bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Gebelik > Bebek Hastalıkları

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 03-07-2010, 12:41   #1 (permalink)
 
daywest - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Arrow Çocuklarda Folik Asit Eksikliği

Folik asit yetersizliği çocuklarda en sık rast*lanan megaloblastik anemi nedenidir. Megalo-blastoz B12 eksikliğinde olduğu gibi folik asit eksikliğinde de DNA yapımının bozulması sonucu*dur. Yenidoğan kan serumunda folik asit düzeyi annenin 3 katı olmasına karşın; depoları azdır ve büyümede hızla kullanılır (özellikle preterm-lerde). İki haftada erişkin düzeyinin altına iner ve bir yılın sonuna kadar öyle kalır.
Folik asit eksikliği diyetle alınan miktarın ye*tersizliği emilim veya ütilizasyon bozukluğu veya artmış gereksinim sonucu oluşur. gebelik hemo-litik anemi lösemi Hodgkin hastalığı gibi du*rumlarda folik asit gereksinimi artar. Bazı ilaç*lar folik asit ütilizasyonunu bozabilir. Glütene duyarlı enteropati ve tropik sprue’da folik asit emilimi bozulur.
İnsan ve inek sütünde 50-60 pg/l folat serbest olarak bulunur. Kolostrum daha az folik asit içer*mekle birlikte gereksinimi karşılar. Keçi sütünde çok azdır. Bu sütü kullananlarda megaloblastik anemi kolay gelişir. Sütü kaynatmakla folat mik*tarı % 50 oranında kaybolur. Folat pişmemiş her yiyecekte vardır ancak pişirilme sırasında oksi*de olur. Taze sebze ve meyve yiyenlerde eksikli*ği görülmez. C vitamini az olan bir diyette bu vitaminin indirgeyici rolü eksik olduğundan fo*lat miktarı da azdır.
Çoğu yiyeceklerde folat poliglutamat halin*dedir. Emilmesi için duodenum ve jejunumda koniügaz enzimi etkisiyle folik aside parçalan*ması gerekir. Bazı fasulyelerde ısı ile aktive olup konjügasyonu inhibe eden ve folat emilimini Ön*leyen maddeler vardır. Bazı antikonvülzif ilaçlar (difenilhidantoin) da folat glutamatm emilimini engelleyebilir. Doğumsal emilim bozukluğu da tarif edilmiştir.
Pteroylglutamik asidin vücutta kullanılması için tetrahidrofilik aside (THFA) dönüşmesi ge*reklidir. Bu reaksiyonlarda askorbik asit ve Bî2 rol oynar. Örneğin Lesch-Nyhan sendromunda doğumsal enzim eksikliği sonucu folik asidin kul*lanımı defektiftir. Preterm bebeklerde hiperti-roidide Cooley anemisinde orak hücreli anemi*de folik asit gereksinimi artar.
B12 yetersizliğinde hemodiyaliz yapılan hastalarda ve kronik kusmalarda vücuttan folat kaybı fazladır.
KLİNİK BULGULAR
Folik asit eksikliğinde Bi2 eksikliğinde oldu*ğu gibi megaloblastik bir anemi gelişir. Bız ek*sikliğine kıyasla tartı kaybı irritabilite ve ishal daha sıktır. Nörolojik belirti yoktur. Ağır eksik*likte trombositopenik purpura görülebilir.
TANI
Mikrobiyolojik yöntemle kanda folik asit dü*zeyi ölçülebilir. Serum folat düzeyi normalde 5 – 20 ng/ml dir. Folik asit eksikliğinde kan düzeyi düşüktür. Kemik iliği hiperplaziktir. Histidin yük*lemesi ile hem folik asit hem de Bı2 vitamini ek*sikliğinde idrarda formiminoglatamik asit sapta*nır. 1 mg folat verilmesi ile idrarda bu madde*nin kaybolması folik asit eksikliği tanısını des*tekler.
TEDAVİ
Günde 2-5 mg folat verilmesi yeterlidir. 15 mg’a kadar çıkan günlük dozlar tehlike yarat*maz.
KORUNMA
Pretermlerde 20-50 gün sütçocuklarına günde 5 Lg/kg folik asit verilmesi ile gereksinim karşılanır.


daywest isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Çocuklarda Folik Asit Eksikliği

Çocuklarda Folik Asit Eksikliği konusu, Gebelik / Bebek Hastalıkları forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: bebeklerde folik asit kullanımı, çocuklarda folik asit kullanımı, bebekte folik asit, prematürelerde folik asit kullanımı, cocuklarda folik asit kullanimi, premature folik asit, cocuklarda folik asit eksikliği, folik asit eksikliği, yenidoğanda folik asit,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Çocuklarda D Vitamini Eksikliği daywest Bebek Hastalıkları 0 03-07-2010 12:37
Folik Asit vitamin Ozelligi mormavi Sağlığımız 0 09-04-2010 06:22
Folik Asit Eksikligi Nedir? mormavi Sağlığımız 0 09-04-2010 06:20
Folik Asit Eksikligi mormavi Sağlığımız 0 01-12-2009 09:36
Depresyon tedavisinde folik asit ve çinko Hürriyet Sağlık Hürriyet / E - Kolay / Sabah Sağlık 0 18-06-2008 11:50

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 09:09 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats