bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Çocuk Sağlığı ve Eğitimi

Kadın Portalı Kayıt Ol Reklam Verin İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 08-06-2011, 11:47   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Obsesif Kompulsif Bozukluğu Çocuklukta Başlıyor

Obsesif Kompulsif Bozukluğu Çocuklukta Başlıyor

Çocuklukta Obsesif Kompulsif Bozukluğu
Çocuklarda Takıntılar (Obsesif-Kompulsif Bozukluk)
Çocuklarda Obsesif-Kompulsif Takıntılar

Obsesif-Kompulsif Bozukluğun (OKB) çocuk ve ergenlerde sıklığı %0.3 –0.9 olarak bildirilmekle birlikta daha sık olabileceği düşünülmektedir.. En sık ortaya çıktığı yaş 7 ortalama başlangıç yaşı 10’dur. Ancak literatürde ve klinik pratikte çok daha küçük yaşlarda başlayan (2 yaşa kadar) olgulara rastlanmaktadır. Ortaya çıkışıyla ilgili birçok psikolojik kuram ortaya atılmışsa da artık OKB’nin biyolojik temelleri olan nöropsikiyatrik bir hastalık olduğu kabul edilmektedir.

Hastalık tipik olarak obsesyon ve kompulsiyolarla kendini gösterir.
Halk arasında ‘takıntı’ veya ‘vesvese’ olarak adlandırılan durumun tıbbi terim olarak karşılığı ‘obsesyon’ dur. Obsesyon istenmeden gelen uygunuz olarak yaşanan ve belirgin sıkıntıya neden olan yineleyici düşünce dürtü veya düşlemlerdir. Kişi bu düşünce dürtü veya düşlemlere önem vermemeye bunları baskılamaya veya başka bir düşünce ya da eylemle bunları etkisizleştirmeye çalışır. Kişi bu düşünce dürtü ve düşlemlerin kendi beyninin bir ürünü olduğunun farkındadır. Ancak çocuklar bunu tam olarak ifade edemeyebilirler.

Kişinin obsesyonlara tepki olarak yaptığı tekrarlayıcı davranış veya zihinsel eylemlere de tıp dilinde ‘kompulsiyon’ adı verilmektedir.

Örnek olarak bir kişinin ellerinin temiz olduğu bilmesine rağmen pis olduğunu düşünmesi ‘obsesyon’ bu düşünceden kurtulmak için gereksiz yere ellerini yıkaması ise ‘kompulsiyon’ dur.

Obsesyonlar ve kompulsiyonlar az oranda herkeste görülebilir ancak bunlar kişinin yaşam kalitesini ve işlevselliğini bozuyor ve ciddi zaman kayıplarına neden oluyorsa hastalık kabul edilir ve tedavisi gerekir.

Yapılan çalışmalarda çocuklarda en çok görülen obsesyonların;
Kirlilik
Hastalık bulaşacağı düşüncesi
Kötü bir şey olacak düşüncesi
Birinin öleceği veya hastalanacağı korkusu
Simetri
Cinsel içerikli düşünceler
Yasak veya şiddet içeren düşünceler
Anlatma sorma onaylatma ihtiyacı’ olduğu göze çarpmaktadır.

Sık rastlanılan kompulsiyonlar ise;
Yıkama
Kontrol etme
Düzenleme
Sıralama
Sayma
Dokunma
Tekrarlama
Biriktirme
Tekrar tekrar düşünme olarak sıralanmaktadır.

Yapılan nörokimyasal çalışmalar beyin görüntüleme çalışmaları ve nöropsikolojik değerlendirmeler hastalığa beynin bazal ganglionlar ve frontal bölgelerindeki birtakım işlev bozukluklarının sebep olduğu serotonin ve dopamin gibi nörotransmitterlerin düzeylerinin de hastalığın ortaya çıkışıyla ilgili olduğunu göstermektedir. Hastalığın genetik olarak geçişiyle ilgili de güçlü kanıtlar vardır. Yine çalışmalar göstermiştir ki bazı OKB vakaları Tik bozukluğu ve Tourette sendromu ile birliktelik gösterebilmektedir ve bu da bu vakaların benzer genetik orjinden kaynaklanabileceklerini düşündürmektedir.

OKB'nin çocuklarda sanılandan çok daha fazla görüldüğü ancak çocukların sıklıkla ayıplanacakları ve yanlış anlaşılacakları gibi düşünceler nedeniyle sıkıntılarının gizleme eğiliminde oldukları bilinmektedir. Anne-baba veya öğretmenler çocuklara yaklaşımlarında güven verici davranır çocukların yanlarında rahat ve açık davranmalarını sağlayabilirlerse çocuklar da sıkıntılarını söyleme konusunda rahat davranacaklardır.

Peki çocuklar takıntılarını nasıl dile getirirler? Sıklıkla konudan bahsederken sıkıntılı oldukları göze çarpar. Kendileri aslında bu şekilde düşünmek veya davranmak istemedikleri halde içlerinden bir sesin (bazen kendi düşüncesi olduğunu söylerler bazılarıysa başka birisinin sesi olarak tanımlayabilir) belli davranış ve düşüncelere yol açtığını dile getirirler. Örn:içinden herhangi bir şeye küfür etmek gelmesi rahatsız edici cinsel içerikli görüntülerin göz önüne gelmesi bir şeyi iki kez yapmazsa kötü bir şey olacağı veya kapıyı kilitlemiş olmasına rağmen sanki kilitlemediğini düşünmesi ve tekrar tekrar kontrol etmek zorunda kalması gibi.
Bazen düşünceler eşlik etmeden sadece tekrar eden davranışlar (kompulsiyonlar) ortaya çıkabilir ve bunlar dışardan rahatlıkla gözlemlenebilir.

Tedavi: OKB’de en başarılı tedavi ilaç + davranışçı kognitif terapidir. Genellikle tedaviye iyi yanıt veren bir hastalıktır. Tedavisiz kalan olgularda depresyon sıklıkla tabloya eklenebilir. Çocuğun işlevselliğini giderek daha fazla bozar okul ve ev hayatını çekilmez hale getirebilir. Çevresi için de ciddi zorluklar yaratmaya başlar.
Bazen çocukluk çağı psikozları OKB şeklinde başlayabilir. Bu nedenle çocuğun bir hekim tarafından tedavi edilmesi büyük önem taşır.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 28-01-2012, 04:13   #2 (permalink)
 
wormwood - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

OKB ile mücadele eden herkese Allah yardım etsin.


wormwood isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Obsesif Kompulsif Bozukluğu Çocuklukta Başlıyor

Obsesif Kompulsif Bozukluğu Çocuklukta Başlıyor konusu, SAĞLIK / Çocuk Sağlığı ve Eğitimi forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Çocuklarda ve Gençlerde Obsesif Kompulsif Bozukluk Bkmlyz Çocuk Psikolojisi 1 30-12-2011 11:27
Obsesif Kompulsif Bozukluk(Saplantı zorlantı bozukluğu) gizem Psikoloji 0 05-07-2008 04:17
Obsesif Kompulsif Bozukluk gizem Psikoloji 0 05-07-2008 04:13
Obsesif Kişilik Bozukluğu gizem Psikoloji 0 27-06-2008 02:08
Obsesif Kompulsif Bozukluk Nedir? gizem Psikoloji 0 27-06-2008 01:20

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 05:10 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats