bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Çocuk Sağlığı ve Eğitimi

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 26-11-2008, 12:22   #1 (permalink)
 
nimlahza - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Gelişim Psikolojisi

Toplumumuzda yaygın olan tutum “bir sorun olduğunda gidip ilgili uzmana danışılması” dır. Psikologlara da genelde ailede bir sorun olduğunda başvurulmaktadır. Oysa gelişmiş ülkelerde sorun olmadan “koruyucu ve önleyici yaklaşım” benimsenmektedir. Bu bağlamda birey kendisini daha iyi tanımak için düzenli olarak psikologlarla işbirliği içinde olmalıdır.
Kişinin kendisini daha iyi tanıması ne getirir?
Kendi niteliklerini taşıyan kişi:
Artılarının ve eksilerinin bilincinde
Kendisi ile barışık
Çevresi ile barışık
Yapısına uygun bir mesleski seçim yapan
Mutlu başarılı bir kişilik geliştirir.
Araştırmalar bu yaklaşımın ülke ekonomisine olan katkısının da altını çizmektedir:
Sağlık sektörüne yapılan harcamalar azalmakta
İş verimi artmakta
Yaşam kalitesi yükselmekte
Bu bağlamda anne- bebek ilişkisi de bebek henüz anne karnında iken ele alınmalıdır. Hamilelikte yaşanan fizyolojik ve psikolojik değişiklikler konusunda anne ve baba adayının bilinçlendirilmesi çok önemlidir. Bu dönemde bebekle ilgili beklentiler ve olası kaygılar ele alınmaktadır.

Erken Müdahele

Problemi önler
Çoçuğun içinde biyolojik & çevresel koşulları değiştirir
Sağlıklı değişimi destekler.
Erken dönemdeki bozukluklara müdahele edilmezse çoçuklar adaptif olmayan bir davranış tarzı geliştirmekte ve bu da güncel gelişimi ebeveyn-çocuk ilişkisini ve uzun vadede çocuğun ruhsal durumunuolumsuz etkilemektedir. Çocuğun içinde bulunduğu ortam gelişimi engelleyen bir ortam olmaktan çok gelişimi destekleyen bir ortam olarak yapılandırılmalıdır. Bizim uyguladığımız “ gelişim danışmanlığı programı” bu kapsamda koruyucu ve önleyici bir yaklaşım olarak karşımıza çıkıyor. Hamilelikte anne ve baba adayı ile başlayan bu çalışma çocuğun doğumundan itibaren 0-6 yaş dönemini kapsamaktadır. Kişilik özelliklerinin ortaya çıktığı 0-3 yaş özellikle ayrıntılı olarak ele alınmkatadır. Program bebek gelişiminin sağlıklı olarak ele gerçekleşmesi için iki yönlü olarak yürütülmektedir.

Bebek gelişimi

Anne- baba bağlılığı

Bu çalışma bebeğin artı ve eksilerini belirliyor artılarından yola çıkarak eksilerini destekliyor bebeğin potansiyelinin performansa dönüşmesini sağlıyor daha mutlu ve daha başarılı bebekler yaratıyor.Anne- Bebek İlişkisinin Bebeğin Psikoljik Gelişimine Katkıları

Gelişim Psikolojisi anne- bebek ietişimini ve bağlılığını destekler. Bebeğin farklı aylarda sağlıklı gelişimine yönelik farklı gereksinmelerini karşılayabilmesi için anneye uzman yardımı sağlar. 0-3 yaşta kurulan temel güven ve sezgi zemini ileride görülebilecek olası gelişimsel ( beslenme ve uyku düzensizlikleri gibi) ve akademik zorlukların sağlıklı olarak aşılabilmesine yardımcı olur. Hamilelikte ve doğumda başlayan bu süreç anne-bebek ilişkisinin temelini oluşturur. Bebeği tutuşu bakışmaları emzirmesi gibi paylaşımlar anne ile bebek arasındaki özel bağı şekillendiren deneyimlerdir. Bebek dünyayı annesinin ona açtığı pencereden tanıyor. Bu bağın yapısı ne derece saplıklı olursa bebek de o denli güvenli ve kendisi ile barışık olabilmektedir. Erken çocukluk döneminde bebeğin annesi ile olan iletişimi onun ileride farklı kişilerle de kuracağı ilişkinin çerçevesini çizmektedir. Dolayısıyla bu bağın tarzı ve derinliği bizim için kritik bir öneme sahiptir. İlk aylarda anne ile bebek içiçe bir ilişki içindeyken; bebek henüz kendi sınırlarının nerede bittiğinin annenin sınırlarının nerede başladığının bilincinde değildir. Annesi ile kendisini bir bütün olarak algılamaktadır. Dolayısıyla annenin duygularını olasıkaygı ve gerginliklerini bebek de yoğun olarak hissedebilmektedir. Bu bebekte bir huzursuzluk olarak kendini gösterebilir. Annenin yaşadığı zorlukları bir uzmanla paylaşması olası çözüm önerilerinin oluşturulması önemlidir.
Bebeğin ihtiyaçlarını karşılarken annenin güvenli ve keyifli oluşu bebeğin gelişiminde önemli bir etkendir. Bebeğin bulunduğu gelişim aşamasına paralel olarak anneye bebeği ile paylaşabileceği bazı aktiviteler önerilmektedir. Bebeğin yaşam deneyimleri ve organizasyon becerisi zamanla olgunlaşır. Uygun deneyimler çocuğun kognitif yapısını zenginleştirir. Yapı zenginleşip sağlamlaştıkça daha da karmaşık deneyimleri taşıyabilir ve giderek genişleyen bir repertuar oluşur. Kognitif yapıyı bir tiyatro sahnesi olarak düşünebilirz. Sahnenein altyapısı artıp çeşitlendikçe üstünde bu donanımın taşıyabileceği oranda daha da karmaşık oyunlar sahnelenebilir.Bebeğin geniş bir yelpazede becerileri alt ve üst eşikleri belirlenir. Zayıf olan yönleri güçlü yönlerinden destek alınarak adım adım geliştirir. Anne- bebek ilişkileri ele alnır annenin “anneliğin” keyifli yönlerini yaşayabilmesi için uygun destek verilir. Babanın resmin içine girmesi ve aile içindeki paylaşılanların altı çizilir

Sanat Terapisi

Bu çalışmalar sırasında kelimelerin tükendiği noktada sanat terapisi devreye girmektedir. Renklerin ve resimlerin yardımıyla kendi iç dünyamızda bir yolculuğa çıkıyoruz. Sanat terapisi sağ beynimize affedilen özelliklerimizi ön plana çıkarıyor: Spontanlık yaratıcılık doğallık vb. böylece aslında hepimizin sahip olduğu ama zamanla körelen yönlerimizi yeniden keşfetme fırsatımız oluyor.


Alıntıdır.


nimlahza isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Bu konu için 2 üye, nimlahza adlı üyemize teşekkür etti.
Bkmlyz (26-11-2008), salon beyaz (29-03-2009)

Alt 29-03-2009, 03:00   #2 (permalink)
 
salon beyaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

emeğine sağlık


salon beyaz isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Gelişim Psikolojisi

Gelişim Psikolojisi konusu, SAĞLIK / Çocuk Sağlığı ve Eğitimi forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: content,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Tarihsel gelişim nimlahza Karikatürler 0 07-10-2008 03:07
Gelişim bozukluğuna yol açan 6 yeni gen Hürriyet Sağlık Hürriyet / E - Kolay / Sabah Sağlık 0 11-07-2008 12:30
Gelişim çağlari mine ulas Çocuk Sağlığı ve Eğitimi 1 30-05-2008 03:38

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 04:04 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats