bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > BAYANLAR ÖZEL > Çocuklarımız > Çocuk Masalları

Kadın Portalı Kayıt Ol Reklam Verin İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 13-12-2008, 07:16   #1 (permalink)
 
gizem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Sığınak arayan çocuk hikayesi

Güneş batmış ay gökyüzünde gezinmeye çıkmış. Gecelerden bir gece sevgili aynacık bakın neler anlatmaya başlamış…
Uzak memleketlerin birisinde tahtına düşkün zengin mi zengin bir padişah yaşarmış. Adil olmasına adilmiş ama burnu kanasa bütün ülkeyi ayağa kaldırırmış.
Birgün öyle hastalanmış öyle hastalanmış ki; ayağa kalkamaz sarayının bahçelerinde zevkle gezinemez olmuş. Ülkede ne kadar iyi doktor varsa çağırmışlar. Ne kadar ilaç varsa denemişler ama bir türlü padişahın hastalığına çare bulamamışlar.
Yaz gelmiş çiçekler açmış kuşlar cıvıldaşmaya başlamış. Güneş parıldıyor herkesi evinden dışarıya çağırıyormuş. Fakat padişahımız iyileşemediği için bu güzellikleri pencereden seyretmekle yetinmek zorunda kalıyormuş.
Birgün bütün doktorlar bir araya gelerek padişahın hastalığını konuşmaya başlamışlar. Artık onlar da sıkılmış bu olaydan. Çünkü padişah hergün onlara kızıyor bağırıyormuş:
- Siz ne biçim doktorsunuz. Hepinizi astırmak lazım. Zindanlarda süründürmek lazım. Kafanızı uçurmak lazım…
Doktorlar korkuya kapılmaya başlamışlar bu tehditler karşısında. En kısa zamanda padişahın hastalığına bir çare bulamazlarsa başlarının derde gireceğini seziyorlarmış. Nihayet içlerinden biri meydana çıkarak;
- Arkadaşlar demiş. Buradan çok çok uzakta bir memleket var. Adı Sevilenya… Orası ilimde ilerlemiş bir memlekettir. Bütün alimler mutlaka oraya gider ve ilmine ilim katarmış. İşte o memlekette yaşayan bir doktorun ünü dünyaya yayılmış. İyileştiremediği hasta çaresini bulamadığı hastalık yokmuş. Padişahımıza söyleyelim haber salsın çağırtsın onu. Biz de rahatlayalım.
Doktorların hepsi bu fikre katılmışlar ve içlerinden birisini sözcü seçerek padişaha göndermişler. Padişah anlatılanları dinledikten sonra hemen emir vermiş:
- Derhal hazırlıklar başlasın. Yarın sabah yola çıkacak bir birlik oluşturulsun.
En güzel hediyeler kese kese altınlar doktora verilmek üzere hazırlanmış. Ve ertesi sabah bilinmeyen ülkeye doğru yolculuk başlamış.
Akrep yelkovanı gece gündüzü ilkbahar kışı kovalamış yaz gelmiş. Padişahımız her sabah heyecanla uyanır sorar olmuş:
- Geldiler mi?
Çevresindekiler çekinerek cevap verirlermiş:
- Henüz gelmediler padişahımız.
Birgün güneş yüzünü dağların ardından göstermeden ay yıldızlarla gökten çekilmeden nal sesleri şehrin sokaklarını inletmeye başlamış. Saray kapısı açılmış muhafızlar hemen doktorlara haber vermişler:
- Birlik geri dönmüştür.
Doktorlar padişahın hastalığına derman olacak doktorun gelip-gelmediğini öğrenmek için bahçeye inmişler. Arabadan siz deyin çınar boyunda ben diyeyim kavak boyunda bir adam inmiş. Bir ân ürkmüşler. Bakışlarında bir baykuş keskinliği varmış. Hürmette kusur etmeden odasını göstermişler dinlenmesi için. Fakat kabul etmemiş:
- Hastamız nerededir? Bir insan acı çekerken ben nasıl dinlenebilirim!
Doktorlar şaşkın şaşkın padişaha haber salmışlar. Padişah haberi alır-almaz;
- Aman hemen gelsin. Kaç zamandır gözlerime uyku girmez. Acıdan yüreğim duracak sanırım. Hemen gelsin hemen demiş.
Bu adı daha önce hiç duyulmamış ülkeden gelen doktor elindeki ufak çantayla padişahın huzuruna çıkmış. Padişahın ağrıyan bacağını saatlerce incelemiş ve sonra şunları söylemiş:
- Dokuz yaşında bir erkek çocuk bulunmalı. Bu çocuk kesilecek ve midesi bacağınıza sarılacak. Üç gün içinde hiçbir şeyiniz kalmaz ayağa kalkarsınız.
Padişah askerlerini böyle bir çocuk bulmaları için göndermiş. Bütün okullar bütün evler araştırılmış. Ve nihayet dokuz yaşında çok güzel bir erkek çocuğu bulunmuş.
Askerler çocuğun annesiyle babasıyla konuşmuşlar durumu anlatmışlar. Zaten bütün halk padişahın hastalığından haberdarmış. Ama anne ve baba çocuklarının kesileceğine çok üzülmüşler. Ağlamış sızlanmışlar. Yalvarmışlar. Ama kimse onları dinlememiş. Çocuğun babası vezire gelerek;
- Oğluma kıymayın demiş. Onun yerine beni öldürün. O benim tek çocuğum. Beni ondan ayırmayın. Ne olur yapmayın bunu!
Vezir çocuğun babasını karşısına oturtmuş ve şunları söylemiş:
- Sen bir çocuğun mu yoksa bir padişahın mı ölmesini istersin? Eğer padişahımız ölürse hâlimiz nice olur hiç düşünmüyor musun? Düşmanlarımız memleketimizi istilâ ederler. Bu daha mı iyi? Akılsızlık etme. Sana bin altın veriyorum. Hiç oğlun olmadığını düşün.
Çocuğun babası o kadar altını daha önce birarada hiç görmediği için heyecana kapılmış ve razı olmuş:
- Varsın padişah yoluna öldürülsün benim oğlum demiş.
Oğlunun karşılığı olarak aldığı altınlarla eve dönmüş. Çocuk babasına sarılıp ağlamış.
- Beni öldürmeyecekler değil mi diye sormuş babasına.
Adam oğluna diyecek bir söz bulamamış susmuş kalmış. Ertesi gün de çocuğun annesi vezirin yanına gitmiş. Yalvarmış yakarmış. Ama vezir ona da bin altın vererek bu işe rıza göstermesini sağlamış. Çocuğun annesi ağlamayı bırakarak;
- Eh madem ki hayırlı bir iş için ölecek ne yapalım ölsün demiş.
Padişah anne ve babadan izin aldıktan sonra devrin bilginlerini yanına çağırtmış. Bir de onlardan izin almak istiyormuş. Bazıları bunun yanlış olduğunu söylemişler bazıları padişahın ölümünden daha hayırlıdır demişler. Sonunda çocuğun kesilmesinde bir sakınca olmadığı kararına varmışlar.
Bütün ülkeye bu olay duyurulmuş. Herkesin dilinde kesilecek çocuk varmış. Kimileri duyduklarına inanamıyor kimileri çocuğa acıyor kimileri de padişah iyileşecek diye seviniyormuş.
Kısa zamanda şehrin meydanı hazırlanmış. Halk merasimi seyretmek için meydana toplanmış. Çocuğun annesiyle babası halkın önünde çocuklarının kesilmesine izin verdiklerini bilginler de çocuğun hayırlı bir iş için öldürüldüğünü söylemişler.
Zavallı çocuk hiçbir şey yapamıyormuş. Kesileceği yere çıkarılmış. Herkese bir bir bakmış ve babasına dönerek konuşmaya başlamış:
- Babacığım hani ben senin tek çocuğundum. Hani beni çok severdin. Şimdi bensiz ne yapacaksın? O altınlar benim yerimi tutabilir mi?
Çocuk sonra da annesine dönerek konuşmuş:
- Ya sen anneciğim nasıl izin verebildin biricik oğlunun öldürülmesine! Demek ki beni gerçekten hiç sevmedin. Üzülmeyecek misin?
- Peki siz sevgili bilginler. Dokuz yaşındaki bir çocuğun öldürülmesinin yanlış olmadığını nasıl söylersiniz? Ben kimsenin canını acıtmadım ki. Padişahımızın hastalığının sebebi de ben değilim. Kimseyi de öldürmedim.
Son olarak padişaha dönmüş:
- Padişahım iyileşmek için beni öldürüyorsun. Oysa biz seni sığınak kabul ediyorduk. Senin ülkende bunun için yaşıyoruz. Bizi koruduğun için… Demek ki ülkemize bir şey olsa hiçkimse sana sığınamayacak demiş.
Çocuk bakmış kimse yardım etmeyecek başını gökyüzüne kaldırmış ve dudaklarını kıpırdatmaya başlamış. Padişah onun bu hâlini görünce sormuş:
- Şimdi ne yapıyorsun?
Islanmış gözlerini padişaha çeviren çocuk ağlamaklı bir sesle cevap vermiş:
- Sen annemi babamı bilginleri razı etmişsin. Bana da sığınabileceğim tek bir yer kalıyor. Yalvarıyorum ki beni kurtarsın. Siz beni anlamıyorsunuz.
Padişah bu sözleri duyunca şaşırıp kalmış ve hatasını farkedivermiş:
- Bırakın çocuğu demiş. Benim ölümüm bu bacaktan olacaksa olsun.
Bu olaydan sonra padişahın bacağı nedense hiç ağrımamış. Ve padişah çocuğu yanına alarak beraberce güzel bir hayat geçirmişler.


gizem isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Etiketler
çocuk hikayeleri, çocuk masalları, sığınak arayan çocuk hikayesi

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Sığınak arayan çocuk hikayesi

Sığınak arayan çocuk hikayesi konusu, Çocuklarımız / Çocuk Masalları forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: bilinmeyen çocuk hikayeleri, bilinmedik hikayeler, bilinmedik masallar, en bilinmedik hikayeler, bilinmeyen çocuk masalları, bilinmeyen çocuk hikayeler, en bilinmedik masallar, bilinmeyen cocuk hikayeleri, bilinmeyen uzun masallar, çocuk masalları bilinmeyen, bilinmedik çocuk hikayeleri, bilinmeyen çoçuk hikayeleri, sığınak arayan çocuk ile ilgili soru ve cevapları, hikayeler bilinmedik, bilinmeyen hikayeler uzun,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Bir Aşk Hikayesi zehra35 Aşk, Sevgi Köşesi & Aşk Hikayeleri 6 03-04-2009 11:52
Başarısız çocuk yoktur, Kendine güven aşılanmayan çocuk vardır nimlahza Eğitim ve Kadın 0 10-10-2008 04:36
Bu sorulara cevap arayan deliler varmı? nimlahza Komik Yazılar 1 02-10-2008 08:50
kız çocuk bikini ve erkek çocuk deniz şortu mayo Bkmlyz Çocuk Giysileri ve Çocuk Modası 1 28-09-2008 10:49
Çok Güzel Bir Aşk Hikayesi Bkmlyz Aşk, Sevgi Köşesi & Aşk Hikayeleri 0 23-07-2008 01:04

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 05:56 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats