bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Çocuk Sağlığı ve Eğitimi

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 09-06-2011, 03:53   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Kaka Kaçırma (Enkoprezis) Nedir?

Kaka Kaçırma (Enkoprezis) Nedir?

Gelişimsel olarak denetimin kazanıldığı yaşa (ortalama 4 yaş) ge*linmesine karşın dışkının istemli ya da istem dışı olarak yineleyen bir biçimde uygunsuz yerlere yapılması ile belirli bir bozukluktur. Dışkının yapılması istemsiz ise bu durum genelde kabızlık dışkıda taşlaşma ve biriktirmeye bağlıdır. Kabızlık psikolojik nedenlerle (örneğin temizlik kaygısı ile okulda ya da ev dışında tuvalete gitmekte zorlanan belirli bir yerde dışkılama ile ilgili alışkanlığı olan çeşitli yaratıkların çıkacağı düşüncesiyle tuvalet ile ilgili korkulan olan çocuklarda ya da genel kay*gısı olan ya da inatlaşan çocuklarda) gelişebilir. Fizyolojik olarak ateşli hastalığa bağlı su kaybı guatr (hipotiroidizm) beslenme alışkanlıklan ya da kullanılan ilaçların yan etkilerine bağlı olarak da kabızlık gelişebilmek*tedir.

Enkoprezis tanısı için çocuk dört yaşın üzerinde olmalı bu belirti üç ay süre ile en az ayda bir kez olmalıdır. Enkoprezis görülme biçimine göre iki alt grupta incelenmektedir.

Kabızlık ve taşmaya bağlı kaçırma ile seyreden tip: Fizik muaye*ne ya da öyküde kabızlık olduğuna ilişkin kanıtlar vardır. Kabızlığın te*davisinden sonra kaka kaçırma kaybolur.
Kabızlığın olmadığı tip: Çamaşır kirletme aralıklıdır. Dışkı belirli yerlere bırakılır. Bu genelde inatlaşma karşı gelme ya da davranış bo*zukluğu ile ilişkili olabilir.

Çocuklarda Bebeklerde Kaka Yapma

Enkoprezis olan çocuklar sıklıkla utanma duygusu yaşarlar ve sı*kıntı veren ortamlardan (örn. kamp ve okuldan) kaçmak isterler. Bo*zukluk çocuğun özgüvenini azaltır arkadaşları tarafından toplumdan dışlanmasına ve bakım veren anne baba tarafından cezalandırılma ve reddedilmesine yol açar bu da bozukluğun artmasına neden olur. Bu çocukların çoğunda çiş kaçırma da vardır. Kaka kaçırma erkeklerde kızlara oranla daha yaygındır.

Genelde bu bozukluk yeterli tuvalet eğitimi verilmemesi ya da bu eğitime yeterli yanıt alınamaması nedeniyle olabilmektedir. Bu durum*da barsak denetimi hiç kazanılamamıştır. ikinci şekilde ise ruhsal bir bozukluğa bağlı olarak fizyolojik barsak denetimi normal olmasına karşın uygun yerlere dışkılama ile ilgili kurallara karşı bir isteksizlik di*renç ve başarısızlık vardır.

Fizyolojik olarak dışkıyı tutamamanın sonucu olarak ortaya çıkan son durumda ise barsak içeriğinin birikmesine bağlı olarak kaçırma ve uygunsuz yerlere dışkılama görülebilir. Bu anne baba-çocuk arasında*ki tuvalet eğitimi çatışmasından ya da ağrılı dışkılama nedeniyle dışkının tutulmasından kaynaklanabilir. Bozukluğa yol açan nedenler aşa*ğıda özetlenmiştir.

Altına Kaka Yapma

Fizyolojik etkenler: Barsak sonundaki istemli kasların (sfinkter) denetimindeki bozukluklar sıvı ya da yarı sıvı durumundaki dışkının kaçırılmasına yol açan kabızlık psikojenik megakolon tuvalet eğitimi*nin verilmemesi ya da tamamlanamaması aşırı hareketlilik nedeniyle tuvalet alışkanlığının gelişmemiş olması ve depresyondur

İlişkisel etkenler: Ebeveynden kaynaklanan özellikler arasında özellikle anne ya da babanın tuvalet eğitiminde ya aşırı katı ve esnek olmayan tutumu ya da aşırı gevşek ve aldırmaz tutumu örnek olarak verilebilir. Çocuktan kaynaklanan özellikler olarak ise nörolojik zihin*sel ve fiziksel gelişme gerilikleri tuvalet ve tuvalete gitme ile ilgili man*tık dışı fantezi ve korkular ile çocuğun genel olarak inatçı tutumu için*de tuvalet eğitiminde de direnmesi sayılabilir.

Çevresel etkenler: Aile içi bozuk etkileşim anne-çocuk ilişkilerin*deki bozukluklar ve aile dışı diğer çevresel etkenlerdir. Burada çocu*ğun ya da birincil bakımveren kişinin önemli hastalıkları çocuğun stres olarak algılayabileceği önemli değişiklikler ile çocuk ve aileyi et*kileyen önemli yaşam olayları sayılabilir.

Organik nedenler: Kalın barsak son bölgelerinin darlıkları düz kas hastalığı ağrılı dışkılamaya neden olan çatlak ya da yarıklar isha*le neden olan mide barsak enfeksiyonları örnek olarak verilebilir.
Kaka kaçırma tanısı çocuğun takvim yaşı dört yaşına ulaşmadan (ya da gelişimsel gecikmeleri olan çocuklarda zekâ yaşı en azından dört olana kadar) konmaz. Yetersiz ve tutarsız tuvalet eğitimi ve oku*la başlama ya da kardeş doğumu gibi stres etkenleri hazırlayıcı etken olabilir.

Kaka Tutamama

Davranış tedavisi ve anne baba ile çocuk arasında tuvalet eğitimi çerçevesinde ortaya çıkan ikili ilişkiye müdahale etkilidir. Çocukların % 78'i eğitsel davranışsal ve fizyolojik girişimlere yanıt verirler. Aile ve çocuk etkileşiminden kaynaklanan kaka kaçırmanın tedavisinde ise aileye uygun danışmanlık etkili olmaktadır. Burada daha çok anne ya da baba ile çocuk arasındaki inatlaşma ile giden ilişki üzerinde durul-makta ve başarılı olduğunda ödüllendirilerek tuvalet alışkanlığı sağlan*maya çalışılmaktadır. Ailedeki sorunların ya da gerginliklerin gideril*mesi belirtilerde azalmaya neden olmaktadır. Ayrıca çocuğun okulda ortaya çıkabilecek sıkılganlık ya da utanması azaltılmalı telâşlanmadan sık iç çamaşırı değiştirebilmesi düzenlenmelidir. Çiş kaçırmada ol*duğu gibi çocuğun takvim tutması önerilmektedir. Böylece çocuğun sorununu üstlenmesi gelişimin somut izlenmesi ve başarı durumunda ödüllendirilmesi sağlanır.
Eşlik eden aşırı hareketlilik ya da depresyon gibi psikiyatrik bozuk*lukların ele alınması da bu bozukluğun tedavisine yardımcı olmaktadır.

Kabızlığın eşlik ettiği durumlarda uzman hekimler tarafından öne*rilen ilaçlar ile liften zengin diyet yararlı olmaktadır. Tüm ilaç uygula*malarının diğer destekleyici ve psikolojik yaklaşımlarla birlikte uygu*lanması gerekmektedir.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 19-05-2012, 01:43   #2 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

11 yaşında oğlum var sürekli iç camaşırı kakalı oluyor oda üzülüyor.oldu halde halen devam ediyor teşekkür ederim.


 

Alt 10-07-2013, 02:48   #3 (permalink)
Eminebilgen44@hotmail com.
Avatar Yok
 
Sakin kaka kacırma

benim oğlum 11 yaşında tuvalet eğitimini aldıktan sonra kardeşi olduktan sonra altına kaka yapmaya başladı. Şu ana kadar çok doktora götürdüm bir sonuç alamadım hala sorun devam ediyor.Lütfen bana bir yol gösterin hangi uzmana götüreyim.Nasıl tedavi ettirebilirim.


 
Alt 21-11-2013, 12:20   #4 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Benim oğlum 12 yaşında ve altına kakasını kaçırıyor ne yapmalıyım lütfen yardımcı olun..


 
Alt 08-12-2013, 12:28   #5 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Oğlum 5 yaşında hala altına kaka yapıyor ne yapmalıyım


 
Alt 03-05-2017, 11:46   #6 (permalink)
Gülay uzun
Avatar Yok
 
Standart

Merhaba kızım 8 yaşında ilkönce altını ıslatmaya başladı 2-3 surdu şimdide kakasını altına yapıyor hangi bölüme goturmeliyim.bana yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkür ediyorum.


 
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Kaka Kaçırma (Enkoprezis) Nedir?

Kaka Kaçırma (Enkoprezis) Nedir? konusu, SAĞLIK / Çocuk Sağlığı ve Eğitimi forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: altına kaka kaçırma, çocuğun altına kaka kaçırması, altına kaka yapma, çocuk neden altına kaka yapar, çocuklarda enkoprezis, çocuklarda altına kaka kaçırma, çocuklar neden altına yapar, çocuklar neden altına kaka yapar, enkoprezis nedir, çocuğun altına kaka yapması, cocuklarda altina kaka kacirma, kaka kaçırma, enkoprezis, çocuklar altına neden kaka yapar, cocuklar neden altina kaka yapar,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Leite Kaka biyografi-Leite Kaka kimdir? gizem Dünyadan Biyografiler 0 27-12-2008 07:23
kaka resimleri Bakimliyiz Yakışıklı Erkek Resimleri 0 23-04-2008 12:56
Bir kaçırma öyküsü; 96 Saat Bakimliyiz E - Kolay Sinema 0 19-04-2008 07:39
Kadınlarda idrar kaçırma Bakimli Bayan Jinekoloji - Kadın Hastalıkları 0 21-03-2008 10:04

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 10:45 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats