur. Tedavi edilmeyen va*kalar malnütrisyon infeksiyon veya sürrenal ye*tersizliği sonucu kaybedilir.
KORUNMA
Sütçocuklarına günde 30 mg daha büyük*lere günde 60 mg askorbik asit sağlanması skorbütten korur.
C vitaminin yüksek dozda alınması ile id*rarda fazla miktarda bulunan askorbik asidin redükleyici etkisi glükozüri ile karıştırılabilir. Gün*de 9 g gibi yüksek miktarlarda C vitamini ile idrarda oksalat miktarının arttığı ve böbrek taş*larının oluşabildiği bildirilmiştir.


daywest isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Çocuklarda C Vitamini Eksikliği (Skorbüt)

Çocuklarda C Vitamini Eksikliği (Skorbüt) konusu, Gebelik / Bebek Hastalıkları forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: skorbüt, skorbüt hangi vitamin eksikliği sonucunda oluşur, skorbüt hastalığı hangi vitamin eksikliğinden oluşur, çocuklarda skorbüt, çocuklarda skorbüt hastalığı, skorbüt hangi vitamin eksikliğinde görülür, skorbüt hastalıgı hangi vitamin eksikliginde görülür, cam kemik hastalığıhangi vitamin hastalığında oluşur, skorbüt hastalığı hangi vitamin eksikliğinde görülür, skorbüt c vitamini eksikligi, skorbit hastalığı, skorbit hastaligi hangi vitamin eksikliginde olur, skorbit hangi vitamin eksikliği sonucunda oluşur, skorbüt hastalığı hangi vitamin eksikliğinden meydana gelir, iskorbüt hastalığı hangi vitamin eksikliğinde gelri,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Çocuklarda D Vitamini Eksikliği daywest Bebek Hastalıkları 0 03-07-2010 12:37
D Vitamini.... mormavi Sağlığımız 0 09-04-2010 06:33
Demir Eksikliği Çocuklarda Zekayı Etkiliyor ... daywest Gebelik 0 30-05-2009 06:38
Skorbüt nasıl tedavi edilir ? Bkmlyz Alternatif Tıp 0 29-11-2008 11:11
B12 vitamini eksikliği geç konuşma nedeni Bakımlı Kadın Hürriyet / E - Kolay / Sabah Sağlık 0 10-08-2008 03:50

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 01:12 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats