bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GÜZELLIK, MAKYAJ VE BAKIM > Cilt Bakımı

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 30-04-2008, 06:58   #1 (permalink)
 
Bkmlyz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Yaşlara göre cilt bakımı

YAŞLARA GÖRE CİLT BAKIMI

Cildinizi hırpalayan pek çok etken var. Sizin üzerinize düşen tek şeyse güzelliğinizi korumaya çalışmak. Uykusuzluk hava kirliliği ve stresin cildinize etkileri karşısında doğru ve sürekli bir cilt bakımı uygulamıyorsanız cildinizin nemini yitirmesi kuruması kırışması ve zamanından önce yaşlanması kaçınılmaz. Bu nedenle 20 yaşından itibaren cilt bakımına başlamak gerekiyor. Tabii bu bakımın yaş ilerledikçe farklılaşması da şart. Günümüzün modern kadını artık yüzüne sürdüğü hatta değdirdiği her ürün konusunda son derece seçici davranmak zorunda.

20 Lİ YAŞLARDA CİLT BAKIMI Bu yaşlarda cilt güçlü pürüzsüz ve gergindir. Ama özellikle alın ile burnun ve ağzın yan taraflarında sivilce topluluklarına rastlanır. Genç cildin tek sorunu da budur: Sebum salgıları ve hormonlar henüz düzene girmemiştir. Ölü hücreler ayda 1 kez yerlerini yenilerine bırakmak üzere dökülür. Dokular sağlamdır Vücut tarafından yıkılan kolajen kolaylıkla tekrar üretilir. Temizlik ve nemlendirme anahtar kelimelerdir. Özellikle sivilce ve siyah noktaların fazla olduğu durumlarda doğru sabunu kullanmaya özen gösterilmelidir. En sık yapılan hata cildin yağını fazlasıyla alan bir ürün seçmektir: Böyle bir durumda sivilceler azalmak yerine artar. Çünkü cilt yüzeyindeki nem ve yağ tabakası hızla yok olur. Kullanılan kremler gözeneklerin fazla tıkanmasını önlemek için hafif olmalıdır. Ayrıca genç ciltte leke oluşmasına fırsat vermemek için parfüm içermemelidir.

30 LU YAŞLARDA CİLT BAKIMI Otuzlu yaşlarda birkaç küçük sorun baş gösterir: Göz çevresi alın ve ağzın kenarlarında özellikle ışıkta belli olan ilk kırışıklıklar ortaya çıkar. Yaşlı hücreler dökülme yeteneklerini kaybeder ve üst derinin kalınlaşmasına neden olurlar. İşte bu yüzden cilt yüzeyi artık eskisi kadar pürüzsüz değildir. Işık eskisi gibi güzel yansımadığından cilt yüzeyinde gölge oyunları oluşur. Cilt kıvrımları arasına sızan makyaj malzemeleri de alerjik reaksiyonlara neden olmaya başlarlar. Esnek lifler ve kolajen eskisi kadar fazla üretilmez. Cildin devamlı hareket halinde olduğu bölgelerde ilk belirgin izler oluşur. Yeterince güçlü olmayan bir cilt güneş ışınlarından fazlasıyla zarar görür. Bu yaşlarda cilt ilk zayıflık belirtilerini göstermeye başladığından zararlı UV ışınları cildin orta tabakasına kolaylıkla geçebilir. Bunu önlemek için ne mi yapmalı? Ağızdan A F ve E vitaminleri ile mineral preparatları alınabilir. Dışarıdan yapılacak uygulamalara gelince: Sabahları koruma filtresi içeren kremler akşamları ise cildi nemlendirip onaran meyve asitlerinden faydalanılabilir. Bu yaşa dek normal ya da karma olan bir cilt birden kuruyabilir. Hemen uygulamaya geçmeniz gereken strateji hassas ciltler için hazırlanmış bileşiminde rahatlatıcı ve dengeleyici maddeler bulunan özel ürünler kullanmaktır. Özel temizliğin dışında nemlendirici bir kremle masaj yapılmalıdır.

40 LI YAŞLARDA CİLT BAKIMI 40 ını geçip de 35 inde gösteren kadınlar vardır. Yalnızca şans ya da kalıtım mı? Elbette değil. Cildin yaşlanmasını geciktirmek için yapılabilecek pek çok şey var. Bu yaşlardaki cildin kolajen üretimi giderek azalır. Üst katman hala gücünü korusa da iç kısımda bulunup onu destekleyen esnek lifler biraz zayıf düşer. Bu durum dıştan bakıldığında yanaklarda ya da çenenin altında çöküntüler şeklinde görülebilir. Bazen de cilt mat ya da solgun bir görünüm alır. Bunun nedeni hücre değişiminin yavaşlamasıdır. 40 yaşına gelindiğinde tıpkı vücutta olduğu gibi yüzdeki kaslarda da çökmeler görülür. Bu yüzden her gün ayna önünde yapılacak 5 dakikalık bir yüz jimnastiği de mükemmel sonuç verir. Garip olduğu kadar etkili bir diğer egzersiz de çubuk şeklinde bir sakızı dişlerin arasına yerleştirip bu şekilde çiğnemeye çalışmaktır. Bir diğer kurnazlık da yüzün bir yanı üzerinde uyumaktan kaçınmaktır: Aksi halde yüzde kolaylıkla kırışıklık oluşabilir. Son olarak ağızdan alınacak vitamin ve mineral takviyesine önem vermenizi hatırlatalım.

NEMLENDİRİCİNİZİ YAŞINIZA GÖRE SEÇİN Nem kaybına uğrayan cilt iki sorunla karşı karşıya kalır: Cildin en üst yüzeyi olan epidermdeki su molekülleri buharlaşmaya karşısında koruyucu bariyer görevini yerine getiremez hale gelir. Bitki özlü nemlendiriciler cildin zayıflayan nem tutma kapasitesini artırır. Dış etkenlere bağlı olarak günlük nem ihtiyacı giderilmemiş olan epidermin bu gereksinimi böylece karşılanır. Amerika da yapılan araştırmalar 35 yaş üzerinde olup nemlendirici krem kullananların kırışıklık şikayetlerinin kullanmayanlara kıyasla yüzde 50 azaldığını gösteriyor.

20 - 30 yaş: Bu yaş grubunda normal veya yağlı cilt yapısına sahip olanlarda da cilt kuruluğu görülebilir. Nem eksikliğini giderecek nitelikteki kremler cilde nüfuz ederek koruma sağlar. Ayrıca cildin su dengesini düzelterek cildi canlandırır. Nemlendirici kremlerde bulunan bitkisel konsantrasyon hücreler tarafından emilir. Bu da cildin en üst yüzeyi olan epiderme esneklik ve rahatlama kazandırır.

30 - 40 yaş: 25 yaşından sonra cildin doğal nemlendirici mekanizması yavaşlamaya başlar. Donuk nemsiz elastikiyetten yoksun bir cilt için kullanılacak nemlendirici kremin yumuşatıcı etkisinin yoğun olması gereklidir. Bitkisel lipozomlarla takviye edilmiş nemlendiriciler 30 yaş ve üzeri ciltleri için idealdir. Bitkisel özlü nemlendiriciler cildin su deposunu uzun süre optimal düzeyde tutarak nemlilik sağlar.

40 - 50 yaş: Giderek daha da kuruyan ve doğal nemini kaybeden cildin derinlemesine nemlendirilmeye ihtiyacı vardır. Limon salatalık ve çiçek özlü kremler cilt hücrelerine nüfuz ettiklerinde en az 8 saat boyunca nemlilik ve esneklik sağlarlar. Bu tür kremlerin kullanılması cildin nem kazanma sürecini hızlandırır.

50 yaş ve üstü: Yaşın ilerlemesiyle birlikte kullanılan ilaçlar geçirilen hastalıklar ve hava kirliliği cilt üzerinde daha belirgin bir etki göstermeye başlar. Bu yaş grubu tarafından kullanılacak nemlendiricilerin cildi nemlendirmenin yanısıra onarıcı ve kırışık giderici özelliklerinin de bulunması gereklidir. Sorunlar ve çözümleri Hava kirliliği soğuk ve stres Hemen hemen herkes yüz bakım ürünlerinin her açıdan doğal olması gerektiğine inanıyor. Belki de bu inanç herkesin gönlünde uyanan çevre korumacılığının bir uzantısı. Çünkü nehirlerin göllerin ormanların ve özellikle de soluduğumuz havanın düşmanı olan kirlilik cilt sağlığımızı da tehdit ediyor. Yapılan pek çok araştırma stres düzensiz yaşam sigara dumanı ve çok kuru havaların cildin korunma mekanizmasını öldürdüğünü gösteriyor. Cildin yapı taşlarını yok eden her türlü kirlilik cildin kırışıp sarkmasına neden oluyor. Kuproz Açık renk ve hassas cilde sahip olanlar sık sık yanaklar alın burun ve elmacık kemikleri üzerindeki kızarıklıklardan yakınırlar: Kılcal damarların genişlemesi aşırı miktarda kanın geçişine neden olur. Yarım saat kadar sonra kaybolacak olan kızarıklık ortaya çıkar. Bu genişleme kalıcı olduğu zaman kuprozdan söz edilir. Bu durum kılcal damarlarda kontrol altına alınması gereken bir hassasiyet olduğu anlamına gelir.

Cildinizi Temizlerken:

1 - Cilt toniğiniz çok az alkol içermeli. Antiseptik ve ağrı dindirici maddelerle zenginleştirilmiş olanları tercih edin.

2 - Koruyucu kremler içinde en uygun olanlar cilde mat bir görünüm veren ve çabuk uçanlar. Bunların içindeki yağlı kısım deriyle direkt olarak temas etmiyor.

3 - Temizlik maskeleri cildi rahatlatan ve yağ üretimini azaltan A E F vitaminleri ve atkuyruğu lavanta adaçayı biberiye mercanköşk gibi bitki özleri içermelidir.

4 - Bir estetisyenin belli sıklıkta uygulayacağı derinlemesine temizlik cildin durumunu kontrol altında tutmaya yardımcı olacaktır.

5 - Akneli cilde makyaj yaparken özel hazırlanmış ürünler kullanmaya dikkat edilmeli. Örneğin yağsız bir toz fondöteni kuru bir sünger yardımıyla uygulayabilirsiniz. Sivilcelerin azdığı dönemlerde pek makyaj yapmamanız daha iyi olur.

6 - Bir estetik uzmanı akne sorununuzu 2 - 3 ayda çözebilir. Uygulanacak tedavi kozmetik malzemelerle de takviye edilen birkaç ilacın kullanımına dayanıyor. Günümüzde ilaçların içerdiği retin - A gibi temel aktif maddelerin oranının düşürülmesi yan etkileri azalttığı gibi mükemmel sonuç elde edilmekte. Tahrişe karşı önlem alın Cilt genel olarak havanın çevrenin ya da kozmetiklerin etkisi yüzünden tahriş olur.

Aşındırıcı ürünler (peeling) başta olmak üzere bazı maddelerin hatalı kullanımı da cildi tahriş edebilir.

1 - Toz kir ve cildin uzun süre makyajlı kalması tahrişe yol açabilir. Dolayısıyla makyajın en geç 10 - 12 saat sonra temizlenmesi yerinde olur.

2 - Mineral yağlar parfüm ve alkol hassas ya da herhangi bir rahatsızlığı olan ciltlerde tahrişe neden olabilir.

3 - Boyalar renk açıcı kremler ve tüy dökücüler tahriş riski en yüksek kozmetikler.

4 - Tahrişe yol açma açısından bitki özleri ya da doğal maddeler içeren kozmetikler sentetik olanlardan daha güvenli değil.

5 - Dermatolojik olarak test edilmiş kozmetiklerin cilt tarafından kabul edilmeme olasılığı daha az. Gene de cildiniz hassassa dikkatli olun.

6 -Kozmetik kullanırken tahrişin çeşitli faktörlere bağlı olduğunu unutmayın. İşte bunlardan bazıları:

Temas türü (Örneğin şampuanın deriyle temas ettiği süre deodorantınkinden daha azdır); temas noktası (Göz çevresi gibi bazı bölgeler daha hassastır); PH değeri (Cilde uygun olanlar asit özellik taşıyanlardır); uçma (Bazı kozmetikler havayla temas ettikten sonra bozulup cildi tahriş edebilir).

Alıntı...


Bkmlyz isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Etiketler
gore cilt bakimi

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Yaşlara göre cilt bakımı

Yaşlara göre cilt bakımı konusu, GÜZELLIK, MAKYAJ VE BAKIM / Cilt Bakımı forumunda tartışılıyor.Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 01:22 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats