bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Psikoloji > Çocuk Psikolojisi

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 05-02-2012, 10:41   #1 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Boşanma Çocuklara Nasıl Söylenir?

Boşanma Çocuklara Nasıl Söylenir?

ÇOCUKLARIN SIK SORDUĞU SORULAR

Neden boşanıyorsunuz?
Sen ve babam/annem tekrar bir araya gelecek misiniz?
Benim yüzümden mi boşanıyorsunuz?
Okulumu değiştirmek zorunda kalacak mıyım?
Annemi/babamı ne sıklıkta göreceğim?
Arkadaşlarımı görebilecek miyim?
Büyükannemi ve büyükbabamı görebilecek miyim?
Fakir mi olacağız?
Tatillerimi kiminle geçireceğim? gibi sorular sorabilirler. (Kurt 2008)

Boşanmada Çocukların Bilmesi Gerekenler

Çocuk boşanma sürecinde ailelerden karışık mesajlar alabilir bunu önlemek adına çocuğun bilmesi gerekenlerine yaş düzeylerine göre doğru olarak söylemek gerekir. Çocuk eğer çok küçükse onu çok sevdikleri mesajını alması yeterli bir açıklama olacaktır. Eğer yaş düzeyi olanları anlamlandırabilecek bir düzeyde ise bazı açıklamalar yapılabilir:

Annesinin ve babasının ayrıldığı
Ailelerinde bir takım değişiklikler olacağı
Çocukların boşanma kararında herhangi bir rol oynamadığı ve bunu değiştiremeyeceklerini boşanmada çocuğun suçu olmadığı bunun yetişkinlerin arasındaki problemlerden kaynaklandığı vurgulanmalıdır.
Ailesinin onu daha önceden olduğu gibi seveceklerini boşanmanın sadece anne ve baba arasında olduğunu söylenebilir.

Aynı zamanda çocuklarla onların aile içindeki rollerinin değişip değişmeyeceği hakkında konuşulabilir. Eğer anne/baba tekrar çalışmaya başlayacaksa veya iş saatleri değişecekse evde onların yardımına ne kadar ihtiyaç duyacaklarını belirtmeleri iyi olabilir (Sofrayı kurma kendi odalarını temizleme vb.).
Ancak çocuklardan eski eşlerinin yerini almalarını beklememeleri bu anlama gelebilecek ifadelerden kaçınmaları gerekir: “Artık bu ailenin erkeği sensin” veya “Tek dayanağım sensin” (Kurt 2008).

Boşanmada Çocukların Bilmemesi Gerekenler

Bazı ebeveynler çocuklarına kendi ilişkilerinde olan çatışmaları öfkeleri yaşandığı anda paylaşırlar. Çatışmalar ne kadar çocuklara yansırsa o derece zarar görürler. Gerçeği olduğu gibi anlatmak yerine yaşanan tatsız olayları anlatmadan çocuğa yine gerçekleri anlatmak mümkün olabiliyor. Çocuklar gerçeği düşündüğümüzden daha güçlü karşılarlar. Eğer bu konuda yalan söylenildiğini sezerlerse hem olayı daha sağlıksız yaşarlar hem de anne ve babalarına olan güven duyguları zedelenir. Boşanmaya yol açan gelişmeleri ve yaşanılan tatsız olayları anlatmanın hiçbir yararı yoktur. Anne babalar mümkün olduğunca çocuğu kendi aralarındaki sorunları yansıtmaktan kaçınmalı kaldıramayacağı sorunları çocuğa yansıtmamalıdır. (Kurt 2008).

BOŞANMA ÇOCUĞA NASIL SÖYLENMELI VE NE SÖYLENMELI

Boşanma haberini çocuğa iletirken sevgi sözcükleri ile yumuşatarak vermek ve Çocuğun acısını uzatacak uzun uzun açıklamalardan kaçınmak gerekir. Özellikle aileler bu noktada çocuğa boşanma haberini verirken olumsuz cümlelerin yanında olumluların üstünü bastırarak söylerlerse çocuk daha az darbe alır.

Örneğin; “Biz boşanıyoruz ama babanı sık sık göreceksin.”
Karı-kocalık rolleri ile anne-babalık rollerinin birbirinden bağımsız olduğu belirtilmeli boşanma kararının hayata geçirilmesi ile birlikte eşlerin birbiriyle ilişkilerinin sonlanacağı ancak anne ve baba olarak daima çocukların yanında olacakları tekrar tekrar vurgulanmalıdır.

Boşanma ile birlikte çocukların hayatında nelerin değişeceği nelerin aynı kalacağı açıklanmalı çocuğun kiminle kalacağı diğer ebeveynle ne zaman ne sıklıkla ve hangi koşullarda görüşeceği net bir biçimde açıklanmalı; belirsizlikler olabildiğince minimize edilerek netlik sağlanmaya çalışılmalıdır. Netlik ve düzen hayati derecede önemlidir (Alptekin 2007).

YAŞ GRUPLARINA GÖRE BOŞANMANIN SÖYLENMESI

Beş ( 5 )Yaş Altı Çocuğa Boşanmanın Anlatılması

Küçük çocuklara uzun ve ayrıntılı bir açıklama yapmaya gerek yoktur. İlk duyduğunda anlamaması olası olduğu halde boşanma kelimesini mutlaka kullanmalıdır. Bu yaş grubundaki çocuklar anne ve babalarını ayrı ayrı kişiler olarak değil bir bütün olarak görme eğilimindedirler. Bu yüzden giden ebeveyne kötü bir şey olmayacağına dair onunla konuşmalıdır. Ayrıca o ebeveynin gidişine kendilerinin neden olduğunu da düşünebilirler. Ayrılığın onların bir hatasından dolayı olmadığı da anlatmalıdır (Temel Dağdanaşar 2003).

Beş ( 5 )Yaşın Üstü Çocuğa Boşanmanın Anlatılması

Beş ile sekiz yaş arasındaki çocukların çoğu onlara söylenen şeylerin sonuçlarını düşünebilirler ve bunu yaparken de kendileri açısından nelerin değişeceğini tam olarak anlayabilmek için sorular sorabilirler. Anne ve babadan kopmaya ve daha çok yaşıtları ile vakit geçirmeye daha yeni başlamış oldukları için; hayatlarında değişecek şeyleri değil aynı kalacak olan şeyleri vurgulamak daha doğru olacaktır. “Yine aynı okula gidecek aynı sınıfta okuyacaksın öğretmenin de aynı kalacak” gibi. Artık eşleri ile birlikte yaşamasalar da onu ilgilendiren konularda birlikte hareket edeceklerini ve onlara her zaman güvenebileceklerini söylemek de iyi olur. Küçük çocuklarla olduğu gibi bu yaş grubundaki çocuklara da boşanmanın onların ya da başka birinin suçu olmadığı söylenmelidir. Bu yaştaki çocuklar davranışlarını kontrol etmeye çalıştıklarından aksi doğru bile olsa boşanmanın eşleri ile ortak aldığı bir karar olduğunu belirterek olayları ailelerin yönlendirdiği gösterilmelidir (Temel Dağdanaşar 2003).

Dokuz-On İki ( 9 - 12 )Yaş Çocuğa Boşanmanın Anlatılması

Diğer grup için söylenenlerin çoğu bu grup için de geçerlidir. Ancak bu yaşlardaki çocuklar daha sert tepkiler verebilir öfkelerini açıkça ifade edebilirler. Bunu haberi ilk aldıklarında yapmasalar bile sonradan mutlaka yaparlar. Kişiliklerinin çoğu az çok oluşmuşsa da daha tam anlamıyla olgun bir bilince sahip değillerdir. Hala iyi ve kötü doğru ve yanlış terimleri ile düşünürler. Ya anne ya da babanın tarafını tutmaları gerektiğini zannedebilirler. Dolayısı ile giden ebeveynin bunu bir sevgili yüzünden yaptığını düşünen bir çocuk bu yeni ilişki hakkında çok keskin ve öfke dolu sorular sorabilir ve ailenin dağılmasından o ebeveyni sorumlu tutabilir. Bu konuda yapacakları yorumlar ve soracakları sorular aynı zamanda onların kendi cinselliklerinin ne dereceye kadar farkında olduklarını gösterir. Boşanmanın herkes için en iyi çözüm olacağı çocuklarla giden ebeveyn arasındaki ilişkinin süreceği açıklanmalıdır. Tam da bu yaşlarda erkek çocuklar babalarına özel bir şekilde bağlanırlar ve cinsel kimliklerinin giderek daha çok farkına varırlar. Anneleri ile yaşamaya devam edecek erkek çocuklara babalarını sık sık görecekleri konusunda daha fazla inandırıcı şeyler söylemek gerekebilir (Temel Dağdanaşar 2003).

Çocuklara Boşanmada Yardım Etmek

Çocuklara boşanma süreci ile baş etmelerine yardım etmede en önemli faktör onlarla açık bir iletişime geçmek ve onları öfkelerini gerginliklerini ve kaygılarını ifade etmelerini desteklemektir. Yani çocuklar boşanma için yeteri kadar hazırlanmalıdırlar.

Çocukların aynı cins ebeveyninin gözetimi altında kalması çocuklar için daha iyidir. Hem kızlar hem erkek çocukları boşanma sonucunda farklı cinsiyetlerdeki ebeveynlerin gözetimlerine verildiklerinde daha çok davranış problemleri gösterdikleri bulunmuştur (Neuman ve Romanowski 1998).


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Boşanma Çocuklara Nasıl Söylenir?

Boşanma Çocuklara Nasıl Söylenir? konusu, Psikoloji / Çocuk Psikolojisi forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: boşanma çocuğa nasıl anlatılır, 4 yaşındaki çocuğa boşanma nasıl anlatılır, boşanma çocuğa nasıl anlatılmalı, 3 yaşındaki çocuğa boşanma nasıl anlatılır, 5 yaşındaki çocuğa boşanma nasıl anlatılır, çocuğa boşanma nasıl anlatılmalı, anne baba ayrılığı çocuğa nasıl söylenmeli, boşanma çocuğa nasıl söylenir, çocuğa boşanma nasıl söylenir, bosanma cocuga nasil anlatilir, boşanma çocuklara nasıl anlatılmalı, boşanma çocuklara nasıl anlatılır, boşanma cocuga nasıl anlatılmalı, boşanma çocuğa nasıl söylenmeli, 3 yaşındaki çocuğa boşanma nasıl anlatılmalı,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Boşanma Davası Nasıl Açılır? - Velayet Anlaşmalı Boşanma Nasıl Olur? elif Kadın ve Hukuk 2 18-12-2015 05:22
Boşanma Davasında Çocuğun Velayetine Nasıl Karar Verilir? elif Kadın ve Hukuk 15 18-12-2015 05:20
Çocuklara Saygı Nasıl öğretilmelidir? elif Çocuk Sağlığı ve Eğitimi 0 10-06-2011 02:01
Yurt Dışında Evlenenlerin Boşanma İşlemleri Nasıl Olur? elif Kadın ve Hukuk 0 27-02-2011 08:07

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 02:31 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats