bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Psikoloji > Çocuk Psikolojisi

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 03-05-2009, 11:11   #1 (permalink)
 
Bkmlyz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Çocuklarda Tuvalet Eğitimi

Çocuklarda Tuvalet Eğitimi

Anne babaların en çok üzerinde durduğu konulardan biri çocuklarda tuvalet alışkanlığını kazandırma olup ayrıca tuvalet eğitimi anne baba tarafından uygun şekilde verilmediğinde ilerde çocuğun psikolojisinde olumsuz etkiler oluşturabilmektedir.

Tuvalet egitimin amaci cocugun tuvalete gitme davranisini kontrol etmesidir.12-15 aylar bu egitim icin uygundur. 1-15 yas arasinda baslatilan egitim anne-cocuk arasinda bir cekismeye-guc savasina donusturulmemelidir.*Oncelikle cocugunuzun hangi saatler de tuvalete gittigini ve ne kadar sure de tuvalette kaldigini tespit ediniz.

*Onunla birlikte tuvalete gitmeli onu tuvalete oturturarak yaninda beklemelisiniz.

*Tuvaletini yapmiyor ise 10 dakikadan fazla tuvalette beklemeyiniz. Bu 3 basamak cocugunuzun tuvalet ihtiyaci hissettiginde nereye gitmesi ve ne yapmasi gerektigi konusunda yol gostericidir. Daha sonra cocugunuzu kendi kendine tuvalete gitmesi konusunda desteklemelisiniz. Asagidaki her bir basamakta basari saglamadan digerine gecmeyin.

*Tuvalete goturerek oturun ancak yaninda beklemeyin. Ellerini kendisi yikamali.

*Tuvaletin kapisinda getirin iceri kendisi girmeli. Tuvaletini yaparsa onu guzel bir soz veya davranis ile odullendirin.

*Bu basamakta cocugunuz tuvalete kendi basina gitmeli. Kendi kendine gittikten sonra kapiyi kapatiniz.Bu surecte cocugunuzu gosterdigi gayret ve cabalardan dolayi odullendiriniz ovunuz.Kendi basina bir seyler basarma duygusu hosuna gidecektir. Ancak cocugunuz korkar ve tek basina tuvalete gitmek istemezse israrci olmayiniz. Buraya kadar basardigini gerisini de basarabilecegini soyleyerek onu yureklendiriniz.


Bir basamagi basarmadan digerine gecmeyiniz.
Basarisiz oldugunuz basamakta gerekiyorsa bir alt basamaga donerek yeniden baslayiniz.


Bkmlyz isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 08-07-2009, 01:32   #2 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Çocuklarda Tuvalet Eğitimi

Çocuklarda Tuvalet Eğitimi

Her çocuğun gelişimsel hızı farklıdır. Bu nedenle her çocuk farklı zamanlarda tuvalet eğitimine başlayabilir. Ancak eğitime hazır olan çocuklar için en uygun mevsim yaz dönemi… Psikolog Eda Gökduman konuyla ilgili merak edilenleri anlatıyor.

Tuvalet eğitimine ne zaman başlanmalı? Ne zaman geç kalınmış olur?

Her çocuğun gelişimsel hızı farklıdır. Bu nedenle her çocuk farklı zamanlarda tuvalet eğitimine başlayabilir. Birçok anne- baba çocuklarının bir an önce çiş eğitimine geçmesi için acele etmekte ya da bu konuda geç kaldığını düşünmektedir. Tuvalet eğitiminde bazı çocuklar 3-3.5 yaşa kadar fiziksel ve zihinsel anlamda hazır olmazken bazı çocuklar 18- 24. aylarda hazırım sinyalleri vermekte ve kısa bir sürede bu eğitimi tamamlamaktadır.
Öncelikli olarak çocuğunuzun çiş eğitimi alabilmesi için fiziksel ve zihinsel anlamda bu eğitime hazır olması gerekir. Eğer çocuğunuz 3 saatten fazla idrarını tutabiliyor hale gelebiliyorsa bu sürece hazır hale gelebildiğini gösteriyordur. Çünkü çocuğunuz artık fiziksel ve zihinsel anlamda gerekli olan mesane kontrolünü sağlayabilmiştir. Tuvaletinin geldiğini size davranışsal ya da sözel anlamda işaret veriyorsa hemen bu uyarıları fark etmeli ve onu eğlenceli bir şekilde tuvalete götürmelisiniz. Çocuğunuzu tuvalet eğitimine olan motivasyonu da oldukça önemlidir. Tuvalete giderken sizi taklit etmeye başlamışsa ve bağımsız olarak hareketlerini kontrol etme ihtiyacı duyuyorsa ( ben yapacağım gibi) işiniz daha da kolaylaşır. Fakat bu motivasyonu sağlaması için sabırlı olmalı ve onu beklemelisiniz. Önemli olan sizin eğitime başlama kararınız değildir onun hazır olduğu andır. Siz ne kadar çok isteseniz de çok çabalar gösterseniz de bu eğitim süreci başarısız olabilir o hazır olduğunda size olumlu tepkiler verecektir. Tuvalet eğitimine başlarken sizin de çocuğunuzun da içinde bulunduğu ortamın huzurlu olması çok önemlidir. Stresli bir dönemde ise bu eğitime hazır olamayacak siz de bu süreçte gerekli sabrı gösteremeyeceksinizdir. Bazı çocuklar bu eğitim sürecini kısa bir zamanda tamamlarken bazı çocuklarda bu süreç ayları alabilir. Bunun için acele etmemeli çocuğa baskı yapmamalı ve endişenizi çocuğunuza hissettirmemelisiniz. Bunu hisseden çocuğunuzun tuvalet eğitimi gecikecek ve çocuğunuz beklediğiniz tepkileri veremeyecektir.

Hazır olduğu hissedildiğinde anne – babalar ne yapmalıdır?

Hazır olduğunu hissettiğiniz çocuğunuzla önce bir alışverişe çıkın ve ona kendi seçtiği ve beğendiği ( tercihen eğlenceli) bir tuvalet oturağı almalısınız. Eve oturağı getirdiğinizde tuvalette istediği bir köşeye birlikte yerleştirin oyuncaklarını ya da bebeklerini yanına getirin ve oturağında oturtmalı oyunlar oynayın. Eğer yetişkin tuvaletine yerleştirilen bir oturak almışsanız çocuğunuzun kendisini güvende hissetmesi ve korkmaması için ayaklarını koyabileceği bir zemin hazırlayın. Daha sonra kendisinin oturup oturmak istemediğini sorun ( eğer istemiyorsa onu zorlamayın) başlangıç olarak hemen kıyafetlerini soymayın bu onu tedirgin edebilir. Ama bunu sözel olarak ifade edebilirsiniz.( çişimizi yaparken altımızda pantolonumuz varsa çıkarırız çünkü çişimiz üstümüze gelir gibi) Sonrasında aslında bunun bir oyuncak olmadığını kakası ya da çişi geldiğinde kullanması gereken bir materyal olduğunu ona anlatın. Kendinizden – babasından örnekler verebilirsiniz. Bu yaş dönemleri taklit davranışların en çok gözlemlendiği dönemdir. Bu nedenle tuvalet eğitiminde de sizi taklit etmesini sağlayabilirsiniz. Bezine kakasını yaptığında bezdeki kakayı tuvalet boşaltın ki oturağının ne işe yaradığını ona daha net bir şekilde gösterebilesiniz.

Çocuğunuz oturağına oturmayı kabul ettiğinde bu davranışın onun yaşamının rutin bir parçası olduğunu ona gösterin. Yani kahvaltıdan sonra banyodan önce sokağa çıkmadan önce uyumadan önce uygulayın. Bunu yaparken önce az sayıda yapın zamanla bu sayıyı arttırın. Eğitimi çocuğunuza başlangıçta sık sık hatırlatır ve onu sürekli olarak tuvalete götürürseniz onu bu durumda sıkarsınız ve sizinle inatlaşmaya başlar. Tuvalete gidemediğinde ya da yetişemediğinde altına kaçırabilir bunu olağan karşılayın ve hemen eskisi gibi rutin temizliğini yapın başarılarını övün kazaları görmezden gelin. Kendisini suçlu hissetmemesine özen gösterin. Başardığını gören çocuk kakasını ya da çişini yaptığında görmek isteyebilir bu nedenle hemen sifonu çekmeyin. Bu onu mutsuz edebilir. Gündüzleri bez kullanmayın bu dönemde alıştırma külodunu kullanabilirsiniz. Önce gündüz sonra gece kaçırmaları sona erecektir. Çocuğunuz yukarıda anlattığımız tepkileri vermediğinde sinirlenmeyin hemen çiş eğitimine ara verin sonrasında yeniden başlayabilirsiniz bunu onsuz başaramazsınız bu nedenle onun hazır olmasını beklemek zorundasınız. Kız çocukları tuvalet eğitimine erkek çocuklarından daha önce hazır hale gelebilirler. Kız çocuklarında tuvalet temizliğinin önden arkaya doğru yapılması gerektiğini unutmayın. Kızınız kendi kendine bunu yapabilecek duruma geldiğinde ona bunu öğretin ve sonrasında 2. bir tuvalet kağıdı ile kurulamasını öğretin. ( hafif vuruşlar şeklinde – hızlı yapmamasına dikkat edin)

Tuvalet eğitiminde ne gibi sorunlarla karşılaşılabilir?

Tuvalet eğitiminde idrar yolu enfeksiyonları gözlemlenebilir. Sık idrara çıkma altına kaçırma çiş yaparken acıma karın ağrısı ile karşılaştığında çocuk doktorunuzla iletişim kurmalı ve eğitime bir süreliğine ara vermelisiniz. Kız çocukları ve erkek çocuklarının tuvalete oturma şekli birbirinden farklıdır. Bazen kız çocukları erkekler çocukları gibi erkek çocukları da kız çocukları gibi oturmak isteyebilir. Bunu başlangıçta çok fazla engellemeyin birkaç kere deneyebilir zamanla bu pozisyona vücut parçalarının uygun olmadığını anlayacak ve doğru oturma pozisyonuna geçebilecektir. Fakat erkek çocukları kız çocuklarına göre iki pozisyonu birlikte öğrendiklerinden bu süreç kız çocuklarına göre daha uzun sürebilir. Çünkü çişini yaparken ayakta kakasını yaparken oturuyor olacaktır bu nedenle tuvalet eğitiminde kız çocukları ile oğlunuzu asla karşılaştırmayın. Oğlunuz önce oturarak yapmayı öğrenebilir ayakta yaparak öğrenmesini sağlamak için baba amca ya da dayısını izlemesini sağlayabilirsiniz onu örnek alabilir. Bu çalışmalar yapılırken ayakta çiş yapmayı eğlenceli hale getirebilirsiniz ( hedefe ulaşma oyunu: peçeteyi tuvaletin içinde bir köşeye düşürün ve onu ıslatma oyunu oynayın ıslatınca mutlu olun ve takdir edin) ) Bu geçiş süreci için de onu zorlamamaya özen gösterin. Çocuğunuz tuvalette uzun süre oturmak istemeyebilir bu süreyi uzatmak ya da tuvalette sıkılmasını engellemek için birlikte oyuncakları ile vakit geçirebilir güzel masallar anlatabilir hikayeler okuyabilirsiniz. Kabızlık durumları da bu süreçte sıklıkla karşılaştığımız bir durumdur böyle durumlarda çocuk doktorunuzla iletişim kurmalısınız. Bir süre ara verebilirsiniz. Tüm yukarıda anlattıklarımı yapmanıza rağmen çocuğunuz tuvalet eğitimini gerçekleştiremiyorsa bir çocuk doktoru ya da çocuk psikiyatristi ile görüşmeli ve ayrıntılı muayene ettirmelisiniz.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 25-09-2011, 06:00   #3 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

benim 3 yaşında oğlum var.bir kaç gündür tuvalete alıştırmaya çalışıyorum kesinlikle söylemiyo üstüne yaptığı zaman da değiştirmeme müsade etmiyo.tuvalete zorla sokuyorum ne yapabilirim.?


 
Alt 25-09-2011, 10:43   #4 (permalink)
 
sahranil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

benim oğlum 32 aylık biz 9 ay önce alıştırmaya başladım oğlum wc deliğinden korkuyordu ben önce bez çekmecesini boşalttım bez bitmiş artık wc ye yapıcaz dedim ve hiç bez bağlamadım gece bile wc duvarına balık resimleri yapıştırdım delikte balık var ve çok susamış eğer sen tuvaletini yaparsan balıklara su dökücez ve içecek dedim.Öyle alıştı hatta ben balılara yazık ağlar üzülür derdim o da yapardı hatta babsı bile hadi oğlum balıklar susamış tuvalete derdi biz hep baıklara su vermeye gidiyoruz derdik wc ye .Gecede yatağına eski bir battaniye serdim üzerine naylon gece asla bezlemedim şimdi çok şükür gecede yapmıyor ama sabaha karşı uyandırıyorum ...
sizinki büyükmüş ama Rabbim yar ve yardımcınız olsun wc eğitimi çok zor


sahranil isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 26-09-2011, 01:15   #5 (permalink)
 
incitanesi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Alıntı:
sahranil´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
benim oğlum 32 aylık biz 9 ay önce alıştırmaya başladım oğlum wc deliğinden korkuyordu ben önce bez çekmecesini boşalttım bez bitmiş artık wc ye yapıcaz dedim ve hiç bez bağlamadım gece bile wc duvarına balık resimleri yapıştırdım delikte balık var ve çok susamış eğer sen tuvaletini yaparsan balıklara su dökücez ve içecek dedim.Öyle alıştı hatta ben balılara yazık ağlar üzülür derdim o da yapardı hatta babsı bile hadi oğlum balıklar susamış tuvalete derdi biz hep baıklara su vermeye gidiyoruz derdik wc ye .Gecede yatağına eski bir battaniye serdim üzerine naylon gece asla bezlemedim şimdi çok şükür gecede yapmıyor ama sabaha karşı uyandırıyorum ...
sizinki büyükmüş ama Rabbim yar ve yardımcınız olsun wc eğitimi çok zor
Çocuk büyüyünce balık yemesse hiç şaşırmam :))


incitanesi isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 26-09-2011, 06:39   #6 (permalink)
 
sahranil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

yok be unuttu bile zaten yemiyor


sahranil isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Çocuklarda Tuvalet Eğitimi

Çocuklarda Tuvalet Eğitimi konusu, Psikoloji / Çocuk Psikolojisi forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: kakasından korkuyor, tuvalet eğitiminde kakadan korkma, kaka yapmaktan korkma, çocuğum kakasından korkuyor, kızım kakasından korkuyor, çocuğun kakasından korkması, kakasindan korkuyor, tuvaletten korkan çocuk, oğlum kakasından korkuyor, kakasından korkan çocuk, kakadan korkma, çocuğum tuvaletten korkuyor, çocuğun tuvaletten korkması, kizim kakasindan korkuyor, kızım kakasını tuvalete yapmıyor,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Köpeklerde Tuvalet Eğitimi Bkmlyz Hayvanlar Alemi Genel 0 16-05-2008 02:00
Tavşanlarda Tuvalet Eğitimi Bkmlyz Hayvanlar Alemi Genel 0 16-05-2008 01:55
Tuvalet Egitiminde Dikkat Edilecek Noktalar Bkmlyz Çocuk Sağlığı ve Eğitimi 0 07-03-2008 02:23

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 02:33 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats