bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Sağlığımız > Cilt Hastalıkları

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 08-06-2011, 12:33   #1 (permalink)
 
daywest - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Arrow Sedef hastalığında doğru bilinen yanlışları



Sedeflilerin; tedavi amacıyla gittiği Sivas’taki Balıklı Göl’ün hastalığı iyileştirme gücü yok! Hatta göldeki balıklar; derinin tahriş olmasına ve kanamasına neden oluyor. Bu durum yüzünden kanla geçen pek çok hastalık yayılmış oluyor...

Sedefliler hastalığın hoş olmayan fiziksel görüntüsü nedeniyle toplumda büyük sorun yaşıyor. Bu nedenle de sedef hastaları; hastalıklarından bir an önce kurtulmak için kulaktan dolma bilgilerle hareket ediyor.

Ancak bu yanlış bilgiler; hastalıklarını daha kötü bir hale getirebiliyor. İstanbul Tıp Fakültesi Dermatoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Güzin Özarmağan sedefte doğru bilinen yanlışları anlattı...

* Sedef hastalığı saç döker mi?
Hayır sedef hastalığı saç dökülmesine yol açmaz. Ancak saçı çevreleyen çok kalın kabukları sökmeye çalışırken saçlarınız dökülebilir. Ayrıca tedavi amacıyla kullanılan bazı ilaçlar da geçici olarak saç dökülmesine neden olabilir.

GEBELİKTE AZALIYOR
* Sedef hastasının hamile kalmasında bir sakınca var mı?
Sedefin ne anneye ne de bebeğe bir zararı yoktur! Hatta gebelik sırasında hastalığın iyişleştiği sıkça gözlenmiştir. Ancak hastalık hamilelik sonrasında tekrar alevlenebilmektedir. Ayrıca nadiren de olsa; gebelik sırasında sedefin şekil değiştirmesi de söz konusudur.

* Hastalıkta uygulanması gereken özel bir diyet var mı?
Hayır yok! Ancak balık yağları hastalığa iyi gelebilir.

* Besinlerin sedefin üzerinde olumsuz bir etkisi var mı?
Çay kahve sigara alkol kola ağır yağlı yiyecekler hayvansal yağlar acı turşu ve kırmızı et sedefin artmasına sebep olmaktadır.

Bu saydığımız yiyecekler; sinir sistemini aşırı uyarıcı etkiye sahip ve karaciğeri yoran maddelerdir. Sedef; bir karaciğer rahatsızlığı değildir ama karaciğeri yoran yiyecekler bu rahatsızlığın artmasına sebep olabilmektedir.

Sedef hastaları Sivas’taki Balıklı Göl’e giderek hastalıklarına şifa arıyor. Balıklı Göl gerçekten sedef hastalığına iyi geliyor mu?
Yurdumuzun değerli kaynaklarından biri olan Balıklı Göl kaplıca özelliği taşımaktadır. Ancak ne yazık ki; iyileştirici bir gücü yoktur. Sadece sedefin azalmasına yardımcı olmaktadır.

Dışarıdan deriye uygulanan etmenler; sadece deri yüzeyine etki eder. Ama sedef hastalığı bağışıklık sistemiyle ilgili bir hastalık olduğu için; tedavi ederken sadece deri yüzeyi ile kısıtlı kalmak doğru sonuç vermeyebilir. Ayrıca gölde bulunan balıklar; sedefli deriyi yer ve deride tahriş yapabilir. Hatta bazen kanamalara da yol açabilir. Aynı göle bir çok insanın girdiği ve pek çok hastanın deri lezyonlarında kanama olabileceği için; bu yöntem kanla geçen birçok hastalığın yayılmasına da neden olabilir.

BİTKİSEL TEDAVİ RİSKLİ
* Bitkisel tedavilerin sedef tedavisine faydası var mı?
Bizler hekim olarak; tıbben faydası kanıtlanmamış hiçbir maddenin insan vücuduna verilmemesi gerektiğini hastalarımıza her fırsatta hatırlatıyoruz. Tedavi arayışı daha büyük bir probleme sebebiyet verebilir. Hastaların; doktorlarının önerdiği ilaçları kullanarak tedaviyi sürdürmeleri gerekiyor.

AŞIRI ŞİŞMANLIK SEDEF TEDAVİSİNİ GÜÇLEŞTİRİYOR
* Kilonun sedef üzerinde olumsuz bir etkisi var mı?
Son yılların en büyük sağlık sorunlarından biri olarak karşımıza çıkan obezite (aşırı şişmanlık); başka pek çok hastalığı olumsuz etkilediği gibi sedefi de olumsuz yönde etkiliyor. Çünkü aşırı kilo vücudun kıvrım bölgelerinde şikayeti artırıyor ve tedaviyi güçleştiriyor. Bu nedenle; sedef hastalarının kilolarını kontrol etmeleri diyetlerine çok dikkat etmeleri gerekiyor.

SİGARA BAĞIMLISI İYİLEŞEMİYOR!
* Sigaranın sedefin üzerinde nasıl bir etkisi var?
Yapılan araştırmalar; sigara içen hastalarda sedef tedavisinin ne yazık ki başarılı sonuçlar vermediğini ortaya koyuyor. Ayrıca günde 20’den fazla içilen sigaranın; şiddetli sedef hastalığına yakalanma riskini de 10 kat artırdığı saptanmıştır.

KIŞ AYLARINDA ARTIYOR GÜNEŞ İYİ GELİYOR!
* Sedef; mevsimlere göre değişkenlik gösteriyor mu? En çok hangi mevsimde alevleniyor?
Mevsimlerin hastalık üzerinde direkt etkileri yoktur. Ancak dolaylı yönden etkileri olabilir.

AŞIRI GÜNEŞ ZARARLI
Örneğin; güneş sedef hastalığına çok iyi gelir. Ancak hastalığın aktif döneminde; hasta aşırı güneşe maruz kalırsa ya da vücudunda güneş yanığı oluşursa sedef yaygınlaşabilir. Bu arada kış aylarında gribal enfeksiyonlar sıklaştığı için sedef hastalığı ortaya çıkabilir. Güneşin az görülmesi de; kışın hastalığın artmasının bir diğer nedeni...

KORTİZONLU MERHEMLER VE IŞIK TEDAVİSİ FAYDALI
Sedef
hastalarında tek tip bir tedavi yok! Her hasta için ayrı çözümler uygulanıyor. İşte bazı tedavi yöntemleri:
* Kortizon: Kortizon içeren krem merhem veya losyonlar; pek çok hastada hastalığın geçici olarak ortadan kaldırılmasına yardımcı oluyor.

YÜZYILLARIN İLACI...
* Kömür katranı:
Yüzyıllardır sedef hastalığının tedavisinde kullanılmaktadır. Günümüzde bu tedavi; çok gelişmiş şartlarda uygulanmaktadır.
* Işık tedavisi: Güneş ışığı deri hücrelerinin gelişme hızını azaltır. Vücut yüzeyinin tamamında sedef hastalığı olanlarda; bu yöntem sıklıkla kullanılıyor.

* Retinoidler: Ağızdan alınan A vitamini türevi ilaçlardır. Şiddetli sedef hastalığının tedavisinde kullanılabilir.
* Biyolojik tedaviler: Sedef hastaların yüzde 75’i; ilaçların yan etkileri yüzünden uygulanan tedavilerden memnun olmadığını söylüyor. Bu durumda; etkinliği kanıtlanmış biyolojik tedaviler de gündeme gelebiliyor.

TEDAVİ ÖMÜR BOYU SÜRÜYOR
* Sedef tedavisi ömür boyu sürüyor. Düzenli ilaç kullanımı ve ışık tedavisi; hastalığın belirtilerini silebiliyor.
* Bu tedaviler; başlangıçta daha yoğun oluyor sonraki dönemlerde seans sıklığı azalıyor.

İLAÇ DEĞİŞİKLİĞİ...
* İlaçlar iki yıldan fazla kullanıldığında; tansiyon riski taşıdığından ilaç değişikliği gerekebiliyor.
* Risk/kazanç dengesine göre hekim her zaman farklı bir tedaviye geçebiliyor.

FAZLA ALKOL ZARARLI
Alkolün sedefe zararı var mı? Evet; aşırı alkol almak sedefi alevlendirebilir. Ancak orta derecede alkol alımının sedefe bir zararı yoktur. Dikkat edilmesi gereken tek husus; ağızdan alınan ilaçlar alkolle etkileşime girebilir.


daywest isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Teşekkür Edenler:
hasretimsin (16-10-2012)

Alt 13-08-2012, 07:13   #2 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Sedefe karaciğer hastalığı demiyorsunuz ancak karaciğeri yoran maddelerin sedefe iyi gelmediği söyleniyor.Karaciğerde oluşan en ufak bir rahatsızlık ister istemez vücudun tüm yapısını etkiliyor.Bende sedef hastasıyım 12 yıl oldu bu tip tedavilerin hepsini denedim.En başta kortizon kullana kullana artık bagışıklık kazandım.Lanet olsun o kremlere.Kendimce tesbitler yaptım denemeler yaptım tüm testlerim karacigere yogunlaştırdım araştırdım.Alkol almıyorum siğara kullanmıyorum kola gibi gazlı içecekler içmiyorum ve olaganca antibiyotik ve agrı kesicilerden uzak yaşadım.3 ay enginar yapragı suyu ve altınotu suyu usulünce kaynatarak içtim.3 ay zencefil cayı ve yine altınotu.3 ay devedikeni tohumu usulünce yedim.Tıppa karşı değilim ; gittim karaciğele alakalı doktora ne kadar test araştırma varsa muayene oldum.Öncesinde bir doktor karaciğerimde bir damarın bir şekilde tıkalı olduğunu bununda cildimin iyi beslenememesinden dolayı yüzümüm kırmızı lekelerle dolu olduğunu söylemişti.Bu doktor cilt doktoru değil :) ... Sonrasında o damar açılmış yüzümde kırmızı leke falan yok sedef hastalıgım da % 80 azaldı...Bu benim kendimi deney aleti yapmamdan kaynaklı bir araştırmam..


 

Alt 18-01-2017, 11:21   #3 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart Yardım

Ben de çocukluğumdan beri sedef hastasıyım uzun yıllardır mücadele ediyorum ve artık çok yoruldum. Bu hastalıktan kurtulduğunu idda edenler var ama bun inanasım gelmiyor lütfen biri bana yardımcı olabilir mi yüz yüze konuşarak


 
Alt 18-04-2017, 02:19   #4 (permalink)
Kayıtsız Üye
Avatar Yok
 
Standart

Ben yaklaşık 7 aydır sedef hastasıyım. Ellerimde ve ayaklarımda var. İnternette araştırırken dr. Ahmet GÜlek diye birinin alternatif tıp ile iyileştirdiğini okumuştum ve irtibata geçtim şuan 25 aydır bu tedaviyi uyguluyorum tamamen geçti diyemem ama %90 geçti ve tedavi 1 sene sürecek


 




Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Sedef hastalığında doğru bilinen yanlışları

Sedef hastalığında doğru bilinen yanlışları konusu, Sağlığımız / Cilt Hastalıkları forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: sedef hastalığı karaciğer ilişkisi, karaciğeri yoran besinler, sedef hastalığına deniz suyu iyi gelirmi, karaciğeri yoran yiyecekler, sedef hastalığına zararlı yiyecekler, sedefe zararlı yiyecekler, deniz suyu sedefe iyi gelirmi, sedef hastalığının karaciğer ile ilişkisi, sedef hastalığına güneş iyi gelirmi, sedef karaciğer hastalığı mıdır, sedef hastalığı ve karaciğer, sedef hastalığı karaciğer, sedefe deniz suyu iyi gelirmi, sedefe güneş iyi gelirmi, karaciğer sedef hastalığı,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Saç Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar Bkmlyz Saç Bakımı 2 12-08-2017 05:24
Diş Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar Nelerdir? elif Ağız, Diş Sağlığı ve Diş Bakımı 0 07-06-2011 03:30
Doğru bilinen yanlışlar mormavi Güzellik Önerileri 0 20-04-2009 04:28
Beslenmede doğru bilinen yanlışlar Bakimliyiz Hürriyet / E - Kolay / Sabah Sağlık 0 16-05-2008 07:10
Meme Ameliyatlarında Doğru Bilinen Yanlışlar Bakimliyiz Jinekoloji - Kadın Hastalıkları 0 01-04-2008 09:58

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 02:14 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats