bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Çocuk Sağlığı ve Eğitimi

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 05-06-2010, 12:59   #1 (permalink)
 
daywest - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Arrow Zihinsel Engelliliğe Neden Olan Etmenler

Tüm engellilerin onda birini zihinsel engellilerin oluşturduğu kabul edilmektedir. Yapılan araştırmalar toplumun (saptanabildiği kadarıyla) %1’inin hafif olgularla beraber en az %3’ünün zihinsel engelli olduğunu göstermektedir.Tüm dünya üzerinde zihinsel engelliler grubu incelendiğinde zihinsel engelli bireylerin dörtte üçünün gelişmekte olan ülkelerde bulunduğu tahmin edilmektedir.Çünkü gelişmekte olan ülkelerde nüfus artış hızının fazla olması bunda etken olduğu düşünülmektedir.
Günümüzde zihinsel engelliliğin 250’den fazla nedeni vardır. Ancak çoğu zihinsel engellilik durumunda kesin neden ya da nedenler bilinmemektedir. A.B.D’de yapılan bir çalışmaya göre hafif derecede zihinsel engellilerin yarısında ağır derecede zihinsel engellilerin %30’unda neden bilinmemektedir.Bu durumun başlıca nedeni insan organizmasının meydana gelişinin ve gelişiminin son derece karmaşık olmasıdır.
Zihinsel engelliliğin nedenleri engel durumuna göre değişebilir ve çok çeşitlidir. Bazı durumlarda engelliliğin oluşum nedenleri bilinmemekle birlikte genel olarak bilinen nedenler doğum öncesidoğum sırası ve doğum sonrası oluşan nedenler olmak üzere üç ana başlık altında toplayabiliriz;
Doğum Öncesi Oluşan Nedenler; Annenin yaşıbeslenmesihamilelikte kullandığı ilaçlariçki-sigara-uyuşturucu gibi alışkanlıklarıradyasyona maruz kalmapsikolojik sorunlarıakraba evliliğigeçirdiği hastalıklar(özellikle hamilelikte)kazalartravmalarçocuk-anne arasındaki kan uyuşmazlığıgenetik olarak aileden geçen bazı özelliklerin taşınması gibi bazı nedenler sayılabilir.
Doğum Sırası Oluşan Nedenler; Erken-geç doğumkordon dolanmasıgüç ve riskli doğumdoğum sırası kazalar (bebeği düşürme gibi)vakum-forseps gibi aletlerin özelikle uzman olmayan kişilerce kullanılmasıdoğumun hijenik olmayan ortamlarda yapılmasıdoktor hataları gibi nedenler sayılabilir.
Doğum Sonrası Oluşan Nedenler; Enfeksiyona maruz kalmaçocuğun geçirdiği ateşli hastalıklarhastalıklarda yanlış ve geç müdahalebeslenme bozuklukları (yetersiz ve dengesiz beslenme)kazalar-travmalar çok yetersiz çevre koşularını sayabiliriz.
Doğum öncesinde hamile annenin geçirdiği rubella(kızamıkçık)frengi ve toksoplazma gibi bulaşıcı hastalıkların doğrudan ya da dolaylı olarak beyni etkilemesi durumundabeyinde hasar ya da incinmeler ağırlık derecesine ve beyinde etkin olduğu bölgeye göre zihinsel işlevlerde geriliklereişitme ve görme duyularındabedensel hareketlerin kontrolünde çeşitli bozukluklara neden olabilmektedir.Aynı şekildeçocuğun doğum sonrasında geçirdiği menenjitbeyin iltihabı(encephalitis) gibi bulaşıcı hastalıklar ve zehirlenmeler beyinde çeşitli hasarlara neden olabilmektedir.Günümüzde zihinsel engellilik durumuyla çağrışan en önemli zehir maddesi kurşun alışımlı boyalardır.Zarar etkileri belirlendikten sonra kullanımı yasaklanan bu boyalarbazı eski mobilya ve oyuncakların hala üzerindedir.Çocuk tarafından yüksek miktarda alınan kurşunhayati tehlikesi yanında zihinsel engelliliğe de neden olabilmektedir.
Doğum anında çocuğun oksijensiz kalması(anoxia)zor ve araçlı doğumlar ender de olsa beyinde hasara neden olabilmektedir.Doğum anında çocuğun normal süre içersinde hava ile karşılaşması sonucunda beyindeki sinir hücreleri oksijensiz kalmaktadır.Bu durumda havasız kalma süresinin uzunluğuna göre ölüm ya da beyinde çeşitli hasarlar meydana gelmektedir.
Sağlıklı bireylerde alınan besin maddeleri vücutta belirli bir biçim ve sıra içerisinde çeşitli değişikliklere uğramaktadır.Metabolizma bozukları olarak adlandırılan bu süreç bazı bireylerde çeşitli nedenlerle sağlıklı olarak işlememektedir. Bu durumda ortaya çıkan zehirli maddeler tüm vücudun olduğu gibi beynin gelişimini engellemektedir.Günümüzde bilinen metabolizma bozukluklarının en yaygın olarak bilineni PKU(Fenilketonüri) ve endoktrin bozukluğudur(hipotiroid).
Zihinsel engellilerin %80-85’ini hafif derecede geri olanlar oluşturmaktadır.Bunların çoğunluğunda herhangi bir organik nedene rastlanamamaktadır.Bu gibi durumlarda neden olarak psikososyal dezavantaj gösterilmektedir.Psikososyal dezavantaj genellikle erken çocukluk döneminde yaşanılan yoksul sosyal ve kültürel çevreyi tanımlamaktadır.
Zihinsel engellilik nedenlerini bilmenin iki önemli yararı vardır. Birincisi nedenleri bilirsek en azından zihinsel engelliğin bir bölümünü önleyebiliriztopluma koruyucu önlemler konusunda bazı ipuçları verebiliriz. İkincisi neden ya da nedenlerin bilinmesi bize eğitim konusunda bazı ipuçları vermektedir.


daywest isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Teşekkür Edenler:
Я (05-06-2010)

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Zihinsel Engelliliğe Neden Olan Etmenler

Zihinsel Engelliliğe Neden Olan Etmenler konusu, SAĞLIK / Çocuk Sağlığı ve Eğitimi forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Kısırlığa neden olan, üreme organlarının dışındaki etkenler: daywest Gebelik 0 30-05-2010 05:10
Zihinsel Gelişim İçin Günde 2 Yumurta sahranil Çocuk Sağlığı ve Eğitimi 3 10-03-2010 12:58
Zihinsel Simya.... mormavi Psikoloji 0 18-01-2010 03:37
Akciğer Kanserine Neden Olan Zararlı Şeyler elif Sağlığımız 0 19-06-2009 02:49
Bebeğin Engelli Doğmasına Neden Olan 6 Tehlike Bkmlyz Gebelik 0 17-04-2008 01:05

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 02:03 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats