bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Sağlığımız > Cilt Hastalıkları

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 07-06-2011, 04:51   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Aromaterapi Nedir?

Aromaterapi Nedir?

Aromaterapi kokuyla tedavi anlamına gelir. Gül limon lavanta nane gibi bitkilerin yağlarının koklanması ile uygulanan doğal bir tedavi yöntemidir. Bitki yağları banyo suyuna eklenir masajla cilde uygulanır teneffüs edilir veya odaya sıkılır.

Aromaterapi Nedir?

Aromaterapi ağrıyı hafifletmek cilt bakımı tansiyonu düşürmek halsizliği gidermek ve vücudu güçlendirmek için kullanılır. Aromatik yağlar ruh halini etkileyebilirhalsizliği giderebilir stresi azaltıp rahatlama sağlayabilir.

Aromatik kokular burun yoluyla solunduğu zaman koku hücreleri vasıtasıyla beyni ve sinir sistemini etkilerler.

Aromatik yağlar bitki çiçek ağaç meyve ağaç kabuğu çim ve çekirdeklerden çıkartılan terapötik psikolojik ve fizyolojik etkilere sahip hastalıkları önleyebilen ve tedavi edebilen yağlardır.

150 civarında aromatik yağ var. Bu yağlar mikrop öldürücü antiviral iltihap kurutucu ağrı kesici antidepresan balgam söktürücü uyarıcı sakinleştirici hazmı kolaylaştırıcı ve idrar söktürücü özelliklere sahip.

Aromatik yağlardan azami faydayı sağlamak için tamamen doğal yağlar kullanılmalı sentetik olarak üretilen yağlar işe yaramaz.

Aroma terapi doğal tedaviler arasında en hızlı gelişen alanlardan biri. Kanser hastalarında kemoterapinin yan etkilerini azaltmak için kullanıldığı gibi kalp hastarının rehabilitasyonunda da kullanılıyor.

Aromaterapi yavaş yavaş iş hayatına da giriyor. Japonya'da inşaatmühendisleri binalarda aroma sistemleri inşaa ediyorlar. Mesela bir projede sırada bekleyen müşterileri sakinleştirmek için lavanta ve biberiye kokusu müşterilerin beklediği alana pompalanırken banka çalışanlarının dikkatli olmasını sağlamak için de uyarıcı limon yağı ve okaliptus yağları banka çalışanlarının olduğu yere pompalanmış.

Aromaterapinin tarihi
Aromaterapi 6000 yıl öncesine kadar dayanıyor. Grekler Romalılar ve Antik Mısırlılar aromatik yağları kullanmışlardı. Mısırlı hekim İmhotep 6000 yıl önce güzel kokulu aromatik yağları banyo masaj ve ölüleri mumyalamak için önermiş için önermiş.

Modern tıbbın babası Hipokrat aromaterapi banyolarını ve masajını kullandı. Atinalıları salgından lorumak için aromatik tütsüler kullandı.

Aromaterapinin modern çağda kullanımı Fransız kimyacı Rene Maurice Gattefosse'in bitki yağlarının tedavi amaçlı kullanımına aromaterapi adını vermesi ile başlar. Elindeki yanığın lavanta yağı ile hiç iz kalmadan iyileşmesi karşısında büyülenmişti. Diğer bitkisel yağların fiziksel ve psikoterapötik etkilerini araştırmaya başladı.

Aromaterapi nasıl etkili oluyor?
Aromatik yağlar güçlü duygumuz koku duygusunu uyarır. Kokuların ruh halimiz üzerinde etkili oldukları biliniyor. Koku duygusunun zayıflaması anksiyete ve depresyon gibi psikolojik problemlere neden olabilir.

İnsanlar 10.000 farklı kokuyu ayırabilirler. Koku burnumuzda kliadan başlayarak duygularımızı ruh halimizi hafıza ve öğrenme yeteneğimizi kontrol eden limbik sisteme kadar ulaşır.

Çalışmalar lavanta kokusunun beynin arka bölümünde alfa frekanslarını artırdığını tespit etmiştir. Bu rahatlama anlamına gelir. Yasemin kokusu ise alın tarafında beta dalgalarını artırır bu da daha fazla uyanıklık hali demektir.

Bilimsel çalışmalar bitkisel yağların beyin ve beden üzerinde etki yapabilecek kimyasal maddeler içerdiğini göstermiştir. Bu maddelerin kimyası karmaşıktır fakat genel olarak alkoller esterler aldehidler ve terpenler içerirler.

Bitkisel yağlar onlarca etken madde içerirler bazı yağlarda bu rakam 100 kadardır. Bitkinin faydası ve kullanım alanı yağındaki etkin maddelerin yoğunluğuna göre değişir. Mesela bazı yağlar rahatlatıcı bazısı uyutucu ağrı kesici etkiye sahiptir.

Limon ve lavanta yağı gibi yağlar vücudunuzun ihtiyacına göre hareket eder. Vucudunuzun ihtiyacına adapte olurlar bu yüzden bu tür etkiye sahip bitkilere adaptojen denir. Bitkisel yağların vücudmuzdaki etkilerinin mekanizması tam olarak çözülmemiştir ama zihin ve beden üzerinde etkileri olduğu kesindir ayrıca zararlı yan etkileri yoktur fakat kullanım amacı farklı iken bazen başka rahatsızlıkları da iyileştirebilirler yani yaralı yan etkileri vardır. Vücuda absorbsiyon veya solunum yolu ile girerler.

Japonyada koku sektöründe faaliyet gösteren bir şirket kokuların insanlar üzerindeki etkilerini incelemek için bir grup bilgisayar operatörünün çalıştığı bölüme farklı kokular pompalayıp operatörlerin hangi kokuda ne kadar hata yaptıklarını incelemiş ve aşağıdaki sonuçlar ortaya çıkmış.

Rahatlatıcı lavanta kokusu pompalandığında klavye yazım hatası %20 oranında azalmış.

Uyarıcı yasemin kokusu pompalandığında hatalar % 33 oranında azalmış.

Ferahlatıcı ve uyarıcı keskin limon kokusu pompalandığında ise hata oranı % 54 azalmış.

Aromaterapi hangi rahatsızlıklarda yardımcı olur?

Aromaterapi özellikle stres kas ve romatizma sindirim sorunlarında kadın hastalıklarında psikosomatik rahatsızlıklarda etkilidir. İşte aromaterapi üzerine yapılan bazı çalışmaların sonuçları:

Psikoloji üzerine etkileri

Aromaterapinin zihin ve davranış üzerinde etkili olduğuna dair bir çok delil var. Farelerle yapılan bir deneyde aşırı kafein verilerek aşırı heyecan yaşatılan fareler kafeslerine lavanta ve sandal ağacı kokusu püskürtülerek sakinleştirilebilmiştir. Portakal veya kekik aroması püskürtüldüğünde de huysuzluk göstermişler. Deneyden 1 saat sonra yapılan kan ölçümlerinde kafese püskürtülen yağlar hayvanların kanında tespit edilmiştir.

Uykusuzluk

İngilterede yapılan bir çalışmada uyuma güçlüğü çeken ve uyku hapı kullanan bir grup yaşlı odalarına lavanta aroması sıkıldığında bebek gibi uyumuşlar.

Doğum sonrası stresi

Doğum sonrası stresi yaşayan 635 kadın üzerinde çift taraflı körleme usulü uygulanarak yapılan deneylerde lavanta yağı kullanılmış kadınlar 3. ve 5. gün arasında belirgin rahatlama oluştuğunu rapor etmişlerdir.

New York Sloan-Kettering Hastanesinde MR'a giren hastalar üzerinde bir deyne yapılmış ve vanilya aromasına maruz bırakılan hastalarda kapalı yer korkusu yaşama % 63 oranında azalmış.

Başka bir çalışmada yoğun bakımda yatan 122 hastaya lavanta kokusuyla aromaterapi uygulanmış hastalar daha iyi hissettiklerini rapor etmişler.

Aromaterapide dikkat edilmesi gereken hususlar
Tavsiye edildiği gibi uygulanır ve uzman gözetiminde kullanılırsa aromaterapi oldukça güvenlidir. Esansiyal yağlar oldukça yoğundur. Fazla kullanılmamalı. Ne kadar çok o kadar iyidir kuralı burda çalışmaz.

Hamileler sara hastaları yüksek tansiyonu ve alerjisi olan insanlar aromaterapi kullanırken dikkatli olmalı. Bebek ve çocuklarda kullanırken dikkatli olun.

Aromatik yağı eğer yanlışlıkla deriye veya göze damlatırsanız sütle yıkayın. Süt içindeki bazı yağlar nedeniyle oluşabilecek tahrişatı engellemek ve yağı gözden çıkarmak için en iyisidir. Eğer yanma hissi oluşuyorsa bölgeye zeytin yağı sürebilirsiniz.

Eğer yağı yanlışlıkla içerseniz bolca süt açın ve en yakın sağlık kuruluşuna zehirlenme kontrolü için başvurun. Aromatik yağların ağız yoluyla tüketilmesi tavsiye edilmez. Bu yağların bir çoğu ağız yoluyla alındığında zehirli etkiye sahiptir.

Aromatik yağlar çok yoğun olduklarından vücuda uygulanmadan önce seyreltilmelidirler. Aromatik yağları tenfüs ederken gözleri kapalı tutmak en iyisidir.

Nane yağı gibi bazı yağlar uykusuzluğa neden olurlar o yüzden yatmaya yakın bu tür yağları kullanmayın.

İşte strese karşı rahatlamak için kullanılan yağlar:
Fesleğen Günlük Silhat Aselbent Sardunya Nane Bergamot Zencefil Çam Ağacı Kara Biber Greyfurt Biberiye Kajeput Zufaotu Gül Ağacı Papatya Yasemin Adaçayı Kâfur Ardıç Sandal Ağacı Kakule Lavanta Çay Ağacı Cedar Limon Kekik Tarçın Limonotu Ylang Ylang Adaçayı Mercanköşk Karanfil Melisa Kişniş Laden Reçinesi Servi Portakal Çiçeği Yağı Okaliptus

Bazı aromatik yağların özellikleri ve kullanıldıkları yerler:

Adaçayı
Özellikleri:
Isıtıcı teskin edici afrodizyak antikonvülzif antidepresan antifilojistik mikrop öldürücü kas gevşetici büzücü bakteri yok edici gaz giderici sikatrizan koku giderici hazmettirici adet kolaylaştırıcı tansiyon düşürücü yatıştırıcı düzenleyicitonik.

Kullanıldığı yerler:
Adet sorunları depresyon anksiyete yüksek tansiyon kas ağrı ve acıları astım boğaz enfeksiyonları boğmaca öksürüğü kolik kramp hazımsızlık mide gazı sivilce deri apsesi kepek saç dökülmesi deri iltihapları yağlı saç ve deri ülserler kırışıklık üreme organları ve idrar yolları hastalıkları(adet görememe doğum ağrısı ağrılı adet beyaz akıntı gibi)ve sinir sistemi hastalıkları cinsel soğukluk iktidarsızlık migren sinirsel tansiyon ve stresten kaynaklanan rahatsızlıklar.

Okaliptus
Özellikleri:
Mikrop öldürücü ağrı kesici anitnöraljik antiromatizmal kas gevşetici antiviral yumuşatıcı sikatrizan burun tıkanıklığını giderici koku giderici temizleyici idrar söktürücü balgam söktürücü ateş düşürücü kan şekeri düşürücü parazit öldürücü hastalıktan koruyucu uyarıcı kurt döktürücü yara iyileştirici.

Kullanıldığı yerler:
Kas ağrı ve acıları zayıf kan dolaşımı eklem iltihabı burkulma astım bronşit nezle öksürük sinüzit boğaz enfeksiyonları mesane iltihabı beyaz akıntı su çiçeği soğuk algınlığı grip kızamık halsizlik baş ağrısı sinir ağrısı yanık kabarcıklar kesik yaraları uçuklar böcek ısırmaları bit deri enfeksiyonları yaralar.

Sardunya
Özellikleri:
Teskin edici canlılık verici gevşetici antidepresan büzücü kanama durdurucu iltihap kurutucu mikrop öldürücü sikatrizan koku giderici idrar söktürücümantar öldürücü kan durdurucu uyarıcı tonik yara iyileştirici.

Kullanıldığı yerler:
Adet öncesi tansiyon adrenokortikal bezler menopoz sorunları sinirsel tansiyon sinir ağrısı ilgisizlik anksiyete stresle bağlantılı rahatsızlıklar boğaz ağrısı bademcik iltihabı selülit (gözde iltihaplanma) zayıf kan dolaşımı deri rahatsızlıkları sivilce çürük kılcal damar çatlakları yanık kesik yaraları deri iltihabı egzema basur bit sivrisinek kovucu saçkıran ülserler yaralar.

Yasemin
Özellikleri:
Ağrı kesici antidepresan iltihap kurutucu mikrop öldürücü kas gevşetici afrodizyak gaz giderici sikatrizan balgam söktürücü süt çoğaltıcı doğumu kolaylaştırıcı sakinleştirici tonik.

Kullanıldığı yerler:
Nezle öksürük ses kısıklığı gırtlak iltihabı ağrılı adet cinsel soğuklukdoğum ağrısı rahim hastalıkları cilt problemlerikas spazmları burkulma. Depresyon sinirsel yorgunluk ve stresle bağlantılı rahatsızlıklar. Yaseminin iyimserliköz güven ve coşku duygularına da neden olduğu söylenir. Özellikle ilgisizlik kayıtsızlık durumlarında faydalıdır.

Lavanta
Özellikleri:
Ağrı kesici antikonvülzif antidepresan antiromatizmal mikrop öldürücü kas gevşetici toksin giderici gaz giderici safra söktürücü safra uyarıcı sikatrizan kalp uyarıcı koku giderici idrar söktürücü tansiyon düşürücü böcek öldürücü yatıştırıcı sakinleştirici uyarıcı tonik yara iyileştirici. Mükemmel bir ilk yardım yağıdır. Kesik yaralarına çürüklere ve böcek ısırmalarına uygulanabilir.

Kullanıldığı yerler:
Çok yönlü kullanımı olan yağlardan biridir. Depresyon baş ağrısı yüksek tansiyon uykusuzluk migren sinirsel tansiyon stresle bağlantılı rahatsızlıklar adet öncesi tansiyon siyatik şok ve baş dönmesi apse sivilce alerji mantar deri apsesi çürük yanık kepek deri iltihabı kulak ağrısı egzema iltihaplar böcek ısırmaları ve sokmaları böcek kovucu bit sedef saçkıran uyuz yaralar benekler güneş yanıkları ve yaralarbel ağrısı kas ağrı ve acıları romatizma burkulma astım bronşit ağız kokusu gırtlak iltihabı boğaz enfeksiyonları boğmaca öksürüğü karınsal kramplar kolik hazımsızlık mide gazı mide bulantısı mesane iltihabı ağrılı adet beyaz akıntı grip.

Limon
Özellikleri:
Canlılık verici mikrop öldürücü uyarıcı kansızlık önleyici mikrop öldürücü antiromatizmal doku sertleşmesini önleyici skorbüt önleyici kas gevşetici toksin giderici büzücü bakteri yok edici gaz giderici sikatrizan temizleyici terletici idrar söktürücü ateş düşürücü kan durdurucu tansiyon düşürücü böcek öldürücüakyuvar uyarıcı tonik.

Kullanıldığı yerler:
Siğil depresyon sivilce ve hazımsızlık eklem iltihabı yüksek tansiyon burun kanamaları obezite zayıf kan dolaşımı romatizma astım boğaz enfeksiyonları bronşit nezle hazımsızlık soğuk algınlığı barsak sancısı ateş enfeksiyonlar kansızlık kırılgan tırnaklar deri apsesi mayasıl nasırlar kesik yaralarıyağlı cilt uçuklar böcek ısırmaları ağız ülserleri benekler ve varis.

Nane
Özellikleri:
Hazmettirici serinletici canlılık verici zihinsel uyarıcı ağrı kesici iltihap kurutucu mikrop öldürücü antiviral büzücü gaz giderici safra söktürücü kalp uyarıcı balgam söktürücü karaciğer koruyucu yatıştırıcı mide kuvvetlendirici terletici kurt döktürücü ve kas gevşetici.

Kullanıldığı yerler:
Kas yorgunluğu ağız kokusu diş ağrısı bronşit hazımsızlık ve yolculuk yorgunluğu sinir ağrısı kas ağrısı çarpıntı astım sinüzitöksürükkolik kramp hazımsızlık mide gazı mide bulantısı ve cilt problemlerisivilce deri iltihabı saçkıran uyuz.

Petitgrain
Özellikleri:
Teskin ediciantidepresan mikrop öldürücü kas gevşetici koku giderici hazmettirici yatıştırıcı uyarıcı hazmettiricimide kuvvetlendirici tonik.

Kullanıldığı yerler:
Cilt problemleri ilgisizlikve depresyon nekahat dönemi uykusuzluk sinirsel yorgunluk stresle bağlantılı rahatsızlıklar hazımsızlık mide gazı sivilce aşırı terleme yağlı cilt ve saç.

Biberiye
Özellikleri:
Ağrı kesici mikrop öldürücü antioksidan antiromatizmal mikrop öldürücü kas gevşetici afrodizyak büzücü gaz giderici safra uyarıcı kalp uyarıcı terletici hazmettirici idrar söktürücü mantar öldürücü karaciğer koruyucu tansiyon yükseltici yatıştırıcı parazit öldürücü güçlendirici dolaşım uyarıcı mide kuvvetlendirici tonik.

Kullanıldığı yerler:
Kas yorgunluğu soğuk algınlığı zayıf kan dolaşımı ağrılar ve zihinsel yorgunlukhalsizlik baş ağrısı düşük tansiyon sinir ağrısı zihinsel yorgunluk sinirsel yorgunluk stresten kaynaklanan rahatsızlıklarağrılı adet beyaz akıntı astım bronşit boğmaca öksürüğü kolon iltihabı hazımsızlık mide gazı karaciğer koruyucu yüksek kolestroldamar sertliğigut kas ağrısı çarpıntı zayıf kan dolaşımı romatizma sivilce kepek deri iltihabı egzemayağlı saçböcek kovucusaç çıkarıcıuyuzbit ve varis.

Sandal Ağacı
Özellikleri:
Antidepresan antifilojistik mikrop öldürücü afrodizyak büzücü kas gevşetici bakteri yok edici gaz giderici idrar söktürücü balgam söktürücü mantar öldürücü böcek öldürücü sakinleştirici ve tonik.

Kullanıldığı yerler:
Depresyon uykusuzluk sinirsel tansiyonstres kaynaklı hastalıklar mesane iltihabı ishal mide bulantısı bronşit nezle öksürük gırtlak iltihabı boğaz ağrısı sivilce kuru ve çatlak cilttraş sonrası yağlı cilt nemlendirici.

Çay Ağacı
Özellikleri:
Mantar öldürücü mikrop öldürücü iltihap kurutucu antiviral bakteri yok edici yumuşatıcı sikatrizan terletici balgam söktürücü mantar öldürücü immono-uyarıcı parazit öldürücü yara iyileştirici.

Kullanıldığı yerler:
Kepek gargara kesik yaraları böcek ısırmaları sivilce apse sivilce mantar kabarcıklar yanık soğuk algınlığı yaralar uçuklar yağlı cilt isilik benekler siğil yaralar astım bronşit nezle öksürük sinüzit tüberküloz boğmaca öksürüğü vajina iltihabı mesane iltihabı soğuk algınlığı ateş gripsu çiçeği.

Ylang ylang
Özellikleri:
antidepresan coşku verici afrodizyak gevşeticimikrop öldürücü tansiyon düşürücü yatıştırıcı düzenleyici sakinleştiricidolaşım sistemini uyarıcıtonik.

Kullanıldığı yerler:
Depresyon sinirsel tansiyon yüksek tansiyontaşikardi çarpıntımide sorunları sivilcesaçböcek ısırmalarıyağlı cilt cinsel soğukluk iktidarsızlık uykusuzluk stresten kaynaklanan rahatsızlıklar.

Streste Aromaterapi
Aromatik yağlar stres tedavisinde ve sakinleştirici olarak çok etkilidir. Vanilla portakal çiçeği gül papatya ve lavanta kokuları{ve diğer çiçek kokuları) rahatlatıcı etkiye sahiptir. Lavanta sandal ağacı ve küçük hindistan cevizi kokuları stresin etkilerini azaltmaya yardım eder. Silhat yağı anksiyeteyi azaltır ve ruhsal durumu iyi yönde düzeltir. Adaçayı sakinleştirici ve toniktir.

Ylang-ylang coşku verici düzenleyici sakinleştirici ve toniktir.Kararında kullanın bazı insanlarda baş ağrısı yapabilir. Lavanta sakinleştirici olarak en faydalısıdır. Ani üzüntü hallerinde bir mendile 4 damla damlatın ve burnunuzdan çekebildiğiniz kadar derin bir nefes çekin. Aromatik yağları zihinsel ve fiziksel rahatlama için kullanmanın en etkili yolları masaj banyo ve buhar solunumudur. Aromatik yağları karıştırarak ya da tek başına kullanabilirsiniz.

Ylang-ylang coşku verici düzenleyici sakinleştirici ve toniktir.Kararında kullanın bazı insanlarda baş ağrısı yapabilir. Lavanta sakinleştirici olarak en faydalısıdır. Ani üzüntü hallerinde bir mendile 4 damla damlatın ve burnunuzdan çekebildiğiniz kadar derin bir nefes çekin. Aromatik yağları zihinsel ve fiziksel rahatlama için kullanmanın en etkili yolları masaj banyo ve buhar solunumudur. Aromatik yağları karıştırarak ya da tek başına kullanabilirsiniz.

Stres ve Anksiyete için kullanılabilecek yağlar
Sakinleştirici
Fesleğen Bergamot Cedar Papatya Tarçın Karakafes Otu Servi Günlük Sardunya Zufaotu Ardıç Lavanta Mercanköşk Melisa(Oğulotu) Neroli (portakal çiçeği) Silhat Gül Adaçay Sandal ağacı Ylang Ylang

Moral Düzeltici
Fesleğen Bergamot Sardunya Ardıç Lavanta Melisa(Oğulotu)

Stres yağı
Papatya Sardunya Lavanta Mercanköşk Melisa(Oğulotu) Nane Sandal ağacı

Hamilelerin aromaterapide kullanmaması gereken yağlar
Fesleğen Karakafes Otu Zufaotu Ardıç Mercanköşk Melisa(Oğulotu) Adaçayı

Aromatik yağ karışımları
Aromatik yağ karışımlarını stres için kullanabilirsiniz. Ancak eğer bir reçete olarak size verilmediyse 3'ten fazla yağı karıştırmayın.

Anksiyete için karışım
Mercanköşk - 1 ölçü
Neroli (portakal çiçeği) - 1 ölçü
Bergamot - 1 ölçü

Karışım 2
Lavanta - 3 ölçü
Bergamot - 2 ölçü
Sandal ağacı -1 ölçü.

Gevşetici
Aşağıdaki tarif bir buhar üreticide veya masaj yağı olarak kullanılabilir. Eğer masaj yağı olarak kullanacaksanız zeytin yağı veya badem yağı gibi bir miktar taşıyıcı yağ ekleyin.
2 damla Sardunya
2 damla Lavanta
2 damla Sandal ağacı
1 damla Ylang-Ylang

Anksiyeteye karşı bir karışım
Lavanta yasemin sardunya ylang-ylang bergamot yağlarını karıştırın.
Buhar makinasında 50 damla kullanın.
Banyoda kullanacaksanız banyo suyuna 6 damla ekleyin.
30 gr zeytin veya badem yağına 10 damla ekleyerek masaj yağı olarak kullanabilirsiniz.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Aromaterapi Nedir?

Aromaterapi Nedir? konusu, Sağlığımız / Cilt Hastalıkları forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Aromaterapi Nedir? mormavi Sağlığımız 0 13-04-2010 05:20
Aromaterapi Ve Burcunuz mormavi Burçlar, Tarot ve Astroloji 0 15-03-2010 07:23
Aromaterapi Bkmlyz Güzellik Önerileri 0 11-04-2009 10:54
Aromaterapi Nedir? Bkmlyz Alternatif Tıp 0 21-05-2008 05:17
Aromaterapi karışım hazırlanması Bkmlyz Alternatif Tıp 0 21-05-2008 05:16

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 05:44 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats