bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim > Biyoloji

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 03-06-2013, 05:10   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Glikozilasyon nedir?

Glikozilasyon nedir?-Glikozilasyon hakkında bilgiGlikozilasyon enzimler aracılığıyla sakkaritlerin birbirine bağlanarak proteinlere lipitlere veya organik moleküllere bağlı glikanlar oluşturma sürecidir. Glikozilasyon çevrimle eş zamanlı ve çevrim sonrası bir değişim sürecidir. Glikanlar membran proteinlerinde ve salgılanan proteinlerde çeşitli yapısal ve işlevsel rollere sahiptir. Endoplazmik retikulumda sentezlenen proteinlerin çoğunluğu glikozilasyona uğrar. Bu süreç enzim güdümlü ve konuma özgündür bu bakımdan enzimsiz yürüyen bir kimyasal tepkime olan glikasyondan farklıdır. Glikozilasyon ayrıca O-GlcNAc değişimi olarak sitoplazma ve çekirdekte de gerçekleşebilir.
Altı sınıf glikan üretilir:

Asparajin kalıntılarının amid azotuna bağlanan N-bağlı glikanlar
Serin ve treonin kalıntılarının hidroksil oksijenine bağlanan O-bağlı glikanlar
Serin kalıntılarının hidroksil oksijenine bağlanan glikosilaminoglikanlar
Glikanların seramid'e bağlı olduğu glikolipitler
Ne protein ne lipide bağlı olan hiyaluronan
Glikan bağları aracılığıyla proteinleri lipitlere bağlayan GPI çapaları (İng. GPI anchor).
İşlev
Hedef proteinlere bağlı olan polisakkarit zincirler çeşitli işlevlere sahiptir. Örneğin bazı proteinler önce glikozile olmazlarsa doğru katlanmazlar. Ayrıca asparajinlerin amit azotuna bağlı olan polisakkaritler bazı salgılanan proteinleri daha kararlı kılar. Bu durumlarda glikozilasyon doğru katlanma için şart değildir ama glikozile olmayan proteinler hızla yıkıma uğrar. Glikozilasyon hücrelerin birbirine yapışmasında da rol oynar.

Mekanizma
Glikozilasyon için çeşitli mekanizmalar vardır ama çoğu birkaç ortak özelliğe sahiptir:


Glikozilasyon glikasyondan farklı olarak enzimatik bir süreçtir.
Verici molekül genelde etkinleşmiş bir nükleotit şekerdir.
Süreç modifikasyona uğrayacak konum için özgündür.
1. N-bağlı glikozilasyon

N-bağlı glikozilasyon ökaryotik proteinlerin katlanmasında önemlidir. Bu süreç ökaryotlarda ve çoğu arkede görülür ama bakterilerde çok enderdir.
N-bağlı oligosakkaritlerde hedef proteindeki asparajine önce 14 şekerli bir öncül (prekürsör) eklenir. Bu öncülün yapısı çoğu ökaryotta aynıdır 3 glukoz 9 mannoz ve 2 N-asetilglukozamin molekülü içerir. Karmaşık bir tepkimeler dizisi ile bu dallı zincir dolikol adı verilen bir taşıyıcı moleküle eklenir ve sonra hedef protein ER lümenine geçerken polipeptit üzerindeki uygun yere aktarılır.
N-bağlı sakkaritlerin üç ana tipi vardır: çok mannozlu oligosakkaritler karmaşık oligosakkaritler ve hibrit oligosakkaritler.


Çok mannozluda sadece iki N asetilglukozamin ve çok sayıda mannoz kalıntısı vardır. Mannoz sayısı proteine bağlanmadan önce prekürsör oligosakkaritteki sayıya yakındır.
Karmaşık oligosakkaritlerin böyle adlandırılmalarının nedeni başka tip sakkaritlerden nerdeyse herhangi bir sayıda bulundurabilirler bu sakkaritler arasında orijinal iki N-asetilglukozaminden de daha fazlası olabilir.
Proteinler farklı bölgelerinde her iki tip oligosakkaritler ile glikozile olabilirler. Bir oligosakkaritin çok mannozlu mu karmaşık mı olduğu onun Golgi aygıtında sakkarit değişimi yapan enzimlere olan erişilirliğine bağlı olduğu düşünülmektedir. Eğer sakkarit göreli az erişilir durumdaysa büyük olasılıkla orojinal çok mannozlu seklinde kalacaktır. Eğer erişilebilir durumdaysa muhtemelen mannoz kalıntılarının pekçoğu kesilip çıkartılacak ve sakkarit yukarıda belirtilen başka şeker grupları eklenecek şekilde başka değişimlere uğrayacaktır.
Oligosakkaritin bağlandığı asparajin kalıntısı Asn-X-Ser veya Asn-X-Thr dizisi içinde yer alır burda X Pro hariç herhangi bir amino asittir. Bu bağlanma bir oligosakkariltransferaz enzimi tarafından gerçekleştirilir. Bağlanmanın ardından protein doğru olarak katlandıktan sonra zincirden üç glukoz kalıntısı çıkartılır ve protein ER'den ihraç edilmeye hazır hale gelir. Meydana gelen glikoprotein sonra Golgi aygıtına taşınır orada bazı mannoz kalıntılarının da çıkartılması mümkündür. Ancak proteinin doğru taşınması için glikozilasyon gerekli değildir. Glikozilasyonun belli adımlarını engelleyen ilaçlarla veya belli bir glikozilasyon enziminden mahrum mutantlarla yapılan deneyler göstermiştir ki diğer bakımlardan normal proteinler gene de üretilip hücre içinde doğru mekanlara taşınırlar bu müdahale hücrenin sağlığını önemli derecede etkilemez. Olgun glikoproteinler çeşitli oligomannozlu N-bağlı oligosakkarit içerebilir bunlar 5-9 adet mannoz kalıntısı içerebilir. Mannoz kalıntılarının geri kalanının da çıkartılması ile 3 mannoz ve iki N-asetilglukozamin kalıntısı içeren bir 'çekirdek' yapıya ulaşılır. Bu yapı sonradan çeşitli monosakkaritler (galaktoz N-asetilglukozamin [[N-asetilgalaktozamin|N-asetilgalaktozamin]] fukoz ve sialik asit gibi) eklenerek uzatılır.

2. O-bağlı glikozilasyon

2.1. O-N-asetilgalactozamin (O-GalNAc)
O-bağlı glikozilasyon protein işlenmesinin daha ileri bir aşamasında muhtemelen Golgi aygıtı içinde olur. Bu süreç serin veya treonin kalıntılarına UDP-N-asetil-D-galactozamin:polipeptit N-asetilgalaktozaminiltransferaz (EC 2.4.1.41) enzimi tarafından N-asetil-galaktozamin eklenmesi ardından da başka karbonhidratların (galaktoz ve sialik asit gibi) eklenmesidir. Bu süreç proteoglikan gibi bazı protein tipleri için önemlidir; başlagıçta glikozilasyonu olmayan proteoglikan çekirdek proteinlere (proteoglycan core proteins) glikozaminoglikan zincirleri eklenir. Bu proteinler serin O-bağlı glikoproteinlerdir ve iki ik ana işlevleri vardır. Bir işlev hücredışı matriksin bileşenlerini oluşturmak için salgılanmadır böylece hücreler arasındaki büyük proteoglikan kompleksler aracılığıyla bir hücre bir diğerine bağlanır. Öbür önemli işlev mukoza salgılarının bir bileşimi olup mukusun "sümüksü" özelliğine verir. Kanda bulunan proteinler genelde O-glikozile değildir bunun istisnası IgA1 ve IgD (iki antikor tipi) ve C1 inhibitörüdür.

2.2. O fukoz
O-fukoz GDP-fucoz protein O-fukoziltransferaz 1 ve 2 tarafından eklenir. Bu iki enzimden birincisi EGF-benzeri tekrar dizileri içeren proteinlere (Notch proteini gibi) ikincisi ise Trombospondin tekrar dizilerini glikozile eder. EGF-benzeri tekrarlı dizilerde O-fukoz'a sırayla N-asetilglukosamin (GlcNAc) galactoz and sialik asit eklenerek bir tetrasakkarit oluşturulur. Trombospondin tekrar dizilerinde ise bir glukoz eklenmesi ile bir disakkarit oluşturulur. Diğer glikoziltransferazların çoğu Golgi aygıtı'nda işlev verirken bu fukoziltransferazların ikisinin de endoplazmik retikulumda yer alırlar.

2.3. O-glukoz
O-glukoz Notch proteininin EGF-benzeri tekrarlı dizilerde birinci ve ikinci korunmuş sisteinler arasına ayrıca muhtemelen henüz tespit edilmemiş bir O-glukoziltransferazın diğer substratlarına eklenir.

2.4. O-N-asetilglukozamin (O-GlcNAc)
O-GlcNAc O-GlcNAc transferaz tarafından serin ve treoninlere eklenir. Bu serin veya treoninlere O-GlcNAc eklenmezse normalde serin/treonin kinazlar tarafından fosforile olurlar. Yani eğer fosforilasyon olursa O-GlcNAc eklenmez O-GlcNAc eklenirse forforilasyon olmaz. Fosforilasyon/defosforilasyon hücrelerde sinyalizasyonun düzenlenmesinde çok önemli bir rol oynamakatadır glikozilasyonun da bununla ilişkili olması konuya ayrı bir boyut getirir. O-GlcNAc eklenmesi ve çıkarılması diyabet mellitusta etkinleşen yolakların düzenlenmesinde rol oynamaktadır. O-GlcNAc çıkarıcı enzimi kodlayan gen insülinden bağımsız diyabet mellitus ile ilişkilendirilmiştir. Bu enzim besin algılayıcı heksozamin sinyalizasyon yolağının son adımında yer alır.

2.5. O-mannoz
O-mannozilasyon sırasında mannoz-p-dolikol'daki mannoz salgı yolağında proteinlerin serin/treonin kalıntılarına eklenir. O-mannozilasyon hem prokaryot hem ökaryotlarda görülür.

3. GPI çapa
Özel bir glikozilasyon şekli GPI çapası olarak adlandırılır (İng. GPI anchor). Bu glikozilasyonun tipinin işlevi bir proteini bir glikan zincir aracılığyla hidrofobik bir lipid çapaya bağlamaktır.

4. C-mannozilasyon
Trombospondin tekrarlarında triptofan kalıntılarına bir mannoz kalıntısı eklenir. Bu hem şekerin reaktif bir azot veya oksijen atomu yerine bir karbon atomuna bağlanmış olması bakımından hem de şekerin asparajin serin veya treonin değil de bir triptofan kalıntısına bağlanmış olması bakımından ender görülen bir değişimdir.


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Glikozilasyon nedir?

Glikozilasyon nedir? konusu, Eğitim ve Öğretim / Biyoloji forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: o bağlı şeker serin veya,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Hoşgörü nedir?-Sevgi nedir?-Saygı nedir? ebush Eğitim ve Öğretim 0 07-04-2013 11:45
Üretim nedir?-Tüketim nedir?-Verimlilik nedir? ebush Eğitim ve Öğretim 0 30-03-2013 08:21
kızılay nedir lösevi nedir tema nedir kayıtsız üye Soru Cevap 1 08-03-2013 04:35
nokta nedir? doğru nedir? ışın nedir? doğru parçası nedir? ralim_x Soru Cevap 36 05-11-2012 10:43
Masal Nedir?,Halk Hikayesi Nedir?,Manzum Hikaye Nedir? elif Türkçe ve Edebiyat 0 09-02-2011 02:52

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 10:43 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats