bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Çocuk Sağlığı ve Eğitimi

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 09-06-2011, 02:34   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Okul öncesi dönemde kekemelik tedavisi

Okul öncesi dönemde kekemelik tedavisi

kekemelik tedavi yöntemleri
kekemelik hakkında bilgiler
Kekemeliğin nedenleri

Çocuklarda okul öncesi dönemde kekmelik

Konuşma kişinin kendisi ve çevresiyle dengeli ve sağlıklı iletişim kurmasını ve sürdürmesini sağlayan geleneksel sembollerin yer aldığı tümü bedensel tepkiye dayanan bir iletişim örüntüsüdür.

Sağlıklı konuşabilmenin temelinde zihinsel etkinliğin yanında kişinin anatomik ve psikolojik olarak ta sağlıklı olması gerekir. Konuşma sırasında birçok organ eşgüdüm içerisinde çalışmaktadır.

Konuşma sesinin çıkarılmasında rol alan organlar akciğerler (pulmones) soluk borusu (trachea) yutak (pharynx) sert damak (platum durum) yumuşak damak (platum molle) küçük dil (uvula) dil (lingua) altçene (mandibularis) üst çene (maxillaris) dişler(dentes) ağız boşluğu (cavum aris) burun boşluğu (cavum nasi) ve dudaklardır.

Kısaca konuşma birçok organın hazır bulunuşluk düzeyine gelip eşgüdüm içerisinde çalışmasıdır. Bunun yanında konuşma bozukluklarından da bahsedelim. Kişinin yaş ve gelişim düzeyinden beklenen psikomotor beceriyi gösterememesi durumu olarak tanımlanabilir. Okul öncesi dönemde karşılaşılan en önemli konuşma bozukluklarından biriside kekemeliktir.

Kekemelik kişinin yaşına lehçesine ve fiziksel özelliklerine göre çıkartması beklenen sesleri çıkaramaması konuşmanın akıcılığında ve zamanlama örüntüsündeki bozukluk gereksiz duraksamalar nefes düzensizlikleri olarak tanımlanabilir. Üç türlü kekemelikten bahsedebiliriz.
Bunlar;

�Kronik kekemelik
�Tonik kekemelik
�Diğer kekemelikler

Kronik kekemelikte harf ya da heceler sürekli olarak yinelenir. Tonik kekemelikte ses devamlı olarak kesilir kişi düzensiz nefes alışı nedeniyle konuşmakta güçlük çeker. Diğer kekemeliklere örnek olarak ise palialik (konuşulan kelimeyle ilgisi olmayan harf ya da hecelerin gereksiz tekrarı) ve atonik kekemelik örnek verilebilir.(sesin aniden kesilmesi durumu)

Kekemelik daha çok ilk çocukluk dönemine denk gelen 2�4 yaşları arasında sık rastlanan durumlardan biridir. İlk çocukluk döneminde başlayan kekemelik yaş ilerledikçe gerekli önlemler alınmazsa artmakta ergenlik döneminde daha fazla artmakta ve 18�20 yaşlarında giderek hafiflemektedi r. Kekemelik okul öncesi dönemde meydana gelen bir durum olarak düşünüldüğünde okul öncesi öğretmenlerine anne ve babaya yetersizliğin saptanmasında ve gerekli önlemlerin alınması konusunda büyük sorumluluk düşmektedir.

Kekemeliği erkek çocuklarda kız çocuklara oranla daha sık görülmekte ve kızlara oranla daha ağır geçirilen bir süreç olarak nitelendirebilir.

Kekeme olan kişiler konuşmanın tümünde kekelemezler. Kekeme olan bireyler bazen hiç kekelemeden konuşma yetisini gerçekleştirebilirler. Bu durumda kekemeliğin sürekli olduğundan bahsetmek yanlış olur.

Kekemeliğin ruhsal durumla ilgili olduğunu da vurgulamadan geçmek mümkün olmaz. Yapılan araştırmalara bakıldığında kekemeliğin anatomik bozukluklardan çok psikolojik bozukluklar ve ruhsal durumla ilgili olduğu gözlemlenmiştir. Ruhsal açıdan örneklersek;

Gergin bir ortamda bulunan birey kendini huzursuz hissettiği için konuşmada kesiklik gereksiz tekrarlara ve duraklamalara yer vermektedir. Bu durumda açıklıyor ki kekemelik ruhsal açıdan düşünüldüğünde çok sık rastlanan bir durum haline gelebilmekte.

Kekemeliğin başlıca nedenleri arasında;

Travmatik yaşantılar ve korkular
�Yangın deprem vb felaketler
�Ani patlamalar
�Trafik ve çeşitli ev kazaları
�Hayvan fobisi
�Ani ve şiddetli sese maruz kalma
�Şiddete maruz kalma

Kayıp ve ayrılık

�Ölüm sonucunda aileden birinin kaybı
�Boşanma nedeniyle anne ve babanın ayrılması
�Çocuğun sevdiklerinden ve bağlı olduğu ortamdan ayrılması

Aile içi sorunlar

�Evdeki kavga ve çeşitli şiddet olayları
�Çocuğa uygulanan şiddet

Hatalı anne ve baba tutumları

�Aşağılayıcı aile tutumları
�Aşırı koruyucu aile tutumları
�Baskıcı aile tutumları


Bu durumda anne baba ve öğretmenin yapması gerekenler arasında çocuğun bulunduğu ortamı daha rahat ve çocuğun kendini ifade edebilir hale getirilmesini sağlamalı çocuğun öz güvenin korunması amacı ile çocuğa karşı tutarlı davranış sergilemeli aşılayıcı tutum sergilemekten kaçınmalı çocuğu zorlamamalı çocuğa karşı yanlış davranışlardan kaçınmalı ve çocuğu travmatik durumlara maruz bırakılmamalıdır. Fakat tüm bunların yanında bir psikiyatrist ya da psikoterapistt en muhakkak yardım alınmalı ve çocuğun bu durumu en hafif şekilde geçirmesi sağlanmalıdır.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Okul öncesi dönemde kekemelik tedavisi

Okul öncesi dönemde kekemelik tedavisi konusu, SAĞLIK / Çocuk Sağlığı ve Eğitimi forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: kekemelık tedavısı, evde kekemelik tedavisi, kekemelik evde nasıl tedavi edilir, kekemeliğin evde tedavisi, kekemelik evde tedavi, kekemelik düzelirmi, okul öncesi kekemelik, kekemelik evde nasil gecer, kekemenin tedavisi evde nasıl yapılır,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Tüp bebek tedavisi öncesi rahim filmi (histerosalpingografi) çekilmesi gerekli midir? daywest Tüp Bebek Bölümü 0 31-07-2010 01:15
Adet öncesi gerilimin tedavisi nasıl yapılır ? daywest Jinekoloji - Kadın Hastalıkları 0 23-07-2010 11:37
Okul Öncesi Eğitim Öğretmenliği Bölümü Nedir? / Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 26-06-2009 06:13
Okul Öncesi Dönem Çocuğunun Özellikleri Bkmlyz Çocuk Psikolojisi 0 03-05-2009 11:45

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 05:25 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats