Bakimliyiz.Com

-   Çocuk Psikolojisi (http://www.bakimliyiz.com/cocuk-psikolojisi/)
Bakimliyiz.Com (http://www.bakimliyiz.com/)
-   -   Çocuklarda Dışkı Kaçırma / Tutamama (http://www.bakimliyiz.com/cocuk-psikolojisi/37769-cocuklarda-diski-kacirma-tutamama.html)

Bkmlyz 04-05-2009 12:30

Çocuklarda Dışkı Kaçırma / Tutamama
 
Çocuklarda Dışkı Kaçırma

Ailelerin, çocuklarda alt ıslatma davranışından sonra en çok endişe duydukları konulardan biri çocuğun dışkı kaçırmasıdır. Çocuk psikolojisinde dışkı kaçırma davranışının altında olumsuz aile tutumları, kaygı vb. nedenler olduğu görülmektedir.
Çocuğun barsak kontrolünün sağlandığı ve kakasını tutma ve bırakma işlevini kontrol edebileceği yaşa gelmesine rağmen kakasını uygunsuz yerlerde bırakması enkroprezis adını alır.
Enkroprezis tanısı konması için 4 yaşından büyük olan çocuğun, uygunsuz yerlere tekrarlayıcı nitelikte dışkı kaçırması ve bu davranışın en az 3 ay süre ile en az ayda bir kez ortaya çıkması gerekir. Ayrıca bu davranışın tıbbi bir duruma bağlı olmaması gerekir.
Kabızlık ve sonrasında aşırı miktarda dışkının boşalmasıyla giden ve bu durumla gitmeyen dışkı kaçırma olmak üzere iki şekilde enkoprezis görülür. Kabızlıkla giden enkoprezis gündüz veya gece olabilir. Bu durum kabızlığın tedavisi ile önemli ölçüde düzeme gösterir. Eğer çocuk hiç kontrol geliştirmemişse birincil enkoprezisten söz edilir. Kakasını kaçırma davranışı en az bir yıl boyunca kontrol edebildikten sonra başlamışsa bu durum ikincil enkoprezisdir. Düşük sosyo ekonomik düzeyde, kronik kabızlık durumunda ve erkek çocuklarda daha sık görülür.Nedenleri
Oluş nedenleri arasında biyolojik olanlar, barsağın son bölümündeki anüs çıkışını denetleyen kas dokusu halkasının yeterince kontrol edilememesi, anal anormaliler, psikojenik megakolon veya nörolojik, bilişsel ve fiziksel gelişme gerilikleri ile bağlantılı olduğundan söz edilir. Psikolojik açıdan balkıdığında; nevrotik yapıya sahip anne ve uzak duran baba veya tuvalet eğitiminin aşırı zorlamalarla cezalandırıcı bir şekilde çok erken yaşta gerçekleşmesi, DEHB nedeniyle tuvalet alışkanlığının gelişmemiş olması ve depresyon sayılabilir. Anksiyete veya kabızlıkla birlikte barsak içeriğinin aşırı birikimine bağlı olarak istemsiz olarak dışkı kaçırma görülebilir. Bu durum ağrılı dışkılama yüzünden dışkının tutulmasından da kaynaklanabilir.Yetersiz tuvalet eğitimi veya eğitime yeterli yanıt alınmaması nedeniyle barsak kontrolü kazanılmayabilir. Ya da kontrolü kazanmış olmasına rağmen, tuvalet ve tuvalete gitme ile ilgili korkular veya çocuğun genel olarak inatçı bir tutumu olması nedeniyle tuvalete dışkılamaya karşı isteksizlik ve buna direnç olabilir. Aile içi ilişkilerdeki bozukluklar, çocuğa bakım veren kişinin hastalanması, çocuk ve aileyi etkileyen önemli değişiklikler gibi stresörler de neden olarak sayılabilir.


Olumsuz etkileri
Tedavi edilmezse aile içi ilişkilerinde problemler yaşanır. Çocuk bu durumu yüzünden, sosyal aktivitelerden kaçar ve sosyal çevresinde uyum problemleri yaşar. Çocukta utangaçlık, utanma ve suçluluk duygusu gelişebilir ve kendine saygının kaybı, özgüveninde azalma olabilir. Enkoprezis ikincil olarak bazi bedensel problemlerin gelişebilir. Ve çocuğun yaşına uygun psikososyal gelişiminin bozulmasına yol açar.


Tedavi
Özellikle kabızlığın olmadığı durumlarda psikolojik değerlendirme önemlidir. Aile içi problemlerin veya gerginliklerin giderilmesi belirtilerde azalma sağlamaktadır. Bunun için ailenin desteği alınmalı ve aile eleştirinin veya cezaların azaltılması, cesaretinin kırılmaması yönünde yönlendirilmelidir. Aileye çocuğun altına bez bağlamak ve bu durumu karşısında tamamen sessiz kalmak gibi davranışların enkoprezisi pekiştireceği açıklanmalıdır. Anne baba ve çocuk beraber ele alınmalıdır. Enüreziste olduğu gibi takvim tutma yöntemi, ödül sistemi ve ilaç tedavisi uygulanabilir. Kabızlıkla birlikte giden tipinde kabızlığın önlenmesi için oral laksatif ve rektal katartikler ile su ve liftin arttırıldığı, ayrıca süt, peynir ve nişastanın azaltıldığı diyet önerilebilir.

muso 11-06-2011 04:07

merhaba.aranıza yenı katıldım.oglum 10 yasında kakasını tutamıyor.bu cok sık oluyor neredeyse hergun,benım ve ailemdeki herkezin pisikolojısı bu yuzden bozuk yardım almak ıstıyorum .lutfen bana yardım edin!!!

incitanesi 11-06-2011 03:06

Alıntı:

muso´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 159529)
merhaba.aranıza yenı katıldım.oglum 10 yasında kakasını tutamıyor.bu cok sık oluyor neredeyse hergun,benım ve ailemdeki herkezin pisikolojısı bu yuzden bozuk yardım almak ıstıyorum .lutfen bana yardım edin!!!

Uykudaykenmi oluyor yoksa uyanıkkenmi?
Kolay değil zor bir durum ama pisikolojik olabilir çocuğa bunun hoş bir durum olmadığını kavratabilmek lazım
En kısa zamanda bir uzmanla görüşmeniz şart
Allah sabır versin sizlerede şifasını bulur inşaallah

Misafir 16-09-2011 01:49

oğlum 4 yaşına girdi ama kakasını kaçırıyor ne den olabilir yardımcı olursunuz sevinirim.

Misafir 09-01-2012 02:06

14 yaşındaki kızımda dışkı kaçırma sorunu
 
Merhaba kızım 14 yaşında ve aynı sorunu bizde yaşıyoruz.Okulda çok başarılı bir öğrenci.Oldukça zeki ve akıllı.Psikolojik destek ve doktor yakalaşımını red ediyor.Eşimden ayrıyım ve onu asla aşşağlamadım dövmedim.Bir arkadaş gibi onunla konuşmayı denedim.Ama bu soruna bir çare bulamadım.Aklımı kaçırmak üzereyim.Ne yapacağımı bilmiyorum.Üstelik pis çamaşırlarını odasında belli yerlere saklıyor.Ona bağırmıyorum şiddet uygulamıyorum.Hatta odasına özel poşet dahi koydum ama hem altına yapıyor hemde bunu saklıyor.Yalnızım sanıyordum ama benımle aynı sorunu yaşayanlar olduğunu gördüm .Tavsiyelerinize açığım.

Misafir 22-06-2012 08:15

tavsiyem
 
merhaba;
6 yaşında oğlum var ve aynı sorunu bende yaşıyorum. Annesinden ayrıyız, Doktorun bana tavsiyesi tamamıyla Anne özleminden kaynaklandığını söyledi. Tavsiye üzerine Annesi ile istediği zaman görüştürdüm, 3 ay içerisinde düzeldi. 7 aydır herhangi bir sorun yaşamıyorum. Kız çocukları için Baba çok önemlidir. Tedaviyi bu yönden düşünebilirsiniz.

Misafir 08-07-2012 06:03

meraba bende aynı sorunu yaşıyorum kızım 12 yaşında ve altına kakasını kaçırıyor sorduğumda farkında olmadığını söylüyor oda pis çamaşırlarını saklıyor beş altı senedir aynı sorunları yaşıyoruz.bi çok doktora gittik ama sonuç bulamadık.ALLAH rızası için ne olur yardım edin.dersleri çok iyi sosyal biri bu arada iki kez adet oldu şimdiden teşekkür ederim.

Misafir 03-02-2013 12:37

merhaba benim 14 yaşında oğlum var. 2 ay 3 ay arayla altına kakasını kaçırıyor kakasının geldiğini biliyor ama tutamıyor benden bunu gizlemiyor ama bu durumdan çok üzülüyor ne yapabilirim lütfen bana da önerilerinizi yazın doktora götürdüm diyet verdiler yaptık ama hiç bir faydası olmadı

Misafir 06-02-2013 07:46

meraba benimde bii oğlum var 19 yaşında oda kakasını tutamıyor .1sene önce felçlik geçirmişti ondan sonra tutamadıı en ufak bii bakkala ble yollasak hemen altına kacırıyor .çok zorluyormuş ama yinede tutamıyormuş .

dertli 13-05-2013 12:14

merhaba aynı sorunu bende yaşıyorum 14 yaşında oğlum var eşimle ayrı değiliz ama 4. sınıftan beri yapıyor tedaviyi istemiyor nayapmalıyım neolur yardımcı olun


Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 12:21 .

Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.