bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > BAYANLAR ÖZEL > Çocuklarımız > Çizgi Film Kahramanları

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 16-06-2009, 03:18   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Ünlü Çizgi Film Tenten Karakterleri

Ünlü Çizgi Film Tenten KarakterleriBelçikalı çizer Hergé tarafından 1929 yılında yaratılmış olan çizgiroman dizisidir. 20.yy Avrupa çizgi romanlarının en ünlülerindendir. Diziden 200 milyondan fazla kitap basılmış ve dizi 50'den fazla dile çevrilmiştir.

Serinin kahramanı genç bir gazeteci ve gezgin olan Tenten'dir. Maceralarında ona köpeği Milu arkadaşı Kaptan Haddock ve başka pek çok renkli karakter eşlik eder.
Bu çizgi roman serisi temiz fakat manalı çizimi (Hergé'in kendi geliştirdiği bu tarza ligne claire denir) sürükleyici öyküleri ve sonraki hikayelerdeki titiz araştırmalar ile uzun süreden beri büyük takdir toplamıştır. Öyküler pek çok tarzı kapsar; fantezi polisiye ve bilimkurgu elementlerini başarıyla bir araya getirir. Bunun yanında tüm Tenten öyküleri mizah içermektedir ayrıca tüm öykülerde zeki bir hiciv anlayışı ve politik/kültürel eleştiri bulunmaktadır.
Tenten Belçika'nın başkenti ve Hergé'in doğum yeri olan Brüksel'de yaşamaktadır. Bu metinde Tenten'in macerasından sonra Brüksel'e döndüğünü söylediği Tenten Sovyetler'de kitabında; ve arkadaşı Chang'in Tenten'e yolladığı mektubu Brüksel'e yolladığı Tenten Tibet'te kitabında görülebilir. Diğer kitaplarda başka gizli ipuçları da bulunmaktadır (tanınabilir yerler plaka numaraları vb.). Ancak Kızıl Korsan'ın Hazinesi kitabında Moulinsart Salonu'na taşınır ki buranın gerçekten nerede olduğu tartışmalıdır.Karakterler
Tenten
Ünlü Çizgi Film Tenten Karakterleri


Tenten ve Milu (Tintin et Milou)Tenten karakteri 10 Ocak 1929'da yaratılmıştır ve 75. yaşı 2004'te bütün tanındığı yerlerde kutlanmıştır. Tenten büyük ölçüde Hergé'in daha önceki karakteri olan ve Tenten'le büyük benzerlikler taşıyan izci Totor esas alınarak yaratılmıştır. Totor'un kahramanı olduğu çizgi roman Les aventures de Totor chef de patrouille des HannetonsLe Boy-Scout Belge dergisinde yayımlandı. Daha sonraki çizgi roman serilerinde Tenten Belçikalı bir gazeteci (Petit Vingteme gazetesi için muhabir olmaya çalışmaktadır) aynı zamanda güçlü bir savaşçı ve pilottur her macerasında kahramanca tehlikeli serüvenlere atılır. Neredeyse her macerasında Tenten araştırmacı gazeteci olarak harıl harıl çalışırken görülür fakat pek nadir bir makale teslim edebilmiştir. Tarafsız görüşleri olan bir delikanlı olan Tenten bu konuda etrafındaki yan karakterlerden renkli sayılmaz. Kastafiore'nin Mücevherleri ile başlayarak Tenten'in karakteri son birkaç albümde değişime uğramıştır. Tenten artık macera aramamakta aksine etrafında olanlara bir şekilde kapılmaktadır bu Sidney'e 714 Sefer Sayılı Uçuş ve Tenten ve Pikarolar'da görülebilir. Bazı hayranları bu son tamamlanmış albümü Tenten imajına olan bir ihanet olarak kabu letmektedirler. (Mayısböcekleri'nin İzci Lideri Totor'un Maceraları) 1926 ila 1929 arasında
Ölümünden kısa süre önce eski Belçikalı Nazi işbirlikçisi Léon Degrelle Tenten'in aslında kendisinden ilham alınarak yaratıldığını beyan ederek spekülasyon yaratmıştı. Degrelle gerçekten de Hergé'i eskiden gazeteciyken tanımaktaydı fakat bu genel olarak kendini beğenmişliğiyle tanınan Degrelle'in bir fabrikasyonu olarak düşünülmektedir. Tenten'in ilk hallerine kısmen de olsa Hergé'in en küçük kardeşi ilham vermiştir. Hergé daha sonra bu kardeşiyle kopmuştur ve onu Turnösol Olayı'ndaki kötü adam Albay Sponz olarak çizmiştir. Tenten ve Sponz fiziksel olarak oldukça farklı olsalar da aynı dikenli saç stiline sahiptirler.


Kaptan Haddok (Capitaine Archibald Haddock)Ünlü Çizgi Film Tenten Karakterleri

Kaptan Haddok (Capitaine Haddock)Kaptan Haddok Tenten'in en iyi arkadaşıdır ilk olarak Altın Kıskaçlı Yengeç kitabında görünmüştür. Haddok ilk başta zayıf ve alkolik bir karakter olarak resmedilmiştir fakat daha sonraki albümlerde daha saygıdeğer ve gerçekten cesur bir karaktere dönüşmüştür (özellikle başarılı hikaye Tenten Tibet'te albümünde arkadaşının hayatını kurtarmak için ayık kafayla kendisini feda etmiştir). Kaptan'ın kaba kişiliği ve alaycılığı Tenten'in inanılmaz kahramanlığına tezat oluşturmaktadır; Tenten ne zaman idealist davransa Kaptan alaycı bir yorum yapmakta gecikmez.
Haddok hislerini ifade etmek için her türlü kelimeyi hakaret ve küfür olrak kullanır "Gagalımemeli" "Ostorogot" "Başıbozuk" "Turta kalıbı" "Ölü Gömücü" veya "Halı Tüccarı" gibi fakat bunlardan hiçbiri aslında küfür değildir. Haddok sıkı bir içicidir özellikle Loch Lomond marka viski içer fakat sarhoşluğu genellikle komedi için kullanılmaktadır.
Haddok'un soyadı Hergé'nin eşiyle olan bir sohbetinden çıkmıştır bu sohbette karısı haddock'un (mezgit) "acınası bir İngiliz balığı" olduğunu söylemiştir. Hergé ismi böylece seçer. Haddok'un en son tamamlanmış hikaye olan Tenten ve Pikarolar kitabına kadar (1976) ilk ismi yoktur bu kitapta ilk ismi Archibald konur. Kızıl Korsan'ın Hazinesi kitabının sonunda Haddok atalarına ait bir yer olan Moulinsart şatosunu alır burada o Tenten ve Turnösol hep birlikte yaşarlar.
Ayrıca Leiji Matsumoto'nun animesi Kaptan Harlock'un Fransız uyarlamasında ana karakter (Harlock) ve animenin ismi Kaptan Haddok ve Kaptan Harlock'un isimleri arasındaki benzerlik nedeniyle Albator olarak değiştirilmiştir.


Profesör Turnösol (Professeur Tryphon Tournesol)Ünlü Çizgi Film Tenten Karakterleri

Profesör Turnösol (Professeur Tournesol)Profesör Turnösol şaşkın duyma güçlüğü çeken bir profesördür ve seri boyunca kullanılan pek çok şeyi o tasarlamıştır mesela tek kişilik köpekbalığı şeklindeki denizaltı Ay roketi ve ultrasonik silah gibi. Turnösol insanlığa buluşlarıyla yardım etmek ister; mesela alkolikliği tedavi etmenin yolunu alkolün tadını hastaya iğrenç yapmakta bulmuştur. Bu buluşlar genellikle Haddock'un hoşuna gitmez oysa ki Turnösol bunu genellikle tam tersi olarak görür: sağırlığı genellikle onun Haddock'un gerçek görüşünü duymasını engeller. Ama eğer Kaptan'ın (veya herhangi birinin) ona "keçi" dediğini duyarsa öfkelenir: "Ben mi keçiyim?"
Turnösol'un sağırlığı sık sık başvurulan bir mizah kaynağıdır çünkü duyduğu sandığı şeyi tekrarlamak gibi bir huyu vardır ve genellikle en saçma şekillerde duyar: "attachez votre ceinture" (kemerlerinizi bağlayın) cümlesini "une tache de peinture?" (boya lekesi) olarak tekrarlar. En ufak bir duyma bozukluğu olduğunu kabul etmez ve sadece bir kulağının iyi işitmediğinde ısrar eder. "Ay" kitaplarında bir işitme cihazı takmaktadır böylece albüm boyunca herşeyi neredeyse mükemmel duyar: bu onu daha ciddi bir karakter haline getirmiştir (insanlar onun yüzüne "keçi" demediği sürece). Ancak daha sonraki kitaplarda Turnösol işitme cihazını kaybeder ve tekrar eski sağır kişiliğine döner. Turnösol "su cadılığı" olarak tabir edilen ilkel su veya maden arayışının sadık bir takipçisidir bu nedenle yanında her zaman bir sarkaçYves Rocard'dan esinlenilmiş olabilir. Kendisi Fransız ***su savate bilmektedir. bulundurur. Bu özelliği Turnösol'ün sağırlığıyla beraber Fransız fizikçi
Turnösol ilk olarak Kızıl Korsan'ın Hazinesi albümünde görünür ve Hergé'nin uzun süredir devam ettirdiği klasik bir "çılgın unutkan profesör" arayışının sonucudur: örneğin Firavunun Puroları kitabındaki Dr. Sarcophagus ve Ottokar'ın Asası kitabındaki Prof. Alembick Turnösol'den önce yaratılmış olan denemeler sayılabilir.
Turnösol karakterinin İsviçreli bilimadamı Auguste Piccard esin alınarak yaratılmış olması ihtimali çok yüksektir. Kastafiore'nin Mücevherleri'nde Bianca Castafiore Turnösol'ü Piccard ile karıştırır ve Turnösol'ün "balonda yükselmeleri ile ünlü" olduğunu söyler.


Milu (Milou Fındık Boncuk)Ünlü Çizgi Film Tenten Karakterleri

Sarhoş olmuş Milu(Milou).Beyaz bir tilki teriyeri olan Milu (eski tercümelerde Fındık veya Boncuk) Tenten'in ona nereye gitse yarenlik eden dört ayaklı yoldaşıdır. Tenten ve köpeği arasındaki bağ çok derindir ve birbirlerini tehlikeli durumlardan pek çok defa kurtarmışlardır.
Birkaç istisna dışında (Tenten Sovyetler'de gibi) Milu bir köpek olduğundan asla konuşmaz (fakat insan kelimeleri ile düşündüğü sık sık görülür). Ancak buna rağmen Tenten'le iyi anlaşmayı başarır. Milu hikayeye pek çok ilginç şekilde katkıda bulunur. Mesela Sidney'e 714 Sefer Sayılı Uçuş kitabında uzaylılar tarafından kaçırıldığını hatırlayan tek karakter odur.
Kaptan Haddock gibi Milu da Loch Lomond marka viski sever ve arada sırada aşırı sarhoş olması onu daha fena belaya sokar aynı araknofobisi gibi.
Milu'ın orijinal ismi olan Milou Hergé'nin ilk kız arkadaşının adı olan Marie-Louise kısaltılarak konulmuştur; yine de bu karaktere kitaplar süresince erkek olarak hitap edilir.


Dupont ve Dupond (Dupont et Dupond)Ünlü Çizgi Film Tenten Karakterleri

Dupont ve Dupond (Dupont et Dupond)Dupont ve Dupond akraba olmamalarına rağmen ikizmiş gibi görünen iki sakar dedektiftir; ikisinin arasındaki tek fark bıyıklarının şeklidir. Seri boyunca en çok komik durumu yaratan iki kişidir çünkü aynı cümleleri devamlı farklı şekillerde söylerler. Tamamen beceriksizdirler ve sonunda hep yanlış karakteri tutuklarlar fakat buna rağmen her seferinde mesela Sildavya'nın uzay projesinin güvenliğini sağlamak gibi önemli görevler onlara verilir.
Burulmuş bıyıkları olan Dupont düz bıyıkları olan Dupond'dur.
Dedektifler yurtdışında olmadıkları zamanlarda genellikle melon şapkalı ve bastonludurlar: görevleri sırasında yerel nüfusa karışabilmek için ülkenin milli kıyafetini giymekte ısrar ederler fakat genellikle onların kalabalıkta göze batmalarını sağlayan saçma folklor giysileri bulurlar. Dupont ve Dupond başta sadece yan karakterdiler fakat daha sonra önemli hale geldiler. Eski albümlerin yeniden çizimlerinde özellikle Kara Ada'da dedektifler artık geleneksel olan karakterlerini kazanmışlardır.
Hergé dedektifler gibi devamlı aynı tip melon şapka takan babası ve kardeşinden ilham almıştır.
Serinin çevirmenleri bu çift için devamlı benzer veya aynı şekilde telaffuzları olan isimler seçmişlerdir. Dupond ve Dupont böylece İngilizce'de Thomson ve Thompson Almanca'da Schultze and SchulzeHollanda'da Jansen ve Janssen İspanyolca'da Hernández ve Fernández Çince'de Dùben ve Dùpéng) Bengalce'de Johnson ve İzlandaca'da Skapti ve Skafti olmuşlardır. Diğer versiyonlarda orijinal isimler veya en azından benzer isimler konulur Türkçe çevirisinde isimler aynı şekilde koyulmuştur.
Bir kenar not düşmek gerekirse bu karakterlerin İngilizce isimleri 1980lerin pop grubu Thompson Twins'e esin kaynağı olmuştur.


Yan karakterlerAna madde: Tenten'in Yan Karakterleri

Hayali Ülkeler


Hergé serinin ilerki albümlerinde hayali ülkeler tasarlamıştır. Özellikle Sildavya detaylı olarak açıklanmıştır (tarihi gelenekleri dili vs.).
 • Balkanlar'daki Sildavya Hergé tarafından Arnavutluk esas alınarak tasarlanmıştır ve komşu ülkesi Bordurya tarafından tehdit edilmektedir — bir ilhak girişimi Ottokar'ın Asasında gözükür — bu olay İkinci Dünya SavaşıÇekoslovakya veya Avusturya ile genişlemeci Nazi Almanya'sı arasındaki durumu paralel almıştır. Turnösol Olayı'nda Bordurya öncesinde sırasıyla bir komünist ülkesi örneği olarak kullanılmıştır.
 • Arabistan'daki Khemed
 • Güney Amerika'daki San Theodoros Amerika-temelli şirketler ve Bordurya'nın (Soveyler Birliği'ne bir gönderme olarak) güç için rekabet ettiği yerel generaller yerine "danışmanlar" bulndurduğu prototip bir muz cumhuriyetidir.
 • Güney Amerika'daki São Rico
 • San Theodoros ile sınırları olan Nuevo Rico. İki ülke Kırık Kulakta petrolsavaşa giderler bu da Paraguay ve Bolivya arasında 1930lardaki Chaco Savaşına paraleldir. Nuevo Rico ayrıca Esrarengiz Yıldız'ın sonraki versiyonlarında referans olarak eklenmiştir. Orijinal versiyonundaki baş kötü adamlar basmakalıp Amerikalı Musevilerdir — sonraki versiyonlarda renkleri koyulaşır ve Nuevo Rico referans olarak koyulur. yüzünden
 • Güney Amerika'daki Chaco bölgesi esas alınarak El Chapo. Kırık Kulak Chaco Savaş'ı esas alınmış bir savaşta geçer.
 • Güneybatı Asya'daki Sondonezya ülkesi. Asi kiralanmaktadır ve iç savaş olduğu söylentisi sürmektedir. Rastapopoulos'un kiralık tetikçisi Allan Sondonezyalıları Sidney'e 714 Sefer Sayılı Uçuş'ta kiralar. Khmer Rouge esas alınarak yaratılmışlardır ve Hergé'in o sürede iç savaşta olduğunu ısrar edişi Kamboçya'da o dönemde olan olaylara inanılmaz bir netlik kazandırmaktadır. Sondonezya ismi Sunda ve Endonezya'nın bir karışımıdır.
 • Pilchardania ve Poldavia ülkelerinin ikisinin de bahsi Mavi Lotus'ta geçer. Pilchardania Tenten polisten kaçarken sinemada saklanırken gösterilen bir haberde geçer. Poldavya konsolosu Mavi Lotus afyon kahvehanesinde sakal ve peruk takmış Tenten zannedilir.
 • Gaipajama İngiliz Raj sırasında var olan Hint prenslikleri esas alınarak yaratılmıştır ve Firavunun Puroları'nda bahsi geçer.
Irkçılık ve Sömürgecilik


Tenten'in Maceraları'nın ilk hikayeleri özellikle Avrupalı olmayanların karikatürize betimlemeleri gibi faktörlerden dolayı ırkçı ve sömürgeci eğilim taşıdığı yönünde eleştirilmiştir. Ancak Hergé görüşlerini ilk eserlerinden 1936'daki Mavi Lotus arasında bir zamanda değiştirmiştir. Bu hikaye o sürede devam etmekte olan Çin-Japon Savaşı (1937-1945) sırasında Çin'de geçmektedir ve Hergé ilk defa konu hakkında geniş araştırma yapmıştır. Japonya'nın ve Batı'nın Çin'de sömürge işlerine burunlarını sokmalarını eleştirmiş ve Çinli insanlar hakkındaki popüler efsaneleri savuşturmakta yardımcı olmuştur (yine de Japon insanlar hakkında pervasızca basmakalıplık yapılmıştır) Bundan sonra titiz çalışma Hergé'in alamet-i farikalarından biri olacaktır.
Bazı ilk albümler daha sonraki versiyonlarda Hergé tarafından genellikle yayımcıların istekleri yüzünden değiştirilmiştir. Örneğin Amerikan yayımcıların kışkırtması sonucu Tenten Amerika'daki zenci karakterlerin tümü ırkları beyaz ya da belirsiz olacak şekilde yeniden renklendirilmiştir. Esrarengiz Yıldız'daki kötü karakter Yahudi isimli bir Amerikalıyken ilerki versiyonlarda etnik kökeni daha belirsiz bir Amerikalıya daha sonra da hayali bir ülkedeki bir Güney Amerikalı'ya çevrilmiştir.


Sahne Uyarlamaları


Yedi Kristal Küre ve Güneş Mabedi esas alınarak yapılan bir müzikalin galası 15 Eylül 2001'de Antwerp Belçika'daki Stadsschouwburg'da (şehir tiyatrosu) yapılmıştır. Kuifje - De Zonnetempel (De Musical) olan müzikal ilkönce Canal Plus'a daha sonra 2002'de Tintin - Le Temple du Soleil olarak Charleroi'a transfer edilmiştir.
Young Vic tiyatro grubu Aralık 2005 itibariyle Londra Barbican Arts Centre'da Tenten Tibet'te'nin bir müzikal versiyonunu sahnelemektedirler. [1]


Hatıralar
Ünlü Çizgi Film Tenten Karakterleri


1999 Hollandalı Tenten ve Milu (Kuifje en Bobbie) pulu.Belçika Postası 1979'da Gençlik Pul Koleksiyonculuğu Günü'nü kutlamak için bir Tenten pulu bastırdı. Bunun ileriki senelerde basılacak olan bir dizi Belçikalı çizgi roman karakterinin ilki olmasının yanı sıra aynı zamanda bir çizgi roman karakteri olan ilk pul olma özelliğini de taşımaktadır. Hollanda Krallık Postası 8 Ekim 1999'da bir dizi Tenten pulu bastırdı; birkaç saat içinde tüm pullar tükenecekti. Ocak 2004'te Tenten'in 75. yaşgünü sebebiyle Belçika 50000 tane limitli 10-euroluk hatıralık madeni para bastırdı.


Ticari Eşya
Ünlü Çizgi Film Tenten Karakterleri


Covent Garden'daki Tenten Dükkanı (The Tintin Shop)Universal Studios Kuzey Amerika'daki Tenten'in Maceraları ticari mallarının haklarının lisansını almıştır.


Gelecek yapımlar
 • The Many Adventures of Tintin adlı bir bilgisayar oyunu Vivendi Universal tarafından yapılmaktadır ve 2006 içerisinde Kuzey Amerika ve Avrupa'da Nintendo Revolution Sony PlayStation 3 ve Microsoft Xbox 360 için piyasaya sürülecektir.
 • Yirmi bir tane orijinal hikayelerden yola çıkılarak yapılan Tenten'in MaceralarıABD'de Dalmation Yayıncılık tarafından 2006 içinde piyasaya sürülecektir. boyama kitapları
 • Universal Orlando Resort'ta Tintin's Many Adventures aynı zamanda CityWalk binasındaki The Tintin Shop ve Captain's Kitchen 2006 içinde açılacaktır.
 • 2006 içinde kısıtlı sayıda Ellipse-Nelvana's The Adventures of Tintin çizgi filmleri 2006 içerisinde Amerika'da DVD olarak piyasaya sunulacaktır.
 • Amerikalı yönetmen Steven Spielberg'ün uzun süredir Tom Hanks'in Haddock John Rhys-Davies'in Senior Oliveira de Figueira'yı oynayacağı bir film çekmeyi düşündüğü söylentileri ortalıkta dolanmaktadır.
Popüler Kültür
 • Charles de Gaulle bir keresinde "Tek uluslararası rakibim Tenten'dir. İkimiz de büyük insanlardan korkmayan ufak insanlarız" demişti.
 • 1979 filmi Kramer vs. Kramer'da Ted Kramer (Dustin Hoffman) oğluna Kızıl Korsan'ın Hazinesi kitabında Tenten'in okyanusa indiği bölümü okumaktadır.
 • Hintli film yönetmeni Satyajit Ray bir Tenten hayranıydı ve bazı filmlerinde Tenten çizgi romanları filmlerinde görünmüştü.
 • Amerika'daki çizgi roman Get Fuzzy birkaç kez Tenten'e referans yapmıştır.
 • Dupont ve Dupond Asterix Belçika'da çizgi romanında gözükürler.
 • 1980lerin İngiliz teknopop grubu The Thompson Twins'e ünlü Tenten karakterlerinin İngilizce versiyonları isim babalığı yapmıştır.
 • Duran Duran'ın eski üyelerinden Stephen Duffy hit sayılabilecek single'ı "Kiss Me"yi "Tintin" adıyla The Thompson Twins'in başarılı döneminde söyledi fakat ismi telif hakları yüzünden açılan bir dava nedeniyle bırakmak zorunda kaldı.
 • Avustralyalı psychedelic rock grubu Tin Tin adı Tenten'den gelmektedir.

elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Ünlü Çizgi Film Tenten Karakterleri

Ünlü Çizgi Film Tenten Karakterleri konusu, Çocuklarımız / Çizgi Film Kahramanları forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: alman çizgi film karakterleri, tenten karakterleri, çizgi roman karakterleri isimleri, çizgi film karakterleri, ten ten karakterleri, ten ten karakteri, erkek çizgi film karakterleri, tenten karekterleri, çizgi roman karakterleri, ten ten çizgi film karakterinin özellikleri, ten ten karakterinin özellikleri, çizgi film karakterleri ve isimleri, ten ten karakterler, tenten ingilizce, almanlarin en meshur cizgi filmi,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Ünlü Çizgi Film W.I.T.C.H Karakterleri elif Çizgi Film Kahramanları 0 16-06-2009 03:06
Ünlü Çizgi Film Karakterleri Tom ve Jerry elif Çizgi Film Kahramanları 0 16-06-2009 02:44
Ünlü Çizgi Film Taş Devri Karakterleri elif Çizgi Film Kahramanları 0 16-06-2009 12:04
Ünlü Çizgi Film Family Guy Karakterleri elif Çizgi Film Kahramanları 0 16-06-2009 11:11
Ünlü Çizgi Film Karakteri Tenten elif Çizgi Film Kahramanları 0 16-06-2009 11:10

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 05:57 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats