bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim > Biyoloji

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 16-06-2011, 11:12   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart DNA Testi Nedir?

DNA Testi Nedir?

DNA Testinin Kullanım Alanları
dna testi hangi alanlarda kullanılır

Babalık Testi Nasıl Yaptırılır

1953 yılında mikroskobun altında hücre yapısını deşifre ederken DNA'yı belirleyen J.D.Watson ve F.H.C. Crick adlı biyologlar 20'inci yüzyılın en büyük keşiflerinden birine imza attıklarını bilmiyorlardı.

Bugün DNA genetik biliminin başrol oyuncusu. Adli tıpta parmak izinin yerini almış durumda. DNA testi en çok babanın belirlenmesi kimlik teşhisi ve suçluların yakalanmasında uygulanıyor. DNA testi sayesinde yıllarca önce ölmüş kişileri teşhis etmek ya da yıllanmış bir cinayeti aydınlatmak bile mümkün.


1984 yılında Leicester Üniversitesi genetik bilimcilerinden Prof Alec Jeffrey DNA'nın tıpkı süpermarketlerde ürünlerin üzerine yapıştırılan barkotlar gibi filmler üzerinde görüntülenebileceğini ispatladı. İlk başlarda babanın tayin edilmesi için kullanılmaya başlanan DNA analizine daha sonra cinayet ve tecavüz davalarında suçlunun bulunması için başvuruldu.

İngiltere'de ilk kez DNA testi 1988 yılında mahkemede tek başına delil olarak kabul edildi. Leicestershire bölgesinde 15 yaşındaki iki genç kız tecavüz edilip öldürüldü. Kızların adı Lynda Mann ve Dawn Ashworth'du. Civar üç köyde yaşayan yaşları 13 ile 30 arasında değişen beş bin erkekten gönüllü olarak DNA testi yaptırmaları istendi. Sadece iki kişi reddetti.

Bunlardan biri iki çocuk babası fırıncı Colin Pitchfork'du. Bir arkadaşını kendi yerine kan vermeye zorlayan fırıncı kuşku çekti. DNA analizi sonucunda fırıncı 1988 yılında cinayet suçundan ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

DNA testi İngiltere'de hızla yaygınlaştı. 1995'in nisan ayından itibaren yeni bir uygulama başlatıldı. Bundan böyle suçluların parmak izleri profilden ve cepheden alınmış vesikalık fotoğraflarıyla genetik kodları sayılan DNA filmleri de fişlenmeye başlandı. O zamandan bu yana Ulusal DNA Bankası'nın arşivlerinde 18 bin suçlunun DNA'sı fişlendi.

İngiltere'de karakola düşen her şüphelinin yanağının iç kısmından alınan kana DNA testi uygulanıyor. Eğer şüpheli aklanırsa DNA analizi imha ediliyor aksi halde DNA ulusal bankada fişleniyor. İlk kez 11 Ağustos 1995 tarihinde bir soyguna karışan suçlu olay yerinde bulunan kanının ulusal bankadaki datalarla karşılaştırılması sonucunda yakayı ele verdi.

Amerikan Federal Soruşturma Bürosu (FBI) DNA testini 1980'li yılların sonundan itibaren uygulamaya başladı ve mahkeme 1987 yılından itibaren delil olarak kabul etti. ABD'de ilk kez 1994 yılında DNA testine dayanılarak bir mahkum idam edildi.

Timothy Wilson Spencer soygun suçundan hapis yatmış ve salıverilmişti. Spencer'ın serbest kalmasından sonra Arlington'da bir kadın öldürüldü. Kadının adı Caroly Hamm'dı. Kurban yalnız yaşayan bir avukattı. Katil tecavüz ettiği kurbanını boğarak öldürmüş çırılçıplak cesedini başaşağı garajın girişine asmıştı. Cesedin üzerinde bulunan spermlerden katilin mastürbasyon yapıp cansız vücudun üzerine boşaldığı anlaşılıyordu.

1988 yılında bu kez Virginia'da 90 günde üç kadın aynı şekilde katledildi. Katil yine yalnız yaşayan kadınları hedef alıyordu. Tecavüz ettikten sonra boğarak öldürüyordu. Kadınlardan alınan sperm örneklerine yapılan DNA testi sonucu dördünün de aynı kişi tarafından öldürüldüğü anlaşıldı. Şüpheliler arasında yer alan Spencer yakalandığında son ana kadar masum olduğunu iddia etti. Ancak DNA testi Spencer'ı yalanlıyordu.

Sonuçta Spencer ABD'de DNA testine dayanılarak elektrikli sandalyeye oturtulan ilk mahkum oldu.

SİMPSON DAVASI

DNA'nın adli tıp literatürüne iyice yerleşmesi O.J.Simpson davasıyla oldu. DNA serüveninde Simpson davası en önemli kilometre taşlarından biri sayılır.

Bir zamanların futbol ve sinema yıldızı siyahi O.J.Simpson ‘Asrın Davası’nın tek sanığıydı. Ayrı yaşadığı karısı Nicole ve onun erkek arkadışını vahşi bir şekilde katletmekle suçlanıyordu. Cinayet mahallinde belirlenen kan izlerine uygulanan DNA testi Simpson'ın da olay yerinde bulunduğunu gösteriyordu.

Ancak savunma makamı DNA alınışıyla ilgili şüphe yaratarak jürinin kafasını karıştırdı. Çoğunluğu siyahlardan oluşan jüri Simpson'ı DNA testlerine dayanarak ‘suçlu’ ilan etme cesaretini gösteremedi. Etkili bir savunma ve siyah-beyaz öfkenin patlak vermesinden korkan jüri ‘delil yetersizliğinden’ Simpson'ı beraat ettirdi. Simpson DNA testine rağmen aklanan ilk mahkum oldu.

18 yıl boyunca ABD'yi gönderdiği bombalı mektuplarla terörize eden nam-ı diğer ‘Unabomber’ (Bombacı) New York Times ve Washington Post gazetelerinde ‘manifestosu’nun yayınlanmasını istemeseydi yakayı ele vermeyecekti. Gazeteyi okuyan ağabeyinin şüphesi üzerine Harvard eğitimli 53 yaşındaki matematikçi Ted Kaczynski Montana'daki ilkel kulübesinde patlayıcılarıyla birlikte ele geçirildi.

‘Unabomber’ 18 yıl süresince sağa sola yolladığı bombalı mektup ve paketlerle üç kişinin ölümüne 26 kişinin de yaralanmasına ya da sakat kalmasına neden olmuştu. Kulübeyi didik didik eden FBI ajanları 35 bin kelimelik manifestonun kulübede bulunan daktilo tarafından yazıldığını belirledi. Davanın en önemli delillerinden biri de DNA testi oldu. ‘Unabomber’ın üniversite ve havayollarına gönderdiği mektuplardaki pulların arkasındaki tükürük lekelerine DNA testi yapıldı. Kaczynski sonunda suçunu itiraf ederek idamdan kurtuldu ancak müebbet hapisten kurtulamadı.

Vize için DNA testi

Anne-babaları Almanya'da bulunan Iraklı çocuklardan vize için DNA testi isteyen Almanya'dan sonra Çek Cumhuriyeti de benzer uygulama başlattı. Çek Cumhuriyeti bu ülkede yaşayan ve çocuklarını yanlarına almak isteyen Türk vatandaşı bir çiftten DNA testi istedi. İstanbul Üniversitesi Deneysel Tıp Araştırma Merkezi (DETAM) Başkanı Prof. Asım Cenani'nin verdiği bilgiye göre merkez kurulduğundan bu yana ilk kez vize başvurusu için geçtiğimiz günlerde DNA testi gerçekleştirdi.

Türkiye'de DNA testi Adli Tıp Kurumu İstanbul Adli Tıp Enstitüsü Ankara Emniyet Kriminoloji Dairesi'nde yapılıyor. 1992 yılından bu yana DETAM'da şahıs nesep ve kriminel lekelerin kime ait olduğunun belirlenmesi için testler yapıldığını kaydeden Cenani bu süre zarfında 1500 dosyanın incelendiğini söyledi.

DETAM'da Adli Tıp Kurumu'nun isteği üzerine olduğu gibi teşhis ve tedavi amaçlı DNA testi yapılıyor. DNA testi 1 haftada sonuçlanıyor ve 50 milyon TL'ye mal oluyor. Üçlü bir karşılaştırma yapmak için 150 milyon ödemek gerekiyor.

DNA kimlik kartı

DNA nedir?

Dezoksiribonükleik asit (DNA) canlıların oluşması ve canlılığın devamını her türlü işlevini görmesini sağlayan genetik programdır. Yumurta spermle döllendiğinde anneden 23 ve babadan 23 olmak üzere 46 kromozomdan oluşur. Genleri taşıyan kromozomlar ise DNA denilen kimyasal bir dille programlanır. DNA mikroskop altında dört renkte görünür. Dört renk A T C ve G harfleriyle adlandırılır. Dünyadaki tüm canlılar bu dört harfin yani rengin değişik sıralamalarla yan yana dizilmesinden oluşur. Ve DNA dizinlerinin üç milyar farklı kombinasyonu vardır.

DNA testi nedir?

Tek yumurta ikizleri dışında iki kişinin aynı genetik şifreye sahip olma olasılığı iki milyonda bir ihtimaldir. Bu durumda karşılaştırma yaparak DNA'sı alınan dokunun kime ait olduğu ya da DNA yapılan kişilerin yakınlık derecesi tesbit edilebilir.

DNA testi için ne gereklidir?

Tüm vücuttaki DNA yapısı aynıdır mezarda bile uzun yıllar değişmeden saklanır. Kan sperm tükürük saç kıl hatta tere bile DNA testi uygulanabilir.

Hangi durumlarda DNA testine başvurulabilir?

Nesep tayini kimlik belirleme hastalığın teşhis edilmesi ve tedavisinde.

Babalık testi nasıl yapılıyor?

Nesep tayini için anne ve babanın DNA örneklerinin alınıp çocuğun DNA yapısıyla karşılaştırılması gerekiyor. En az yüzde 99 oranında bir benzerlik akrabalığı ispatlayabilir.

Yanakta DNA testi

Anne-baba tayini gibi akrabalık ilişkilerinin belirlenmesi için yapılan DNA tespiti artık yanağın içinden alınan hücrelerle de gerçekleştiriliyor. İstanbul Üniversitesi (İÜ) Adli Tıp Enstitüsü Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı Başkanı ve Adli Hemogenetik Merkezi yöneticisi Prof. Dr. Ersi Kalfoğlu DNA tespiti için örnek alımında kan yerine yanağın iç kısmından alınan hücrelerin kullanılmaya başlandığını söyledi.
Yeni yöntemin "Yanak Kazıma" olarak adlandırıldığını ifade eden Prof. Dr. Kalfoğlu "DNA tespiti için kan yerine özel pamuklu çubukla yanak içinden alınan hücreleri kullanıyoruz. Bu uygulama ile akrabalık tayininde yüzde 99.99 oranında doğru sonuç alıyoruz" diye konuştu.

Enfeksiyon tehlikesi yok
Türkiye'de ilk defa uygulanmaya başlayan bu tekniğin sağlık açısından daha uygun olduğunu söyleyen Prof. Dr. Kalfoğlu "Bu yöntem vücudun bütününü rahatsız etmiyor kişiye acı vermiyor enfeksiyon riskini de ortadan kaldırıyor" dedi. Kalfoğlu söz konusu yöntemin özellikle Anadolu mahkemelerinden intikal eden babalık tayinleri davalarında da büyük kolaylık sağlayacağını ifade etti.

Yaşayanlar için
"Yanak kazıma" tekniğinin maliyetinin de daha düşük olduğunu kaydeden Prof. Dr. Ersi Kalfoğlu "Bu yöntemin diğer yöntemlerden farkı ise DNA'ları tespit edilecek kişilerin canlı olmaları zorunluluğu" şeklinde konuştu.

DNA testi için mezar açmaya son

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Adli Tıp Enstitüsü Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ersi Kalfoğlu “y kromozomu” adlı yeni bir yöntemle artık DNA testi için mezar açmaya gerek kalmadığını söyledi. Prof. Dr. Kalfoğlu yaptığı açıklamada; “Erkeklik ‘y kromozomu’ olarak adlandırılan bir DNA parçasında saklıdır. Babalar oğullarına bu DNA parçasını aktarır ve cinsiyetlerini belirler. Her babanın “y kromozomu” yalnız ona özgüdür ve onu hiç değiştirmeden oğluna verir... Baba yoksa babalık tayini için amcaların veya kardeşlerin kanlarını incelemek yeterli olur” dedi.

DNA testi artık çok kolaylaşıyor

Bir İngiliz patolojist şimdiye kadar bir haftada yapılabilen DNA testinin 6 saatte gerçekleştirilmesini sağlayan yeni bir yöntem geliştirdi. Leeds Üniversitesi araştırmacılarından Ian Findlay'in buluşu ayrıca önceden en az 200 kadar hücre gerektiren testin sadece bir hücre kullanılarak yapılmasını da mümkün hale getirdi. Adli Tıp uzmanları Findlay'ın yöntemi sayesinde artık iz bırakmadan suç işlemenin olanaksız olacağını yani her suçun failinin mutlaka bulunabileceğini belirttiler. Findlay'in yönteminde suç mahallinde bulunan bir kepek tanesi küçük bir saç teli veya tek bir sperm hücresi bile DNA testi için yeterli oluyor.

DNA'yla suçlu avı

İngiltere'de 1995 yılının Nisan ayından bu yana karakola düşen her şüpheliye DNA testi uygulanıyor. Eğer kişinin suç işlediği kanıtlanırsa DNA testi sonsuza kadar DNA bankasında saklanıyor.

11 Ağustos 1995 yılında yakalanan bir soyguncu yakasını kanuna bu yöntemle kaptıran ilk kişi oldu. Soyguncunun olay mahalinde bulunan kan lekesine DNA testi uygulandı ve bu daha sonra karşılaştırma yapmak üzere Adli Tıp Bilim Servisi'ne (FSS) ait data bankasının bilgisayarına yüklendi. Bilgisayarın yaptığı arşiv taraması sonucunda soygunun gerçekleştiren kişinin eski bir mahkum olduğu anlaşıldı.

İngiltere'de bu uygulamanın başarıyla sonuçlanmasının ardından Alman Adalet Bakanlığı da DNA data bankası oluşturmaya hazırlanıyor. DNA analizi son teknoloji sayesinde ucuzladı ve daha da hız kazandı. Bir saç teli veya bardak üzerindeki minik bir ter lekesi DNA testi yapılmasına yetiyor. Bir kişinin başka bir kişiyle aynı genetik şifreyi taşıma ihtimali 1-15 milyon arasında değişiyor. Bu da suçluyu yakalama konusunda polisin işini bir hayli kolaylaştırıyor.

Şimdi Alman yetkililer suçluların genetik şifrelerini bilgisayarlara yükleyerek suç oranını düşürmeyi umuyorlar. Gelecek yasama yılında DNA data bankası oluşturulmasıyla ilgili yasa tasarısının Federal Parlamento'ya sunulması bekleniyor.

Buna göre cinsel taciz ya da tecavüz suçu işleyenler ile en az 1 yıl hapis öngören hırsızlık suçundan ceza almış kişilerin DNA profili data bankasında fişlenecek. Kişiye ait DNA analizleri en çok 20 yıl saklanabilecek. Yani cinayet suçundan mahkum giyip 15 yıl hapis yatan bir katilin data bankasındaki DNA profili serbest kaldıktan 5 yıl sonra silinecek. Ayrıca DNA testi yapılan kişiye ait doku analiz sonrasında hemen imha edilecek saklanmayacak.

Alman data bankasında kullanılacak DNA analiz metodu sadece şahıslar belirlenebiliyor. Bu DNA profillerinde ait olduğu şahsın kişiliği ya da taşıdığı hastalıklarla ilgili genetik kodları görmek mümkün değil. Adli tıpla ilgili çalışmalar yapan Peter Schneider ‘Bizim uyguladığımız DNA analizinde sadece cinsiyetle ilgili detay görülebiliyor’ diyor.

Cep cihazıyla DNA testi

ABD'nin Michigan Üniversitesi'ndeki bilim adamları birkaç dakika içinde DNA testi yapabilen çok küçük boyutta bir analiz cihazı geliştirmekte olduklarını açıkladılar. Bugün uygulunan DNA teknolojisinden çok daha kısa sürede ve daha düşük maliyetle sonuç verecek olan portatif cihaz cebe sığacak kadar küçük olduğu için ‘‘cep laboratuvarı’’ diye tanımlanıyor. Araştırma ekibinde yer alan genetik uzmanı David Burke Science bilim dergisine yazdığı makalede cep laboratuvarının polis ve hekimlere kısa sürede teşhis imkanı sağlayacağını belirtti. Geleneksel DNA testinin günlerce sürdüğünü ve yüzlerce dolara mal olduğunu kaydeden Burke polisin olay mahallinde bulunan DNA örneklerini fazla beklemeden derhal analiz edebileceğini böylelikle soruşturma sürecinin hızlanacağını bildirdi.

Hekimler de örneğin bir enfeksiyona müdahale edecekleri zaman en uygun antibiyotiğin hangisi olduğunu bu küçük alet sayesinde birkaç dakika içinde belirleyecekler. Laboratuvar kurmanın çok maliyetli olduğu üçüncü dünya ülkelerinin cep laboratuvarından yararlanabileceği de belirtiliyor.

Cep laboratuvarında analiz edilecek örneğin sıvı olması gerekiyor. Araştırmacılar bir virgülün onda biri kadar büyüklükteki bir sıvı zerresinin analiz için yeterli olduğunu belirtiyorlar. Birçok şirketin bu tür cihazlar üzerinde çalıştığı cep laboratuvarlarının 15 yıl içinde ev kullanımına yönelik olarak piyasaya sürüleceği kaydedildi.

Jandarma DNA testi yapacak

Jandarma kriminal laboratuvarlarında DNA testleri de yapılabilecek. Resmi gazetede yayınlanan yönetmeliğe göre Jandarma kriminal uzmanlarının yüksek lisans eğitimi yapmaları teşvik edilecek ihtiyaç duyulan alanlarda uzmanlar devlet tarafından yurtdışında eğitime gönderilecek. Jandarma Kriminal laboratuvarlarında parmak izi balistik sahtecilik patlayıcı maddeler kimya biyoloji ses analizi teknik fotoğrafçılık araştırma-geliştirme gibi bölümler olacak. Biyoloji bölümlerinde saç kıl kan sperm kemik diş ve benzeri biyolojik delillerin incelenmesinin yanısıra büyük kriminal merkezlerde DNA analizleri yapılabilecek.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


DNA Testi Nedir?

DNA Testi Nedir? konusu, Eğitim ve Öğretim / Biyoloji forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: dna testi nerelerde kullanılır, dna parmak izi nedir nerelerde kullanılır, dna testi nedir nerelerde kullanılır, dna testinin kullanım alanlarının araştırılması ve sunulması, dna testi için nereye başvurulur, dna parmak izi nerelerde kullanılır, dna testinin araştırılması ve sunulması, dna testinin kullanım alanları, dna testinin kullanım alanları maddeler halinde, dna testi nerede kullanılır, dna nın kullanım alanları, biyolojik deliller nelerdir, dna nedir kullanim alanlari nelerdir, dna testının kullanım alanlarının arastırılması, dna nerelerde kullanılır,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Apgar Testi Nedir? elif Çocuk Sağlığı ve Eğitimi 0 09-06-2011 01:20
İndirekt Coombs Testi Nedir? daywest Sağlık Soruları ve Cevapları 0 01-05-2011 03:08
Talyum Testi nedir, Talyum Testi Nerede Yapılır? elif Kalp Sağlığı 0 27-04-2011 01:26
Ikili tarama testi (11-14 hafta testi) Bkmlyz Gebelik 0 01-02-2009 01:21
İkili Tarama Testi (11-14 Testi) Bkmlyz Gebelik 0 26-05-2008 10:17

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 03:36 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats