bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim > Biyoloji

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 16-06-2011, 11:50   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Mutasyon Nedir?

Mutasyon Nedir?

Mutasyon


Değişinim ya da mutasyon canlının genetik bilgisinde meydana gelen değişmelerdir. Her mutasyon kuşaktan kuşağa aktarılmaz. Bedensel(somatik) mutasyonlar kalıtsal değildir. Eşey(üreme) hücresi mutasyonları ise kalıtsaldır bir sonraki nesillere aktarılır.


Bireyinkalıtsal özelliklerinin ortaya çıkmasını sağlayan genetik şifre herhangi bir nedenden dolayı (DNA kopyalanması ve onarımı X ışını radyasyon ultraviyole bazı ilaç ve kimyasallar ani sıcaklık değişimleri vb. maddelerle) bozulabilir. Bu durumda DNA’nın sentezlediği protein veya enzim bozulur. Böylece canlının proteinden dolayı yapısı enzimlerinden dolayı metabolizması değişebilir. Mutasyon evrimin temelini oluşturur.


Mutasyonlar kalıtsal materyalin normal kombinasyonunu değiştirmeyen kalıtsal yapıda meydana gelen bütün değişikliklerdir. Mutasyon terimi genel olarak


* Kromozom yapısının değişmesini

* Kromozom sayısının değişmesini
* Genlerdeki değişiklikleri kapsar.

Mutasyon Çeşitleri


Mutasyonlar genetik çalışmaların temelini oluştururlar. Mutasyonun en önemli sonuçlarından biri bir sonraki kuşağa farklı genetik özellikler aktarılmasına neden olmasıdır. Bu ise farklı fiziksel özelliklere sahip bireylerin meydana gelmesidir.


Bu değişimler sonucu ortaya çıkarılan fenotipik çeşitlilik genetikçilerin değişikliğe uğramış olan özelliği kontrol eden genleri çalışmalarına olanak sağlar. Genetik araştırmalarda mutasyonlar nesilden nesile geçişlerde takip edilebilen "marker"lar olarak kullanılırlar. Tarihte mutasyonların sunduğu fenotipik çeşitlilik olmasaydı örneğin Mendel'in araştırmalarını yaptığı bezelye bitkisinin fenotipi tek olsaydı bu deneyler hiçbir zaman sonuç bulamayacaktı.


Bazı canlıların kısa olan hayatlarından yararlanılarak kolayca tanınabilecek ve çalışılabilecek mutasyonlar bu canlılarda elde edilirler. Mutasyon ve mutagenez çalışmalarında özellikle virüsler bakteriler mantarlar meyve sinekleri bazı bitkiler ve fareler kullanılmaktadır. Bu canlılar genetik hakkında bilgilerin elde edilmesinde çok yararlı olmuşlardır.


Kromozom yapısının değişmesi


Mayoz bölünmenin ilk evrelerinde crossing-over ile kromozomlardan kopan parçalar yer değiştirip tekrar kromozomlara bağlanabilirler. Krossing-over homolog kromatitler arasındaki alışılagelmiş parça değişimidir; ancak genlerin rekombinasyonlarına neden olur; fakat kromozomlarda yapı değişikliklerine neden olmaz. Bazen kromatitler krossing-over olmadan parça değişimine yitirilmesine ya da kazanlımasına neden olur.

Kromozom sayısının değişmesi [değiştir]

Kromozomlar mitoz ve mayoz bölünme sırasında bazen düzenli olarak ayrılmazlar. Sonuçta kromozom sayısı bakımından farklı hücreler meydana gelir ve kalıtsal açıdan bazı sorunlar oluşturur. Birçok bitki doğadaki diploit kökenli diğer bitkilerden türemiştir. Aynı gen lokusunda meydana gelecek öldürücü bir mutasyon bu şekilde diğer normal genleri taşıyan poliploit kromozomlar tarafından korunabilir. Başlangıçta öldürücü ya da engelleyici görünen bu genler bir zaman sonra canlının ayakta kalmasını sağlamak bakımından önemli bir duruma geçebilir. Bu tip bitkiler belli bir süre sonra kısır olarak kalırlar ve çelikleme ya da yumru ile çoğaltılırlar. Hayvanlar vücutlarının belli bir parçasından üretilemedikleri için triploidi ve tetraploidi bunlarda bir önem arzetmez. İnsanlardaki kromozom sayısı değişimleri;


* Down sendromu

* Edward sendromu
* Patau sendromu
* Cri du Chat sendromu
* Kronik miyelojenik lösemi gibi hastalıklara neden olur ve bu insanlarada değiştirilemeyen sorunlara neden olarak kalırlar.

Gen (Nokta) mutasyonları


Kromozomların yapısında ya da sayısında herhangi bir değişiklik olmadan doğal ya da deneysel olarak meydana gelen ve mikroskopta görülmeyen mutasyonlardır. Mutasyonu meydana getiren aracılara "mutajenik faktör" denir. Mutasyona uğramış bir gen nadir olarak eski haline dönebilir.


Gen mutasyonları hücredeki kalıtsal bilgiyi taşıyan çift nükleotid zincirinden oluşan DNA (deoksiribonükleikasit) molekülündeki gen denilen ve belirli bir özelliği kodlayan bölümündeki değişiklikten kaynaklanır. Mutasyonlar bir DNA zincirindeki bazın (A T G C) başka bir bazla yer değiştirmesi sonucunda ortaya çıkabileceği gibi zincire bir ya da daha çok bazın eklenmesi veya zincirdeki bazların eksilmesi sonucunda da ortaya çıkabilir.


Mutasyonun Sebepleri ve Etkileri


Mutasyonlar birkaç sebepten dolayı meydana gelebilir.


1.) DNA'nın kendini doğru olarak kopyalayamaması: Hücre bölünürken DNA'sının bir kopyasını çıkarır - ve bazen bu kopyalar birebir olmaz. Orjinal DNA diziliminde meydana gelen bu farklılık bir mutasyondır. Doğal sebeplerden ötürü gerçekleşir.


2.) Dış etkiler mutasyona sebep olabilir: Mutasyonlar ayrıca belirli kimyasallara yada radyasyona maruz kalındığında gerçekleşebilir. Bunlar DNA'da bozulmaya sebep olur. Doğal olmayan yollarla gerçekleşmesi zorunlu değildir - en izole ve bozulmamış çevrelerde bile DNA bozulur. Bu durumda hücre DNA'yı onarırken her zaman mükemmel şekilde gerçekleştiremez. Böylece hücre orjinalinden farklı bir DNA ile son bulur; sonuç olarak bir mutasyondur.


Mutasyonlar; genellikle DNA'nın kopyalanması yada onarımı sırasındaki hatalarla ortaya çıkar. Genetik çeşitliliğin ana kaynağıdır.


Mutasyonlar; yararlı etkisiz yada zararlı olabilir. DNA'daki bir değişiklik oraganizmanın herhangibir özelliğinde değişime sebep olabilir.[


Mutasyonun gözlenebilen bir etki olmadan ortaya çıkması çok az gözlenen bir olgudur. Daha çok çevreden gelen kimyasal ya da fiziksel etkiler nedeniyle olur. Bir dış etkinin mutasyona yol açabilmesi (mutajen olması) için hücre içine girip etkinliğini gösterebilmesi gerekir. Örneğin Güneş’in morötesi ışınları girim gücü düşük olduğu için yalnızca deri hücrelerinde somatik mutasyona yol açabilirken girim gücü yüksek olan X ışınları ya da atom bombası ışımaları tohumsal mutasyona yani nesilden nesile aktarılabilen mutasyona yol açabilen çok güçlü etkenlerdir. Bu tür mutasyonların bir çok örneği yakın zamanda Çernobil patlaması sonucunda çevredeki bir çok canlı türünde gözlenmiştir. Günümüzde bile bu patlama sonrası etrafa saçılan radyoaktif maddelerin neden olduğu somatik mutasyonların görünür sonuçları vardır. Halen Rusya ve Karadeniz Bölgesi’ndeki kanser oranları çok yüksektir.


Mutasyonun diğer bir sonucu da hücre bölünmesindeki kontrol mekanizmasını ortadan kaldırabilmesidir. Bunun bilinen en tehlikeli sonucu ise hücrenin kontrolsüz bölünmesi yani kanserdir.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Mutasyon Nedir?

Mutasyon Nedir? konusu, Eğitim ve Öğretim / Biyoloji forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Esrar Nedir? - Özellikleri Nelerdir? - Kullanımı Nasıldır? - Zararları Nedir? elif Sağlığımız 16 27-01-2017 03:34
GDO Nedir (Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar) Nedir? / Hakkında elif Sağlığımız 0 01-05-2011 04:51
Mutasyon Nedir? - Mutasyon Hastalıkları Hakkında elif Sağlığımız 0 17-03-2011 05:00
Masal Nedir?,Halk Hikayesi Nedir?,Manzum Hikaye Nedir? elif Türkçe ve Edebiyat 0 09-02-2011 02:52
Mutasyon nedir? ´ λŋтiьioтiף ´ Soru Cevap 0 04-12-2010 08:20

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 06:14 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats