bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Çocuk Sağlığı ve Eğitimi

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 13-06-2011, 02:58   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Sıvı Tüketen Çocuklar Daha Sağlıklı

Sıvı Tüketen Çocuklar Daha Sağlıklı

Su ve dolayısıyla sıvı tüketimi yaşam için vazgeçilmez. Özellikle çocuklarda sağlıklı bir gelişim ve başarının anahtarı da sıvı tüketiminden geçiyor. Lipton Ice Tea tarafından başlatılan "İçmek Gerek Projesi" ilköğretim çağından başlayarak çocuklara düzenli ve doğru sıvı tüketimi ve bu tüketimin sağlık açısından öneminin anlatılmasını hedefliyor. Çocuklar için sıvı tüketiminin önemini vurgulayan uzmanlar annelere çocuklarına sıvı tüketimi alışkanlığı kazandırmalarını öneriyor.
Lipton Ice Tea'nin Milli Eğitim Bakanlığı Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV) ve Tetrapak işbirliğinde yürütülecek "İçmek Gerek Projesi" ilköğretim okullarında 7 Mayıs 2007 Pazartesi günü başlıyor. Proje kapsamında 7 Mayıs – 5 Haziran 2007 tarihleri arasında İstanbul il ve ilçelerinde 72 okulda 52 bin öğrenci 3 bin 500 okul yöneticisi öğretmenler ve 52 bin veliye ulaşılması hedefleniyor. Verilecek eğitimlerde çocuklara yeterli sıvı tüketimi alışkanlığının beden sağlığı ve zihinsel performansın artırılması açısından taşıdığı önem anlatılacak.


Sıvı Tüketen Çocuklar Daha Sağlıklı

Sağlıklı İçeceklere Talep Artıyor

"İçmek Gerek Projesi" hakkında bilgiler veren The Pepsi Bottling Group Ürün Müdür Yardımcısı Ceren Onbulak bu projeyle çocuklara doğru ve düzenli sıvı tüketimi alışkanlığını kazandırmayı hedeflediklerini ve bunun çocukların sağlığı ve başarısı üzerindeki etkilerini vurgulamak istediklerini belirtti. Bilinç arttıkça sağlıklı içecek ve yiyeceklere de talep arttığını söyleyen Onbulak Lipton Ice Tea'nin de bu platformda yer alan bir ürün olduğunu vurguladı. Lipton Ice Tea'nin yüzde 001 Meyve Suyu ve Doğal veya Doğala özdeş Aromalar içerdiğini aktaran Onbulak rengini çaydan alan bu ürünlerinin yapay renklendirici içermediğini içinde koruyucu veşya katkı maddesi bulunmadığını belirtti. Bu ürünle asıl hedef kitlelerin daha çok gençler olmasına karşın insanlara doğru tercihler yapmayı küçük yaşlarda öğretmek gerektiği düşüncesiyle 200 mililitrelik çocuklara yönelik bir ürün çıkardıklarını açıklayan Onbulak "Lipton Ice Tea olarak artık çocukları da hedefliyoruz. Çünkü bu ürün mevye sularına alternatif olabilecek gerçekten hiçbir katkı maddesi içermeyen koruyucu veya renklendirici içermeyen gazsız içinde çaydan gelen antioksidanların bulunduğu sağlıklı bir ürün. Dolayısıyla bunun çocuklar için keyifli bir alternatif olduğunu düşünüyoruz. Sonuç olarak biz bu ürünümüzü böyle bir proje ile desteklemek istedik. Bu vesileyle de özellikle çocuklarda önemli olan sıvı tüketimi konusunu gündeme getirmek istedik" diye konuştu. Şu anda İstanbul'daki 72 okulda başlattıkları "İçmek Gerek Projesi"ni önümüzdeki sene daha genişletmeyi amaçladıklarını açıklayan Onbulak "Öncelikle ilköğretim öğretmenlerine eğitimler verdik. Biz ve öğretmenleri basit ve anlaşılır şekilde çocuklara sıvı tüketiminin önemini anlatacağız. Eğitimler sırasında çocuklara verilecek bilgiler mesajların akılda kalmasını sağlamak amacıyla söz ve müziği Eda ve Metin Özülkü’ye düzenlemesi Tarık Sezer ait olan bir şarkı aracılığı ile öğretilecek. Velilere ise bir mektup yoluyla ulaşacağız. Çocuklara velilerine ulaştırmak üzere bu mektupları vereceğiz. Mektubun içeriğinde ise eğitimlerimiz ve çocuklarda sıvı tüketiminin önemine yönelik bilgiler yer alacak" dedi.


Sıvı Tüketen Çocuklar Daha Sağlıklı

Çocuklar Başarılı Olmak İçin Sıvı Tüketmeli

Lipton Ice Tea "İçmek Gerek Projesi" Danışmanı Beslenme ve Diyet Uzmanı Selahattin Dönmez de çocuklar için sıvı tüketiminin büyük önem taşıdığını vurgulayarak sıvı tüketiminin çocukların okuldaki başarısını da doğrudan etkilediğini belirtti. Dönmez yaşam için gerekli tüm temel vücut fonksiyonlarının sağlıklı çalışması için sıvı tüketiminin şart olduğunu çocukların gün içinde yeterli sıvı tüketmesi ve bunu alışkanlık haline getirmesinin gerekli olduğunu söyledi. Sağlıklı yaşamın son yıllarda dünyada giderek önem kazanan bir trend olduğunu belirten Dönmez sıvı tüketiminin de sağlıklı yaşamın vazgeçilmezi olduğunu vurguladı. Erişkinlerde günlük 8-10 bardak sıvı tüketiminin gerekli olduğunu aktaran Dönmez kilo verirken ise erkeklerde 14 su bardağı kadınlarda 12 su bardağı su tüketiminin yağ yakımını kolaylaştırdığının bilindiğini kaydetti.
Yemek yemeden 6 hafta yaşanabilinse de su içmeden 1 haftadan fazla yaşamanın mümkün olmadığını vurgulayan Dönmez insan vücudunda yüzde 10 su kaybı olduğunda yaşamın tehlikeye girdiğini su kaybının yüde 20 ve üzeri olduğunda sonucun ölüm olduğunu söyledi.
Vücutta su kaybı yüzde yüzde 0-1 olduğunda susama duygusunun oluşmaya başladığını aktaran Dönmez yüzde 2-5 olduğunda; ağız ve deride kuruluk deride kızarma yorgunluk baş ağrısı fiziksel performansta azalma görüldüğünü yüzde 6 olduğunda vücut sıcaklığının nefes alışta ve nabızda artış görüldüğünü yüzde 10 sıvı kaybının; kas spazmı dilin şişmesi sayıklama ve uyanıklığa neden olduğunu yüzde 11 sıvı kaybında ise; kan akımında bozulma böbrek fonksiyonlarında kayıp görüldüğünü vurguladı.
Kronik zeminde sıvı kaybının devamının erkeklerde mesane kanseri riskini arttırdığını da belirten Dönmez "Bu klinik bulgularla susarsınız. Bu durumda belirli miktarda su içince susama duygunuz geçebilir ancak vücutta sıvı kaybını tamamladığınız anlamına gelmez" diye konuştu.


Çocukta Sıvı Gereksinimi!

Susama mekanizması geç uyarı veren çocukların ise sıvı gereksinimini; su başta olmak üzere içecek besin ve metabolizma yoluyla karşıladıklarını aktaran Beslenme ve Diyet Uzmanı Selahattin Dönmez çocuklarda sıvı gereksiniminin 0-1 yaş grubunda 1 kalori için 1.5 ml 1 yaş ve üstü çocuklarda 1 ml 6 yaş ve üzerinde ise 8 su bardağı olduğunu kaydetti. Dönmez çok sıcak – soğuk havalarda egzersiz sırasında kusma ateşli hastalıklar ishal yüksek diyet lifi alımında su ihtiyacının değiştiğini de hatırlattı. Sıvı ihtiyacının ilk önce su sonra alternatif sıvı destekleriyle karşılanabileceğini söyleyen Dönmez "Farklı yaş ve cinsiyet gruplarında; 2 yaş üzeri çocuklarda günde 150-300 kalori fazla enerji alımı enerji dengesizliğine neden olmaktadır. ABD’de veriler kalorili içeceklerin de buna neden olduğunu göstermektedir. Günlük sıvı ihtiyacı düşük kalorili içeceklerden karşılanmalıdır" diye konuştu.
Şişelenmiş temiz su tüketiminin de çok önemli olduğunu vurgulayan Dönmez şişe suyun klor ve kurşun içermediğini ve kaynatmaya gereksinim duyulmadığını aktardı. Şişe suyunun içerisindeki magnezyum ve kalsiyumun emiliminin ve faydasının daha fazla olduğunu belirten Dönmez güvenmediğiniz suyu ise 3-5 dakika kaynatmak gerektiğini kaydetti.

Alternatif Sıvı: Çay

Çayın ise; çeşitli miktarda flavanoid antioksidan mikronutrient ve florid içerdiğini aktaran Dönmez kesin olmamakla birlikte çay tüketiminin kanser riskini azalttığını belirtti. Çayın tianin denilen bir aminoasidi de içerdiğini söyleyen Dönmez "Bu maddenin doğal bağışıklık arttırıcı olduğu bildirilmiştir. Çay tüketimi; kemik yoğunluğunu arttırabilir diş çürüklerini ve böbrek taşlarını azaltabilir. Buzlu çay ise; çay yapraklarının sağladığı tüm özellikleriyle mükemmel ferahlatıcı özelliği olan enerji veren suya en yakın içecektir. Çocuklar özellikle oynarken spor yaparken buzlu çay tüketebilir" dedi.


İçeceklerin Önem Sırasına Göre Değerlendirilmesi

Düzey 1: Su
Düzey 2: Çay ve kahve
Düzey 3: Az yağlı-yağsız süt soya içecekleri
Düzey 4: Kalorisiz tatlandırılmış içecekler
Düzey 5: Kalorili besin öğesi eklenmiş içecekler
Düzey 6: Kalorili tatlı içecekler

Besinlerin İçerdiği Su Miktarı

1 yemek kaşığı balın % 17’si
1 adet elmanın % 84’ü
2 adet salatalığın % 95’i
1 su bardağı sütün % 89’u
3 köfte kadar yağsız kırmızı et-tavuğun % 64’ü
1 ince dilim ekmeğin % 38’i SUDUR.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Sıvı Tüketen Çocuklar Daha Sağlıklı

Sıvı Tüketen Çocuklar Daha Sağlıklı konusu, SAĞLIK / Çocuk Sağlığı ve Eğitimi forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: çocuklarda çay tüketimi, ceren onbulak,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Molfix, çok sıvı tüketen bebekler için “Molfix Junior Plus” bebek bezini üretti. elif Çocuk Sağlığı ve Eğitimi 0 09-06-2011 02:42
Daha Sağlıklı Daha Güzel El İçin... daywest El & Ayak Bakımı & Tırnak Bakımı 1 03-05-2009 03:23
Çayla Daha Göz Alıcı ve Daha Sağlıklı Bronzluk Forum Ana Güzellik Önerileri 1 20-03-2008 12:08
Tartışan çiftler daha sağlıklı Bakimliyiz Aşk, Sevgi Köşesi & Aşk Hikayeleri 0 11-03-2008 07:30

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 09:37 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats