bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Psikoloji > Çocuk Psikolojisi

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 03-05-2009, 11:02   #1 (permalink)
 
Bkmlyz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Çocuklarda Gelişim Dönemleri

Çocuklarda Gelişim Dönemleri

MOTORGELİŞİM
İlküç ay içinde

Gözleri ile hareket eden şekilleri takip edebilir kucağa alındığında kafasınıdik tutabilir yüz üstü yatarken kafasını bir miktar yukarı kaldırabilir veyanlara çevirmeye çalışır kollarını hareket ettirebilirellerini yumruk halinegetirebilir.
Üç altı ay arasında Nesne ve oyuncakları yakalamaya çalışır onlara uzanmaya çalışır elinealdığı nesneleri ağzına götürmeye çalışır hoşuna giden nesnelere uzanmayaçalışır. Kafasını yüz üstü yatarken tam dik kaldırabilir. Kafasını tutabilir.
Altı oniki ay arası

Oturabilir emekleyabilir tutunarak ayağa kalkabilir 12. ayın sonuna doğruayakta çok kısa süreli durabilir ayakta tutulduğunda ayaklarını hareketettirir ufak eşyaları ve oyuncakları iterek yuvarlayabilir elleri arasındaoyuncak geçişi yapabilir sırt üstü yatarken düz dönebilir işaret parmağı ilenesneleri gösterebilir.
Oniki onsekiz ay arası
Yürür elinden tutulduğunda merdiven tırmanır ayakta iken çömelebilirayağıile topa vurabiliryere doğru eğilir destekle zıplayabilir kaşığı rahatlıklatutabilir.
Onsekiz yimidört ay arası

Kapıyı açabilir kendi başına merdivenden inip çıkabilir bir elini daha çokkullanmaya başlar oyuncakları ile oynarken el becerilerini rahatlıklakullanabilir (2-3 küpten kule yapabilir ).
İki üç yaş arası

Düşmeden koşabilir bazı çizgileri taklit eder merdivenden rahatlıkla kendibaşına inip çıkabilir oyuncakları ile oynarken el becerilerini rahatlıklakullanabilir düğmesini açabilirüç tekerlekli bisikleti sürebilir tek ayaküstünde kısa bir süre durabilir bir bardak suyu taşıyabilir yürürkenengelleri adım atarak rahatlıkla geçer rahatlıkla çömelip kalkabilir gerigeri yürüyebilir.
Üç dört yaş arası
Tek ayağı üzerinde uzun süre durabilir ayakkabısını giyer kendinidoyurabilir düz çizgi çizebilir tek başına dolaşmaya çalışır çift ayakla 40 cm sıçrayabilir öne takla atabilir yardımsız kaydıraktan kayabilir çömelip kalkma hareketini rahatlıklayapabilir oyuncakları ile oynarken el becerilerini rahatlıkla kullanabilir 40-50 cm den aşağı atlayabilir tek ayakla sıçrayabilir dans etme müzik ile beraber tempo tutma zıplayan topu eli ile tutma kağıttaki şekilleri boyar 3-4 renk eşleştirebilir aynı kartlarıeşleştirebilir bazı harfleri eşleştirebilir artı eksi yapabilir.
Dört altı yaş arası
Makasla kağıtları kesebilir bakarak 1 den 8-9 a kadar sayı yazabilir öğretilirse adını yazabilir sek sek oynayabilir üçgen ve kare yi kopyalar kendi giyinir kendi soyunur ayakkabısını bağlar yüzünü yıkar dişinifırçalar altı yaşında iki tekerlekli bisiklete binebilir el becerilerigözle görülür bir şekilde gelişir.
DİL GELİŞİMİ
İlk üç ay içinde
Sese karşı tepki verir agulama şeklinde sesler çıkarabilir tanıdık kişi veeşyaları görünce ellerini sallar gözü ile takip eder kendi kendinegülümseyebilir müzik ve konuşmaya karşı tepki verir kendi kendine oynarkenbazı heceleri tekrarlar dudakları ile p b m gibi harfleri çıkarmayaçalışır.
Üç altı ay arasında

Çevresinde konuşan kişileri arar ağlarken konuşulunca rahatlar agulamaşeklinde iletişim kurar yüksek sesle güler kendine göre ağlama dışındaheceler kullanır.
Altı oniki ay arası

Annenin sesini taklit etmeye çalışır cee oyunu oynar bazı eşyaları sesçıkartmak için kullanır ma ma -da da gibi sesleri rahatlıkla çıkarır 12 ayadoğru baba mama der oyuncakları ve kişileri ile anlamsız dahi olsakonuşmaya çalışır.

Oniki onsekiz ay arası

Hızla yeni kelimeleri öğrenmeye devam eder her gün gördüğü cisimleriadlandırmaya ve onları rahat tanımaya başlar insanlar ile ilişki kurarkenanlamlı kelimeleri çoğunlukla kullanmaya başlar ailenin öğrettiği kelimelerikendi kendine tekrarlar onsekizinci aya doğru iki komutu üst üsteanlayıp yerine getirir. (bardağı al mutfağa götür gibi )
Onsekiz yimidört ay arası
İki kelimelik cümleler yapmaya başlar tanıdıklarının ismini bilir isteklerini rahatlıkla ifade edebilir ikiden fazla komutu anlar ve yerinegetirir yirmidördüncü aya doğru üç kelimelik cümleleride konuşur.
İki üç yaş arası
Tanıdığı yetişkinler ile rahatlıkla sohbet eder reddetme ifadesi kullanabilir cümle yapısı erişkin cümle yapısına benzemeye başlar vücudunun parçalarınıraharlıkla yapar bütün komutları yerine getirebilir kelime hazinesi hızlaartar.
Üç dört yaş arası

Konuşma ve cümle kurması erişkine iyice benzemeye başlar kendine ait yaş soyad gibi özellikleri bilir ezberlediği şarkı sözleri vb. rahatlıkla söyler erişkinler ile rahat sohbet edebilir.
Dört altı yaş arası
Grup halinde olan konuşmalara katılır hikaye ve masal anlatır sayı sayar kelime hazinesi iyice artmıştır sıfatları rahat kullanmaya başlar cümleyapısı ve şekli erişkinle hemen hemen benzer isteklerini ayrıntıları ileanlatabilir.
SOSYAL VE KİŞİLİK GELİŞİMİ
İlk üç ay içinde
Anneyi tanıyarak tepki verir konuşulunca dinler kucağa alınınca susar nesneleri takip eder gülümser
Üç altı ay arasında

Anne babasına sarılarak kucaklar nesneleri ve yiyecekleri ağzınagötürürkendiliğinden gülümser elini uzatır.
Altı oniki ay arası

Oyuncakları ile 10-15 dk oynar ce oyunu oynar karşılıklı oyun oynar yabancıları tanır tanıdıklarına ses çıkartır anneden ayrı kalıncaendişelenir baba mama gibi kelimeler ile iletişime geçmeye çalışır.
Oniki onsekiz ay arası

Kendi kendine bardakla su içebilir kaşıkla yemek yiyebilir oyuncaklar ileetkileşimi artar giyimine yardım eder müzik ile beraber tempo tutabilir istemediği şeyleri belli eder ayakkabı çorabını çıkarabilir.
Onsekiz yimidört ay arası

Tuvaletini söyleyebilir istendiğinde ufak komutları yerine getirerekerişkinler ile etkileşime girer taklide dayalı oyunlar oynar ( bir kutuyuaraba gibi sürmek gibi ) diğer çocuklara ilgisi artar diğer çocuklar ileoyuncakları ile beraber oynar oyuncaklarını diğer çocuklardan kıskanır rahat su içer yemek yer.
İki üç yaş arası

Evcilik oynar ev işlerine yardım eder çatal kullanır giyimini kendibaşına yapabilir tuvaletini haber verir bazı arkadaşlarına daha fazla ilgigösterir.
Üç dört yaş arası

Diğer çocuklar ile etkileşim ve iletişimi iyice artmıştır yetişkinlerinsöylediklerinin büyük çoğunluğunu anlar oyunlarındaki kurallara uymayaçalışır kıyafetlerinin tamamını çıkarabilir gece tuvalet kontrolünüsağlayabilir el yüz yıkama diş fırçalama işlemini yapar.
Dört altı yaş arası

Sosyal hayata adapte olmaya çalışır arkadaşları ile uyumu artar TV da bazıprogramları takip eder kendine has özellikler belirir etrafla etkileşimiiyice artar kendisi masal anlatabilir.
GENEL BİLGİLER
Çocukyetiştirmek en büyük sanattır . Çocukların genel davranış özelliklerini anlamak onların ruh dünyalarına inmek gerçekten her anne babanın yapabildiği bir şeydeğildir . Bazı anne babalar çocukların sadece fiziksel bakımlarına yönelikbeslenme barınma sağlık problemlerini gözetip onların olaylarkarşısındaki düşündükleri şeyler tepkileri yorumları üzüntüleri sevinçleri hesaba katmazlar . Kişisel görüşme ile haberleştiğimiz Amerikalı birsağlık mensubu şunu söylüyor acil sağlık müdahaleleri yaparken olaylardançocukların etkilendiğini bazı psikolojik problemlerin oluştuğunu görüyorum anne babalara veya bakım veren kişilere çocukların sıkıntılarını bahsettiğimde onlar çocuk ne olacak ki diyorlar ben buna dayanamıyorum onlarındaruh dünyası var şeklinde yakınıyordu.
Hattagünümüzde bırakın ruhsal sorunları 2000 yılına girdiğimiz bu günlerdedünyada milyonlarca çocuk kötü bakımdan basit sağlık sorunlarından kazalarda salgın hastalıklarda anne baba ihmaline bağlı nedenler ilehayatını kaybediyor.

Herbir çocuğu ayrı bir dünya olarak kabul edip onların ruhsal sorunlarınainebilmek ancak eğitim ve anne baba bilinçlendirilmesi ile olacaktır .Ayrıcaçocukların yaşadıkları ortamların çevre imkanlarının devletin sağlayacağıimkanların çeşitliliği ve kalitesi bu sorunların oluşması ve sürecinde etkiliolabilmektedir .

Çocuk eğitiminde çocuğun gerektiği şekilde yetiştirilmesi ve onun toplumahazırlanması büyük oranda anne babanın hayatın ilk gününden itibarençocuk ile etkileşimi konuşmaları eğitim açısından vermeye çalıştıkları eviçerisindeki tutumları etkili olmaktadır .

Anne babaların çocuklarının normal bir şekilde sosyal kişilik ve mental motor gelişimin olması ve sağlıklı birpsikolojik yapıya sahip olmaları için yapmaları gerekenler :

 • Dengeli eğitim ve yönlendirme
 • Anne babanın kendi aralarındaki söz vedavranış birliği
 • Çocuğa karşı aşırı hoşgörü veya aşırıdisiplin uygulamalarından kaçınmaları
 • Olaylar ve ilerleyen süreç içerisindedavranış olarak tutarlı olmaları ve farklı farklı tepki vermemeleri
 • Çocuğa tepkilerinin yersiz ve abartılıolmaması
 • Güzel ve faydalı şeylerde çocuğundavranışlarının onaylanması
 • Hatalı durumlarda uygun bir şekildecezalandırılmaları
 • Yapılan yanlışları sadece kızarakdeğil nedenini mantık çerçevesinde açıklamaları
 • Onlara değer vermeleri
 • Kişilik yapılarına saygılı olmaları
 • Onlara söz hakkı tanımaları
 • Sevildiklerini hissettirmeleri
 • Onlara güven duygusunu aşılamaları
 • Sosyal ve psikolojik gelişiminiyakından takip etmeleri
 • Gösterilen davranış problemlerine karşıduyarlı olmaları
 • Kendi psikolojik çatışmalarınıçocuklara yansıtmamaları ile daha sağlıklı çocuk yetiştirme mümkün olacaktır.


Bkmlyz isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Çocuklarda Gelişim Dönemleri

Çocuklarda Gelişim Dönemleri konusu, Psikoloji / Çocuk Psikolojisi forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Gelişim Psikolojisi nimlahza Çocuk Sağlığı ve Eğitimi 1 29-03-2009 03:00
Tarihsel gelişim nimlahza Karikatürler 0 07-10-2008 03:07
Gelişim bozukluğuna yol açan 6 yeni gen Hürriyet Sağlık Hürriyet / E - Kolay / Sabah Sağlık 0 11-07-2008 12:30
Gelişim çağlari mine ulas Çocuk Sağlığı ve Eğitimi 1 30-05-2008 03:38
Psikososyal Gelisim Donemleri Bkmlyz Çocuk Sağlığı ve Eğitimi 0 07-03-2008 02:26

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 03:17 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats