bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Psikoloji > Çocuk Psikolojisi

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 03-05-2009, 11:56   #1 (permalink)
 
Bkmlyz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Çocuk ve Resim

Çocuk ve Resim

Çocuklar büyüyüpolgunlaştıkça resimleri daha ayrıntılı oranlı ve gerçekçi olur. Her yaş dönemi resimlerinin belirgin özellikleri vardır.

1-KARALAMA DÖNEMİ (1-4)YAŞ ARASI
Çocuklar bu yaşlar arasında gelişi güzel çizimler yaparlar. Resimler daha çokoyun amaçlıdır. Çizgilertren rayı vb. dir.
2-ŞEMA ÖNCESİ DÖNEM (4-7) YAŞ ARASI
Üç yaş çocuğu tipik yuvarlak kafa çizebilir. İnsan çiz değince baş ve ayaklarıolan insan çizebilirler. Yüz hatlarını belirleyebilir. Dört yaş çocuğu kollarıve bacakları olan çöp adam çizebilirler. Beş yaşındaki çocuğunun yaptığı insanve evler daha belirgin olmaktadır. Altı yaş çocuğunun yaptığı resimler de artıkyavaş yavaş konuda vardır. Resimlerde yer zemini çizgisi mevcuttur. Resimlerdesaydamlık da vardır. Örneğin ev çizimlerinde evin içindeki eşyalarındaçiziliyor olması gibi.

RENKLERİN ANLAMLARI (4-7) YAŞARASI
Dört beş yaşlarındaki çocuklargenelde renk ayrımı yapmadan resmi boyarlar. Bu yaşlarda ana ve ara renkleriöğrenebilirler. Mutlu resimlerde genelde sarı renk üzüntülü resimlerde geneldekahverengi renk daha ağırlıktadır. Unutulmamalıdır ki çocuk hangi rengiseviyorsa resimlerde ağırlık o renge doğrudur. Resimlerde ağırlık kırmızırenkse iddiacılığı ve saldırganlığı temsil eder. Pembe sarı turuncu......gibisıcak renkleri seçen çocuklar sevecen uyumlu işbirlikçi......dir. Siyahmavi yeşil kahverengi gibi soğuk renkleri seçen çocuklar baskıcı aileortamında yetişen iddiacı çekingen güçlükle kontrol edilen uyumsuz gerçekduygularını bastıran .... çocukları temsil edebilir.
3-ŞEMATİK DÖNEM (7-9) YAŞLAR ARASI
Resimler daha belirgin ve ayrıntılıdır. İlk bakışta resmin ne olduğu kolaylıklaanlaşılabilir. Resimler daha gerçekçidir. Resimde mekansal ilişki vardır.Çocuklar yer çizgisi kullanırlar. Yer çizgisi çocuğun kendisi ve çevresiyleolan ilişkinin boyutunu temsil eder. Bu dönemde kuşbakışı resim çizimleriağırlıktadır.

4-GERÇEKÇİLİK DÖNEMİ (9-12)YAŞLAR ARASI
Bu dönemde resimlerde daha ayrıntılı çizimler ve gerçekçi bir yaklaşım görülür.Resim konularında kızlar ve erkekler arasında farklılıklar gözlemlenir. Kızçocukları daha çok bebek resmiportrelerelbiseler...erkek çocukları ise arabagemi uçak...çizerler. Resimleri beğenmeme aşırı hassasiyet ve kendini ifadegüçlüğü görülür.

5-DOĞALCILIK DÖNEMİ(12-14)YAŞLAR ARASI
Nesneler orantılıdır. Resimler perspektiftir. Yakın çevrede gördüğü objelerinorantılarını boyutlarını ve derinliklerini çizgileriyle yansıtmaya çalışır.Renkleri ise en iyi şekilde kullanırlar.

ZİHİNSEL YETERSİZLİĞİ OLAN ÇOCUKLARIN RESİMLERİ
Resimlerde belirgin herhangi birkonu yoktur. Plansızdır. Yaşıtlarının resim özelliklerinden oldukça gerilikgösterir. Resim cılız ve ilkeldir. Çoğunlukla kağıda resim yerine çeşitlikaramalar yaparlar. Ayrıntılar bulunmaz. Örneğin insan resmi çiz dediğimizde sadecesınır belirten bir çizgi çizilir. Gözler ağız burun vs. çizilmez. Evçizdiğinde çatısı kapısı bahçesi başka bir yere çizilir. Çocukta resimleriters çizme sıklıkla karşılaşılıyorsa öğrenme güçlüğü çekebileceğidüşünülebilir. Örneğin ağaçların ters çizilmesi gibi.

ÜSTÜN YETENEKLİ ÇOCUKLARIN RESİMLERİ
Üstün kabiliyetli kişi diğer insanlardan farklı düşünebilme davranabilmekabiliyetine sahiptir. Resimlerde dikkati çeken ortak özellikler kısacaakranlarından üstün bir performans göstermeleri farklı kavramlar arasındamantıklı ilişkiler kurabilmeleri gelişmiş hayal gücü çizilen figürlerinhareket halinde olabilmesi renklerin genelde canlı olması kağıdın tamamınınkullanılması gibi......
UNUTULMAMALIDIR Kİ
Çok güzel resim yapan çocuk zekidirzeki çocuklar güzel resim yaparlar DENİLEMEZ.
ÇOCUĞUN PSİKOLOJİK ÖZELLİKLERİNİ YANSITAN RESİMLER
OKUL FOBİSİ : Resimlerde aile bireyleri ağırlıklı olarak çizilir.Okul öğrenci resmi çizmek istemezler. Ev ve evde mutlu çocuk resimleriçizerler. Resimler saydamdır.

GÜVENSİZLİĞİ YANSITAN RESİMLER: Kağıdıntamamı kullanılmaz boşluklar fazladır. Çizimler yarımdır. Küçük figürler çizmeve kağıdın bir bölümünü kullanma eğilimindedirler. İnsan figürlerinde el veayakların çizilmemiş olması güvensizliği ve çevreye uyumda yaşanılan güçlüğüiletişim eksikliğini paylaşım azlığını kendinden başka insanlarla birlikteolmamayı bencilliği de ifade etmektedir. Güvensiz çocuğun resimlerindekiçizgiler daha çok silik ve kesik kesiktir.

HİPERAKTİF ÇOCUKLARIN RESİMLERİ: Taşkınve çok renkli resim çizerler.Gerilimli oldukları için genelde karalamayı tercihederler ve resimleri hep yarım kalır. Çizdiklerinde ise resimleri çok büyükolur.

CİNSEL KİMLİK KARMAŞASI : Anneve babaya aşırı yaklaşılması zıt cinsel kimlikte çizimlerde yoğunlaşma evresimlerinde yatak odasının çizimi etek giyen çocuk emziren baba ava gidensakal bırakan anne figürlerinin çizilmiş olması bize bazı ipuçları vermektedir.

AİLEDE İLETİŞİM KOPUKLUĞU VE PROBLEMLERİN OLDUĞUNU İFADE EDEN RESİMLER
Ailedeiletişim kopukluğu aileyi konu alan resimlerde açıkça görülmektedir. Resimdeaile üyelerinin birinin veya birkaçının eksikliği.. (anneninbabanınkardeşlerinaile içinde yaşayan diğer fertlerin hala amcadede ninenin ..... çizilmemiş olması ) Aile fertlerini çizmeyi ret etmesiebeveyn figürlerinin olmaması parçalanmış aileyi sevgi eksikliğini anne babave çocukların arasına nesnelerin yerleştirilmesi aile bireylerinin arasınaköprü gökdelen evler yol ırmak ağaçların................. çizilmesiiletişim problemlerinin bir göstergesi olarak kabul edilebilir.
Anne babanın çok büyük çocuğun çok küçük veya anne babadan birinin büyükdiğerinin küçük çizilmiş olması ailede baskıyı aile fertleri arasındaproblemin olduğunu baskıcı ve otoriter tutumu anne babanın çok abartılıçizimi onlara duyulan hayranlığı da temsil edebilir.
Resimde küçük kardeşin anne babanın elinden tutuyor olması ve diğer çocuğun çokuzaklarda çizilmesi veya hiç çizilmemiş olması sevgi yoksunluğunu kardeşkıskançlığını kendisini yok saydığını iç çatışmaların bir göstergesiolabileceği düşünülebilir.
RESİMLERDEKİ FİGÜRLERİN ANLAMLARI İNSAN FİGÜRÜNDEKİ KISIMLARIN ANLAMLARI
Büyükveya çok küçük kafanın çizilmesi zihinsel aktivite de problemlerin olduğunuzihinsel geriliği ifade eder.
Vücudun organlarının çizilmemesi veya eksik bırakılması endişe duyulanrahatsızlık hissedilen kısımları yansıtır.
Kolların abartılı çizimi aile içi ve çocuğa yönelik şiddeti kollarınçizilmemesi ise güç ve kuvvetin azlığını
Ağzın büyük veya küçük çizimi dil ve konuşma problemini ağzın çizilmemesiiletişim problemlerini....
Gözlerin büyük çizimi merakı boş ve anlamsız bakan gözlerin olması görmeproblemini ve görmeye bağlı öğrenme problemlerini...
Burunun abartılı çizimi astım bronşit vb. solunum yoluna bağlı problemlerinolduğunu... burunun çizilmemesi güç savaşını güçsüzlüğü desteksizliği..
Kulakların normalinden farklı büyük veya küçük çizimi işitmeye bağlıproblemlerin olduğunu....
Ellerin çok büyük çizilmesi dayağı şiddeti çalma eylemlerini çok küçükçizilmesi ise güvensizliği çevreye uyum güçlüğünü ....
Ayakların abartılı çizimi kendine olan güveni küçük çizilmesi ise güvensizliğive yardımsızlığı
cinsel organların çizimi saldırganlığı aşırı endişeyi ve anne babayı çıplakgörmüş olmayı temsil etmektedir.
EV FİGÜRLERİNİN YORUMLANMASI
Evçocuğun duygusal yaşamının oluştuğu merkezdir. Evin saydam olarakçizilmesiyaşamı canlılığı içini göstermeyen duvarların çizilmiş olması isekaramsarlığı yaşam ifadesindeki güçlükleri kendini anlatmakta karşılaşılanzorlukları ifade etmektedir.
Evlerdeki bacalardan yükselen kalın dumanlar aile içinde yaşanılan kavgalarıçatışmaları sürtüşmeleri gösterir.
Yüksek binalar ve gökdelenler çocuktaki özlem ve komplekslerin gerginliğinyansımasıdır . Ezilme ve başkaldırı vardır.
Evlerden çıkan yollar rehberliğe yol gösterilmeye duyulan ihtiyaçtır.
Resimlerde insan resimlerinin azlığı veya yokluğu sosyal ilişkilerde kopukluğubelirtir. İnsan figürünün çokluğu ise sosyal ilişkilerdeki gelişmişlik düzeyini belirtir.
Çizilen kuş resimleri özgürlüğe duyulan ihtiyacı belirtir.
Çizilen ağaçlarda meyve olması verimli olma isteği yeşil yapraklı ağaçlarcanlılığı solmuş yapraklı ağaçlar ve yaprak dökümü ölüm isteğini ağaçköklerinin olması içgüdüye önem vermesi ve bağımlılık duygularını yansıtır.
Resimlerde çok bulut veya koyu renkli bulutların olması çözülemeyenproblemleri ifade etmektedir.

ÇOCUK RESİMLERİNİN GENEL OLARAK YORUMLANMASINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR
Çocuğun bize kendisini yansıtmasıve olaylar hakkında duygu ve düşüncelerini ifade etmesinde yalın bir anlatımaracı olan resmin önemi büyüktür. Resim etkinliğinin aynı zamanda sözsüz dilioluşturması ve bu yolla anlatımın kolay olması yaşı ve kişilik özelliklerinedeniyle sözlü iletişim kurmakta güçlük çeken çocukları tanımada da önemli birteşhis aracı olmasını sağlamaktadır.

Çocuk resimlerini yorumlarken dikkat etmemiz gereken bazı önemli noktalarbulunmaktadır.
Tek resimden yola çıkarak yapacağımız bir değerlendirme bize hatalı sonuçverebilir. Çocuğun diğer resimlerine de dikkat etmeli ve toplu birdeğerlendirme yapılmalıdır. Resim değerlendirmesine başlamadan önce.....Çocuğungenel tutum ve davranışlarını içinde yaşadığı psikolojik sosyo-kültürel veekonomik durum arkadaşlarıyla kardeşleriyle ilişkileri okul ve aile içiilişkileri çocuğun yaşını cinsiyetini ailede kaçıncı çocuk olduğunu varsauyum ve davranış sorununun türünü ailesinin genel özelliklerini okulbaşarısını çocuk hakkındaki genel izlenim ve görünüm diğer önemli özellikleride göz önünde bulundurulmalıdır.
Resim aynı zamanda öğrenilen bir davranıştır. Resim çizmede öğretmen faktörü deönemlidir. Çocuklar resim çizmeyi kendi kendilerine ailelerindenöğretmenlerinden veya arkadaşlarından öğrenebilirler.
Konu seçimi yapmadan haydi bakalım bize bir resimçiz dediğimizde çocuk ilgi ve ihtiyaçları doğrultusunda içinde yaşadığıpsikolojik duruma uygun ve hayal gücünün de etkisiyle resim çizebilir. Serbestkonu verdiğimizde çocuğun çizmiş olduğu resimdeki tema da çok önemlidir.

Unutulmamalıdır ki resim değerlendirilmesi projektif bir tekniktir. Yorumlaryorumlayana göre değişkenlik gösterebilir.


Bkmlyz isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 06-02-2012, 09:14   #2 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

çok iyi


 

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Çocuk ve Resim

Çocuk ve Resim konusu, Psikoloji / Çocuk Psikolojisi forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: çocuk resimlerinin ortak özellikleri, çocuk resimlerinin özellikleri, uçak resmi nasıl çizilir, uçak resmi çizme, tren resmi nasıl çizilir, tren resmi nasıl yapılır, çocuklar nasıl resim yapar, uçak resmi çizimi, tren resmi çizimi, aile resmi nasıl çizilir, çocuklar altın resimlerini nasıl yapar, bebek resmi nasıl çizilir, tren nasıl çizilir, cocuklar icin pratik insan resmicizimi, cocum resmi nasil yaparsa mutludur,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Atatürk'ün 2500 Resim İle Yapılmış Tek Resim Bkmlyz M.Kemal Atatürk Fotoğraf Albümü ve Videoları 1 13-08-2012 09:39
Foruma Resim Eklemek Я Forum Kurallar - Destek 9 05-12-2011 09:21
Hayalimdeki resim ... mormavi Resimli Şiirler 0 17-04-2009 05:42
ibretlik resim bayrak_007 Dini Resimler 2 10-10-2008 02:17
Hüsn-i Hat (resim) Bkmlyz Dini Resimler 1 13-07-2008 06:43

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 03:12 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats