bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Psikoloji > Çocuk Psikolojisi

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 03-05-2009, 11:56   #1 (permalink)
 
Bkmlyz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Çocuk ve Ölüm

Çocuk ve Ölüm

Ailenin bir üyesi öldüğünde tüm çocuklar şöyle ya da böyle bundan etkilenir veyetişkinlerden farklı davranırlar. Yaşı çok küçük olan çocuklar ölümü anlamakta zorlanabilirler. Sevdiği birini kaybeden bir çocuğun kendini güvende hissetmesiancak ailedeki en yakın üyelerden gelecek sevgi ve şefkatle mümkündür.

Ölüm acısının ve yaşanan karmaşık duygularınüstesinden gelmek çok güçtür. Küçük çocuklar aileden birinin ölümüyle ilgiliduygularını dile getiremezler. Bu yüzden çocuklar ölüm hiç olmamış vekendileri bundan hiç etkilenmemiş gibi davranabilirler. Ölümle ilgiliduygularını anlaşılması zor farklı davranışlarla ve oyunlarıyla belli ederler.Çok küçük çocuklar bile ifade edememelerine rağmen derin bir yas duygusuyaşarlar.


Okul öncesi yaştaki çocuklar ölümü genellikle geçicibir durum sanırlar. Ölenin geri gelmesinin mümkün olduğuna inanırlar. Çizgifilmlerde ölen ve tekrar yaşama dönen kahramanları gördükleri için bu inancıtaşımaktadırlar. Yaşları 5 ila 9 arasında olan çocuklar ölümü yetişkinler gibialgılamaya daha hazırdırlar ama yine de kendilerinin veya yakınlarınınölebileceğine inanmazlar.
Çocuklar sevdikleri birinin ölümükarşısında nasıl davranırlar?
Yas tepkisi beş aşamadan oluşur. Bunlar şok korkuöfke suçluluk ve kederdir. Bu aşamalar aslında ister çocuk ister yetişkinister doktor ister hemşire olsun ölümü yaşayan herkes için geçerlidir. Ancakherkesin bu aşamalardan geçerken gösterdiği davranışlar farklılaşabilir.
Kardeşi ya da anne-babasından biri ölen bir çocukçok büyük bir şok yaşayabileceği için bu ölümün gerçek olduğuna inanmaz. Sankiolmamış gibi davranabilir. Aile üyeleri ya da akrabalar kendileri olayınşokunu üzerlerinden atamadıkları için çocuğu istemeden ihmal edebilirler."Çocuktur" diye onun neler hissettiği ile ilgilenmeyebilirler. Bu da durumudaha karmaşık hale getirir.
Anne ya dababasının ölümünden sonra çocuk kendisine şimdi kimin bakacağını merak ederendişe duyabilir. Sevdiği diğer insanları da kaybedeceğini düşündüğü için yoğunbir korku içinde olabilir. Yakınlarının eteğine yapışır ve sıklıkla kendisinisevip sevmediklerini ya da ne kadar sevdiklerini sorabilir.
Ölen kişi çocuğun dünyasında çok önemli bir yertuttuğu ve çocuk kendini onun yanında güvende hissettiği ve o kişinin ölümü ilebirlikte bu güven duygusunu yitirdiği için çocuk öfkelenebilir kızabilir vesaldırganlaşabilir. Bunlar normaldir. Bu öfke onun itiş-kakışmalı oyunlarındakabuslarında gergin ve sinirli davranışlarında kendini gösterebilir. Çocuğunöfkesini ailenin sağ kalan bireylerine yöneltmesi de epey sık görülür.
Annesi ya da babası ölen bir çocuk genellikle dahaküçük bir çocukmuş gibi davranabilir. Bebeksi tavırlarla sürekli beslenmeyikucaklanmayı ve altının bağlanmasını isteyebilir. Konuşması bebek gibi olurparmağını emmeye kekelemeye ve gece altını ıslatmaya başlayabilir.BUNLARIN ÇOK DOĞAL AMA GEÇİCİ TEPKİLER OLDUĞUNU UNUTMAYIN.
Küçük çocuklar yakınlarının ölümüne kendilerininsebep olduğuna inanırlar. Şöyle ki eğer depremden çok daha önce kardeşi anneya da babasına kızdığı için yaşının gereği çok doğal bir tepki olarak "keşkeölse" diye düşünmüşse bu dileğinin gerçekleştiğini sanır ve bundan büyük birsuçluluk duyabilir. Çocuk baş ve mide ağrısı çekebilir kendisinin deöleceğinden korkabilir. Daha büyük çocuklar ölen kişiyi taklit edicidavranışlar içine girebilir.
Çocuğun ölüm olayı karşısında gösterebileceği budavranışların hepsi normaldir. Bu tür bir yas sürecinden geçen kişi için zamanönemli bir faktördür. Uzmanlara göre çocuğun önemli bir ölüm olayının ardından6 ay sonra artık yavaş yavaş normal davranışlarına dönmesi ve günlükyaşantısını sürdürmesi beklenir. Ancak aileler bu davranışların yanındanormal olmayan belirtilerin de farkında olmalıdırlar. Ölümü izleyen haftalardabazı çocukların ölen yakınının sağ olduğu konusunda ısrar etmesi doğaldır. Amaölümün uzunca bir süre inkar edilmesi veya ölenin arkasından ağlayıp üzülmektenkaçınma üzüntüyü uzun bir süre bastırmak sağlıklı tepkiler değildir. Budavranışlar daha ileride kendini ciddi sorunlar halinde gösterebilir. Eğer bualtı aylık süre sonunda söz konusu tepkiler devam ediyorsa ve aşağıdaki türdenbelirtiler varsa çocukla ilgilenen kişilerin bir öğretmen çocuk doktoru ya dabir ruh sağlığı uzmanından yardım istemeleri yararlı olacaktır.
Çocuğunaltı aydan daha uzun sürecek şekilde gündelik olaylar ve faaliyetlerleilgilenmemesi her şeye karşı ilgisiz olması;
Altı aydan daha uzun bir süre"bebeksi" davranışlarını sürdürmesi;
Ölen kişinin davranışlarını aşırışekilde taklit etmesi sürekli onunla beraber olmak istediğini tekrarlaması;
Arkadaşlarından uzaklaşması;
Okul başarısının çok önemli bir şekilde gerilemesi; okula gitmek istememesi;Ölüm Olayının Çocuğa Söylenmesi
Sevilen birinin ölümünün ardından geride kalanlariçin en zor işlerden biri bu konuyu çocuğa söylemektir. Aile üyeleri zatenkendileri kederliyken bu sorun pekişmektedir.
Ölümü kabul etmek ve bu üzüntünün üstesinden gelmekpek çok yetişkin için bile çözülmesi zor bir sorun olduğundan onlar çocuklarında bu konuyla baş edemeyeceğine inanırlar. Ölümle ilgili konuşmalardantörenlerden çocuğu uzak tutmaya çalışarak onu koruyacaklarını sanırlar. Asılbu durum çocukları endişelendirir şaşkınlık yaşamalarına ve kendilerini yalnızhissetmelerine yol açar. Çevrelerindeki insanlardan en çok destek ve güvenceistedikleri bir zamanda zihinlerini kurcalayan pek çok soruyla baş başakalırlar. Bu sorulardan bazıları arasında: "Bana şimdi kim bakacak?"
"Babam/annem/kardeşim/dedem vb. neden öldü?" "Ne zaman gelecek?" gibi sorularbulunmaktadır. Çocukların bu sorularına onların anlayabileceği tatlı birdille olabildiğince gerçek ama basit cevaplar verin. Örneğin 5 yaşından küçükbir çocuğa ölen kişinin uzun bir yolculuğa çıktığını bu yolculuğun bildiğimizyolculuklardan farklı olduğunu o yüzden kendisine veda edemediğini ama herzaman bizi sevmeye devam edeceğini bizi düşüneceğini söyleyebilirsiniz. Eğerçocuk 6 yaşında ya da daha büyük ise ölümü diğer canlıların (bir çiçek veyabir hayvan gibi) ölümü ile ilgili bir örnek vererek açıklayabilirsiniz.

Ölümün ardından olabildiğince kısa bir süredegündelik yaşantıya dönün. Kimsenin kendisini bırakmayacağına onu sevipbakacağına inanabilmesi için şefkat ve ilginizi sık sık çok açık bir biçimdegösterin. Sorularına yanıt vermiş olsanız bile o size tekrar tekrar sorabilir.
Sabırlı davranın ve sorularını tekrar tekrar yanıtlayın. Bazen çocuğun sorularınıncevaplanması kadar sormaya cesaret edemediği ancak sizin sezdiğiniz ihtiyaçlarıda önemli olabilir. Bunların hepsi için çocuğu tatmin edecek şekilde açıklamayapmaya dikkat edin. Örneğin "Babam ne zaman geri gelecek?" sorusunun altında"Bize kim bakacak?" "Bizi kim koruyacak?" korkusu olabileceğinden yanıtınızşöyle olabilir: "Yavrum baban maalesef geri gelmeyecek biz onu artıkgöremeyeceğiz ama hep seveceğiz. Hep düşüneceğiz. Ama merak etme hayatımız çokfazla değişmeyecek sen okuluna gidebileceksin arkadaşlarınla oyun oynamayısürdürebileceksin. Ben de hep yanında olacağım ve seni koruyacağım."
Çocuk böyle bir durumda yapılması gereken uygundavranışların da ne olduğunu bilemeyebilir. Sorular sorması hissettiklerini söylemesi için cesaret verin. Kendi başınızdan geçmiş ölüm olaylarında neleri merak ettiğinizi; ailedeki bu kayıpla ilgili olarak yaşadığınız duyguları paylaşın. Ama asla "Metin olmalısın ağlamamalısın sen ağlarsan o da üzülür gibi" sözlerle neler hissetmesi neler hissetmemesi gerektiğini söylemeyin.
Size sevgisini göstermesine izin verin. Yakın birzamanda sevdiği başka insanların ölmeyeceği konusunda güvence verin. Ölümolayının çocuğun o kişiye yönelik herhangi bir kızgınlığıyla ya da öfkesi ile ilişkili olmadığını özellikle vurgulayın.
Ölenkişinin ölümünden sonra yapılacak törenlere şu ya da bu şekilde çocuğun da katılmasınısağlayın. Cenaze töreninin ne olduğu ve neden yapıldığını ona açıklayın fakatgelmesi için ısrar etmeyin. Korku içinde olan bir çocuğu cenaze töreninegitmesi için zorlamak doğru değildir. Onun yerine dua etmesi bir süre sonraziyaret etmek amacıyla kabristana götürülmesi uygun olacaktır.
Çocuklar bir kez ölümü kabullendiklerinde yaşadıkları kederi zaman zaman ve bazen de hiç beklenmedik anlarda ifade edeceklerdir vebu uzun sürebilir. Geride kalan akrabaların çocukla birlikte olabildiğincefazla zaman geçirmeleri ona korku ve üzüntülerini açıklamak için fırsattanımaları çok yararlıdır. Ancak özellikle okul çağındaki ve daha büyükçocukların istedikleri zaman yalnız kalmalarına da izin verin. Zaman zaman üzüntülerini kendi başlarına yaşamak istemelerini anlayışla karşılayın.kaynak: cocukpsikolojisi.netBkmlyz isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Çocuk ve Ölüm

Çocuk ve Ölüm konusu, Psikoloji / Çocuk Psikolojisi forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: cocuklarin olumden etkilenmesi, ailenin ölümü çocuk etkilenmesi, cenazede etkilenmeme nasil bir psikoloji,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Başarısız çocuk yoktur, Kendine güven aşılanmayan çocuk vardır nimlahza Eğitim ve Kadın 0 10-10-2008 04:36
kız çocuk bikini ve erkek çocuk deniz şortu mayo Bkmlyz Çocuk Giysileri ve Çocuk Modası 1 28-09-2008 10:49
Ölüm Kapanı Bakimliyiz E - Kolay Sinema 0 08-08-2008 01:01
Hazan Ölüm elif İlahiler 0 15-07-2008 02:38
ölüm yok mu sandın elif İlahiler 0 14-07-2008 01:24

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 11:55 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats