bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Psikoloji > Çocuk Psikolojisi

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 03-05-2009, 11:49   #1 (permalink)
 
Bkmlyz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Agresif Çocuklarla Başetme Yolları

Agresif Çocuklarla Başetme Yolları


Çocuklar onlara ilk anda hoş gelen heyecanlandıran gücünü ortaya koyan şeyleri yapıp denemek isterler. Vurmak ısırmak saçından çekmek caziptir heyecan vericidir; güçlü olduğunu kuvvetini elinin çabukluğunu göstereceği yollardır bunlar. Şüphesiz bir- iki yaşındaki bir çocuk altı yaşındaki bir komşu kızının saçını çekiyorsa konu olmaz. O henüz bu yaşlarda başka çocukların hislerini anlayamaz kendini onun yerine koyamaz. Bu nedenle de yetişkinler dikkat etmeli ve onu engellemelidir engelleyebilmek için mümkün olduğunca göz önünde olmalıdır.


Zamanla düzelir
Çocuk zamanla yaşı ilerledikçe bu davranışının yetişkinlerce onaylanmadığını annesinin üzüldüğünü fark edecek; diğerlerine acı verdiğini kendini kabul ettirmek için başka yolların olduğunu öğrenecektir. Ancak çocuk yaşı ilerlemiş olsa da davranışlarını değiştirmeyebilir. Çünkü o sürekli bu yolla başarılı olmakta olduğunu görmüş istediklerini bu yolla elde etmiş vurarak iterek istediği oyuncağı arkadaşının elinden almış hatta artık diğer çocuklar o vurmadan tekmelemeden onun istediklerini yapar olmuşlardır. Ya da çocuk kendi isteklerini ifade etmek için başka bir yol göremez bilmez. Genellikle kendini sözlü olarak iyi ifade edemeyen ifade ve konuşma zorluğu olan ve de konuşabilmek için tez canlı sabırsız olan çocuk için ısırmak tükürmek tavır almaya veya derdini anlatmaya göre en kolay ve hızlı yoldur.


Dikkat çekmek isteyebilir
Bazı küçük cocuklarda daha fazla dikkat çekmek için bu rolde ısrarlı olurlar. Onlar bilirler ki eğer oyun oynarken yanındakini bağırtırsa canını acıtırsa elindeki arabayı hızla alırsa büyüklerinin dikkatnini çekebilecektir. İstediği zaten budur. Oysa arkadaşı ile sakin oynasa kimsenin dikkatini çekmeyecek kimse yanına gelmeyecek ne yapıyorsun diye sormayacaktır.


Fiziksel gücünü göstermek için
Genelde özgüveni olmayan veya özgüveni hırpalanmış olan çocuk en azından fiziksel olarak güçlü olduğunu göstermek ve bunu sürekli olarak yeniden ispat etmek ister. Böyle çocukların genellikle sosyal deneyimi azdır. Onlar diğer çocukların mimiklerine bakışlarına tavırlarına pek anlam veremezler anlayamazlar ve her zaman en sıradan doğal bir durumda bile kendilerine karşı bir tavır olduğunu düşünürler tetikte kendilerini sürekli savunmada tutarlar.


Okul çağında daha fazla görülüyor
Tüm bunlar ve benzeri nedenlerle yetişkinler çocukları saldırgan tutumlarından uzaklaştırmak istiyorlarsa önce yukarda anlatıldığı gibi bu davranışı ortaya çıkaran sebebi bulmalıdırlar. Ondan sonra çocuğa zaman tanınmalıdır. Değişim için ilk önce zaman gereklidir. Genellikle okul çağına kadar çocuklar için tartışmak kavga etmek birbirine vurmak hızla girişmek demektir. Yavaş yavaş bu tutumlarını terk ederler. Ancak bu bizlerin sürekli davranışlarını doğru bulmadığımız devamlı ayıpladığımızı söylememizle olmaz. Çoğu kez bu tutum ters teper.


Şiddeti normal görmeyin
Diğer yandan birçok ailede erkek çocukların süratle vurması veya tekme atması genellikle normal görülür. Hatta “görüyor musun yaramazı kaşla göz arasında ne yaptı” derken biraz da memnuniyet hayranlık dile getirilir. Çoğu kez “erkek çocuğu dediğin biraz haylaz yaramaz olmalı” denilerek çocuğa rolü verilir ve bu rol onaylanır da. Kız çocuğu yapmaz yapmamalı kıza yakışmaz ayıp derken” ama o erkek doğasında var ne yapsan engelleyemezsin” denilmez mi? Çoğu durumda yaşamın bir çok alanında zaten erkek çocuğu eğer erkek gibi erkek olmak istiyorsa vurucu olması gerektiğini ve erkek rolünün de bu davranış biçimi olduğunu görmektedir. Kız çocuğu da genellikle kurbandır kurban rolünde kalır. Ve yine bir çok kız çocuğu kendileri lehine durumu değiştirmek için saldırıyı yavaşça sinsice(!) yaparlar; cimdirerek sessizce saç çekerek.


Böyle bir durumda ilk önce kavga edilenle ilgilenin
Eğer bir çocuk diğerini döverse ona vurursa biz yetişkinler dikkatimizi önce kurbana vermeliyiz. İlk anda saldırgan çocuğu bir kenara almalı onunla ilgilenmemeliyiz. Çünkü yukarıda belirttiğim gibi o dikkati çeksin diye sıkmıştır arkadaşının kolunu. Biz onun elinden metodunu onun silahını almalıyız. Bunu nasıl yapabiliriz? Ona başka metodları göstererek. Düşünmeliyiz: bu çocuk özellikle neleri iyi yapıyor neyle hangi özellik ve beceri ile diğer çocukların dikkatini çekebilir? Hangi durumda diğer çocuklar kendi içlerine onu kabul ederler? Kendisini ifade edebilmesi isteklerini dillendirmesi için farklı durumlarda neler yapıyor? Şüphesiz onun da saldırmadığı farklı davrandığı durumlar oluyordur. Bu durumları gözleyelim ve ödüllendirelim.


Her zaman saldıran rolünü üstlenmemeli
Çocuk grubu içinde vuranın saldıranın rolü izleyenler ve vurulanlar itilenler olmazsa anlaşılmaz. Daima özellikle kuvvetli olan biraz daha yaşça büyük olan bu rolü alacaktır. Eğer bir çocuk birkaç kez agresif davranırsa ki olabilir diğerleri deneyimleri ile bu çocuğu da kabullenirler. Eğer çocuk elleriyle sorunu çözmeye kalkmış ise diğer hepsi için kimin suçlu olduğu kimin ilk önce başladığı bellidir. O fişlenmiştir yaptığı diğer olumlu iyi şeyler hiç görülmez. “Yalancının mumu yatsıya kadar yanar” misali kimse ona inanmaz ve güvenmez. Diğerleri onunla oynamak beraber olmak istemez ve kendini farklı yönleriyle gösterme şansı azalır. O da giderek günah keçisi rolünü benimser ve “her zaman saldıran” çocuk tipini kendi de kabullenir ve bu rolü oynar. Hele ki ona kötü davranıldığını hisseder ve görür ise hiç değiştirmeden ve dozunu artırarak devam eder. Vurur ısırır tekmeler. Ve diğerleri haklı olduklarını bir kez daha görür onu dışlamaya devam eder bu böylece sürer gider.

Sorunları grup içinde çözün

Diğer bir konu ise çocuğun agresifliğinin grup içinde çözülmesi yani konuyu grup ortamında çok yönlü ele alma gerekliliğidir. Ayrıca sorunu grup içinde çözmek aile içinde çözmeye göre daha kolaydır. Çocuk evde belki de çok farklı davranıyordur. Evde azarlamak bağırmak ve ceza vermek genellikle duruma yardımcı olmaz sorunu ağırlaştırır. Sonuç olarak grup içinde saldırgan davranışlar gösteren çocuklar dışlanmamalı olay sosyal bir görev olarak benimsenmeli eğitimciler ele almalıdır. Sonuçtan herkes çocuk da arkadaşları da eğitmen ve veli de bir şeyler öğrenecektir.Bkmlyz isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Agresif Çocuklarla Başetme Yolları

Agresif Çocuklarla Başetme Yolları konusu, Psikoloji / Çocuk Psikolojisi forumunda tartışılıyor.Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 07:08 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats