bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Psikoloji > Çocuk Psikolojisi

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 03-05-2009, 11:27   #1 (permalink)
 
Bkmlyz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Çocuklarda Tırnak Yeme Alışkanlığı

Çocuklarda Tırnak Yeme Alışkanlığı

Tırnak yeme çocuğun yaşamında hangi dönemde ortaya çıkmış olursa olsun kesinlikle bir uyum ve davranış bozukluğu olarak kabul edilmeli ve mutlaka altında yatan sebepler tespit edilerek ortadan kaldırılmalıdır. Tırnak yeme davranışı incelendiğinde daha çok belirli bir grup sebepten kaynaklandığı gözlemlenmektedir.
Tırnak yeme alışkanlığını çoğunlukla 3-4 yaşlarından önce başlamaz. (Çok ender olarak 5 aylık gibi erken bir dönemde görülebilir). Çocukların %33'ünde tırnak yeme davranışı görülür. Bu oran erken ergenlik cağına kadar sürer. Ergenlik çağına doğru çocukların hemen hemen yarısı tırnak yeme davranışı gösterir.. Ayıca tırnak yiyen çocukların ailelerinin çoğunda tırnak yiyenlere rastlanmaktadır. Bunun için de tırnak yemenin bir taklit olduğu ve büyükleri taklit etmek suretiyle öğrenildiği ileri sürülmektedirTırnak Yeme Alışkanlığının Nedenleri:Tırnak yeme çocuğun yaşamında hangi dönemde ortaya çıkmış olursa olsun kesinlikle bir uyum ve davranış bozukluğu olarak kabul edilmeli ve mutlaka altında yatan sebepler tespit edilerek ortadan kaldırılmalıdır. Tırnak yeme davranışı incelendiğinde daha çok belirli bir grup sebepten kaynaklandığı gözlemlenmektedir. Bu sebepler aşağıdaki maddelerde gruplandırılmıştır.
- Üzüntü ve sıkıntı duyguları
- Gerilim ve kaygı duyguları
- Öfke ve saldırganlık duyguları
- Korku
- Değersizlik ve güvensizlik duyguları
- Aile içi iletişim sorunları
Tırnak yeme bir güvensizlik belirtisi olarak kabul edilir. Aile içinde aşırı baskılı ve otoriter bir
eğitimin uygulanması ve bu çocuğun sürekli azarlanarak eleştirilmesi kıskançlık yeterli ilgi ve sevgi görememe sıkıntı ve gerginlik başlıca nedenlerdir

Örneğin herhangi bir sebepten dolayı anne – babasına kızan onlara karşı öfke duyan çocuk tırnak yeme davranışını sergileyebilir. Okulda arkadaşlarına kendini doğru biçimde ifade edemeyen çocuk bu sebeple kaygılanabilir ve bu sıkıntısını tırnak yiyerek ifade edebilir. Çok sevdiği köpeğini kaybeden çocuk üzüntüsü nedeniyle bu davranışa yönelebilir. Bunun dışında öğretmeninden veya ailesinden korkan ve cezalandırılma kaygısı taşıyan çocuk tırnak yiyebilir. Aile içinde yaşanan huzursuzluklar boşanma ve ayrılıklarda sorunun ortaya çıkmasına katkıda bulunabilir. Ayrıca kendine güveni olmayan çocuklarda tırnak yeme davranışı daha çok gözlemlenmektedir
Anne – babanın yaşantısı da önemli bir etkendir. Anne baba geçimsizlikleri anne babanın sık sık kavga etmesi ailedeki sorunlar çocuklarda tırnak yeme gibi davranışlara neden olur. Bunun yanı sıra anne babanın aşırı kaygılı olması çocuğu aşırı derecede koruyup kollaması ayrıca anne babanın çocuklar arasında ayrım yapması çocuklar arasında kıskançlığa yol açar. Bu da dolaylı şekilde kendini tırnak yeme olarak gösterir


Tırnak Yeme Alışkanlığına Karşı Alınacak Önlemeler:
En etkili tedavi yöntemi 3-4 yaşlarına kadar bu alışkanlığın anne ve baba tarafından görmezlikten gelinmesidir. Çocuğun bu alışkanlığı kazanmasının neden olan etkenler saptanarak konuya çözüm getirilebilir. Ancak çocuğun kendisini güvensiz hissetmesi halinde bu alışkanlığa yeniden başladığı görülür. Çocuğun gururunu okşayarak tırnak yemenin onu ne denli çirkin yapabileceği telaşsız biçimde anlatılmalıdır. Özellikle kız çocukları için manikür malzemesi alınarak tırnaklarının manikürlü ve yenmiş biçimleri onlara gösterilmelidir. Daha sonra bu alışkanlık devam ederse:
Çocuğun gerginlik ve uyumsuzluk nedenleri iyice araştırılmalı ve bunlar saptanarak çözüm getirilmeli
Çocukları korku kaygı yaratacak durumlardan uzak tutmak gerekir.

Küçük çocukların kaygı korku verici televizyon filmlerini izlemeleri kavgalı olaylarda bulunmaları çocuğu heyecanlandıracağı için sakıncalıdır.
Çocuğun ilgisi başka yönede çekilebilir. Televizyon izlerken onun ağzını çiğneyecek bir şeyle meşgul etmek tırnak yemenin yerine geçebilir.
Çocuğa zaman verilmeli fazla zorlanmamalı
Çocuğu azarlamak korkutmak ceza vermek gibi zorlayıcı yöntemlerin uygulanması yararlı olmamaktadır. Hatta kimi zaman daha ağır duygusal problemlerin çıkmasına neden olabilir
Güven duygusunun gelişmesini sağlamalı

Çocuğa yenmemiş tırnağın güzel olduğu fazla üzerinde durmadan anlatılmalıdır
Tırnak yeme davranışı gerek çocuklukta gerekse ergenlik döneminde çok sık karşılaşılan bir sorun olduğu için hem anne – babalar tarafından hem de tüm toplum tarafından çok kanıksanmış bir davranış olarak görülür. Yalnızca çocukluk ve ergenlik döneminde değil yetişkinlik döneminde de bu davranışı sergileyen devam ettiren birçok insan vardır. Ancak bu davranışın çocukluk ve ergenlik döneminde yeterince önemsenmeyerek giderilmesi yetişkinlik dönemi de dahil birçok sıkıntıya yol açabilir. Örneğin okul veya iş hayatında tırnağını yediğini gizlemeye çalışan ancak bu davranışı bırakamadığı için de daha fazla gerginlik yaşayan birçok insan vardır. Sadece bu durum bile kişide gerilim suçluluk ve öfke (engellenmeye bağlı olarak) duygularına yol açabilir. Bu nedenle davranış iyice kalıplaşmadan erken dönemde kalıcı bir çözüm bulunmalıdır. Tüm uyum bozukluklarında olduğu gibi sorunun ortaya çıkmasına sebep olan faktörleri bulup onları ortadan kaldırmak en kalıcı ve doğru çözümü sağlar.
Aileler bu davranışın kendiliğinden kaybolmasını beklerler ancak kendiliğinden geçmez. Ancak ve ancak buna neden olan sebepler ortadan kaldırıldığında geçer.


kaynak: cocukpsikolojisi.netBkmlyz isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 09-06-2011, 01:31   #2 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Çocuklarda Tırnak Yeme Alışkanlığı Nedir?

Çocuklarda Tırnak Yeme Alışkanlığı Nedir?

Çocuklarda Tırnak Yeme Alışkanlığı çocuklar neden tırnak yerÇocuklarda Tırnak Yeme nedenleri

ÇOCUKLARDA TIRNAK YEME ALIŞKANLIĞI
Çocuklarda Tırnak Yeme Alışkanlığı

Trınak yemek çoğunlukla çocuklarda görülmesine rağmen yetişkinlerde de görülen bir davranıştır. Çocuklarda 3-4 yaşlarında başlar. Aynı zamanda öğrenilmiş bir davranıştır. Ailesinde tırnak yeme davranışı olan bir çocuk bunu kopyalayabilir.

Nedenleri şunlardır:

Ev ortamındaki aşırı baskıcı tutumlar kuralcı yapı
Sonuçta güvensizlik göstergesidir. Çocuğun azarlanması toplum içinde aşağılanması ona yaşına uygun sorumluluk verilmemesi ( mesela odasını toplaması kahvaltıyı hazırlaması gibi basit ev işleri..) kardeşler arasında taraf tutma ana baba ilgisizliği yaşamış olduğu korkular gibi nedenler çocukta tırnak yeme davranışını tetikler.


ALINACAK ÖNLEMLER:

Çocuktaki gerginlik ve huzursuzluk yaratan nedenler titizlikle araştırılmalıdır.Sonucta tırnak yeme duygusal bir sorundur.
Azarlamak korkutmak başkalarını örnek göstermek veya onu tehdit etmek sorunu çözmeyeceği gibi daha da ağırlaştırır.
Onlarda korku ve kaygı yaratabilecek film video atari gibi faaliyetlerden uzak tutmak gerekir.
Ebeveynler çocuklarının önünde asla kavga etmemelidirler. Ederlerse bile bu bir alışkanlık haline gelmemeli anlaşmazlık nedenleri çocuğa uygun bir dille açıklanmalıdır.
Sorun uzun sürerse bir uzmanla yüzsüze görüşün.

UNUTMAYINIZ Kİ ÇOCUKLAR YENİ ORTAMLARA VE YENİ KİŞİLERE UYUM GÖSTERMEKTE ZORLUK ÇEKMEZLER. VE ÇOCUKLARDA BAZI DAVRANIŞ BİÇİMLERİNİN SORUNA DÖNÜŞMESİNE NEDEN OLAN YETİŞKİNLERDİR.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Çocuklarda Tırnak Yeme Alışkanlığı

Çocuklarda Tırnak Yeme Alışkanlığı konusu, Psikoloji / Çocuk Psikolojisi forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: tırnak çıkması, çocuklarda tırnak çıkması, cocuklarda tirnak cikmasi, tirnakcikmasi, tırnak yapısı bozukluğu, tirnak çıkması, cirkin tirnak,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Gece yeme hastalığı mormavi Psikoloji 9 27-06-2009 03:27
Atatürk'ün beslenme alışkanlığı (Yediği ve sevdiği yemekler) bayrak_007 Hayatı, Anıları ve Eserleri 0 22-11-2008 02:35
Yeme duygunuz otomatik mi? Bakimliyiz Hürriyet / E - Kolay / Sabah Sağlık 0 12-03-2008 11:50

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 01:22 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats