bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim > Biyoloji

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 28-09-2011, 07:50   #1 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Besinler Yendikten Sonra Vücutta Ne Gibi Değişikliklere Uğrar?

Besinler Yendikten Sonra Vücutta Ne Gibi Değişikliklere Uğrar? - Sindirim sistemini oluşturan organlar nelerdir?

a) Ağız :

Sindirim sisteminin ilk organı olup bütün besinlerin çiğneme yoluyla mekanik sindiriminin ayrıca karbonhidratların tükürük içerisinde bulunan (pityalin) enzimler sayesinde kimyasal sindiriminin başladığı yerdir.
Ağızda sindirim olayında görev yapan dil dişler ve tükürük bezleri bulunur.
Ağızdaki besinler dişler ile parçalanır (mekanik sindirim) tükürük bezlerinin salgıladığı tükürük sıvısı (içindeki enzimler) ile yumuşatılır (kimyasal sindirim). Dil besinlerin çiğnenmesine ve yutulmasına yardım eder. Ağızda parçalanan yumuşatılan besinler dil ile yutağa itilir.

Dişler :

Besinlerin çiğnenip parçalanması sağlayan yapılardır. Dişlerin görünen beyaz kısmına taç çene kemiği içine gömülü kısmına kök dişin dış kısmının (tacın) üzerini örten sert tabakaya mine tabakası denir. Dişin içinde (ortasında) kan damarları ve sinirler bulunur.
Yetişkin insanın ağzında 32 (genelde 28) diş bulunur. Dişler yapı ve görevlerine göre kesici dişler köpek dişleri ve azı dişleri olarak üç çeşittir.

1- Kesici Dişler :

Besinlerin koparılmasını sağlarlar. Ağzın ön tarafında 4 alt çenede 4 üst çenede olmak üzere toplam 8 tanedirler.

2- Köpek Dişleri :

Besinlerin daha küçük parçalara ayrılmasını sağlarlar. Kesici dişlerin sağında ve solunda birer tane olmak üzere 2 alt çenede 2 üst çenede toplam 4 tanedirler.

3- Azı Dişleri :
Besinlerin öğütülmesini sağlarlar. Küçük ve büyük azı dişleri olarak iki çeşittir. Köpek dişlerinin sağında ve solunda ikişer tane olmak üzere 4 alt çenede 4 üst çenede toplam 8 tane küçük azı dişi bulunur. Küçük azı dişlerinin sağında ve solunda üçer tane olmak üzere 6 alt çenede 6 üst çenede toplam 12 tane büyük azı dişi bulunur. (Çocuklarda büyük azı dişi 4 alt çenede 4 üst çenede olmak üzere toplam 8 tanedir).
b) Yutak :
Ağızdan sonra gelen boşluktur. Üst taraftan burun boşluğuna alt taraftan yemek borusuna ve gırtlağa açılır. Yutak ağızda çiğnenen ve yumuşatılan besinleri yemek borusuna iletir. Yutakta (mekanik veya kimyasal) sindirim olmaz.

Gırtlak :

Yutağın alt tarafında bulunan soluk borusu ile yemek borusunu ayıran kıkırdaktan yapılan yapıdır. Yemek yenirken yutkunma sırasında gırtlak (yukarı çıkarak) soluk borusunu kapatıp yemek borusunu açarak besinlerin soluk borusuna gitmesini önler. Yemek yenirken konuşulursa (soluk verme sırasında soluk borusu açılacağından) besinler soluk borusuna kaçabilir. Bu nedenle yemek yerken konuşulmamalıdır.

c) Yemek Borusu :

Yutak ile mide arasında uzanan soluk borusunun arkasında bulunan 20 – 25 cm uzunluğundaki (2 cm çapındaki) düz kaslardan yapılmış olan organdır. Görevi yutaktan gelen besinleri mideye iletmektir.
Yemek borusu sadece besinleri taşır. Yemek borusunda sindirim olayı (sindirim enzimleri bulunmadığı için) gerçekleşmez. Yapısında bulunan düz kaslar (tek yönlü çalışarak yani peristaltik hareket yaparak) kasılıp gevşeyerek besinleri mideye taşır.

d) Mide :

Karın boşluğunun sol üst tarafında yemek borusu ile on iki parmak bağırsağı arasında yer alan sindirim sisteminin en geniş organıdır. Mide üst taraftan mide ağzı ile yemek borusuna alt taraftan mide kapısı ile on iki parmak bağırsağına bağlanır.
Mide düz kaslardan yapılmıştır ve kasılıp gevşeyebilir. Ayrıca midenin yapısında bulunan salgı bezleri mide öz suyu salgısını üretir. Mide öz suyu salgısında mukus mide asiti (HCl = tuz asiti) gibi salgılar ile çeşitli enzimler (pepsin ve renin) bulunur.
Mide düz kaslardan yapıldığı için kasılıp gevşeyerek yemek borusundan gelen besinleri yoğurur çorba haline getirir. Bu nedenle mide mekanik sindirim yapabilir.
Mide yapısında bulunan salgı bezlerinin salgıladığı mide asiti ve enzimler ile besinlerin daha küçük parçalara ayrılmasını sağlar. Bu nedenle kimyasal sindirim yapabilir. Proteinlerin kimyasal sindirimi midede başlar.

f) İnce Bağırsak :

Bir taraftan mide kapısına diğer taraftan kalın bağırsağa bağlı olan 7 – 8 m uzunluğundaki (2 – 3 cm çapındaki) kıvrımlı borudur. İnce bağırsak besinlerin sindiriminin tamamlandığı ve sindirilen besinlerin kana geçtiği yerdir.
İnce bağırsağın mideden sonra gelen 20 – 25 cm’lik ilk bölümüne (ince bağırsağın başlangıç yerine) on iki parmak bağırsağı denir. On iki parmak bağırsağına karaciğer ve pankreas gibi sindirime yardımcı organlar bağlıdır. Karaciğer ve pankreas salgıladığı sindirim enzimlerini (salgılarını) on iki parmak bağırsağına verir.
İnce bağırsak yağların kimyasal sindiriminin başladığı yerdir. Ayrıca ağızda sindirilemeyen karbonhidratların (nişastanın maltoza dönüşmesi) midede sindirilemeyen proteinlerin ve sindirilemeyen yağların kimyasal sindirimi ince bağırsakta tamamlanır.
İnce bağırsağın iç yüzeylerinde bulunan salgı bezlerinin ürettiği salgılar buraya gelen ve sindirilmemiş olan besinlerin sindirilmesini sağlar. Bu nedenle ince bağırsak kimyasal sindirimin asıl yapıldığı yerdir. İnce bağırsakta mekanik sindirim gerçekleşmez.
İnce bağırsakta besinlerin kana geçtiği yerlere tümür (villüs) denir.

g) Kalın Bağırsak :

İnce bağırsaktan anüse kadar uzanan 15 m uzunluğundaki (6 cm çapındaki) borudur. Kalın bağırsakta mekanik veya kimyasal sindirim olmaz villüsler bulunmaz.
Kalın bağırsak ince bağırsakta sindirilemeyip kana geçemeyen besinler ile sindirime uğramayan su madensel tuzlar (mineraller) ve vitaminlerin besinlerin içerisinden emilmesini bir süre depolanmasını ve kana verilmesini sağlar. Ayrıca geriye kalan atık maddelerin de (posalarında) sindirim sisteminin son bölümü olan anüse iletilmesini ve anüsten de dışkı yoluyla vücut dışına atılmasını sağlar. Kalın bağırsakta yaşayan bakteriler B ve K vitaminlerinin üretilmesini sağlarlar.
İnce bağırsak ile kalın bağırsağın birleştiği yere kör bağırsak denir. Kör bağırsaktan çıkan uzantıya apandis denir.

ı) Anüs :

Kanlı bağırsaktaki dışkının vücut dışına atıldığı yerdir ve sindirim sisteminin en son organıdır.


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Besinler Yendikten Sonra Vücutta Ne Gibi Değişikliklere Uğrar?

Besinler Yendikten Sonra Vücutta Ne Gibi Değişikliklere Uğrar? konusu, Eğitim ve Öğretim / Biyoloji forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: sigarayı bıraktıktan sonra vücuttaki değişiklikler, besinleri yutağa gönderen hangi organımızdır, sigarayı bıraktıktan sonra sindirim, midenin küçük parçalara ayırdığı besinleri gönderdiği organlar nedir, midenin kucuk parcalara ayirdigi besinleri gonderdigi organlar, yağlar ve minareller sindirime uğrarmi, besinler ağızda nelere uğrar, besinlerin kana geçtiği yer, midenin küçük parçalara ayırdığı besinleri gönderdiği organlar, midenin kücük parcalara ayirdigi besinleri gonderdigi organlar adi, midenin küçük parçalara ayırdığı besinleri gönderdiği organ,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Kan vücutta nasıl temizlenir? Я Soru Cevap 12 12-04-2017 08:01
İyot vücutta ne işe yarar? daywest Sağlığımız 0 30-04-2011 10:55
Sigarayı Bıraktıktan Sonra Vücutta Değişiklikler Nelerdir? elif Sağlığımız 0 30-04-2011 05:24
Doğumdan sonra vücutta olan değişiklikler Bkmlyz Gebelik 1 29-03-2009 02:12

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 12:35 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats