bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim > Biyoloji

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 26-08-2011, 01:24   #1 (permalink)
 
`»HicЯet GeLini«´ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Bakterilerin Yapısı ve Fizyolojisi

Bakteriler organik inorganik maddeler ve su içerirler. Organik maddelerin başlıcaları protein karbonhidrat lipid ve nükleik asitlerdir. Bakterilerin beslenme ve üremeleri için besin kaynaklarına ve özel çevre faktörlerine gerek vardır.

Bakteri metabolizmasında enzimlerin rolü önemlidir ve bir çok enzim sistemi metabolik aktivite için gereklidir.
Bakterilerin uygun çevre koşullarında metabolizmaları hızlanır hacimleri artarnükleustan başlamak üzere ikiye bölünürler. Sıvı bir ortama ekim yapılarak bakterilerin üremelerini izlemek mümkündür.

BAKTERİLERİN YAPISI

Bakteriler mikroskobik görünüm bakımından yuvarlak çomak ve sarmal şekiller olmak üzere üç ana grupta toplanırlar.
Yuvarlak Şekilli Bakteriler (Koklar) : Ortalama 0.8-1.5 mikrometre (μm) boyutlarında yuvarlak şekilli bakterilerdir. Koklar ikili (diplokok) zincir şeklinde (streptokok) veya üzüm salkımı şeklinde (stafilokok) diziliş gösterebilirler. Diplokoklar yuvarlak bakterilerin bölünmeleri esnasında birbirlerinden ayrılmayarak ikişerli olarak kalmaları sonucu oluşur. Örnek olarakStreptococcus pneumoniae ters mum alevi şeklinde dizilim gösteren diplokoklardır.
Üremeleri bir çizgi boyunca bölünmek suretiyle gerçekleşen yuvarlak şekilli bakteriler bir zincir oluşturur. Bu görünüme Streptokok denir. Bu gruba örnek olarak irinli infeksiyonlarda etken olan Streptococcus pyogenes'i verebiliriz.
Bazı yuvarlak şekilli bakteriler üç boyut halinde de üreyebilirler. Bunların dizilimi üzüm salkımını andırdığından stafilokoklar olarak adlandırılır. Streptococcus aureus bu grubun tipik örneğini oluşturur.

Çomakcık Şeklindeki Bakteriler (Basiller): Silindir şeklindeki bakterilerdir. Ortalama 05-1 μm. eninde 1-5 μm boyundadırlar. Kokobasil şeklinden büyük bir basil şekline kadar değişen uzunlukta olabilirler. Zincir biçiminde ve uc uca dizilebilirler. Bu görünüm streptobasil olarak tanımlanır.

Sarmal Şekilli Bakteriler: Sarmal bakteriler yalnız bir kıvrımlı olabildiği gibibazen de 10-15 kıvrıma sahip olabilirler. Sarmal bakteriler iki gruba ayrılır. Birinci gurupta vücutları yumuşak bükülebilen ve kıvrılarak yılansı hareket edebilen bakteriler (spiroketler) ikinci grupta ise sert vücutlu kıvrılmayan sarmal şekilli bakteriler bulunmaktadır. Kolera etkeni tek kıvrımlı bu tür bakterilere örnek verilebilir.

BAKTERİ HÜCRESİNİN YAPISI
Bakteriler prokaryot hücre yapısındadırlar. Protozoonlar algler mantarlar ve gelişmiş canlıların hücreleri ise ökaryot hücre yapısındadır.Genel olarak prokaryot hücre daha basit yapı göstermektedir.
Bakteri hücresinde başlıca şu oluşumlar yer alır: Çekirdek Sitoplazma Hücre zarı Hücre çeperi.
Bazı bakteri hücrelerinde ise kapsül kirpikler piluslar bulunur ve spor oluşturabilirler.

■ Çekirdek (Nükleus): Elektron mikroskobu ile yapılan incelemelerde bakteri kromozomu hücrenin ortasında 1 mm. uzunluğunda çift iplikli tek bir DNA molekülünden oluşmaktadır. Bakteri DNA'sı çembersel yapıda ve bir yün yumağı gibi birbiri üzerine sarılmış halde bulunur. Bakteri çekirdeğinde kromozomun etrafında bir nükleoplazma ve bunu çevreleyen çekirdek zarı yoktur. Bakteri DNA'sı sitoplazma zarında bulunan septal mezozoma bağlıdır. DNA sentezi bu bağlantı noktasından başlar. Bakteri hücresinde mitoz aygıtı yer almaz.
■ Sitoplazma: En önemli özelliği çok yüksek osmotik basınca sahip olmasıdır (5-20 atmosfer). Endoplazmik retikulumu bulunmaz. Ribozomları vardır. Golgi aygıtımitokondri sitoplazma hareketi ve vakuolleri yoktur. Bakteri sitoplazmasında eskidikçe çoğalan çeşitli granüller (tanecikler) oluşur. Granül oluşumu bakterinin ürediği ortamla ilgilidir. Özellikle iyi üreme koşullarında bakterilerin sitoplazmalarında madde birikimleri olur. Bu oluşumlar inklüzyon granülleri adı da verilmektedir. Bakterilerin tanımlanmalarında yararlanılan yapılardır.Bu konuda en güzel örnek difteri basilidir.
■ Hücre Zarı (Sitoplazmik Zar): Sitoplazmanın etrafını saran bir zardır. Temel yapısını fosfolipid ve proteinler oluşturur. Prokaryot hücre zarı ile ökaryot hücre zarları arasında pek fark yoktur. Prokaryot hücre zarı ökaryot hücreden farklı olarak sterol içermez.
Sitoplazma zarı bazı bölgelerde bakteri içerisine doğru uzantılar meydana getirir. Bunlara mezozom adı verilir. Sitoplazma zarında iki tip mezozom yer alır. Bunlardan septal mezozom DNA'nın bölünmesinde rol oynamaktadır.

Sitoplazma Zarının Görevleri:
■ Seçici geçirgen özellikte olup aktif transport yapar. Bu şekilde hem hücre içi basıncı 5-
20 atmosfer civarında tutulmuş hem de bakteri için gerekli maddeler içeri alınmış olur.
■ Üzerinde solunum enzimlerini taşır ve solunum işlevi bu zarda yürütülür.
■ Sindirim işlevini yürütür. Besinleri parçalayıcı enzimleri hücre dışına salgılar. Daha
sonra dış ortamda parçalanan besinleri hücre içine alır.
■ Biyosentez görevini yürütürler (DNA murein fosfolipid...v.b.).

■ Hücre Duvarı: Mycoplasmalar hariç bütün bakterilerde hücre duvarı bulunur. Sitoplazma zarını çevreler. Sitoplazma zarı son derece dayanıksız olup bakteri hücre duvarı sayesinde bütünlüğünü koruyabilir. Bakteriye şeklini verir. Hücre duvarının bütünlüğü bozulursa bakteri ölür. Bütün bakterilerin hücre duvarında murein tabakası bulunur. Bu tabakanın kalınlığı Gram pozitif bakterilerde Gram negatif bakterilere oranla daha fazladır.
■ Kapsül: Bazı bakterilerde bulunur. Kapsül jel kıvamındadır ve ancak %2 oranında katı madde içerir. Kapsül bakteriyi fagositoza karşı korur. Genelde iyi bir antijenik özellik gösterdiğinden bakterilerin serotiplendirilmesinde önemli bir rol oynar. Dış ortam şartları bakteri lehine olduğu zaman kapsül yapımı söz konusudur.
■ DNA oluşumu için gerekli proteinlerin bulunduğu yer sitoplazmik zarın mezozomudur.
■ Kirpikler (Flageller): Bazı bakterilerde bulunan hareket organelleridir. Kirpikler (=flajel) protein tabiatında ve sitoplazmadan köken alan uzantılardır. Kirpikler sayesinde hareketli bakteriler besin kaynaklarının olduğu bölgeye daha kolaylıkla gidebilirler. Kirpiğin şekline göre bakteriler isimler alırlar.
Kirpiksiz (atriş) tek kirpikli (monotriş) karşılıklı kutuplarında birer kirpikli (amfitriş) bir kutbunda birden fazla kirpikli (löfotriş) ve bakterinin tüm çevresinde fazla sayıda kirpikli (peritriş) olmak üzere bulunabilirler.
■Fimbria (Pilus): Fimbrialar bakterinin her yönünden çıkar. Flagele göre daha kısa olup hareketle ilgisi yoktur. Bakterilerde basit ve seks pilusu olmak üzere iki çeşit pilus bulunur.
Basit piluslar bakterilerin hücre yüzeylerine yapışmasını sağlarlar. Seks pilusu ise bakteriler arası genetik madde aktarımından sorumludur.
■ Spor: Spor bakterinin canlı ancak uykudaki şeklidir. Bazı bakteriler bulundukları ortamın şartları bozulduğunda spor yapabilme yeteneği kazanırlar. Bu olaya sporulasyon denir. Bir bakteriden spor bir spordan da bir bakteri meydana gelir. Spordan normal bakteri haline dönme işlemine germinasyon denir. Sporlar bakteri içerisinde değişik yerleşim gösterebilirler. Spor yerleşim yeri ortada ise (santral) kenarda ise (terminal) ve kenara yakın ise (subterminal) spor olarak adlandırılır. Sporlu bakteriler dış çevre şartlarına
dayanıklı olup genellikle dış ortamdan girerek tetanoz gibi bazı hastalıklara neden olurlar.


alıntı


`»HicЯet GeLini«´ isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Bakterilerin Yapısı ve Fizyolojisi

Bakterilerin Yapısı ve Fizyolojisi konusu, Eğitim ve Öğretim / Biyoloji forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: bakterilerin yapısı, bakteri fizyolojisi, bakterilerin fizyolojisi, sarmal şeklindeki bakteriler, yuvarlak şekilli bakteriler, yuvarlak şekilli bakterilere örnekler, bakteri yapısı şekilli, bakterinin yapısı, sarmal şekilde bakteriler, sarmal şekilli bakteriler, sarmal bakteriler, bakteri dna sı iplikli, yuvarlak şekilli bakterilerin uzum salkimi gibi, yuvarlak seklindeki bakteri, bakterilerin yuvarlak hali,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Bakterilerin İsimleri Nelerdir? elif Eğitim ve Öğretim 1 26-03-2014 10:49
Beynin yapısı. daywest Biyoloji 0 26-12-2010 01:57
Bakterilerin Yeri ve Önemi daywest Biyoloji 0 26-12-2010 01:43
Türklerde Çağlara Göre Cümle Yapısı Nedir?-Cümle Yapısı Hakkında elif Türkçe ve Edebiyat 0 24-06-2009 03:09
Saçın Yapısı salon beyaz Saç Bakımı 0 13-04-2009 04:38

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 12:47 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats