bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Çocuk Sağlığı ve Eğitimi

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 13-06-2011, 02:54   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Rh Uymaması Kan Uyuşmazlığı Bilgi

Rh Uymaması Kan Uyuşmazlığı Bilgi

Toplumumuzda en çok bilinen fakat “doğrunun” kavram kargaşası nedeniyle bilinme oranı kadar yüksek olmadığı bir olgudur. Herkesin kan uyuşmazlığından (Rh uyuşmazlığı) haberi vardır. Ama tanımlaması gerektiği zaman kendine göre yorum yapmaktadır.
Rh uygunsuzluğu Rh- (Negatif) olan bir kadın Rh+ (Pozitif) bir bebeğe sahip olduğunda ortaya çıkmaktadır. Bu basit tanımda görüldüğü gibi annenin Rh faktörünün mutlaka (-) olması gerekmektedir. Baba ise Rh (+) olmalıdır. Baba da Rh (-) ise çocuklar kesin Rh (-) olacağı için Rh kan uyuşmazlığı sorunu ortaya çıkmamaktadır. Kabaca bu tanımı yaptıktan sonra Rh faktörünü detaylandırarak inceleyelim.
Kan grupları temel olarak A ve B adı verilen iki grubun varlığı ya da yokluğuna göre belirlenir. Yalnızca A yalnızca B her ikisi birden veya hiç birinin varlığı şeklinde dört grup olasıdır (A B AB O). Ardından Rh faktörünün varlığı ve yokluğuna göre de alt sınıflara ayrılır. İnsanların yaklaşık %85′ inde Rhesus faktörü mevcuttur ve Rh(+) olarak adlandırılır.
Rhesus faktörü 3 çift genden oluşmaktadır. Cc Dd Ee şeklinde gösterilebilir. Bunların en önemlisi D’dir. D’nin varlığı Rh(+) D’nin yokluğu Rh(-) oluşumu belirler. Kromozom çiftleri anne-babadan Mendel kanunlarına göre çocuğa geçerler. DD ise homozigot Rh(+) Dd ise heterozigot Rh(+) dd ise Rh(-)’liğinden söz edilir. Rh(-)’liği mutlaka homozigottur (dd). Baba Rh(+)’liği homozigot ise çocuklar mutlaka Rh(+) olurlar. Baba Rh(+)’liği heterozigot (Dd) ise %50 çocuk Rh(+) %50 Rh(-) çocuk olma şansı vardır.
Rh(-) bir annenin Rh(+) bir çocuk eritrositi ile sensibilize olabilmesi (duyarlılaşması) için anne kan dolaşımına çocuk eritrositlerinin yeteri kadar karışması gerekmektedir. Normal doğumlarda anne kanına bir miktar (yaklaşık 1 ml.) fetal kan geçtiği saptanmıştır. Bu kan miktarı; forseps sezaryen elle halas (plasentanın elle alınması) plasentanın ayrılma sorunları ablasyo plasenta vb. durumlarda daha da artmaktadır.
Kan uyuşmazlığı ilk gebeliklerde çok az görülür. Ancak duyarlanmayı arttıran diğer faktörler de vardır:
a) Dış gebelikte %1
b) Düşüklerde %3-4
c) Yanlışlıkla Rh (+) kan transfüzyonunda %90-95
d) Amniyosentezde %1-3
e) Yetersiz yapılmış anti-D immunglobulin (Rhogam) uygulamasında duyarlanma riski artar.
f) Büyükanne teorisi (Rh (-) kadının Rh (+) olan kendi annesinin karnında iken Rh (+) eristrositlerle karşılaşarak sensibilize olması). Bu Rh sensibilizasyonu olan olguların %2’sinde görülmektedir.
Duyarlılık gebelik sayısı arttıkça artar. Fetal eritrositlerin anne karnına geçmeye başlamasından sonra annede Anti-D immunglobulinler oluşmaya başlar. İlk oluşan immunglobulin IgM’ dir. Zaman içinde IgG’ ler de oluşur. IgM plasenta bariyerini geçemez. Fakat IgG’ ler plasenta bariyerini geçerek fetusa ulaşır ve fetus eritrositlerini hemolize eder (yıkıma uğratır). Böylece hemoliz giderek hızlanır. Bunun sebebi Rh faktörünün sadece eritrositlerde olmasıdır. ABO uyuşmazlığındaki yıkımda antijen normal dokularda da olduğu için hemoliz daha hafif seyreder.
Hemoliz sonucunda anemi başlar. Billirubin giderek yükselir. Ama bu billirubin yükselmesi bebeğe anne karnında iken zarar verecek düzeye ulaşmaz. Çünkü anne aracılığıyla atılır. Eritrosit yıkımı nedeniyle eritrosit yapımı bebekte artar. Bunun sonucu olarak fetusun karaciğer dalak böbreküstü bezi böbrek barsak mukozasında yani kemik iliği dışındaki dokularda da kan hücresi yapımı başlar.
Hemolizin komplikasyonları sonucunda;
1. Portal venlerin (karaciğerden geçen toplardamarlar) tıkanması ve portal hipertansiyon.
2. Normal karaciğer fonksiyonlarının bozulması sonucunda
a. Protein sentezi azalır hipoalbüminemi olur.
b. Kolloid ozmotik basınç düşmesi sonucu ödem olur.
3. Fetal anemi şiddeti ve derecesi.
a. Bebek dolaşımındaki IgG miktarının artması
b. Maternal IgG’ lerin fetal eritrositlere bağlanabilme hızı
c. Fetusun anemiyi kompanze edebilme yeteneğine göre değişir.
Bu nedenle klinikte 3 sınıflama mevcuttur.
1. Anemia Neonatorum (Hafif)
2. Icterus Gravis Neonatorum (Orta)
3. Hidrops Fetalis Congenitum (Şiddetli): Ölüm
İlk ikisi genellikle bebekler doğduktan sonra ortaya çıkar ve klinik olarak kötüleşmeyle devam eder. Üçüncüsü ise müdahale edilmezse doğum şansını yakalayamaz anne karnında kaybedilir.
Bunların tanımlanması erken gebelik döneminde İNDİREKT COOMBS testi dediğimiz gebe kanında dolaşan hücrelere fikse olmamış antikorların saptanmasıyla olur. DİREKT COOMBS testi ise bebeğin kanına bakılarak tespit edilir. Bu nedenle gebeliğin başında gebeliğin ortalarında ve sonlarına doğru annede indirekt coombs testi bakılarak annenin Rh uygunsuzluğundan etkilenip etkilenmediği araştırılır.
Erken dönemde duyarlanma tespit edilirse spektrofotometrik ölçüm uygulanmaktadır. Ancak bu testin 3. trimesterde duyarlılığı daha fazladır. Günümüzün teknolojisinin getirdiği ultrasonlarla bebekteki en ufak anemiye bağlı ödem kordosentez ile kan grubu hematokrit retikülosit ve billirubin düzeyi değerlendirilebilmekte ve kan transfüzyonu yapılabilmektedir. Bu nedenle spektrofotometre ve Liley eğrisi ile bebeğin izlenmesinin değeri azalmaktadır.
Rh İzoimmünizasyonundan Korunma :
Rh (+) eritrositlerle karşılaşmış Rh (-) bir anneye Rh İmmunglobulin antikoru (Anti-D) verildiğinde immunolojik reaksiyonun engellenebildiği uzun yıllardan beri bilinmektedir. Ancak korunma Rh faktörlerinden sadece D’ye karşı olmaktadır. Ailevi diğer genlere (c e gibi) karşı olmamaktadır.
Korunmak için Anti-D yapılması gereken durumlar;
1) Rh (-) anne duyarlaşmamışken Rh (+) bir bebek doğumu yaptıysa
2) Amniosentez veya koryon villus biyopsisi uygulandıysa
3) Mol gebelik
4) Dış gebelik
5) Düşük
6) Yanlış kan transfüzyonu
7) Platelet transfüzyonu
Rh Uymaması Kan Uyuşmazlığı Bilgi gebelik devam ederken fetal eritrosit karışmasını kolaylaştıran durumlarda (örneğin plasenta arkasından kanama travma gibi).
Yapılması gereken standart doz 300 mg Rh İmmunglobulin (antibody) verilmesidir.
Standart dozun üstüne çıkmak için
1. Kleiethauer - Betke Testi yapılır. (Anneye gelen bebek eritrositlerinin sayısının saptanması)
2. İndirekt Coombs Testi yapılır. Anti-D yapıldıktan bir gün sonra indirekt coombs testi (+) olur. (Yeterli doz yapıldıysa)
Korunmada başarısızlık:
1. Az doz verilmesi
2. Uygulamanın geç yapılması (72 saati geçmesi)
3. Hasta immunize olmasına rağmen immunize olmamış gibi görünmesi
4. Verilen Ig’ in hatalı üretilmiş olması
5. Anti-D’nin saklanmasında soğuk zincire uyulmaması.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Rh Uymaması Kan Uyuşmazlığı Bilgi

Rh Uymaması Kan Uyuşmazlığı Bilgi konusu, SAĞLIK / Çocuk Sağlığı ve Eğitimi forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: rh uygunsuzluğu tedavisi, rh uyuşmazlığı tedavisi,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Kan Uyuşmazlığı Nedir?(Rh Uyuşmazlığı) - Nasıl Tedavi Edilir? elif Sağlığımız 1 14-03-2011 05:56
T.C. Bilgi Edinme Hakkı Kanunu Nedir? - T.C. Bilgi Edinme Hakkı Kanunu Hakkında elif Kadın ve Hukuk 0 28-02-2011 05:07
Yenidoğan sarılığı (Yenidoğanda Rh uyuşmazlığı) daywest Bebek Hastalıkları 0 05-10-2010 10:58
Kan uyuşmazlığı (anne ile bebek arasında): daywest Gebelik 3 31-05-2010 12:45
Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü Nedir? - Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 24-06-2009 02:12

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 03:53 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats