bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim > Biyoloji

Kadın Portalı Kayıt Ol Reklam Verin İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 18-03-2010, 10:52   #1 (permalink)
 
daywest - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Arrow Vücuttaki Madensel Maddeler

İnsan vücudunun en önemli kısmı sudur. Su canlılığın olabilmesi için vazgeçilmez bir maddedir. Ancak suyun görev yapabilmesi için tuza da gerek vardır. Sofra tuzu olarak tanıdığımız madde sodyum ve klor elementlerinden yapılmıştır. Bu iki element birlikte hareket ederler. Bu nedenle özellikle sodyumu ele alacağım.
Sodyum
Gıdalarla alınan sodyum ile böbrek tarafından atılan sodyum miktarına bağlı olarak kanda ve tüm vücutta belirli bir denge içinde bulunur. Böbrekler atılan sodyum miktarını değiştirerek belirli bir oranda bu dengeyi korumaya çalışır.
Aşırı terleme ve kusma ile tuz alınmadan aşırı miktarda su içilmesi kandaki sodyum oranını düşürür bol tuz yenilmesi ve az sıvı alınması da bu miktarı normalin üzerine çıkarır. Bunların dışında öncelikle böbrek ve böbrek üstü bezi olmak üzere bazı organların hastalıklarında da bu denge bozulabilir.
Vücuttan tuz ve su eksildiğinde ağız kuruluğu halsizlik tansiyon düşüklüğü çarpıntı ve şok görülebilir.
Tuz alınmaksızın bol su alınması halinde de su zehirlenmesi olarak adlandırılan adale kasılmaları çırpınmalar şuur kaybı ve koma ile ölüme kadar varabilen bir tablo görülebilir.
Potasyum
Hücrelerin içinde bol miktarda bulunup kanda ve doku arası sıvılarda daha az miktardadır.
Böbrek ve böbrek üstü bezi hastalıklarının dışında kanda potasyum azalması aşırı ishal ve kusma ile idrar söktürücü ilaçların uzun süre kullanılması halinde görülür. İlk belirtisi kas güçsüzlüğüdür. İleri derecelere vardığında bağırsaklara ve solunum kasları dahil olmak üzere tüm kaslarda hareket kısıtlılığı olacak ve bu da hayati tehlike yaratacaktır.
Potasyumun kanda yüksek düzeylerde bulunması böbrek hastalığı ciddi yanıklar kanamalar gibi etkenlere bağlı olarak idrar miktarının azalması hallerinde görülebilir. Genellikle fazla bir belirti vermeden kalp üzerinde toksik etkiler gösterebilir. Bu etki de bazen hayati tehlikelere yol açabilir.
Kalsiyum
Sağlıklı insanların kanının 100 mililitresinde 8.8 ile 10.4 mg. arasında kalsiyum bulunur. İnsan vücudunda kalsiyum dengesi paratiroid bezleri ve D vitamini tarafından düzenlenir. Öncelikle kemik metabolizması ve kaslar için gerekli bir madensel maddedir.
Eksikliği halinde dilde dudaklarda parmaklarda duyu değişiklikleri kaslarda ağrı ve kramplar görülür. Kalp de bir kas olduğu için kalsiyum metabolizmasından çok etkilenir. Uzun süreli kalsiyumdan fakir beslenme kemiklerin zayıflaması gibi bir sonuç yaratır.
Kalsiyumun kandaki düzeyinin gerektiğinden fazla olması hali genellikle paratiroid bezinin hastalıklarında görülmektedir. Hafif dereceli yükselmeler fazla bir belirti vermez. Bu hastalarda sık böbrek taşları görülür. Kalsiyum yükseldikçe kas güçsüzlüğü böbrek kireçlenmesi kemiklerde gereğinden fazla kireç toplanması gibi durumlar belirir.
Fosfor
Kalsiyumla birlikte hareket eden bir elemandır. Böbrek paratiroid bezi ve hormon düzensizliklerinde vücuttaki fosfor dengesinde de bozulmalar olur.
Kronik açlıklar bağırsaklardaki emilim bozuklukları alkolizm devamlı idrar söktürücü kullanılması gibi hallerde kandaki düzeyi düşer. Tıp dilinde hipofosfatemi olarak adlandırılan fosfor eksikliklerinde sinir ve kas ilişkisinde aksaklıklar kas güçsüzlüğü kas hücresi yıkımı beyin fonksiyonlarında bozulma koma ve hatta ölüm bile görülebilir.
Magnezyum
Magnezyum da vücudun önemli elementlerindendir. Kanın bir litresinde 1.6 ile 2.1 miliekivalan magnezyum bulunur.
Eksikliğinde iştahsızlık bulantı kusma uyuklama güçsüzlük titreme kas seyirmeleri ve kasılmaları gibi belirtiler görülür.
Yüksekliği böbrek yetersizliği olan hastalarda sindirim sistemi tedavisi amacıyla magnezyumlu ilaçlar verilmesi halinde görülür. Kas refleksleri kaybolur kalp elektrosunda bozukluklar görülür solunum ve dolaşım aksar şok ve hatta ölüm bile görülebilir.
Eser Elementler
Sodyum potasyum fosfor magnezyum ve kalsiyum gibi vücutta bol bulunan elementlerden başka çok düşük miktarlarda bulunmasına rağmen çok önemli görevler yapan maddeler de vardır. Eser elementler olarak adlandırılan bu maddelerin önemlileri şunlardır;
Demir
Toplam olarak erkeklerde 3.45 kadınlarda ise 2.45 gr kadar demir tüm vücuda dağılmış olarak bulunur. Bunun %60-70 kadarı kan hücrelerinde hemoglobin içinde %10-12 kadarı kaslarda miyoglobin içinde ve enzimlerde %15-30 kadarı da karaciğer dalak ve kemik iliğinde depolanmış olarak bulunur.
Gıdalarla alınır. Kadınlar her ay adet kanamalarıyla kan kaybettikleri için gıdalarında daha fazla demir bulunmalıdır. En önemli demir kaynağı et karaciğer ve dalak gibi gıdalardır.
Gıdalarla az alınması sindirim sisteminde demir emilimiyle ilgili sorun olması kan kaybı gibi hallerle vücutta demir azalması kendini demir eksiklği kansızlığı şeklinde gösterir.
Bazı hastalıklarda ya da ilaç şeklinde gereğinden fazla demir alınmasında vücutta aşırı demir birikir. Zamanında tedavi edilmezse karaciğer sirozu şeker hastalığı ciltte bronz rengi kalpte büyüme ve tahribat gibi hayati önemi olan sorunlar yaratabilir.
İyot
Vücuttaki iyodun %80 kadarı tiroid bezinde bulunur. En önemli kaynağı deniz ürünleridir. Denizden uzak deniz ürünlerinin yenmediği ortamlarda eğer içme sularında da yeterli iyot yoksa iyot eklenmiş sofra tuzları kullanarak gereken miktarı almalıdır.
Yeterli iyot alınmadığı taktirde iyot eksikliği guatrı denilen bir tür guatr görülür. Eksikliğin ciddi olduğu hallerde tiroid yetersizlğine bağlı ciddi sorunlar görülebilir.
İyot fazlalığının sorun yaratabilmesi için alınması gereken dozun 20-30 kat fazla çok uzun süreler için alınmalıdır. Bu da ters bir etki yaratarak tiroid bezinin çalışmasını durdurabilir.
Çinko
İnsan vücudunda toplam olarak 1-2.5 gram çinko bulunur. Kemiklerde dişlerde saçta deride kaslarda testislerde ve karaciğerde depolanmış haldedir.
Toprak yiyenlerde bağırsak paraziti olanlarda ve devamlı olarak lifli besinleri çok bol tüketenlerde çinko eksikliği görülebilir. Eksikliği özellikle gelişme çağındaki çocuklar için önem taşır. Yeterli çinko alamayanlarda gelişme bozukluğu saç deri ve tırnak sorunları görülür. İleri boyutlu eksikliklerde çocukların cinsel gelişmesi de aksar.
FLUOR
Kemiklerin ve dişin yapısındaki önemli maddelerdendir. Çay ve deniz balıklarında bol miktarda bulunursa da en önemli kaynak içme sularıdır. İçme sularına fluor katılması o suyu içen toplulukta diş çürüğü ihtimalini büyük oranda ortadan kaldırır.
Fluor alınması aynı zamanda osteoporoz denilen kemik zayıflaması hastalığını da önleyici ve tedavi edici etki yaratacaktır.
Gereğinden fazla alındığında da zarar verebilir. Kalıcı dişler üzerinde sarı-kahverengi lekeler ortaya çıkar ve diş minesi bu bölgelerde tahrip olmaya başlar. aşırı fluor yüklenmesi kemiklerde de normal dışı gelişmeler ve eklemlerde çarpılmalar gibi belirtiler ortaya çıkarır.
Bakır
Normal bir erişkin insanda 100-150 mg. kadar bakır bulunur. Bunun %90 kadarı kas kemik ve karaciğerde depolanmış haldedir.
İleri derecede beslenme ve bağırsakta emilme bozukluğu olanlarda bakır eksikliği görülebilir. Bu durumda kansızlık cilt ve kemik kusurları ve zeka gelişme bozuklukları görülür.
Bakırın da fazlası zehirleyicidir. 15 mg.dan daha fazla elementel bakır yutulması halinde bulantı kusma ishal karın ağrısı yaygın kas ağrıları gibi belirtiler ortaya çıkar. Zihinsel kusurlar ile koma ve ölüm de görülebilir.
Kobalt
B 12 vitamininin yapısına katılır. Eksikliği bir çeşit kansızlık yapar. Kobalt eksikliği bulunanların kansızlık amacıyla kulanılan ilaçlarına mutlaka kobalt katılmalıdır. Ancak kobalt tedavisi bu zehirli bir madde olduğu için çok dikkatle sürdürülmelidir. Aşırı miktarlar özellikle çocuklarda tiroid eksikliği ve kalp yetersizliği gibi tehlikeli durumların ortaya çıkmasına neden olabilir.
Krom
Kromdan zengin bir madde olan bira mayası kullananlarda kolesterol ve trigliserit gibi kan yağlarında düşme şeker toleransında düzelme görülmektedir. Şeker hastalarında ise insülin ihtiyacı azalmaktadır. Ani kilo kaybı sinir uçları tahrişi ve şeker toleransı bozukluğu olanların tedavisinde en etkili madde kromdur.
Selenyum
E vitamini ile birlikte antioksidan bir madde olarak tanınır. Böylece hücre yıkımını yavaşlatmak gibi bir etkiye sahip olur.
Selenyumdan eksik beslenmenin çok uzun süreler devam etmesi vücuttaki selenyumun da azalmasına neden olur. Özellikle Çin'in bazı bölgelerinde çocukluk döneminde görülen kalp kası hastalıklarının nedeni selenyum eksikliğidir. Daha düşük boyutlu selenyum eksikliğinde tırnak yatağında beyazlanma kaslarda ağrı ve hassasiyet görülür.
Selenyumun da aşırısı zarar verir. Özellikle hücre yaşlanmasını yavaşlatıcı etkisinin belirlennmesinden sonra selenyum haplarını gereğinden fazla kullanan kişilerde zehirlenme belirtileri görülebilmektedir. Aşırı selenyum alındığı hallerde saç ve tırnak dökülmeleri deri döküntüleri ve polinevrit denilen sinir rahatsızlığı ortaya çıkar.
Manganez
Kemiklerin ve bir çok enzimin yapısına giren manganez kepekli tahıllarda yeşil yapraklı sebzelerde ve çayda bol miktarda bulunur. Deney amacıyla manganezden arıtılmış bir beslenmeye giren kişide kilo kaybı bulantı kusma deri tahrişi saç uzamasında yavaşlama ve saç renginde beyazlaşma görülmüş.
Manganez zehirlenmesi ise beslenme ile fazla manganez alınmasıyla oluşmaz. Nadiren manganez üretimde çalışan kişilerde ortaya çıkabilir ve Parkinson hastalığı benzeri sinir sistemi belirtileri ortaya çıkarır.
Molibden
Çok uzun süre sadece damardan beslenmek zorunda kalınılan bir hastada molibden eksikliği görülmüş. Bu hastada çok hızlı bir nabız hızlı solunum gece körlüğü görme bozukluğu aşırı uyarılma ve koma ortaya çıkmış. Ancak bu durumun çok seyrek olduğunu da bilmek gerekir.
Silisyum
Hayvan deneylerinde silisyum eksikliği gelişme geriliği kemik kıkırdak ve bağ dokusu bozukluklarına neden olmaktadır. Ancak şu ana kadar insanlarda silisyum eksikliği ile ilgili bir tesbit yapılamamıştır.
Fazlalığı ise magnezyum trisilikat yapısında olan antiasitleri mide rahatsızlığı nedeniyle uzun yıllar boyunca kullanan kişilerde görülür. Bu kişilerde silikat yapısında olan böbrek taşlarına sık rastlanılmaktadır.
Görüldüğü gibi insan vücudunda bir çok element var. Bunların hemen hepsi çok önemli görevler yapmakla beraber fazlalığında ise toksik etki yaratmaktadır. Gerek eksikliği ve gerekse fazla birikmeyi önlemenin tek yolu hemen her türlü gıdanın yer aldığı karışık bir beslenme uygulamak ve vitaminler de dahil olmak üzere hiçbir ilacı konunun uzmanı bir hekime danışmadan kullanmamak.


daywest isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Vücuttaki Madensel Maddeler

Vücuttaki Madensel Maddeler konusu, Eğitim ve Öğretim / Biyoloji forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
COCO-COLANIN içinde bulunan maddeler sizce nedir kızlarr xrapunzer LakLak Bölümü 9 03-10-2012 06:27
Vucuttaki Su Eksikligi mormavi Sağlığımız 0 01-12-2009 07:37
Vücuttaki 16 olağanüstü gerçek mormavi LakLak Bölümü 0 30-05-2009 03:07
Vücuttaki çatlaklar için bakım önerileri... daywest Vücut Bakımı 0 21-05-2009 10:18
Elektronik eşyada zararlı maddeler yasak Hürriyet Sağlık Hürriyet / E - Kolay / Sabah Sağlık 0 30-05-2008 11:00

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 03:56 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats