bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Çocuk Sağlığı ve Eğitimi

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 18-05-2010, 08:40   #1 (permalink)
 
mormavi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Arrow Siddetsiz Egitim

Siddetsiz Egitim

Aile içinde şiddet meydana geldiğinde ister çocuk buna maruz kalsın ister sadece tanık olsun durumdan yetişkinlerden daha fazla etkilenir ve travmayı kolay kolay atlatamaz. Uzmanlar şiddet uygulayan kişinin ailelerinden de aynı davranışa maruz kaldığını gösteren çok sayıda bulgu olduğunu belirtiyor. Buradan hareketle şiddetin öğrenilmiş bir davranış olduğunu söylemek mümkün. Ancak ailesinde her kötü muamele gören kişinin aynı anlayışla hareket edeceğini iddia etmek doğru olmasa da bu eğilimin yüksek olduğunu kabul etmek gerekir. Kötü davranışa maruz kalan bir çocuk büyüdüğünde ailede ve toplum içinde şiddet uygulayıcısı eğiliminde olur. Bu yüzden toplumun genel agresif eğilimlerini azaltmak için öncelikle çocuk eğitiminde şiddeti yok etmek gerekir.

Nefreti öğrenen çocuklar

Aile içi şiddetin doğrudan kurbanları olan çocukların tepkileri ve kişilik özellikleri saldırıda bulunanlara (anne - babalara) karşı derin bir nefret yoğunlaşmasıyla belirginleşir. Katı ve baskıcı bir tutumla çocuğun davranışlarını disipline etmeyi amaçlayan anne - baba; çocuğun kendilerine karşı korku öfke ve kızgınlık duymasına neden olur. Çocuk çoğunlukla aşağılanır ve hor görülür. En küçük hatada cezalandırma (dayak tehdit) yoluna gidilir. Böyle yetiştirilen çocuklar saldırgan olmayı ve sorunlarını kavga yoluyla çözmeyi öğrenirler. Karşı çıkma ve saldırganlık gibi yollarla kendilerini kabul ettirmek isteyen bu çocuklar kendi iç dünyalarını açıklamakta zorlanırlar. Bu yüzden çocuklara uygulanan şiddet zayıf vicdan ve olumsuz ahlak gelişimine yol açtığı gibi anti sosyal davranışlara ve psikolojik sorunlara da itiyor.

Disiplin adına

Çocuklarımızın bir kılına bile zarar gelmesine kimsenin tahammülü olamaz. Ne var ki çocukla gerçek bir iletişim kuramayan anneler çoğunlukla panik yaşıyor. Hatta çocuklarını hediyelere boğarak yakınlık kurma çabaları da genellikle ters tepiyor. Disiplini sağlamak adına da birçok yanlışlar yapılıyor. Zorlama baskı altına alma ve ceza verme yöntemleriyle çocuk eğitiliyor daha doğrusu eğitildiği sanılıyor. Disiplin kelimesi çocuğun sahip olduğu sorumlulukların bilincinde olması anlamına gelmeli 'höt' deyince başını sokacak yer araması değil. Babalar ve anneler çocuk eğitimi konusunda bunalım içindeler. Çocuklarını nasıl 'adam edecekleri' konusunda şaşkın olduklarından onların iç dünyasına girmekte zorlanıyor ve iletişimi baskıyla çözmeye çalışıyorlar.

Faturayı çocuk ödüyor

Bu şaşkın aileler öyle durumdalar ki sevme ile dövme arasında gidip geliyorlar. Önce "Başıboş bırakmayayım benden korksun ki kötü yollara sapmasın" diye dövüyorlar. Sonra da dövdükleri çocuğun karşısında diz çöküp özür diliyorlar. Otorite telaşında bu dengeyi bir türlü doğru tutturamamış bu anne - baba davranışları çocukları fazlasıyla olumsuz etkiliyor. Çocuğun bireyselliğinden ve bağımsızlığından rahatsız olan bu tip aileler her türlü kararı çocuk adına kendileri alıyor ve genellikle güçlü itirazlar karşısında dayağın isabetli bir çözüm olduğuna inanıyorlar. Oysa sürekli dayak ve cezalandırma yöntemi ile eğitilen çocuklar genellikle kavgacı ve asi bir kişilik benimsiyor. Aynı zamanda fazla komplekse sahip bu çocukların kendilerini beğenmedikleri veya sınıf arkadaşlarıyla ilişkilerinin daha kötü olduğu yapılan anketlerle de ortaya çıkıyor. Dolayısıyla büyükler dövüyor faturayı kötü bir hayat yaşayarak o çocuk ödüyor.

Kararları birlikte alın

Kendimizden değerli çocuklarımızın yaramazlıkları karşısında uygulanan yöntemler arasında beklenildiği gibi 'açıklama ve ikna etme' ilk sırada yerini koruyor. Ancak bu alanda da kendi eksiklikleri yüzünden başarısız olan ebeveynler hemen azarlama utandırma cezalandırma yoksun bırakma ve korkutma yolunu seçiyor. Her insan bilgili olamaz ancak uzmanlara göre karar alma aşamasına aile bireylerinin katılımı arttıkça evde çocukların dövülme sıklıkları da belirgin biçimde azalıyor. Eviniz aileniz ya da arabanızla ilgili bir karar alma ihtiyacı hissettiğinizde bu fikrinizi ailenize anlatıp katılım beklerken çocuklarınıza da bir yetişkinmiş gibi yaklaşın. Aile içi dayanışma ile akrabalarla görüşme ve yardımlaşma azaldıkça şiddet artıyor. Aile bireylerinin eğitim düzeylerindeki artışa bağlı olarak ise şiddet eğilimleri azalıyor. Aynı şekilde gelecekle ilgili olumlu beklentileri ve planları olan ailelerde de şiddet eğilimleri azalıyor.

Araştırmalar

Yapılan araştırmalara göre şiddeti gözlemleyen çocukların yüzde 54'ü korktuğunu belli ederken yüzde 69'u hiç ses çıkarmıyor. Henüz bir şey anlamayacak kadar küçük yaşta olan çocukların yüzde 164'ü tepkilerini 'babayı sevmemek' şeklinde gösteriyor. Sonuç olarak bu çocuklarımızda ortaya çıkan davranış bozuklukları şöyle: Çocukların yüzde 49'u içine kapanırken yüzde 49'u da saldırgan davranışlara yöneliyor.

Evden kaçan çocuklarımız

Çoğunlukla evde gördüğü şiddetten uzaklaşmaya çalışan çocukların evden kaçma eğiliminde olduğu biliniyor. Aile araştırma kurumuna göre cinsiyet farkı olmaksızın yaşı 7 - 14 arasında değişen öğrencilerin yarısına yakını diğer öğrencilerden öğretmenlerinden ve okul dışındaki başka kimselerden bir biçimde rahatsız edici davranışlara maruz kalıyor. Yine aynı yaş grubundaki çocukların yüzde 22'si bir defa yüzde 2'si ise daha fazla evden kaçıyor. Erkek çocukları genelde bir defa evden kaçarken kız çocuklarında bu sayı daha da fazla.


mormavi isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Siddetsiz Egitim

Siddetsiz Egitim konusu, SAĞLIK / Çocuk Sağlığı ve Eğitimi forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Egitim Sosyolojisi.. mormavi Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 30-04-2010 04:32
TRT 3 Televizyondan Egitim Basladi... mormavi Haberler 0 28-10-2009 01:48

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 01:49 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats