bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Çocuk Sağlığı ve Eğitimi

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 19-02-2010, 12:18   #1 (permalink)
 
daywest - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Arrow Çocuklarda Şişmanlık Nedenleri

Çocuklarda görülen şişmanlık sıklığında artış var mı?

Evet çocuklardaki şişmanlık sıklığında son yıllarda çok hızlı bir artış hatta patlama var. Bu nedenle eskiden eriş kin yaşlarda görülen "tip 2 şeker hastalığı" artık çocukluk veya ergenlik çağında da görülmeye başlandı. Fransa'da son 10 yılda çocuklarda şişmanlık sıklığı 5 kat ABD'de ise 1976 yılından bu yana 2 kat artmış. Aynı şekilde Türki ye'de de çocukluk çağındaki şişmanlık hızla artmaktadır.

Çocuklarda şişmanlığa neden olan faktörler nelerdir?

Çocuklarda şişmanlığın bu denli hızlı artmasında önce likle çevre faktörlerindeki değişiklikler sorumludur. Hareketsiz bir yaşam biçiminin egemen olması televizyon ve bilgisayar önünde fazla vakit geçirme karbonhidratlı ve yağlı gıdalarla aşırı beslenme çocukların okullarda dar bir çevrede kalmaları oyun ve egzersiz yapamamaları televiz yonlarda yapılan şeker ve çikolata türü gıdaların reklam ları bu artışta başlıca etkenlerdir. Günde iki saatten fazla televizyon seyreden çocukların yüzde 52'sinde aşırı kilo ve yüzde 28'inde şişmanlık saptanmıştır.

Çocuklarda Kilo Fazlalığının Nedenleri

Çocuğun doğum kilosunun fazla olması
Annenin gebelikte sigara içmesi
Bebeklik döneminde katı gıdalara erken başlamak
Anne-babanın şişman olması
Ailenin sosyal ve ekonomik yönden yetersizliği
Haftada 11 ve günde 15 saatten fazla televizyon izle mek
Okul sporlarına katılmamak
Ev dışında oyun oynamamak
Otomobille her gün 2 saatten fazla seyahat etmek
Kardeşsiz olmak.

Kantinlerde meyve satışı yapılmalı

Çocukların kilo almaması için neler yapmalıyız?

Hem ailede hem de okulda yapılacak şeylerle çocukla rın kilo alımı engellenebilir. Bunları şöyle sıralayabiliriz:
Okullarda çocuklara oyun ve jimnastik alanları sağ lanmalıdır
Aile bebekleri anne sütüyle beslemeye özen gösterme lidir (obeziteyi yüzde 15-25 oranında azaltır)
Anne-baba sağlıklı beslenmeyi öğrenmeli ve evde uy gulamalıdır böylece çocuklar da sağlıklı beslenmeyi öğrenirler
Çocuklara abur cubur yememesi acıktığı zaman ve yavaş yemesi öğretilmelidir
Çocuğun aileyle birlikte yemek yemesi sağlanmalı mutlaka kahvaltı edilmelidir
Aile günlük beslenmede yağ ve karbonhidrat mikta rını azaltmalıdır
Aile çocuğu kısıtlayıcı diyetlere sokmamalıdır
Çocuk bir başarı kazandığında ödül olarak şeker çi kolata gibi kalorisi yüksek gıdalar verilmemelidir
Çocuğu cezalandırırken besin alımını kesmemek veya besinleri yasaklamamak gerekir
Çocuklara çok su içmesi öğretilmelidir
Çocukların kendi odalarına veya yattıkları odaya tele vizyon konmamalıdır
Okullara sağlıklı beslenme ve egzersizin faydaları ko nusunda dersler koymalı ve okul kantinlerinde sağlık lı besinlerin satılması sağlanmalıdır. Gazoz ve kola gi bi yüksek kalorili içecekler yerine sadece su veya ma den suyu satılmalı margarinle yapılmış tost satışı ya saklanmalıdır. Kantinlerde meyve satışı yapılmalı çocuklara bisküvi ve kek yerine meyve yeme alışkanlığı kazandırılmalıdır.
Öğlenleri yemek verilen okullarda kilo aldırmayan ve sağlıklı yemeklerin çıkması için çaba gösterilmeli dir. İngiltere ve Singapur'da yapılan okul çalışmaları başarılı sonuçlar vermiştir.

Çocukluk döneminde kilolu olanların erişkin yaşlarda kilolu olma riski var mı?

3-10 yaş arasında aşırı kilolu olan çocukların yüzde 50'sinde erişkin dönemde aşırı kilolu olma riski vardır. Er genlik çağında aşırı kilolu olanların ise yüzde 70-80'inde ileri yaşta aşırı kilo gelişmektedir. Bu nedenle çocukluk ça ğından itibaren fazla kilolarla mücadele etmek gerekir.

Çocuklarda görülen şişmanlık ile erişkinlerde görülen şişmanlık arasında fark var mı?

Evet arada fark var. Çocuklar kilo aldığında yağ hüc relerinin sayısı artıyor. Erişkinlerde ise yağ hücrelerinin sa yısında artma olmadan her bir yağ hücresi büyüyor.

Tedavide iş anne-babaya düşüyor

Çocuklarda şişmanlık tedavisi için ne yapılmalı?

Çocuklardaki şişmanlığın tedavisinde büyüklerde olduğu gibi önce hormonal veya genetik bir bozukluğun olup ol madığı araştırılmalıdır. İnsülin direnci veya tiroit yetmezliği ilk akla gelenlerdir. Çocukluk ve ergenlik çağında şişmanlı ğa bağlı insülin direnci olup olmadığını anlamak için açlık kan şekeri ve açlık kan insülin düzeyi ölçülür. Açlık insülin düzeyinin 15-20 mlU/ml'den fazla olması veya şeker yükle me testi sırasında insülin düzeyinin 150 mlU/ml'den yüksek olması da insülin direncinin varlığını gösteren önemli bir belirtidir. İnsülin direnci bu çocuklarda ileride şeker hastalı ğı çıkma ihtimalinin yüksek olduğunu gösterir. Tiroit hor monları için TSH ve serbest T4 ölçümleri yapılmalıdır.
Tedavide iş çocuğa ve daha çok anne-babaya düşmek tedir. Çocuğun hareketi artırılmalı yağ ve enerji düzeyi düşük gıdalar yemesi sağlanmalı yeme alışkanlığı değişti rilmeli ve aile üyeleri de sağlıklı beslenmeyi öğrenmelidir. Bunların dışında çocuğun çok televizyon seyretmesine izin verilmemelidir. Çocuklarda şişmanlık için ilaç tedavisi ya pılmaz.

Şişman çocuklarda günlük kalori alımının yüzde 25'inden fazlasının yemek saatleri dışındaki atıştırmalar dan kaynaklandığı belirlenmiştir. Bu nedenle çocukların atıştırmaları önlenmelidir. Şişman çocukların en önemli problemlerinden biri ergenliğe erken girmeleridir. Bu ço cuklarda yürümede gecikme kemik yaşının akranlarına göre ileri olması vücutta pişikler ve deri iltihaplan sık görülür. Yağ dokusu artışına bağlı olarak karında çatlak lar oluşur. Erkek çocuklarında memelerde aşırı büyüme gözlenebilir.

Çocuklarda şişmanlığın ortaya çıkmasını önleyecek di yet ilkelerini şöyle sıralayabiliriz:

Bir yaşına kadar çocuğu anne sütüyle beslemek çok önemlidir. Ek besinlere erken başlamak süte bal koy mak fazla muhallebi yedirmek çocukta kilo artışına neden olur. Hazır bebek mamalarına su konulmalı ve bisküvi eklenmemelidir. Biberon yerine kaşıkla beslenmeye önem verilmelidir.
1-6 yaş arasında ailenin beslenme tarzı kilo alımında çok önemlidir. Ailenin sağlıklı beslenme konusunda bilgi sahibi olması gerekir. Çocuğa ödül olarak şeker ve çikolata verilmemelidir. Çocuğun mutlaka sabah kahvaltı etmesi öğün kaçırmaması ve hareketli olma sı sağlanmalıdır.

6-18 yaş döneminde çocuklar makarna ve pilav gibi karbonhidratlı gıdaları tercih ederler sebze yemekleri ni pek sevmezler. Bu nedenle aile dengeli bir beslen mede öğün atlamamakta sebze ve meyveden zengin bir diyette ısrar etmeli ve hububatlara ağırlık vermeli dir. Çocuğa doğru beslenme alışkanlığı kazandırmak için evde beyaz ekmek yerine tam buğday ekmeği beyaz makarna yerine kepekli makarna tüketmelidir.

Spor yapmak da diyet kadar büyük önem taşır.

Yoğun çalışma veya sınav döneminde de gençler kilo alıyor. Bu dönemde gençler nasıl beslenmeli?

Sınav döneminde ve özellikle üniversiteye hazırlanırken gençlerimizde yorgunluk halsizlik uykusuzluk ve çok faz la stres vardır. Bu nedenle abur cubur yiyen düzenli besle nemeyen öğrenciler kilo alırlar. Bu şekilde sınava giren öğ rencilerin başarılı olmaları zorlaşır.
Hafızayı güçlendirmek için omega-3 alımını artırmak ve bu amaçla da haftada 3 kez balık tüketmek sebze ve meyveyi artırmak arada ceviz badem veya fındık ye mek gerekir tabii yumurtayı da unutmamak faydalı olur. Kalsiyum desteği için yağsız süt ve ayran mutlaka içilmelidir.

Sınava hazırlanan gençlerde kansızlık kalsiyum ve magnezyum gibi mineral eksikliği olup olmadığını araştır mak gerekir. Demir eksikliği olan gençlerde isteksizlik konsantre olamama çok sık görülür. Bu tür eksiklik varsa doktorunuzun önerdiği şekilde ilaç alınması ve besin des teği gerekebilir.
Düzenli kahvaltı etmek de önemlidir. Gençlerin çoğu kahvaltı etmeden okula gitmektedir. Kahvaltı etmek başa rıyı artırır. Kahve ve çayı fazla içmek veya kola alışkanlığı hafızaya zarar verir. Bunun yerine bol su veya taze meyve suyu içilmelidir. Her gün yarım saat yürüyüş yapmak da sınav başarısını artırmaktadır.daywest isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Teşekkür Edenler:
elif (19-02-2010)

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Çocuklarda Şişmanlık Nedenleri

Çocuklarda Şişmanlık Nedenleri konusu, SAĞLIK / Çocuk Sağlığı ve Eğitimi forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Çocuklarda Bacak Ağrısı Nedenleri Nelerdir? daywest Bebek Hastalıkları 3 11-07-2014 04:49
Çocuklarda gıda alerjisi nedenleri - belirtileri - tedavisi daywest Çocuk Sağlığı ve Eğitimi 0 09-02-2010 01:09
Çocuklarda Davranış Bozukluğu Nedir?-Davranış Bozukluğu Nedenleri elif Çocuk Psikolojisi 0 08-07-2009 02:29
Amerikalıların şişmanlık sebebi Bakimliyiz Hürriyet / E - Kolay / Sabah Sağlık 0 16-05-2008 07:10
Şişmanlık - Obezite Bakimli Bayan Diyet Tarifleri, Zayıflama ve Sağlıklı Beslenme 0 04-04-2008 02:27

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 08:21 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats