bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > FORUM GENEL > Burçlar, Tarot ve Astroloji

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 29-04-2008, 11:36   #1 (permalink)
 
Bkmlyz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Çakralar ve Enerji Kanalları

Her insanın içinde dışarıdaki fiziksel dünyayı yorumlayan bir sinir ağı ve duyusal organlar mevcuttur. Aynı zamanda içimizde fiziksel zihinsel duygusal ve ruhsal varlığımızı gözeten üç kanal (nadi) ve yedi enerji merkezinin (çakra) yeraldığı gizli bir beden bulunmaktadır.

Yedi çakranın herbirinin birçok ruhani niteliği vardır. Bu nitelikler içimizde hiç zarar görmemiş olarak yeralırlar ve kendilerini çoğunlukla ortaya çıkarmamalarına rağmen asla yok edilemezler. Kundalini uyandığı zaman bu nitelikler kendiliğinden ortaya çıkmaya ve yaşamımız içinde kendilerini ifade etmeye başlarlar. Böylece düzenli meditasyon ile otomatik olarak çok dinamik yaratıcı güven dolu ve aynı zamanda alçakgönüllü sevecen ve şefkatli oluruz. Bu Kundalini yükselmeye ve çakralarımızı beslemeye başladığı zaman kendiliğinden gelişmeye başlayan bir süreçtir.

Mooladhara Çakra

Birinci çakra Kundalini'nin bulunduğu sakrum kemiğinin altında yeralır ve başlıca niteliği masumiyettir. Masumiyet önyargıların ve şartlanmaların getirdiği sınırlar olmaksızın saf ve çocuksu neşeyi deneyimlediğimiz bir niteliktir. Masumiyet bize haysiyet denge ve son derece kuvvetli bir yön duygusu ve yaşama amacı verir. O sadelik saflık ve neşeden başka birşey değildir.

Masumiyet küçük çocuklarda varolan ruhani bilgeliktir ve bazen modern yaşam tarzlarımız yüzünden bulutlanır. Ama bu nitelik sonsuza dek bizim içimizdedir ve asla yokedilemez. Masumiyet Kundalini yükseldiği zaman kendini saf neşe şeklinde göstermek için beklemektedir.Swadhistan Çakra

İkinci çakra yaratıcılığın saf dikkatin ve saf bilginin çakrasıdır. Bizi ruhani ilham kaynağına bağlar ve etrafımızdaki güzellikleri deneyimlememizi sağlar. Bu çakra tarafından verilen saf bilgi akla ait değildir fakat avuçlarımızın içinde hissedilebilen ve gizli bedenimizdeki tıkanıklıkları ortaya çıkartan Gerçek'in birebir idrakıdır. Bu çakra ayrıca saf istikrarlı dikkatin ve konsantrasyon gücünün de merkezidir.

Fiziksel boyutta Swadhistan Çakra karaciğer böbrekler ve karnın alt bölümünü kontrol eder. Çok fazla düşündüğümüz zaman bu merkezin tüm enerjisi tükenir ve bu çakra tamamen dengeden çıktığında şeker veya kan kanseri gibi hastalıklar ortaya çıkabilir.Nabhi Çakra

Üçüncü çakra bize cömertlik mutlak tatminkarlık ve menuniyet duygularını verir. Sol tarafta bu merkezin ana niteliği huzurdur bu çakrayı temizleyerek kişi stres ve gerginlikten kurtulur. Sağ tarafta dikkatimizin ve konsantrasyon gücümüzün organı olan karaciğeri yönetir.

Kundalini tarafından aydınlandığında Nabhi Çakra bize ruhani yükselişi dürüstlüğü ve ruhani ahlak duygusunu ve hayatımızın her evresinde mutlak denegeyi verir.Void

İkinci ve Üçüncü çakrayı çevreleyen Void içimizdeki efendilik ilkelerini (guruluk ilkelerini) ortaya çıkarır. Birçok ruhani öğretilerde bu bölge ruhani bir rehberin yardımıyla geçilmesi gereken "yanılsamalar okyanusu"olarak anlatılır. Kundalini uyandırıldığında ve Void'dan geçtiğinde bu efendilik ilkesi içimize yerleştirilir. Böylece Shri Mataji'nin dediği gibi Sahaja Yoga'da siz tüm sorunlarınızı parmaklarınızda hissettiğiniz ve kendi Kundalini'nizi kullanarak bütün bu sorunları iyileştirme gücüne sahip olduğunuz için kendi kendinizin gurusu kendi kendinizin ruhani rehberi olursunuz. Bunun da ötesinde bu merkezi içimizde yerleştirmek bütün alışkanlıklarımızdan tembelliğimizden bağımlılıklarımızdan ve bizi bir şekilde köleleştiren herşeyden kurtulmamızı sağlar: kendi kendimizin efendisi oluruz.

Sadece güç elde etmekle veya cüzdanınızla ilgilenen yanlış "guruları" takip etmek Void bölgesini derinden tahrip edebilir. Fakat Aydınlanmadan sonra meditasyonla Kundalini'nin saflaştırma gücü sayesinde herşey iyileştirilebilir.Kalp Çakra veya Anahata Çakra

Dördüncü çakra kalbin çakrasıdır ve burası bütün hareketlerimize şahitlik eden içimizde gizlenmiş bir elmas gibi parlayan ezeli ve ebediyyen saf olan ve hiçbirşey tarafından bozulmayan gerçek Kendi'mizin Ruh'umuzun bulunduğu yerdir. Aydınlanmadan sonra dikkatimiz ilk defa olarak Ruhumuzla iletişime girer ve biz böylece Ruhumuzun idrakına varırız. Egomuz ve şartlanmalarımızla oluşmuş olan tüm yanlış kimliklerimiz yokolur ve biz gerçek doğamız olan Ruhumuzla ödeşleşmeye başlarız.

Fiziksel boyutta bu çakra kalbimiz ve akciğerlerimizi kontrol eder. Eğer bozulmuşsa astım veya kalple ilgili çeşitli rahatsızlıklar meydana gelebilir.

Şefkat ve sevgi kalbimiz aracılığı ile ortaya çıkar ve aynı zamanda bize sorumluluk duygusu ve başkalarına karşı temiz davranışlar verir. Kalp Çakra orta bölgede (göğüs kemiği bölgesinde) mutlak güvenlik ve inanç duygusu verir. Bütün endişelerimiz şüphelerimiz ve korkularımız Kalp Çakrası Kundalini tarafından tamamen aydınlandığında sona erer.Vishuddhi Çakra

Beşinci çakra diplomasinin başkalarıyla saf ilişkilerin ve neşe veren bağımsızlığın çakrasıdır. Kundalini tarafından açıldığı zaman bütün suçluluk duygularımız ve vicdan azabımız yokolur ve şefkat dolu bir sese sahip oluruz. Başkalarına hükmetmek eğilimimiz veya başkaları tarafından hükmedilme duygusu büyüklük veya küçüklük duygusu ve tüm kıskançlıklar bu çakra Kundalini tarafından beslendiği zaman ortadan kalkar. Ayrıca Vishuddhi bizi bütüne bağlayan bir olduğumuz ve bütünün bir parçası olduğumuz gerçeğini hissetmemizi sağlayan çakradır.Agnya Çakra

Altıncı çakra affediciliğin ve şefkatin çakrasıdır. Affedicilik öfkeyi nefreti ve küskünlüğü ortadan kaldıran ve alçakgönüllülük içinde Ruhun soyluluğunu ve cömertliliğini keşfeden güçtür. Bütün egomuz şartlanmalarımız alışkanlıklarımız ırkçılık fikrimiz ve tüm yanlış kimliklerimiz affediciliğin içinde eriyip yokolur. Bilincimizin yedinci çakra olan son durağa yükselmesi için yolu açan dar bir köprüdür Agnya Çakra.

Fıldır fıldır dönen gözler saf olmayan şeylere bakmak veya benmerkezcilik bu merkeze hasar verir. Gökyüzüne toprağa veya doğaya bakmak ise onu temizlemeye yardımcı olur.Sahasrara Çakra

Yedinci çakra bütün çakraları tüm nitelikleri ile birlikte içinde barındırır. İnsanın idrakının evrimindeki son kilometretaşıdır. Bugün biz bu çakraya tekabül eden konumdayız ve sınırlı aklımız ve kavramlarımızın ötesinde olan ve Sahasrara konumunda mutlağa dönüşen bu yeni idrak sahasına kolayca girebilme yeteneğine bilincimiz artık sahiptir. Bu çakra bize merkezi sinir sistemimiz hakkında Gerçek'in kesin ve mutlak idrakını verir.

Sahaja Yoga ile yapılan ve Kundalini'nin kendiliğinden uyandırılması sonucu elde edilen Aydınlanma sonucu kesin olarak ulaştığımız şey işte budur.

Üç enerji kanalıyla ilgili kısa bir açıklama: Sol kanal (mavi) geçmişimizin duygularımızın arzularımızın hissiyatımızın kanalıdır. Bu kanalın sonu tüm hatıralarımızın alışkanlıklarımızın ve şartlanmalarımızın depolandığı süperego ile biter. Sağ kanal (sarı) hareketlerimizin ve planlarımızın fiziksel ve zihinsel davranışlarımızın kanalıdır. Bu kanalın sonu bize ben-lik fikrini kendimizin bu dünyadan ayrı olduğumuz duygusunu veren ego ile biter. Orta kanal yükseliş kanalıdır evrimimizi besleyen ve bize bilinçlice veya bilinçsizce Sahasrara'nın (yedinci çakra) daha yüksek idrakına doğru rehberlik eden güçtür.


Bkmlyz isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Etiketler
sahasrara cakra, nabhi cakra, mooladhara cakra, enerji kanallari, cakralar, agnya cakra, vishuddhi cakra

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Çakralar ve Enerji Kanalları

Çakralar ve Enerji Kanalları konusu, FORUM GENEL / Burçlar, Tarot ve Astroloji forumunda tartışılıyor.Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 01:34 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats