bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim > Biyoloji

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 23-03-2010, 01:05   #1 (permalink)
 
daywest - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Arrow Bİtkİlerİn Hareketlerİ

Bİtkİlerİn Hareketlerİ
Bİtkİlerİn Hareketlerİ

Şemada bir bitkinin yapraklarının gün içinde aldığı farklı konumlar gösterilmektedir. Yapraklar günün ağarmasından önce yükselmeye başlarken günün kararmasından önce tekrar yapraklarını aşağı indirirler.

Bitkiler farklı koşullar altında farklı şekillerde hareket ederler. Tüm hareketleri ise auksin gibberellin sitokinin gibi hormonlar tarafından kontrol edilir. Ancak bu maddelerin kesin çalışma şekilleri henüz tam olarak anlaşılamamıştır. Bitkilerin hareket çeşitleri özetle şöyledir:

Yönelim (tropizm): Işık yerçekimi dokunma ve su gibi uyarılara karşı oluşan büyüme tepkileridir.
Kıvrılma: Bitki organlarında yapraklar ya da çiçeklerde meydana gelir. Güneş'in hareketleri gün uzunluğu ve dokunma ile gerçekleşen şişkinlik (turgor) basıncı sonucu oluşan bir harekettir.
Morfogenetik tepkiler: Gün uzunluğuna karşı bitkinin dokusunda meydana gelen değişikliklerdir.
Fotoperiyodizm: Işığın konumuna gündüz veya gece durumuna göre bitkide meydana gelen değişikliklerdir.54
Geotropizm: Bitkinin ana kökünün aşağı doğru yerçekimi yönünde uzaması hareketidir.
Bİtkİlerİn Hareketlerİ
Bitki kökleri yaprakların aksine yerçekimine uygun olarak aşağı doğru uzar.

Tigmotropism: Bitkilerin dokunmaya karşı gösterdikleri tepkidir. Daha önce ayrıntılı olarak söz edildiği gibi bitkiler dışarıdan gelen uyarılara elektriksel ve kimyasal tepkiler verirler. Bunun yanında kendilerine dokunan desteklerin çevresinde kıvrılma eğilimine de girerler. Tutku çiçeği (Passionflower) gibi sarmaşık bitkileri buna bir örnektir.55

Bİtkİlerİn Hareketlerİ
Coleus bitkisi bu resim çekilmeden bir gün önce saksısıyla birlikte yan yatırılmıştır. Ancak bitki 24 saat sonra resimde görüldüğü gibi yapraklarını yukarıya doğru uzatmıştır. Bitkilerin ihtiyaçlarına uygun şekilde hareket etmeleri ve buna uygun olarak tasarlanmış olmaları Allah'ın yaratışının delillerinden biridir.

Hidrotropism: Bitki köklerinin su kaynağına doğru yönelmesi hareketidir. Suyun yoğun olmadığı topraklarda bitki kökleri bir sondaj makinesi gibi su bulmak için toprak altı katmanlarına doğru ilerlerler.56

Toprağa dikilen bir bitkinin her organının ayrı bir yönde ihtiyacına yönelik bir hareket göstermesi olağanüstü ilginç bir olaydır. Bilim adamları hala bitkinin farklı organlarının "nasıl bir kararla" farklı yönlere doğru hareket ettiklerini açıklayamamaktadırlar. Örneğin bitkinin toprak üstünde kalan kısmı ışığa doğru yönelir. Bitkinin ana kökü ise yukarıda da belirtildiği gibi yerçekiminin etkisiyle aşağı doğru uzar.
Bİtkİlerİn Hareketlerİ Bİtkİlerİn Hareketlerİ
Mimoza bitkisi dokunmaya karşı çok duyarlıdır ve tüm yapraklarını saniyenin onda biri kadar kısa bir sürede kapatabilir. Üstteki resim mimoza rahatsız edilmeden önce çekilmiştir ve bitki güneş ışınlarını en fazlasıyla almak için yapraklarını olabildiğince açmıştır. Alttaki resim ise mimozaya dokunulduktan sonra çekilmiştir.

Filizler ise yerçekiminin tersine yukarıya doğru gelişirler. Bitkinin içinde sanki bir mıknatısın iki ucu gibi bir kutuplaşma vardır.57 Bitkinin en küçük parçası bile bu kutuplaşma etkisini ve hangi parçanın ne yönde gelişeceği bilgisini taşımaktadır.

Örneğin siz bir dalı ters tarafından bile dikseniz köklenme diğer uçtan başlayacaktır.58 Yani bitkinin tohum kısmı aşağı doğru ilerlerken filizler daima zıt yönde yukarıya doğru büyür. Eğer bitkinin yukarı doğru büyüyen filiz kısmını toprağın içine gelecek şekilde ters olarak dikerseniz köklenme olmayacaktır. Bütün bitkiler için geçerli olan bu kutuplaşma kuralı bitkiler ilk yaratıldıkları günden beri hiç aksamadan bitkilerin büyüme yönlerini belirler. Ancak bitkinin içinde herhangi bir karar merkezi yoktur.
Veya bitkinin içinde yer alan bazı atomlar daha akıllı veya daha bilgili oldukları için diğer atomlara söz dinleten bir konumda değildirler. Hiçbir atom da ne yönde büyüyemeyi gerçekleştireceği konusunda gidip bir otoriteden bilgi veya komut almaz. Bazı hücreler nasıl yaprak bazıları çiçek bazıları da dal oluyorsa bitkinin hangi yönde gelişeceği de önceden belirlenmiş bir düzeni takip eder. Bu yüzden aynı bitkiyi dünyanın neresinde ekersek ekelim aynı şekil ve tatla karşılaşırız. Her bitki ilk yaratıldığı günden beri kendisini yaratan Allah'ın ilham ettiği kurallara göre hareket etmektedir.
Bitkilerin hareketleri de diğer tüm özellikleri gibi onlar için en ideal şekilde tasarlanmış mekanizmalar sayesinde gerçekleşir. Bu mekanizmaları meydana getirenlerin bitkiyi oluşturan şuursuz atomlar olamayacağı açıktır. Hiçbir atom bitkinin köklerinin suyun bulunduğu yönde gelişmesini bitki filizinin ışığa doğru yönelmesini düşünüp akıl edemez. 21. yüzyılda bilim adamlarının dahi nasıl işlediğini yeni yeni öğrendikleri bu sistemler milyonlarca yıldır her bitkinin gövdesinde görevlerini hiç aksatmaksızın Allah'ın yaratışına uygun olarak yerine getirmektedirler.
Bİtkİlerİn Hareketlerİ Bİtkİlerİn Hareketlerİ Bİtkİlerİn Hareketlerİ
Soldaki resim bir bitkinin öğle saatlerindeki görüntüsüdür. Sağdaki resim ise aynı bitkinin gece saatlerinde yaprakları "uyumaya" başladıktan sonraki görüntüsüdür. Bitkiler köklerinin suyun bulunduğu yönde gelişmesini sağlayan çok özel tasarlanmış sistemlere sahiptirler


daywest isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 05-04-2014, 02:30   #2 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Face40 sevgiler

çok teşekkürler


 

Alt 21-04-2014, 04:26   #3 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

çok uzun bişey olmaz


 
Alt 21-04-2014, 09:50   #4 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Süperdende öte olmuş kim yazdıysa ona çok teşekkür ederim


 
Alt 24-04-2014, 04:23   #5 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

biraz daha kısa olabilirdi


 
Alt 26-04-2014, 10:27   #6 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Face11 off

benim yaşıma uygun değil


 
Alt 07-05-2014, 10:16   #7 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Bence böyle


 
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Bİtkİlerİn Hareketlerİ

Bİtkİlerİn Hareketlerİ konusu, Eğitim ve Öğretim / Biyoloji forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: bitkiler nasıl hareket eder, bitkiler hareket eder mi, bitkilerde büyüme ve hareket, bitkilerin hareketleri, bitkiler nasıl hareket eder kısa, bitkilerde hareket, bitkilerde yönelme, bitkilerde yönelim hareketleri, bitki köklerinin suya yönelme hareketi, bitkilerde yönelme hareketleri, bitkilerde yönelme hareketi, bitki köklerinin suya yönelme hareketine ne denir, bitkiler nasıl hareket eder kısa bilgi, bitki hareketleri, bitkiler nasil hareket eder,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
El Hareketlerİ gizem Psikoloji 0 28-06-2008 02:04
BaŞ Hareketlerİ gizem Psikoloji 0 28-06-2008 02:00
AvuÇ Hareketlerİ gizem Psikoloji 0 27-06-2008 04:43

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 11:39 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats