bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Çocuk Sağlığı ve Eğitimi

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 18-01-2010, 11:49   #1 (permalink)
Avatar Yok
 
Standart Çocuklarda Öğrenme Güçlüğü

Cocuklarda ogrenme guclugu.Öğrenme güçlüğü çocuğun beyinde bilgileri yorumlama*sını etkileyen bir rahatsızlıktır. Öğrenme güçlükleri konuşma yazma fiziksel koordinasyon davranışsal dürtüler ya da dikkat genişliğinde zorluk çekilmesidir. Okul çalışmalarını (okuma yazma ve matematik) günlük işlerini ya da sosyal ilişkilerini etkileyebilir.
Öğrenme yetersizliği bir kişinin zekası ile her yaşta başardığı beceriler arasındaki büyük bir boşluk olarak tanımlanabilir. Öğrenme güçlüğü ise daha geniş bir kavram olup gelişmekte olan beynin işlemesinde sürekli bir eksikliğe neden olan her şeyi içerir.
Öğrenme sorunlarının nedenleri tam olarak anlaşılmış değildir. Yapılan araştırmalar bu rahatsızlıkların çoğunun beynin farklı bölgelerinden bilgileri bir araya getirme sorunundan kaynaklandığını göstermektedir. Bazı bilim insanları birçok durumda bu rahatsızlığın doğumdan önce başladığına inanmaktadır.
İnceleme altındaki hususlar şunlardır:
■ Ceninin beyin gelişimindeki sorunlar
■ Genetik faktörler ya da aile çevresi.
■ Annenin hamilelik sırasında sigara içmesi alkol ve uyuşturucu madde (kokain gibi) kullanması.
■ Oksijen yetersizliği gibi hamilelik sırasında yaşanan cenin problemleri.
■ Çevresel toksinler.
Çocuklarda Öğrenme Güçlüğü
ÖĞRENME GÜÇLÜĞÜ TÜRLERİ
Öğrenme güçlükleri için çok farklı kategoriler vardır. Bir tanesi öğrenme güçlüklerini aşağıdaki gibi üç büyük gruba ayırmaktadır:
Gelişimsel Konuşma ve Dil Sorunları: Bu rahatsızlığı olan çocuklar belirli sesleri çıkarmada (telaffuz) dili kullanmada (ifade etme) ya da konuşulan dili anlamada (algılama) zorluk çekerler.
Akademik Beceri Sorunları:
Bu rahatsızlığı olan çocuklar akademik ortamda yaşıtlarından geride kalırlar. Gelişimsel okuma (disleksi) yazma ya da aritmetik sorunları vardır.
Diğer Öğrenme Sorunları: Dikkat bozukluğu öğrenme güçlüğü çeken çocukların yaklaşık %20’sini etkilemektedir. Bu sorunu olan çocuklar sık sık hayallere dalarlar bir işe odaklanmakta zorluk çekerler ya da hiperaktiflerdir. Hiperaktif çocuklarda dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu görülebilir.
Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan çocuklar (genelde erkeklerde görülür) davranışlarının sosyal sınırlarının farkında değillerdir. Düşünmeden hareket ederler kurallara uymazlar ve konuşan insanların sözünü keserler.
Bütün çocuklar zaman zaman fazla aktif olabilirler. Ancak dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan çocuklar diğer çocuklara oranla çok daha kolay heyecanlanırlar daha aktiflerdir ve dikkatleri daha çabuk dağılır.
TEDAVİ SEÇENEKLERİ
Öğrenme güçlükleri genelde çocuk normal yaşında belirli bir gelişim aşamasını gerçek*leştirmediğinde anlaşılır. Çocuğu*nuzun birkaç becerisinde gecikme varsa ailede öğrenme güçlüğü geçmişi varsa ya da gelişim aşama*larından biri uzun süreli bir gecikme gösterdiyse bir öğrenme uzmanına danışmanız gerekir.
Bütün öğrenme güçlüğü türleri özel tıbbi kriterlere göre farklı bir şekilde teşhis edilir. Bunlar kapsamlı bir tıbbi geçmiş sağlık muayenesi okul çalışanları ile yakın ilişkiler ve gerekirse labaratuvar testleridir.
Öğretmen rehber öğretmen ve sınıf içi gözlem raporlan ile birlikte genel değerlendirmede formal testler de kullanılabilir. Uygun ve kişiye özel bir tedavi planı çocuğunuzun yetersizliklerinin net bir şekilde belirlenmesini içerir.
Çocuğunuza ihtiyaç duyduğu desteği vermek için öğrenme güçlüğünü okuldaki öğretmen*leri rehber öğretmenleri çocuk doktoru ve diğer uzmanlar ile görüşün. Çocuğunuz için doğru olan mantıklı kararlar vermek ve bu hastalıklarla ilgili bazen karmaşık olabilecek bilgi*leri değerlendirebilmek için bu konuyla ilgili kaynakları okuyun. Bu süreç herkes için çok fazla zaman ve çaba gerektirir; ama çocuğunuz için uzun vadedeki getirilen çok büyüktür


Mahperver isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Çocuklarda Öğrenme Güçlüğü

Çocuklarda Öğrenme Güçlüğü konusu, SAĞLIK / Çocuk Sağlığı ve Eğitimi forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Çocuklarda Tik Bozuklukları Bkmlyz Çocuk Sağlığı ve Eğitimi 1 09-06-2011 01:15
Çocuklarda saç dökülmesi salon beyaz Saç Bakımı 1 18-05-2009 03:05
Çocuklarda Depresyon Bkmlyz Çocuk Psikolojisi 0 03-05-2009 11:43
Çocuklarda Dil Gelişimi Bkmlyz Çocuk Psikolojisi 0 03-05-2009 11:34
Gebelikte soluk alma güçlüğü Bkmlyz Gebelik 0 01-02-2009 05:07

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 03:03 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats